shiba inu


Status
Κλειδωμένο θέμα


ghost girl

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2007
1.073
185
το έχω δίπορτο...
καλως ηρθες!
μπες στο site του κυνολογικου ομιλου ελλάδας και παρτους τηλ. να σου δωσουν λιστα εκτροφεων.
αλλα επειδη μαλλον δεν θα υπαρχει εντος συνορων, δες το Dog Breeders and Kennels in Europe @ eurobreeder.com
καθαρο για να εξηγουμαστε σημαινει οχι βρωμικο. αυτο που ζητας εσυ ειναι καθαροαιμο.
αα και μακρια απο petshop και ιδιωτες καθως και παντως ειδους μεσολαβητες.
 






tsimakgr

Well-Known Member
30 Απριλίου 2011
572
9
Athens
Ξέρω, πως πρόσφατα, ο Νίκος Βαζάκας που είναι εκτροφέας Ακίτα Inu απέκτησε το 1ο του θηλυκό Shiba Inu.
Λογικά θα το συμπεριλάβει στο εκτροφικό του πρόγραμμα.
Αν δεν βιάζεσαι και μπορείς να κάνεις υπομονή 1-2 χρονάκια νομίζω είναι ο μοναδικός που έχει σε Ελληνικό έδαφος.
Μπορείς να τον βρεις στο Facebook και να τον κάνεις add ώστε να το δεις και να πάρεις μία ιδέα...

Υ.Γ. Γιατί θέλεις Shiba Inu? Από τα λίγα που ξέρω δεν είναι και η ποιο εύκολη φυλή...
 






bitsas

Active Member
5 Μαρτίου 2012
28
0
Είμαι ανάμεσα σε akita και shimba...αλλά θέλω κάτι πιο μικρό από ακίτα έτσι διάλεξα σίμπα..εξαλλου είναι εξαιρετικά σκυλιά


.........................................................................................................................................
Τα Greeklish απαγορεύονται από τους κανονισμούς του dogforum.Παρακαλώ γράφετε με Ελληνικούς πεζούς χαρακτήρες.
 
Last edited by a moderator:


Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
Τί εννοείς μικρότερο;

Αν τα δούμε μακροσκοπικά τα σκυλιά μόνο ως σωματότυπο, το ανάλογο μεγαλύτερο του χάσκι είναι το μάλαμιουτ (σκυλιά που ίσως ξέρεις και μπορείς να καταλάβεις τις διαφορές σε διάπλαση και ύψος) το ανάλογο μεγαλύτερο του σίμπα είναι το ακίτα.

Για ποιό λόγο σίμπα ή ακίτα; τί σε τράβηξε; αλήθεια εσύ τί χαρακτήρα έχεις; τί σ' αρέσει να κάνεις;
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
@ Grifos

Εχεις το ok του μέλους, για την δημοσίευση του πμ του;

@ ALEXANDRE

Απαράδεκτο το ποστ σου. Ηλπιζα ότι το είχες καταλάβει και από τον "διάλογό" μας, στο θέμα σου.
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Ωραια πραγματα...

επρεπε να το αφησεις βρε Mareco...να μαθαιναμε και τι εργασια κανει το Ακιτα που δικαιολογει την αναπαραγωγη του...
 




bitsas

Active Member
5 Μαρτίου 2012
28
0
παιδιά έχω δύο ερωτήσεις?τελικα που μπορω να βρω shiba inu?στην ελλάδα δεν πιστευω να υπαρχει εκτροφειο!ποσο οικονομικο ειναι να το βρω απο το εξωτερικο?και κατά πόσο μου ταιριαζει ο συγκεκριμένος σκυλος!ευχαριστω
 


tsimakgr

Well-Known Member
30 Απριλίου 2011
572
9
Athens
Είμαι ανάμεσα σε akita και shimba...αλλά θέλω κάτι πιο μικρό από ακίτα έτσι διάλεξα σίμπα..εξαλλου είναι εξαιρετικά σκυλιά
Ταπεινή μου γνώμη είναι πως τα Shiba Inu είναι ναι μεν ποιο μικρά σε μέγεθος αλλά με ποιο μεγάλες απαιτήσεις για εκτόνωση....
Και από αυτά που έχω διαβάσει έχουν αντίστοιχη κυριαρχικότητα με τα Ακίτα....(Δεν έχω δει ποτέ από κοντά Shiba).
Αν δεν κάνω λάθος, πρόσφατα κάποιο μέλος είχε ανεβάσει μία έρευνα που έλεγε πως στην Αμερική τα Shiba έχουν αρκετά μεγάλο ποσοστό εγκατάληψης από τους ιδιοκτήτες τους. Με λίγα λόγια άλλο περιμένουν και άλλο βλέπουν.....
Βέβαια εγώ σου εύχομαι να το ψάξεις και να αποκτήσεις αυτό που πραγματικά θες, ΑΛΛΑ μόνο με το σωστό τρόπο. (Εκτροφέας).

Υ.Γ. όσο για την ερώτηση εκτροφέα σου απάντησα νομίζω ποιο πάνω που σου είπα για το Νίκο Βαζάκα. Τώρα είναι 10 μηνών το Shiba που έχει. Οπότε φαντάζομαι σε 1 χρόνο το πολύ θα έχει κάνει γέννα.
Υ.Γ2. Για να δούμε αν σου ταιριάζει, πρέπει να μας πεις και τι περιμένεις από έναν σκύλο.
 
Last edited:


Status
Κλειδωμένο θέμα