Site εταιρειών τροφών. Συγκεκριμένη πληροφορία!


mAthosalas

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2011
1.053
2
52
Πάτρα
Ψαχνω να βρω συγκεκριμενα τις συνιστωμενες ποσοτητες τροφης (ξηρας) ημερησιως για τους σκυλους.Αυτες δηλαδη οπως αναγραφονται επανω στα σακια ξηρων τροφων καθε εταιρειας.
Παραπεμπω ενα παραδειγμα απο την belcando την οποια και εχω προχειρη...
http://pluto.bewital.de/catalog/pageflip/belcando/2010/gr/pageflip.html
οπου και αναφερονται οσα ζητω.
Ψαχνω τα αντιστοιχα για αλλες εταιρειες στην αναζητηση μου για ξηροτροφες.πχ για acana eucanuba royal canin κλπ...
Μπορει να βοηθησει καποιος που εχει υποψη διοτι δεν εχω βρει πολλα σχετικα αν και ανοιξα καποια site...:confused:
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ προκαταβολικα και δεν ξερω αν εχει ξαναγραφει κατι σχετικο στο Φορουμ.Αν ναι δωστε ενα λινκ,θα βοηθησει τα μεγιστα στην αναζητηση που κανω...;)
 






johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Κώστα,

Τουλάχιστον για τις acana και orijen, αν βάλεις (οποιαδήποτε από τις 2 λέξεις στο google) θα βγεις στο site της εταιρείας...
Πατάς στα προϊόντα που θέλεις και, για το κάθε προϊόν, πατάς ingredients, όπου θα σου βγάλει την ανάλυση, αλλά και τις συνιστώμενες ημερήσιες ποσότητες ανάλογα με το τελικό αναμενόμενο βάρος του σκύλου, σε 2 στήλες, για σκυλους που ασκούνται πολύ και για σκύλους που ασκούνται λίγο...:)
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Στο dogfoodanalysis έχει για κάποιες τροφές νομίζω.
Ισχύει αλλά έχω να μπω καιρό και δεν θυμάμαι αν έχει αναλυτικά τα συστατικά, άσε που το είχα σαν αρχή έρευνας, όχι σαν τελικό μου σημείο αναφοράς
 


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
Ισχύει αλλά έχω να μπω καιρό και δεν θυμάμαι αν έχει αναλυτικά τα συστατικά, άσε που το είχα σαν αρχή έρευνας, όχι σαν τελικό μου σημείο αναφοράς
Καλά σίγουρα.
Αλλά σε μερικές τροφές αναφέρει την ημερήσια συνιστώμενη ποσότητα.
Όχι σε όλες όμως.
 




johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Σχετικα με αυτο Γιαννη.Ο δικος μου ΕΠ πού κατατασσεται;
Αυτό θα εξαρτηθεί από σένα, Κώστα...

Αν τον έχεις σπίτι και παίζετε 1-2 δεκαπεντάλεπτα ημερησίως και κάνετε και 2 βόλτες των 30-45 λεπτών ημερησίως και κάνετε και μία εβδομαδιαία εξόρμηση, τότε είναι ...απλό τσοπανόσκυλο και κατατάσσεται σε εκείνους που ασκούνται (μάλλον) λίγο...

Αν, όμως, παίζετε και φλογέρα:D,(*) τότε είναι πραγματικός Ελληνικός Ποιμενικός και κατατάσσεται σε εκείνα που ασκούνται πολύ!!!

(*) όπου "παίζει τη φλογέρα" σημαίνει πως περπατάει πολύ και τροχάζει χαλαρά, στη μεγαλύτερη διάρκεια της ημέρας, δηλαδή, όπως τα τσοπανόσκυλα εργασίας...:)
 


mAthosalas

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2011
1.053
2
52
Πάτρα
Δεν το βλεπω για φλογερα τοτε...θα μαθει καλους τροπους...απο πιανο μεχρι οπερα χαχα (ευχαριστω) :)
Εγω παντως του ειπα,αν δεν μαθει γραμματα,αν δεν παρει απο εκπαιδευση,θα τον στειλω να φυλαει προβατα :piercing:\\:D/
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Τα ίδια έχω πει κι εγώ στη Μόκα, αλλά δεν με πιστεύει!!!:D

Μεταξύ μας, αν εξαιρέσει κανείς τα εργασιακά σκυλιά και, στην περίπτωσή σου, τα σκυλιά που δουλεύουν με το κοπάδι, ή τα σκυλιά που ζουν σε πολλά στρέματα (και τριγυρνάνε συνεχώς για να φρουρούν), όλα τα υπόλοιπα θεωρείται (από πλευράς των τροφών, τουλάχιστον) ότι ασκούνται λίγο...

Επίσης, δεν ξέρω αν το έχουμε ξαναπεί, αφού κλείσει έτος και μετά, χαϊδεύουμε κατά μήκος των πλευρών και αν νιώθουμε (χωρίς να χρειάζεται να ...μαντέψουμε) με ευκολία τα πλευρά του, είμαστε σε καλό δρόμο.
Αν δεν τα νιώθουμε εύκολα, τότε μειώνουμε την ποσότητα...
Αν, αντίθετα, τα βλέπουμε, αυξάνουμε λιγάκι την ποσότητα...:)

Υ.Γ. Θυμήσου ότι ο Φοίβος διαθέτει ένα "παχουλό" τρίχωμα που δεν πρέπει να σε ξεγελάει στο ψάξιμο των πλευρών, σε αντίθεση, ας πούμε, με τη Μόκα που έχει κοντότριχο - μονό μανδύα και δεν χρειάζεται κάν να την πιάσεις για να δεις την κατάστασή της...
 
Last edited: