SOS Κακοποίηση κουταβιού


Billy6

New Member
16 Μαϊου 2014
2
0
33
Γειά σας παιδιά και συγχαρητήρια για το forum. Μένω στο κέντρο της Θεσσαλονίκης και στην απέναντι οικοδομή είναι ένας ανδρας κοντά στα 30 που έχει ένα κουτάβι και καθημερινά το χτυπάει, το κουτάβι ουρλιάζει ακόμη και τώρα.αυτό συμβαίνει κάθε μέρα.Το κουτάβι δεν κλαίει απλά επειδή γκρινιάζει αλλά ουρλιάζει.Επίσης πολλές φορές τον έχω δει από το μπαλκόνι μου να κυκλοφορεί με το κουτάβι χωρίς λουρί και το κουτάβι πετιέται στο δρόμο.αυτός το φωνάζει να έρθει το κουτάβι φοβάται να πάει σε αυτλον και στο τέλος το πιάνει και το χτυπάει.τι να κάνω? μπορώ να απευθυνθώ κάπου.???
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Στην αστυνομια της περιοχης σου για καταγγελια. Αλλά ταυτόχρονα και στην φιλοζωική της περιοχής ωστε να βρεθεί φιλοξενια για το κουτάβι, αν το απομακρύνουν από τον ιδιοκτητη, αν δεν μπορείς να το παρεις εσύ να το φροντίσεις.
 


Billy6

New Member
16 Μαϊου 2014
2
0
33
Η φιλοζωική της περιοχής μπορεί να κάνει κάτι?? και αυτό δεν ξέρω σε ποιά να απευθυνθώ για κέντρο θεσσαλονίκη?
 




l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Billy6 μην καθυστερείς , αρκετό ξύλο έχει φάει το κουταβάκι.
 
  • Like
Reactions: mareco


dimitris-skg

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2012
844
2.851
Κάποια φιλοζωική στο κέντρο δεν νομίζω να υπάρχει, ψάξε να βρεις κάποιο τηλέφωνο της Φιλοζωικής Αμπελοκήπων, λογικά θα μπορέσουν να σε βοηθήσουν έστω και με κάποια συμβουλή...
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Κάποια φιλοζωική στο κέντρο δεν νομίζω να υπάρχει, ψάξε να βρεις κάποιο τηλέφωνο της Φιλοζωικής Αμπελοκήπων, λογικά θα μπορέσουν να σε βοηθήσουν έστω και με κάποια συμβουλή...
Aκόμη και να μην βρει φιλοζωική μπορεί να το καταγγείλει στο Α.Τ. της γειτονιάς του. Οφείλουν να παρέμβουν. Βέβαια η φιλοζωική θα κάνει τα πράγματα πιο εύκολα σε περίπτωση κατάσχεσης του κουταβιού.
 


D

Deleted member 14614

Guest
Αφού είναι συστηματική η κακοποίηση και είναι σε κοντινή απόσταση από εσένα, τράβηξε οπωσδήποτε video! Μια ενδεχόμενη αδιαφορία από την πλευρά της αστυνομίας, θα εξαλειφθεί μετα κατάλληλα πειστήρια!
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Και επισης δεν υπάρχει λόγος να αγχώνεστε "μην φανει ότι εκανα εγώ την καταγγελια". Και η φιλοζωική να κάνει την καταγγελία, αν δεν πας ως μάρτυρας της κακοποιησης, δεν θα ανακατευτεί....
Είσαι ο μόνος που το εχεις δει και ΠΡΕΠΕΙ να καταθεσεις ως μαρτυρας τουλάχιστον, αν όχι ως καταγγέλων.
 


hailander

Well-Known Member
2 Μαϊου 2008
425
15
Εγώ είμαι υπέρ πιο αποτελεσματικών λύσεων.Οι παλαιότεροι γνωρίζουν....
 




Th4nos

Well-Known Member
14 Ιουλίου 2013
113
51
thessaloniki
Κομπλεξικοί ψυχασθενείς που βγάζουν τα κόμπλεξ ,τα ψυχολογικά τους και τα νευρα τους σε ζώα!Μη φοβάσαι ρε φίλε για οτιδήποτε!Ψυχή θα σώσεις!
 


Th4nos

Well-Known Member
14 Ιουλίου 2013
113
51
thessaloniki
Αφού είναι συστηματική η κακοποίηση και είναι σε κοντινή απόσταση από εσένα, τράβηξε οπωσδήποτε video! Μια ενδεχόμενη αδιαφορία από την πλευρά της αστυνομίας, θα εξαλειφθεί μετα κατάλληλα πειστήρια!
Ναι υπάρχει μεγάλο ενδεχόμενο αδιαφορίας.Όχι το ότι δε θα έρθουν,αλλά αν δε δούνε εκείνη την ώρα κάτι,δε μπορούν να κάνουν τίποτα !!Οπότε η κατάσταση είναι λίγο ζόρικη!
Έχεις άλλους γείτονες που είναι διατεθειμένοι να σε υπερασπιστούν και να πούνε το ίδιο στην αστυνομία ή στην φιλοζωική?

Αν και πιστεύω με μια μαρτυρία και μπαίνοντας μέσα κάποιος (αστυνομία ή οποιοσδήποτε αρμόδιος) και δει ενα φοβισμένο κουτάβι,είναι υποχρεωμένος να το πάρει!
Μπορεί εύκολα κάποιος να καταλάβει αν υπάρχει κακοποίηση !
 


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
Αν και πιστεύω με μια μαρτυρία και μπαίνοντας μέσα κάποιος (αστυνομία ή οποιοσδήποτε αρμόδιος) και δει ενα φοβισμένο κουτάβι,είναι υποχρεωμένος να το πάρει!
Μπορεί εύκολα κάποιος να καταλάβει αν υπάρχει κακοποίηση !
Δεν ισχύει πάντα αυτό. Για παράδειγμα αν υιοθετήσω ένα κακοποιημένο σκυλί πιθανότατα κάθε φορά που πλησιάζουν άνθρωποι να βάζει την ουρά κάτω απο τα σκέλια, σημαίνει πως το χτυπάω;
 
  • Like
Reactions: l.Kyveli


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Δεν ισχύει πάντα αυτό. Για παράδειγμα αν υιοθετήσω ένα κακοποιημένο σκυλί πιθανότατα κάθε φορά που πλησιάζουν άνθρωποι να βάζει την ουρά κάτω απο τα σκέλια, σημαίνει πως το χτυπάω;
Έχω υιοθετήσει μη κακοποιημένο σκυλί που ήταν φοβικό. Πάντα αντιδρούσε έτσι. Δεν την είχαμε μαλώσει ποτέ, όχι μόνο εμείς αλλά ούτε και η οικογένεια που είχε φροντίσει την αδέσποτη μάνα της. Στην αυλή τους είχε γεννήσει και τα κουταβάκια μεγάλωναν μαζί.
 
  • Like
Reactions: vas


sharito

Well-Known Member
14 Μαϊου 2014
63
28
30
Αν πέσει στην αντίληψή σας περιστατικό παθητικής κακοποίησης- παραμέλησης κατοικίδιου από τον ιδιοκτήτη, καλό είναι να:

  • Τραβήξετε φωτογραφίες ή βίντεο που να αποδεικνύουν την παραμέληση.
  • Ενημερώσετε την τοπική φιλοζωική οργάνωση.
  • Κάνετε καταγγελία στην Κτηνιατρική Διεύθυνση της περιφέρειας, αναφέροντας αναλυτικά όσα γνωρίζετε. Την καταγγελία μπορείτε να την κάνετε τηλεφωνικά ή με φαξ, ζητώντας όμως τον αριθμό πρωτοκόλλου, για να βεβαιωθείτε, ότι έχει καταγραφεί το γεγονός, για μελλοντική ενημέρωση σχετικά με την εξέλιξη της υπόθεσης και για να παραλάβετε αντίγραφο της καταγγελίας.
  • Ειδοποιήσετε την Αστυνομία, η οποία οφείλει να επισκεφθεί το χώρο, να κάνει έκθεση αυτοψίας και να επιβάλει διοικητικό πρόστιμο ανάλογα με την παράβαση.
  • Εάν γίνετε μάρτυρες περιστατικού κακοποίησης προσπαθήστε να κινητοποιήσετε τους περαστικούς και τους γείτονες για να μην διαφύγει ο δράστης.
  • Σε περίπτωση που διαπιστώσετε πως έχει αναρτηθεί στο διαδίκτυο φωτογραφικό υλικό ή βίντεο με περιεχόμενο κακοποίησης, προωθήστε το λινκ περιγράφοντας το περιεχόμενό του στη Δίωξη Ηλεκτρονικού Εγκλήματος.
  • Για τη λήψη εισαγγελικής παραγγελίας, απευθυνθείτε στον αρμόδιο εισαγγελέα. Μόλις παραλάβετε την εισαγγελική παραγγελία θα την παραδώσετε στο αστυνομικό τμήμα της περιοχής σας για να την εκτελέσει. Για να σας δώσει ο εισαγγελέας την παραγγελία θα πρέπει να τον πείσετε για τη σοβαρότητα του περιστατικού, γι” αυτό η καταγγελία σας θα πρέπει να είναι τεκμηριωμένη.
  • Πηγή:http://www.amynastospiti.gr
  • http://papaioannou-giannis.net/2014/05/16/πώς-να-καταγγείλετε-κακοποίηση-ζώων/
 
  • Like
Reactions: Aslan and deliaki




l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Γράφουμε γράφουμε εμείς αλλά ο billy είναι εξαφανισμένος...
 


Th4nos

Well-Known Member
14 Ιουλίου 2013
113
51
thessaloniki
Δεν ισχύει πάντα αυτό. Για παράδειγμα αν υιοθετήσω ένα κακοποιημένο σκυλί πιθανότατα κάθε φορά που πλησιάζουν άνθρωποι να βάζει την ουρά κάτω απο τα σκέλια, σημαίνει πως το χτυπάω;
Καλησπέρα
Έχεις δίκιο αλλά δε θα σου κάνει κάποιος ονομαστική καταγγελία αν δεν ακούσει κάτι!
Τώρα μιλάμε ότι γίνεται και καταγγελία.Εκεί είναι η διαφορά :)
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.852
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981