SOS για διάσωση νέου μέλους από πετ σοπ


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Καλημερα. Θα τα πω επι τροχαδην.

Σημερα το πρωι περασα από το μαγαζι ενός φιλου. Παρηγγειλε Τζακ Ρασελ από πετ σοπ.
Η γνωστη ιστορια, προελευση Ουγγαρια, ο πετσοπάς γνωστος, το σκυλι πανακριβο, δοθηκε προκαταβολή.

Του εκανα ένα συντομο φροντιστηριο, τον στενοχωρησα και τον εβαλα σε πολλες σκεψεις, αλλά μου ειπε «πολύ δυσκολα τωρα» κλπ.

Προσπαθησαμε επι τοπου να ανοιξουμε λογαριασμό στο φορουμ, το mail ενεργοποιησης δεν ηρθε και δεν μπορουσε να ανοιξει νέο θεμα, μετά πλακωσε κοσμος στο μαγαζι κι εγω επρεπε να φυγω.

Πρεπει να τον πεισουμε να ακυρωσει την παραγγελια και ακομα καλυτερα να βρουμε το συντομοτερο Τζακ Ρασελ από εκτροφειο.

Ναι, ξερω ότι χρειαζεται χρονος και ερευνα και προετοιμασια, αλλά είναι ψυχολογικα προετοιμασμενος με την κοπελα του να δεχτουν σε λιγο το σκυλι, και μια μεγαλη αναμονη θα είναι προβλημα.

Καποια στιγμη σημερα ελπιζω να μπει και να τον μεταπεισουμε. Θα εχει το username σταυρος.

Εγω σημερα τρεχω και εχω πολλη πιεση και από αυριο φευγω για τριημερο στο κτημα για φυτευσεις.
Αν και θα μιλησω τηλεφωνικα μαζι του, τον αφηνω βασικα στα χερια σας. Μακάρι μονο να μπει.

Ευχαριστω
Αρης
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Αλλιώς στείλε μας την δ/νσή του, να κανονίσουμε μια απαγωγή του για όσο καιρό χρειαστεί.
 


Viper

Well-Known Member
27 Ιανουαρίου 2010
903
1
38
Του εκανες το φροντηστηριο. Απο κει και περα θεωρω πως αν αδημονει τοσο για ενα κουταβι και δν υπολογιζει την υγεια του ζωου που θα αγορασει τις μετεπειτα συνεπειες και γενικα τι ενισχυει με αυτη τη του την αγορα τι αλλο να κανουμε ?
Ξερω καμια φορα οταν εχεις αποφασισει κατι να παρεις δν κρατιεσαι να το κρατησεις στα χερια σου. Αλλα εδω ειναι μια ιδιαζουσα περιπτωση που απαιτει ωριμοτητα και συνεση. Μακαρι να το συναιτισουμε τον φιλτατο Σταυρο να μην κανει ενα λαθος π ενδεχομενως το πληρωσει ακριβα.
 


Elli

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
3.885
193
49
Αθήνα
Εγώ έχω βρεί εκτροφείο με jack και φαίνεται και καλό αλλά δεν ξέρω αν έχει γέννα!!! http://www.ramnous.eu/ στον Μαραθώνα είναι αν μιλήσετε πες του να ρίξει μια ματιά
 


sofiaklv

Well-Known Member
4 Μαϊου 2007
1.362
3
Athens
Πες του να δει εδώ: www.ramnous.eu

Υπάρχει περίπτωση να έχουν και γέννα αυτή την εποχή, αν βιάζεται τόσο πολύ..... Και αν εχουν διαθεσιμα κουταβια..... Και αν του δώσουν φυσικά......
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Ευχαριστω για το ενδιαφερον!

Μιλησα πριν από λίγο με την κυρια Monique Gorissen από το εκτροφείο ramnous
και μου ειπε ότι τα κουταβια από δυο γεννες που περιμενει είναι κλεισμενα.

Επομενη γεννα μαλλον τον Σεπτεμβρη. Απαραιτητο να παει ο ενδιαφερόμενος στο εκτροφειο για προσωπικη γνωριμια και συνεντευξη, να δει τις εγκαταστασεις και τα σκυλια κλπ, αλλιως κουταβι δεν εχει.
Διά τηλεφωνου και ιντερνετ δεν γινονται πωλήσεις.

Μου ειπε και διάφορα άλλα για την δουλεια που κανει, αλλά δεν είναι του παροντος. Σοβαροτατη κυρια που αγαπαει και τα σκυλια της και την δουλεια της.
 


Elli

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
3.885
193
49
Αθήνα
Μαζί της μιλούσαμε μάλλον!!! Και εγώ την πήρα και μου φάνηκε πολύ αξιόπιστη!!!! Κανονίσαμε να γνωριστούμε!
 


sPId_x

Well-Known Member
27 Ιανουαρίου 2010
145
1
Φιλε και γω τα διαβαζα στην αρχη ολα αυτα για τα πετ σοπ και τα ψιλοκοροιδευα να πω την αληθεια. Ομως την πατησα και γω με πετ σοπ και πλεον. Η ιδια ιστορια. Προκαταβολη (400 ευρω) και μετα αρχισε η κοροιδεια ΜΑΚΡΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ.
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Μια και ανανεωθηκε το θεμα, βρισκομαι στην δυσαρεστη θεση να ανακοινωσω οτι δεν καταφερα τιποτα.
Και ειναι μια προσωπικη αποτυχια αυτο.
Οπως απετυχα να φερω μεσα στο σπιτι το λυκοσκυλακι που λεγαμε σε αλλο θεμα οτι κατεληξε μονο του στην ταρατσα.
Ισως να φταιει ο τροπος μου. Δεν ειμαι και ο καλυτερος διπλωματης.
 




harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Ναι, ειναι στον δρομο το κουταβι. Και δεν θα ασχοληθω αλλο. Ξερω πότε εχω χασει.
Δεν θελω να πω λεπτομερειες γιατι ειναι φιλος.
 


Elli

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
3.885
193
49
Αθήνα
Τουλάχιστον ενημέρωσέ τον εφ όσον πρόκειται για jr για το τι πρέπει να προσέχει! Εφ όσον έγινε και δεν άλλαξε μυαλά τουλάχιστον μην κάψει το μικρό!!!!!
 


Viper

Well-Known Member
27 Ιανουαρίου 2010
903
1
38
και να τον ενημερωσει δν θα δωσει βαση. συγνωμη αλλα φαινεται τελειως ανευθηνος ο φιλος σου.
ας ελπισουμε να μην το πληρωσει το κουταβι
 


Elli

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
3.885
193
49
Αθήνα
και να τον ενημερωσει δν θα δωσει βαση. συγνωμη αλλα φαινεται τελειως ανευθηνος ο φιλος σου.
ας ελπισουμε να μην το πληρωσει το κουταβι
Ελπίζω πως μπορεί να σωθεί (οι γεννήτορες φυσικά αποκλειεται... αλλά....) τουλάχιστον το μικρό να μην κακοπεράσει!!!! (όχι απο βια αλλά από τις ιδαίτερες αναγκες της φυλής)
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Αρη, πολύ κακώς το χρεώνεσαι ως δική σου αποτυχία. Μην τρελλαθούμε τελείως. Ο καθένας μας είναι άξιος των επιλογών του.

@ Viper, άλλαξε επειγόντως avatar...:flip::eyecrazy::flip::eyecrazy:
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
Ευχαριστω για το ενδιαφερον!

Μιλησα πριν από λίγο με την κυρια Monique Gorissen από το εκτροφείο ramnous
και μου ειπε ότι τα κουταβια από δυο γεννες που περιμενει είναι κλεισμενα.

Επομενη γεννα μαλλον τον Σεπτεμβρη. Απαραιτητο να παει ο ενδιαφερόμενος στο εκτροφειο για προσωπικη γνωριμια και συνεντευξη, να δει τις εγκαταστασεις και τα σκυλια κλπ, αλλιως κουταβι δεν εχει.
Διά τηλεφωνου και ιντερνετ δεν γινονται πωλήσεις.

Μου ειπε και διάφορα άλλα για την δουλεια που κανει, αλλά δεν είναι του παροντος. Σοβαροτατη κυρια που αγαπαει και τα σκυλια της και την δουλεια της.
Να επισημάνω ότι παίρνει άριστα σαν πρώτη επαφή το εκτροφείο αυτό-και όλα τα κουτάβια κλεισμένα-και επιβολή επισκεψης και συνεντευξης

Αρη, πολύ κακώς το χρεώνεσαι ως δική σου αποτυχία. Μην τρελλαθούμε τελείως. Ο καθένας μας είναι άξιος των επιλογών του.

@ Viper, άλλαξε επειγόντως avatar...:flip::eyecrazy::flip::eyecrazy:

Ναι ρε Αρη
μην το παίρνεις έτσι-

και ναι ρε VIPER
τι αβαταρ είναι αυτό ρε καμάρι μου...???
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Ναι, ρε Άρη, συμφωνώ κι εγώ με τους άλλους, τι φταις εσύ?! Κι εγώ έχω φίλους, καλοί-χρυσοί είναι, αλλά σε μερικά πράματα σκέτα ντουβάρια! Κι εγώ έχω τα στραβά μου φυσικά και σηκώνουν οι φίλοι μου καμιά φορά τα χέρια.

Πάντως ο καλός εκτροφέας φαίνεται και μάλιστα κάνει ό,τι είναι δυνατό για να δείξει ότι κάνει καλή δουλειά. Π.χ. σήμερα μου είπε ο καινούριος εκπαιδευτής του Μουφ ότι όταν πήρε τον Αυστραλέζο του όχι απλώς βρήκε καλό εκτροφέα, αλλά ο τύπος τον κάλεσε για εκτεταμένη επίσκεψη και καφέ, του έδειξε τους γεννήτορες του κουταβιού και τις περγαμηνές τους και στο τέλος τον έβαλε να κάτσει να δει και θέαμα: έβγαλε τον πατέρα του κουταβιού, εξαπέλυσε ένα κοπάδι πρόβατα και τον έβαλε να τα μαζέψει για να δει ο άλλος για τι ικανό και τρομερό τσομπάν κιοπέκ επρόκειτο!!

Όχι πετσοπάδικα και τέτοιες αηδίες. Σου λέει ο άλλος ποιμενικό κουτάβι μου ζήτησε να αγοράσει, να του δείξω ότι είναι όντως ποιμενικό και κάνει ποιμενικά πράματα...
 


mariakapa

Well-Known Member
20 Οκτωβρίου 2009
167
0
Aθηνα
Δυστυχως αν δεν την πατησεις δεν μαθαινεις. Στην Ελλαδα ολοι πιστευουμε οτι εμεις δεν παθαινουμε τιποτα μονο οι γυρω μας παθαινουν. Μακαρι βεβαια να πανε ολα καλα αλλα οσο τα pet shop θα θεωρουνται οι ειδημονες του ειδους σκυλου το βλεπω χλωμο. Δυστυχως οι περισσοτεροι πιστευουν αυτο.Οσο για σενα Αρη την συνειδηση σου την εχεις καθαρη. Προσπαθησες τουλαχιστον!!!
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Kάποια μεμονωμένα μηνύματα που αναφερόντουσαν στο avatar του viper διαγράφηκαν.

Θα παρακαλέσω να μην φύγουμε εκτός θέματος και αναγκαστούμε να το κλειδώσουμε.

Ευχαριστώ.
 


molotof

Well-Known Member
16 Σεπτεμβρίου 2009
108
0
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
μα ναι .δεν μπορω να καταλαβω αληθεια πως τα πετ σοπ στην ελλαδα πουλανε ζωα .ρωτησα εναν φιλο μου κτηνιατρο κ μου ειπε πως δεν υπαρχει αδεια πωλησεις ζωων απο καταστημα κ πως ολα ειναι υπο την ανοχη του κρατους .
δλδ πουλανε ζωα χωρις να εχουν αδεια αφου οπως μου ειπε δεν μπορει να εκδοσει τετοια αδεια το κρατος κ οχι μονο ζωακια .πολλα πετ πουλανε κ φαρμακα , λουρακια , εμβολια μεχρι κ παυσιπονα .

αν δεν αποδυναμωσουμε τα καταστηματα αυτα που πουλανε ζωα πως θα σταματησουμε το απανθρωπο αυτο εμποριο?
αν αγοραζουμε απο τις μεγαλες αλυσιδες που πουλανε ζωακια πως θα δειξουμε πως δεν μας αρεσει αυτο το ειδος εμποριου?

εδω κ χρονια εχω σταματισει να αγοραζω απο καταστηματα που πουλανε ζωακια (εκτος αν πουλαει ψαρια που μου αρκει να τα εχει καθαρα).
στηριζω μαγαζια που δεν πουλανε ζωα κ ετσι νιωθω οτι ισως κανω κατι για να σταματισω αυτο το κυκλωμα εμποριας ζωων .
συγνωμη αν εφυγα απο το θεμα κ τελος μπραβο σου φιλε μου που τουλαχιστον ειπες την αληθεια σου στον φιλο κ προσπαθησες να τον σταματισεις .ας αρχισουμε να λεμε τις αληθειες μας κ ισως γινουμε καλυτεροι .