SOS κουτσαινει


Captain hook

Well-Known Member
11 Απριλίου 2016
405
785
Χρειάζομαι γρήγορα βοήθεια. Το κουταβάκι έπαιζε και έτρεχε και ξαφνικά έπεσε. Έκλαιγε ασταμάτητα και όταν περπατούσε ενώ πατούσε και τα 4 πόδια το 1 σαν να καθυστερούσε λίγο. Αφού πέρασε λίγη ώρα δείχνει να καλυτερευσε και τον πίεσε εκεί που φαινόταν να πονούσε αλλά δεν παραπονέθηκε ούτε έκλαψε καθόλου. Βοήθεια τι να κανω να το βοηθήσω??
Υγ.Πήρα τηλέφωνο την γιατρό αλλά δεν απάντησε.
 


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Περιόρισέ τον όσο μπορείς (να μην τρέχει/χοροπηδάει) και δες πως τα πηγαίνει. Και ξαναπροσπάθησε αργότερα την κτηνίατρό σου.
 
  • Like
Reactions: vrmode


ripper2.1

Well-Known Member
21 Δεκεμβρίου 2015
489
1.386
39
Κω
Χρειάζομαι γρήγορα βοήθεια. Το κουταβάκι έπαιζε και έτρεχε και ξαφνικά έπεσε. Έκλαιγε ασταμάτητα και όταν περπατούσε ενώ πατούσε και τα 4 πόδια το 1 σαν να καθυστερούσε λίγο. Αφού πέρασε λίγη ώρα δείχνει να καλυτερευσε και τον πίεσε εκεί που φαινόταν να πονούσε αλλά δεν παραπονέθηκε ούτε έκλαψε καθόλου. Βοήθεια τι να κανω να το βοηθήσω??
Υγ.Πήρα τηλέφωνο την γιατρό αλλά δεν απάντησε.
Φιλε μου , μην αγχώνεσαι καταρχήν !! Κ μην στρεσαρεις περισσότερο το κουτάβι σου , αν έσπαγε το ποδι του , μεχρι κ τωρα θα έκλαιγε !! Ειναι καλο που σταμάτησε κ δεν ενοχλείται σε εκείνο το σημείο !! Πιθανον ο φόβος του, να ειναι περισσότερος απο τον πονο ..... Δώστου λιγο χρόνο , καμια λιχουδιτσα κ οταν με το καλο επικοινωνήσει ο γιατρός σου , εξήγησε του τι έγινε και εξακολουθεί να νιώθει ενοχλήσεις , πηγαίνετε για ακτίνα !! Δεν θελει άγχος , η παρηγοριά καμια φορά , ενισχύει τον φόβο στο κουτάβι ....τέτοιες καταστάσεις να τις αφήνεις να τις περνά μονο του .....
 


Captain hook

Well-Known Member
11 Απριλίου 2016
405
785
Φιλε μου , μην αγχώνεσαι καταρχήν !! Κ μην στρεσαρεις περισσότερο το κουτάβι σου , αν έσπαγε το ποδι του , μεχρι κ τωρα θα έκλαιγε !! Ειναι καλο που σταμάτησε κ δεν ενοχλείται σε εκείνο το σημείο !! Πιθανον ο φόβος του, να ειναι περισσότερος απο τον πονο ..... Δώστου λιγο χρόνο , καμια λιχουδιτσα κ οταν με το καλο επικοινωνήσει ο γιατρός σου , εξήγησε του τι έγινε και εξακολουθεί να νιώθει ενοχλήσεις , πηγαίνετε για ακτίνα !! Δεν θελει άγχος , η παρηγοριά καμια φορά , ενισχύει τον φόβο στο κουτάβι ....τέτοιες καταστάσεις να τις αφήνεις να τις περνά μονο του .....
Σε ευχαριστώ πολύ. Η αλήθεια είναι ότι μου έδωσες κουράγιο ☺
 
  • Like
Reactions: ripper2.1


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Το πιθανοτερο ειναι να τρομαξε περισσοτερο παρα να χτυπησε κ γιαυτο μετα το ειδες να το "φυλαει"
οπως σου λενε κ παραπανω,περιορισε το αισθητα,μονο για τσισα κ κακα,κ μετα παλι στο κρεββατι του,παρατηρησε το να δεις εαν εξακολουθει κ το "φυλαει" (αν πχ βγαλεις καμια λιχουδια κανει σπριντ?) κ σε ποιες φασεις το "φυλαει",συχνα πυκνα "θωπευε" το,να δεις αν δειχνει σημαδια πονου,οταν ειχαμε τετοια περιστατικα με την Ηρα της εκανα κ συχνα εντριβες στο σημειο με βαλσαμο.
Εαν δεις οτι εχουν περασει πχ 3-4 μερες κ συνεχιζει τα ιδια πατε κ απτον κτηνιατρο.
 


Tri

Well-Known Member
15 Μαρτίου 2016
1.201
3.141
35
Πριν μερικές βδομάδες, συνέβη κάτι παρόμοιο και με το δικό μου. Κάτι το έπιασε και άρχισε να τρέχει σαν τρελό μέσα στο σπίτι, μέχρι που βάρεσε το πόδι του σε ένα έπιπλο και σταμάτησε. Το κλάμα του δεν θα το ξεχάσω ποτέ, ίσως επειδή ήταν και η πρώτη φορά που το άκουγα να κάνει έτσι. Ευτυχώς του έβαλα πάγο αμέσως και ηρέμησε. Μπορείς να του βάλεις και τώρα, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο θα κάνει δουλειά, μιας και έχουν περάσει κάποιες ώρες. Δοκίμασέ το, πάντως, δεν χάνεις τίποτα.
Πάντως, αφού το σκυλάκι σου ήδη αισθάνεται καλύτερα, δε νομίζω ότι χρειάζεται να ανησυχείς ιδιαίτερα. Άμα πονούσε πολύ θα το καταλάβαινες, να είσαι σίγουρος.
 
  • Like
Reactions: Captain hook


Captain hook

Well-Known Member
11 Απριλίου 2016
405
785
Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις συμβουλές σας. Ο μικρός ξεκουραστηκε για κάνα 3ωρο και αφού παραπονέθηκε που δεν τον αφήναμε να σηκωθεί το άφησα λίγο,ισα-ίσα να δω εάν ακόμα κουτσαινει και πολύ απλά έφυγε σφαίρα. Σαν να μην συνεβη τίποτα. Βέβαια τον τσακωσε ο σύζυγος και τώρα είναι αγκαλιά στον καναπέ για να μην το πολυκουρασει το ποδαράκι του αλλα νομίζω ότι ο κίνδυνος πέρασε. Και πάλι σας ευχαριστώ όλους πιο πολύ για την ηρεμία και το κουράγιο που μου δώσατε για να αντιμετωπίσω την κατάσταση.☺☺☺
 


Tri

Well-Known Member
15 Μαρτίου 2016
1.201
3.141
35
Όντως, καλό θα ήταν σήμερα να τον προσέξετε λίγο παραπάνω, αλλά λογικά δεν έχει θέμα. Θα κοιμηθεί και αύριο θα είναι περδίκι (μεταφορικά μιλώντας). :LOL:
Ο δικός μου όταν χτύπησε το ποδαράκι του πάνω στο έπιπλο, για κάποιες ημέρες μετά πήγαινε και του γρύλιζε με μανία. :ROFLMAO:
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.815
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf