SOS! Eπείγει φιλοξενία.


maltezomana

Well-Known Member
18 Οκτωβρίου 2010
91
0
Καλλιθέα
Χτες το βραδυ στη περιοχη των Πετραλωνων βρηκαμε αυτο το κουταβι σε ασχημη κατασταση και το πηγαμε στο κτηνιατρείο. Σημερα θα έχουμε τις αιματολογικές για να δούμε τι συμβαίνει. ΠΡΕΠΕΙ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΝΑ ΤΟ ΑΝΑΛΑΒΕΙ ΜΙΑ ΦΙΛΟΖΩΙΚΗ Η' ΕΝΑΣ ΕΜΠΕΙΡΟΣ ΦΙΛΟΖΩΟΣ! Το σκυλί πρέπει να μείνει σε καραντίνα για 2 μήνες η 10 μερες μεχρι να βγουν κ οι υπολοιπες εξετασεις για να δουμε αν εχει κατι μεταδοτικο.ΚΑΝΩ ΓΙΑ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΕΚΚΛΗΣΗ ΣΕ ΕΝΑ ΣΩΜΑΤΕΙΟ Η ΕΜΠΕΙΡΟ ΦΙΛΟΖΩΟ ΝΑ ΑΝΑΛΑΒΕΙ ΤΗΝ ΦΡΟΝΤΙΔΑ ΚΑΙ ΠΕΡΙΘΑΛΨΗ ΤΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΜΕΙΝΕΙ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ! ΤΑ ΕΞΟΔΑ ΘΑ ΚΑΛΥΦΘΟΥΝ ΑΠΟ ΕΜΑΣ! Για φωτογραφιες πατηστε στο συνδεσμο. Για οποια πληροφορια θελετε η αν θελετε να ερθετε μαζι να το δουμε, θα παμε σημερα το απογευμα που φευγει απο τον κτηνιατρο.Ειναι ενα πραγματικο κουκλι 3 μηνων το οποιο ταλαιπωρειται τρομερα κ χρειαζεται ενα ηρεμο σπιτικο τουλαχιστον μεχρι να αναρωσει.

Υ.Γ. Υπάρχει μία πιθανότητα (σπάνια) το κουτάβι να έχει καλαζάρ, κάτι που θα είναι πολύ δύσκολο να θεραπευτεί γιατί είνια μόλις 3 μηνών!


http://www.facebook.com/album.php?fbid=147061042014778&id=100001326508935&aid=32167
 

Attachments



mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
maltezomana η αγγελία είναι δική σου ή κάποιου άλλου;
Εγώ ας πούμε, που δεν έχω facebook, επικοινωνώ με σένα;
Και αν θέλω να επικοινωνήσω με σένα και δεν θέλω και να γραφτώ στο φόρουμ, τι πρέπει να κάνω;

Επίσης, γιατί πρέπει οπωσδήποτε να το αναλάβει κάποια φιλοζωική [που δεν υπάρχει περίπτωση-στο υπογράφω] ή έμπειρος :confused: φιλόζωος;
Γιατί δεν μπορεί να το περιθάλψει όποιος το βρήκε; Δεν θέλει;

Πολλές ερωτήσεις που μπορεί να σκεφτεί κάποιος που ίσως θέλει να βοηθήσει...:rolleyes:
 


maltezomana

Well-Known Member
18 Οκτωβρίου 2010
91
0
Καλλιθέα
σωστα. συγνωμη! Καταρχην οποιος θελει να επικοινωνησει μπορει να στειλει στο [email protected]. To σκυλακι το βρηκα εγω με μια αλλη κοπελα αλλα δυστυχως καμια δεν μπορει να το κρατησει διοτι η αλλη κοπελα εχει ηδη 2 , μενει σε διαμερισμα κ δεν εχει τροπο ουτε να το βαλει σε καραντινα λογω χωρου αλλα ουτε να βαλει κ αλλο ενα μεσα στο σπιτι διοτι θα εχει προβλημα με τουσ γειτονες οι οποιοι ηδη την πριζουν. Εγω εχω ενα κ ειναι λιγο δυσκολο να το βαλω σε καραντινα λογω χωρου ξανα, δεν εχω μεγαλη εμπειρια κ δυστυχως ξεκιναω εξεταστικη κ δεν εχω χρονο να του κανω σωστα τη θεραπεια. Φιλοζωικη ζηταμε διοτι καποιες απο αυτες εχουν δικα τους ιατρεια κ θα μπορουν να το περιθαλψουν καλυτερα. Εννοειται με δικα μας εξοδα κ το εμπειρος φιλοζωος παει στο οτι το σκυλακι εχει πολυ πολυ μεγαλο προβλημα κ η θεραπεια του θα ειναι απαιτητικη κ δυσκολη
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Οταν λες καραντίνα; Για ποιό λόγο;
Σας είπε η γιατρός ότι έχει ψώρα ή κάτι δερματικό; Γενικώς όταν λέμε καραντίνα, εννοούμε περιβάλλον πλήρως αποστειρωμένο. Δεν νομίζω ότι μπορεί κανείς να παρέχει κάτι τέτοιο.
Σε σπίτι με εμβολιασμένο ενήλικο σκύλο, ο μόνος κίνδυνος να κολλήσει το δικό μας σκυλί, είναι από κάτι δερματικό, απ' όσο ξέρω.
Σ' αυτή την περίπτωση αρκεί να μην έρχονται σε επαφή μεταξύ τους. Μπορεί ας πούμε, το άρρωστο κουτάβι, να είναι σε άλλο δωμάτιο ή σε crate. Για ρωτήστε και τον γιατρό.

Αν βρεις φιλοζωική να ασχοληθεί, θα ήθελα σε παρακαλώ να μας το πεις. Ετσι από περιέργεια.
 


maltezomana

Well-Known Member
18 Οκτωβρίου 2010
91
0
Καλλιθέα
γιατρος μας ειπε οτι εχει σιγουρα κατι δερματικο δεν δεν πρεπει να ερχεται σε επαφη με αλλα ζωα εμμεσα η αμεσα ( τουλαχιστον μεχρι να βγει η καλλιεργεια) κ ουτε με ανθρωπους χωρις γαντια. μπορει να εχει απο μυκιτιασεις ψωρα κτλ. αλλα μπορει να εχει κ δεμοδηκωση η οποια δεν ειναι κολλητικη.
 


ΜMaritina

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2009
954
3
Νέα Σμύρνη
Κάνε μια προσπάθεια, να πάρεις τηλέφωνο εδώ: 210 5278014, 210 5278009, 1595 (Γραμμή του πολίτη)

Είναι τα τηλέφωνα του Δήμου Αθηναίων για τα αδέσποτα
http://www.cityofathens.gr/kathariotita-periballon/adespota-zoa

Μπορείς να απαιτήσεις να πας σε κάποιο από τα συμβεβλημένα κτηνιατρεία του Δήμου, εφόσον "βέβαια" έχεις βρει το σκύλο εντός του δήμου.
Και μετά να αναλάβεις εσύ την υιοθεσία του κλπ κλπ.

Θέλει να το απαιτήσεις όμως...

Σε αντίστοιχη περίπτωση δική μου, η κοπέλα ήταν εξυπηρετική, "απλά" δε δικαιολογούσε (χρηματικά) ο δήμος, το δικό "μας" πρόβλημα.
 




ΜMaritina

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2009
954
3
Νέα Σμύρνη
Ανάπηρο έως λίγο πιο κάτω από τον αυχένα κουτάβι (περίπου 5 μηνών), μετά από άγνωστου είδους χτύπημα.
Το ζώο δεν μπορούσε να "σωθεί" δυστυχώς ούτε με εγχείριση, οπότε η "λύση" ήταν δυσάρεστη.

Είχαμε πάει το κουτάβι σε διανυκτερεύον κτηνιατρείο. Την επόμενη μέρα πήρα εκεί τηλέφωνο.
Τους έδωσα το τηλέφωνο του κτηνιάτρου, όπου το είχαμε αφήσει για νοσηλεία.
Μίλησαν μαζί του και μετά μου είπαν ότι τέτοια εγχείριση (σαν έξοδο) δεν τη δικαιολογεί το πρόγραμμα του δήμου.

Αλλά, τα άλλα έξοδα μέχρι και σπάσιμο ποδιού, τα κάνουν σε συμβεβλημένα κτηνιατρεία.
Μάλιστα, την επομένη "έπεσα" τυχαία πάνω σε ένα τέτοιο... κάτι στενά πάνω από το τέλος της Ριζάρη στο Παγκράτι.

Αλλά, ξαναλέω δεν ήμουν γλυκιά στο τηλέφωνο.

Εμείς είχαμε πάρει και σε μία φιλοζωική, αλλά δεν το αναλάμβαναν και είχαμε στείλει email σε μία άλλη. Τίποτα βέβαια δεν έγινε.
Δεν τους κακολογώ, το μόνο όμως, θα μπορούσαν να αναλαμβάνουν τα βαριά περιστατικά...
 


maltezomana

Well-Known Member
18 Οκτωβρίου 2010
91
0
Καλλιθέα
Δυστυχως δεν το δεχονται διοτι ακομα ουτε ο γιατρος ξερει τι εχει. Το πηρα εγω στο σπιτι μου αλλα μου ειναι εξαιρετικα δυσκολο να το κρατησω για πολυ. Θεραπεια ξεκινησαμε κατα προσεγγιση κ ειναι λιγο καλυτερα. αλλα θα παρει περιπου 2 μηνες.