SOS SOS SOS! (επιθέσεις σκύλων στην Πάτρα)


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
ChilliJRT απλά φαντάσου με, να ανεβάσω το Ρας στον ώμο, να μιμηθεί το "παπαγαλάκι"σου, ώστε να φάω εγώ τη δαγκωνιά. :xD:

Κι είναι και μικρός! Φαντάζεσαι κάτι αντίστοιχο με rottie, presa, μολοσσό?? :paletas::paletas:
 


ChilliJRT

Well-Known Member
21 Αυγούστου 2011
1.966
126
Πάτρα
ChilliJRT απλά φαντάσου με, να ανεβάσω το Ρας στον ώμο, να μιμηθεί το "παπαγαλάκι"σου, ώστε να φάω εγώ τη δαγκωνιά. :xD:

Κι είναι και μικρός! Φαντάζεσαι κάτι αντίστοιχο με rottie, presa, μολοσσό?? :paletas::paletas:
Δν είπα να ΕΠΙΔΙΩΞΟΥΜΕ να την φάμε εμείς! Αλίμονο! Μια διευκρίνιση έκανα για εμένα συγκεκριμένα κ υποθέτω όσους έχουν μικρό σκύλο κ το ένστικτό τους εκείνη την μαύρη ώρα τους πει να τον πάρουν αγκαλιά.
 


Groenendael

Well-Known Member
24 Φεβρουαρίου 2012
194
1
Δυτική Αττική
Καλώς η Κακώς σίγουρα κακώς τα πίτ μπουλ πέσαν και αυτα θύματα τις μόδας...ειδικά στους πιστιρικάδες με την φήμη οτι και καλά ειναι άγρια σκυλιά και οτι αμα σε δαγώσουν δεν σε αφήνουν και μα.....ιες.Έχω διαβασει στατιστικές το πίτ μπουλ είναι αν θυμάμαι καλα είναι 5α στην λίστα με τα δαγκώματα και πρώτα το KANGAL μία τούρκικη ράτσα.και ώς αποτέλεσμα με αυτό το σκεπτικό να προσπαθούν απο κουτάβια να τα κάνουν μάγκες με !συνέπεια! να βγαίνουν επιθετικά σκυλιά που το κυριότερο αίτιο είναι η κοινωνικοποίηση.Το καλύτερο που έχετε να κάνετε και μου έχει πει και εκπαιδευτής εκτός απο ψυχραιμία.να έχετε μαζί σας ενα μπουκάλι με νερό και όταν γίνονται τέτοια σκηνικά μην πάρετε τον σκύλο σας αγκαλιά απλά μπουγελώστε τα και θα αλλάξει το τοπίο προς το καλύτερο πάρτε το σκύλο σας και φύγεται αργά αμα συνεχίσει ρίχτε και άλλο νερο και τα πνεύματα θα ξαφτιαστούν και θα ηρεμίσουν :) αυτά απο την εμπειρία μου και αποφεύγετε τις αγέλες!

Φιλικά,
Αγγελος
 


kotsidas

Well-Known Member
16 Ιουνίου 2008
381
13
Η αυξηση των μαλακηδων με Πιτ εχει να κανει και με το easy money.
Gr Dane Θυμασε που μου ελεγες για καποιον πιτσιρικα που ηθελε Dogo και ειχες φαει 2 ωρες να του εξηγησεις γιατι δεν κανει για σκυλο;
Σε πληροφορω οτι ο εν λογο σκατοκεφαλος βρεθηκε κατα τυχη μπροστα μου (ειμαι σχεδον 100% σιγουρος οτι ειναι αυτος).
Ξερεις τι σκυλο εχει;
Pit.
Ξερεις τι θα κανει;
Εκτροφη Pit.

Απο κει και περα και επειδη δεν χρωσταω εγω τιποτα να αγχωνομαι με τη βολτα του σκυλιου μου, και να κανω και το σκυλι μου αγχωτικο στη διαρκεια της βολτας, οτιδηποτε δεσποζομενο λυτο ερθει με επιθετικες διαθεσεις επανω σε εμενα και το σκυλι μου, θα υποστει τις συνεπειες σε απαντηση της πρωτης κινησης που θα κανει.
Δεν θα ειμαι μονιμως εγω ο μαλακας που θα αγχεται και θα φευγει. Θα διεκδικω το δικαιωμα του σκυλου μου στη βολτα, ακομα και με "ανορθοδοξους" τροπους (ο νοων, νοειτω, και μην ζητησετε επεξηγηση). Και θα δουμε μετα οταν θα με βλεπουν να πηγαινω βολτα το σκυλι μου, ποιος θα το δενει και θα φευγει................Αι σιχτιρ πια, τελος οι καλοσυνες εδω και καιρο.

Αγγελε σε πληροφορω οτι καταβρεχα με πιεση (λαστιχο) 2 κουταβια 3 μηνων που ειχαν αρπαχτει και δεν χωριζαν, με τιποτα. Χρειαστηκε να τα "σβερκωσω" για να σταματησουν.
Επισης το νερο δεν εκανε τιποτα, σε καυγα παρατημενου γερμανικου ποιμενικου με αλλο αδεσποτο, οποτε εκει χρειαστηκε "πολυ δυνατος κροτος στον αερα", για να χωρισουν, πραγμα που δεν γινεται μεσα σε αστικη περιοχη.
 
Last edited:


mAthosalas

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2011
1.053
2
52
Πάτρα
Oλα αυτα τα προβληματα,ανοησιας θερμοαιμων ιδιοκτητων,θα λυνονταν πολυ απλα-σκεφτομαι....Εαν αποκλειστικος υπευθυνος διακινησης σκυλων ηταν ΜΟΝΟ δυο πηγες:1.Πιστοποιημενοι Εκτροφεις και 2.Φιλοζωϊκες Εταιρειες...υπο τον κοινο όρο και των δυο να τσεκαρουν ποιος θελει σκυλο και αν κανει για σκυλο,ελεγχοντας φυσικα στην πορεια για ορισμενο διαστημα και απροειδοποιητα την πορεια συμβιωσης...
Θα ετρωγε πορτα πολυς κοσμος....επιδοξος φιλοζωϊας αλλά με γνωρισμα την Ελληνικη ενθουσιωδη βλακεια χωρις διαρκεια στην καλη συμβιωση αλλά με αστειρευτη διαρκεια στο κομματι "βλακεια"...

Αν τα Pet Shop δεν κανανε εμποριο ζωντανων...πόσο καλυτερη εικονα φιλοζωϊας θα ειχαμε...αν μη τι αλλο υπευθυνη!
 
Last edited:




ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
Groenendael;518584[I said:
Έχω διαβασει στατιστικές το πίτ μπουλ είναι αν θυμάμαι καλα είναι 5α στην λίστα με τα δαγκώματα και πρώτα το KANGAL μία τούρκικη ράτσα.

Εχει γινει πολυ συζητηση για τα KANGAL και εδω στο φορουμ. Τωρα αρχιζω να σκεφτομαι μηπως ειναι αυτος ο λογος που καποιοι ενδιαφερονται και δεν νομιζω να τα θελουν για να φυλανε κοπαδια με προβατα και κατσικια...:rolleyes:

ρίχτε και άλλο νερο και τα πνεύματα θα ξαφτιαστούν και θα ηρεμίσουν

Εδω τι εννοεις; Πρωτη φορα διαβαζω αυτη τη λεξη...:)
/////
 


hailander

Well-Known Member
2 Μαϊου 2008
425
15
Αρχικό μήνυμα απο Groenendael;518584[I Έχω διαβασει στατιστικές το πίτ μπουλ είναι αν θυμάμαι καλα είναι 5α στην λίστα με τα δαγκώματα και πρώτα το KANGAL μία τούρκικη ράτσα.

Εχει γινει πολυ συζητηση για τα KANGAL και εδω στο φορουμ. Τωρα αρχιζω να σκεφτομαι μηπως ειναι αυτος ο λογος που καποιοι ενδιαφερονται και δεν νομιζω να τα θελουν για να φυλανε κοπαδια με προβατα και κατσικια...


To πως κρατιέμαι κολητάρι...Ούτε που φαντάζεσαι...
 
Last edited:


ChilliJRT

Well-Known Member
21 Αυγούστου 2011
1.966
126
Πάτρα
Μου αρέσουν οι τύποι που πάνε με τον ΝΟΜΟ
Υψιπεδινέ, πασχίζουμε. :)
Εχω στο σπίτι ένα μπαστούνι του κρίκετ από τα χρόνια στην Αγγλία. Θα ήταν λίγο μανίκι να κουβαλάω την τάβλα σε κάθε βόλτα, αν κ ομολογουμένως μία με δαύτη θα ήταν αρκετή... Θα ήθελα όπως κ να έχει να το αποφύγω κτ τέτοιο... Δν είναι λύση αυτή. Βλέπω τον εαυτό μου αμυνόμενο κ με στήριγμα τον νόμο. Αλλιώς θα έπαιρνα κ γω ένα πιτ (για όοοοολους τους λάθος λόγους, όπως οι αναφερόμενοι κύριοι) κ δν θα διέφερα σε τπτ από αυτούς...
 


hailander

Well-Known Member
2 Μαϊου 2008
425
15
Δεν ενοώ να πάρεις ένα Pit και να κάνεις τα ίδια.Αλού το πάω εγώ.Ετσι κι αλιώς οι νόμοι είναι για άλλα κράτη και όχι για το Ελλαδιστάν.
 


Homer

Well-Known Member
12 Νοεμβρίου 2010
325
0
ΜΕΣΟΛΟΓΓΙ
Το θεμα ειναι σε ποιον θα εριχνες με αυτο???
Στο καθε πιτ που δεν γνωριζει οτι αυτο που κανει ειναι λαθος γτ κανενας δεν του το εμαθε η στον καθε ανεγκεφαλο ιδιοκτητη???
Δεν φταει το κακομοιρο το σκυλακι,οσο και να χασουμε την ψυχραιμια μαςεκεινη την στιγμη...(πιθανοτατα και εγω το ιδιο θα εκανα)!!!!
 


hailander

Well-Known Member
2 Μαϊου 2008
425
15
Πιος μήλισε για τα σκυλάλια?Για τον Σουρουκλεμέ τον ιδιοκτίτη μηλάμε.
 


swiftkid

Well-Known Member
25 Οκτωβρίου 2009
550
97
Τώρα το διάβασα το τόπικ!!!Πω,πάλι καλά που δεν έπαθε κάτι άσχημο πολύ ο Σκούμπι!!!Ειλικρινά ,στην περιοχή της Πάτρας γενικά και δη στα Ζαρουχλέικα , στα ΤΕΙ και τις γύρω περιοχές πολύ πιτμπουλ με μικρούς σε ηλικία 20-30 ετών το πολύ ιδιοκτήτες.Έχω συναντήσει 2-3 από δαύτους και το μυαλό είναι αλλού παιδιά,ειλικρινά δεν συζητιούνται,είναι πολύ "αλάνια" και καλά... Ο Θεός να βάλει το χέρι του να μην γίνει τπτ κακό :(
 


ChilliJRT

Well-Known Member
21 Αυγούστου 2011
1.966
126
Πάτρα
Τώρα το διάβασα το τόπικ!!!Πω,πάλι καλά που δεν έπαθε κάτι άσχημο πολύ ο Σκούμπι!!!Ειλικρινά ,στην περιοχή της Πάτρας γενικά και δη στα Ζαρουχλέικα , στα ΤΕΙ και τις γύρω περιοχές πολύ πιτμπουλ με μικρούς σε ηλικία 20-30 ετών το πολύ ιδιοκτήτες.Έχω συναντήσει 2-3 από δαύτους και το μυαλό είναι αλλού παιδιά,ειλικρινά δεν συζητιούνται,είναι πολύ "αλάνια" και καλά... Ο Θεός να βάλει το χέρι του να μην γίνει τπτ κακό :(
Οταν δούλευα στην περιοχή πέρσυ, είχα δει κ γω το ίδιο. Ευτυχώς χωρίς την μικρή αφού είτε πήγαινα, είτε γυρνούσα από την δουλειά.

Εκείνο που μου είχε κάνει εντύπωση με έναν που σταμάτησα κ του μίλησα γτ μου άρεσε ο σκύλος του ήταν το δήθεν ψαγμένο ύφος. Είχε ένα πανέμορφο αρσενικό Σαρ Πέι στο χρώμα της άμμου που δν με έφησε να αγγίξω γτ ήταν λέει "περίεργος" με ανθρώπους κ καλά τα πήγαινε μόνο με θηλυκές. Οταν τον ρώτησα γτ δν το δούλψε αυτό πιο πριν, μου είπε γτ είναι σκύλος "εργασίας" κ δν είχε ανάγκη από φίλους... Ε όταν τον πληροφόρησα ότι ξέρω για τί "εργασία" φτιάχτηκαν τα Σαρ Πει, γέλασε κ μου είπε ότι είμαι από τους λίγους που δν πέφτουν στο μονοπώλιο των Πιτ... Τί να του πεις? Ένα "κρίμα" μου ξέφυγε κ έβαλα μπροστά να φύγω...
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Επρεπε να του απαντησεις οτι οι σκυλοι που επιτελουν αυτη την "εργασια" τα πανε τελεια με ανθρωπους....
 


ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
Ε όταν τον πληροφόρησα ότι ξέρω για τί "εργασία" φτιάχτηκαν τα Σαρ Πει, γέλασε κ μου είπε ότι είμαι από τους λίγους που δν πέφτουν στο μονοπώλιο των Πιτ... Τί να του πεις? Ένα "κρίμα" μου ξέφυγε κ έβαλα μπροστά να φύγω...
Κυκλοφορουν τοσο καμμενα ατομα εκει στα Ζαρουχλέϊκα;
 






mAthosalas

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2011
1.053
2
52
Πάτρα
Μου αρέσουν οι τύποι που πάνε με τον ΝΟΜΟ
Εγω ειμαι αυτος ο "τυπος"...mAthosalas διαδικτυακα,Κωστας πιο προσωπικα και φιλικα,σε καμμια περιπτωση ομως "τυπος" θα σε παρακαλουσα... Και θα ηθελα να ακουσω την αποψη που εχεις πανω στο θεμα...στηριξε την αποψη σου ανεπτυξε τη και προσωπικα θα συμφωνησω εαν με πεισεις για την καταλληλοτητα.
Διοτι οπως το "φιλοσοφω" προσωπικα εχω δυο δρομους να διαλεξω για ολους αυτους τους ανεγκεφαλους που οπλοφορουν με πιτμπουλ-οειδη στους δρομους,τηρωντας τις εξης "αξίιες":
1.Αδιαφορουν πληρως για την ΑΣΦΑΛΕΙΑ ανθρωπων(ποσο μαλλον παιδιων) και σκυλων στον περιβαλλοντα χωρο
2.Διακατεχονται συνηθως απο νενανικο ενθουσιασμο και ξερολισμο,ενω κατ'ουσιαν δεν θα μπορεσουν να ελεγξουν το σκυλο που συνοδευουν εαν παρεκτραπει η ηρεμια...
3.Αγοραζουν συνηθως απο BYB ή PetShop επιλεγοντας σκυλο "φονια" για να προεκτεινουν την νεανικη τους αμαθεια επι της κυνοφιλιας.Κατι σαν το "ελα μωρε αν δεν κανεις ενα τσιγαρακι ή αν δεν κανει σεξ το 15χρονο δεν ειναι ανοιχτο μυαλο αλλά σπασικλα"...
4.Οταν τους μιλησεις ή θα σε ακουνε με απαθεια μη μπορωντας να καταλαβουν τι λες ή ο ξερολισμος τους θα ειναι αφοπλιστικος...

Υπαρχουν λοιπον δυο δρομοι,οπως ειπα.
Ή ο νομιμος,τον οποιο προτεινω και επικροτω διοτι ειμαι της φιλοσοφιας οτι αν θελουμε να αλλαξουμε μια Ελλαδα,θα αρχισουμε απο τον εαυτο μας και θα "κολλησουμε"ολους τους γυρω με την αρρωστεια αυτη.Οχι δηλαδη επειδη ζουμε σε ενα μπ@υρδελο να γινουμε κι εμεις κομματι του και να αδιαφορουμε για τη βελτιωση...Αρα θα πρεπει να τηρουμε οσα οφειλουμε,νομοτυπα και χωρις χρηση βιας,λεκτικης σωματικης κλπ κλπ...Ενδεχομενως και μια κληση στην Αστυνομια αλλά και καταγγελια στη Φιλοζωϊκη να ειναι στο προγραμμα.Για να συνετιστει και νομικα ο "φιλος".

Ή ο συνηθης τροπος...Και να σου πω,προσωπικα θα με βολευε...Σωματικα και δυναμικα,ειναι για μενα η πιο ευκολη λυση.
Να δω τον Χ στο δρομο με ενα ντογκο λυμενο να ενοχλει,να παω κοντα να τον ξαπλωσω καταγης και να αφησω το ντογκο αδεσποτο για οση ωρα θα αναπαυεται ο μακακας...Να του ριξω και ενα σωρο "γαλλικα" να μας ακουσουνε 4 τετραγωνα...
Επισης η καραμπινα θα βρισκεται παντα μεσα στο αυτοκινητο για την περιπτωση που δεν με παιρνει να καθαρισω μονος μου.
Για να μην σου πω να παρω και 3-4 cane corso απο ενα πετσοπ και να τα βαζω μεσα στην κλουβα στο ΙΧ και μολις βλεπω το στοχο "ανεγκεφαλος με πιτπουλ" να τα αμολαω λυτα και ακοινωνικοποιητα και να "καθαριζουν" την πολη...Καθολου δυσκολο και εφικτο σημερα κιολας....


Το θεμα ειναι,ποια λυση θελουμε να επιλεξουμε και σε ποια γειτονια θελουμε να βγαινουμε με τα παιδια και τα σκυλια μας βολτα...

Αν ειμαι λαθος,θελω να ακουσω και διαφορετικη αποψη :)
 


mAthosalas

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2011
1.053
2
52
Πάτρα
Και επειδη διαβαζω για Οφτοπικ...προσωπικα νομιζω οτι μια κουβεντα που αφορα στη σωστη ιδιοκτησια και γενικοτερα αντιμετωπιση της κυνοφιλιας απο εμας ολους,δεν μπορει να καλειται "οφτοπικ"...και θα επρεπε να συμμετεχουν ολοι!