Stathis - Mishka - Loki - Nilak


Scalpel

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2014
556
1.425
Sydney - Australia
Σχεδόν 5 χρόνια μετά την απώλεια του Mishka ένα νέο μέλος προστέθηκε στην οικογένειά μας.

Είναι η Nilak, το Alaskan Malamute μας. Γεννήθηκε στις 08/12/2013 και μπήκε στην παρέα μας μόλις προχθές.

Σήμερα ήταν η πρώτη επίσκεψη στο γιατρό για τα δέοντα αλλά και η πρώτη επαφή με τον Loki, η οποία στέφθηκε από απόλυτη επιτυχία.
Η Rouga (η γάτα μας που συνηθίζει να γεννάει δίπλα στο πιάτο του Loki) ήταν πιο επιφυλακτική - αναμενόμενο!

Ελπίζουμε να φανούμε αντάξιοί της και να της προσφέρουμε την οικογένεια που της αξίζει.

Καλύτερες φωτογραφίες εν ευθέτω χρόνω!
 

Attachments

  • Like
Reactions: leonzoump


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.555
6.984
Να τη χαίρεστε κ να μας πεις λεπτομέρειες, έτσι σκέτο το όνομα?

Η γάτα σας πάλι γιατί το χει συνήθειο να γεννάει?
 




Scalpel

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2014
556
1.425
Sydney - Australia
Ευχαριστώ!

Η Rouga μας βγήκε παιχνιδιάρα (ως όφειλε στη Φύση και στη φύση της) και της το επιτρέψαμε πέρσι - θέλαμε κι άλλα γατάκια για την ευρύτερη οικογένεια.
Δρομολογήθηκε ήδη η οριστική λύση...
 
  • Like
Reactions: leonzoump


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.555
6.984
Μάλιστα.

Ας μη σχολιάσω άλλο. Δεν είναι και γατοφόρουμ.

Τα ηρεμιστικά θέλουν συνταγή γιατρού αναρωτιέμαι φωναχτα...?
 


Scalpel

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2014
556
1.425
Sydney - Australia
Μάλιστα.

Ας μη σχολιάσω άλλο. Δεν είναι και γατοφόρουμ.

Τα ηρεμιστικά θέλουν συνταγή γιατρού αναρωτιέμαι φωναχτα...?
Κανονικά ναι

Στην Ελλάδα όχι

Και όταν ο πρόξενος της ταραχής σου (ο υποφαινόμενος) τυγχάνει του επαγγέλματος, τότε ουδέν πρόβλημα

Καλό είναι όμως η ηρεμία να είναι ενδογενής και πηγαία και όχι εξωγενής και χημική :)

Πάντοτε με (ήρεμη) αγάπη...
 
  • Like
Reactions: leonzoump


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.555
6.984
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

Καλό είναι όμως η ηρεμία να είναι ενδογενής και πηγαία και όχι εξωγενής και χημική :)
Συμφωνώ, γι'αυτό προτίμησα να πάρω βαθειές ανάσες.

Ελπίζω να μην έρθει μια μέρα που θα χρειαστεί να καταφύγω στη χημεία.

Αν και δε με βοηθάνε καθόλου τοποθετήσεις σαν την του ποστ #4 σε συνδυασμό με πρότερα ερεθίσματα από το οικείο μου περιβάλλον, χωρίς καν να επεκταθώ από τα τυχαία ερεθίσματα στο δρόμο.
 


Scalpel

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2014
556
1.425
Sydney - Australia
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.



Συμφωνώ, γι'αυτό προτίμησα να πάρω βαθειές ανάσες.

Ελπίζω να μην έρθει μια μέρα που θα χρειαστεί να καταφύγω στη χημεία.

Αν και δε με βοηθάνε καθόλου τοποθετήσεις σαν την του ποστ #4 σε συνδυασμό με πρότερα ερεθίσματα από το οικείο μου περιβάλλον, χωρίς καν να επεκταθώ από τα τυχαία ερεθίσματα στο δρόμο.

Ίσως θα έπρεπε να εξηγήσω λίγο καλύτερα κάποια δεδομένα.

Γάτα που παίρνω από σπίτι, δεν στειρώνεται άμεσα, κάνει δυο γέννες, τα μικρά πάνε σε δυο σπίτια (κα στειρώνονται) και τώρα θα στειρωθεί και η δικιά μας.

Καταλαβαίνω την πιθανή (επί της αρχής) διαφωνία. Αδυνατώ να κατανοήσω την περιγραφόμενη ένταση των αρνητικών συναισθημάτων τα οποία πυροδότησε το (παράπλευρο) σχόλιό μου, το οποίο απλά προσπαθούσε να επισημάνει την αρμονική συμβίωση των κατοικίδιων μου. Η λογική μου είναι ότι κανένα ζώο δεν υπέφερε/παρατήθηκε, περαιτέρω γέννες δεν θα υπάρξουν και το breed purity της γαλής δε νομίζω ότι αδικήθηκε.

Δυστυχώς ένα απλό post που σκοπό είχε να με βοηθήσει να μοιραστώ τη χαρά μας παρέκκλινε της πορείας του...

Καλή καρδιά και όλα θα γίνουν!
 
  • Like
Reactions: leonzoump




Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.555
6.984
Δυστυχώς ένα απλό post που σκοπό είχε να με βοηθήσει να μοιραστώ τη χαρά μας παρέκκλινε της πορείας του...
Γι'αυτό το λόγο (το ότι είναι εκτός θέματος) προσπαθώ να μην το συνεχίσω αν και δε με βοηθάς καθόλου.

Ελπίζω τα αντίστοιχα θέματα στο θέμα "γιατί δε ζευγαρώνω το σκυλί μου" να σε διαφωτίσουν γιατί δεν έχουν διαφορά.

Ενημερωτικά, αδιαφορώ πλήρως για το breed purity της γαλής σου, ενδιαφέρομαι αποκλειστικά για το παράλογο της ανάγκης αναπαραγωγής μιας ακόμα γάτας για να "καλυφθεί η ανάγκη της να γίνει μάνα", καθότι με πολλά (πρώην αδέσποτα) γατιά μεγάλωσα και υπερπολλαπλάσια έχω υπόψη εδώ στα πολύ κοντά μου που δεν επέδειξαν καμιά τέτοια επιθυμία να γίνουν μανούλες, κάποιες αδέσποτες γάτες δε που ξέρω ότι γίνανε μανάδες κατά καιρούς σε μια αυλή δεν επέδειξαν κανά τρελό μητρικό ένστικτο, μόνο έναν ξέρω που τρέχει να τις προλάβει να τις στειρώσει αυτές και τα παρατημένα παιδιά τους και να προσπαθεί να τα σώσει και να του πεθαίνουν στα χέρια, αφού τίγκαρε με όσα μπορούσε να βάλει μέσα στο σπίτι και τα άλλα δεν τα παίρνει κανείς. Και γιατί να τα πάρει άλλωστε? Αφού θα γεννήσει 2 φορές η γάτα του γείτονα να πάρω από αυτός, γατιά υπάρχουν

Καλή καρδιά να έχω για να αναμένω τι νεότερο εφόσον ότι έγινε έγινε λοιπόν?

Το καλό καρδιακό θα προτιμούσα να αποφύγω και εφόσον δεν το συνεχίσεις για να εκνευριστώ κι άλλο δεν υπάρχει λόγος να το συνεχίσω κι εγώ γιατί ειπαμε, ο γέγονε γέγονε.
 


Ghostdoc

Well-Known Member
25 Νοεμβρίου 2013
1.623
793
Ghostlands
Καλως ηρθατε . Πολυ χαριτωμενο το μαλαμουτάκι σας. Πείτε μας αν επιθυμείτε λίγα λόγια γύρω απο το σκεπτικό απόκτησης ενός μέλους αυτης της ιδιαίτερης φυλης καθώς και για τα υπολοιπα τετράποδα μέλη της οικογένειας.
 
  • Like
Reactions: Katiariko




PXM-DANBULL

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2014
692
2.264
ΘΕΑ!!! Αυτός είναι έρωτας με τις αρκτικές φυλές. Να είναι γερή και χαρούμενη μαζί σας.
 




Scalpel

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2014
556
1.425
Sydney - Australia
Αγαπητέ/ή Estranged,

1. Ατυχώς για σένα οι διευρυμένες ουμανιστικές σου ανησυχίες απευθύνονται σε έναν άνθρωπο φύσει θέσει και πράξει ουμανιστή. Συνεπώς τα σχόλιά σου πίπτουν σε ευήκοα ώτα μεν, αδικούν όμως το συνομιλητή σου.
Ας μην επιδοθούμε λοιπόν σε έναν άκαρπο διαγωνισμό ευαισθησιών - πίστεψέ με σε μια κατ' ιδίαν συζήτηση θα μπορούσα να πω πολύ περισσότερα από όσα ό υγιής αυτοπεριορισμός επιτρέπει σε ένα δημόσιο διάλογο.

2. Καμία επιθυμία βίωσης τη μητρότητας δεν επεδείχθη παρά της γαλής μου.

3. Καλή καρδιά να έχεις γιατί πρέπει να την έχεις. Την οφείλουμε όλοι στον εαυτό μας και στους γύρω μας πριν προχωρήσουμε στο (αξιοθαύμαστο όντως) στάδιο της προσφοράς της και σ όλα του Θεού τα ζώα. Μη φοβού, δεν αναμένεται κάτι νεότερο.

4. Δεν επιθυμώ να συνεχίσω - δεν επιθυμώ να εκνευρίσω κανέναν - καλό καρδιακό δεν υπάρχει πίστεψέ με, αυτά χειρουργώ και βγάζω το ψωμί μου.

Και μια συμβουλή από ένα γηραιότερο:
Όσο και να πιστεύεις στο δίκαιο του αγώνος σου (και εύγε σου) μην προκαταβάλλεις την ενοχή των γύρω σου απλά και μόνο γιατί δεν ταυτίζεστε. Υπάρχουν δε πλέον κόσμιες προσεγγίσεις επίπληξης ιδιαίτερα όταν αυτή λαμβάνει χώρα στη ¨"χαρά του "άλλου"

Πάντα με καλή (και ήρεμη) καρδιά :)

Ειλικρινά μα τελείως ειλικρινά και με χαμόγελο στα χείλη όλα τα παραπάνω και ας μου συγχωρεθεί και κάτι λόγω του προχωρημένου της ηλικίας

Για το δε avatar τι να πω - speechless!!!
 
Last edited:






Scalpel

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2014
556
1.425
Sydney - Australia
Ευχαριστώ πολύ!

Λάτρης των αρκτικών φυλών.

Πρότερος έντιμος βίος με δυο Samoyed (το ένα ζει ακόμη).

Έτοιμος(?) για αύξηση βαθμού δυσκολίας ευελπιστώντας ε αντίστοιχες με τις προηγούμενες χαρές.

Τα υπόλοιπα τετράποδα παιδιά μας στο μίτο που ανέφερε ο φίλος Estranged - το φίλος το εννοώ γιατί οι υγιείς διαξιφισμοί ας κάνουν καλό!!!
 
Last edited:
  • Like
Reactions: leonzoump


Ghostdoc

Well-Known Member
25 Νοεμβρίου 2013
1.623
793
Ghostlands
Διακρίνω συναισθηματική νοημοσύνη , συγκροτημένο λόγο , ανιδιοτελή αγαπη για τα ζωα και φιλειρηνικό πνεύμα. Ευγε συναδλεφε, και για τα 4. Αν εισαι μεταξύ 30 και 80 προβλέπω οτι θα γίνουμε φίλοι :D
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Διακρίνω συναισθηματική νοημοσύνη , συγκροτημένο λόγο , ανιδιοτελή αγαπη για τα ζωα και φιλειρηνικό πνεύμα. Ευγε συναδλεφε, και για τα 4. Αν εισαι μεταξύ 30 και 80 προβλέπω οτι θα γίνουμε φίλοι :D

και αν ειναι γυναικα, τον παντρέυεσαι?
 
  • Like
Reactions: Katiariko