Target Training


Michalis-Maya

Well-Known Member
16 Μαρτίου 2013
940
1.709
47
Νίκαια
και σε ενα αλλο που ποτε παταει το σημαδι με τα μπροστινα,ποτε με τα πισινα και ποτε με την κοιλια.
Ευχαριστώ για τη παρατήρηση. Αυτό που λέει ο Τάσος πολύ σωστά είναι ότι όταν μαθαίνουμε αλλαγές θέσεις σε touch pad, τα μπροστινά πόδια πρέπει να είναι "καρφωμένα" στο touch pad.
 


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
Ευχαριστώ για τη παρατήρηση.
δεν ειναι παρατηρηση.
θεωρω απλα οτι τα πρωτα βιντεο με ενα μαλι να παιζει με ενα μπαλακι δεν εχου σχεση μεταξυ τους.δεν πιστευω απλα οτι ξεκινησαν με το ιδιο (κολπο).
τωρα να χρησιμοποιησω ενα φρισμπι η κατι για να δειξω στον σκυλο την σωστη θεση οκ,μαρεει σαν ιδεα αλλα αν του τα εχεις δειξει σωστα πως να κανει την κινηση το βλεπω ψιλοασχετο (γνωμη μου)
ειδικα οταν καποιος ειδικος ανεβαζει βιντεο στο γιουτιουμπι με τοσα λαθη.
και τωρα θα γενω κακος.η γνωμη μου ειναι οτι ολο αυτο ειναι ενα κολπο για να δειξουμε οτι αυτο ειναι σωστο για τον σκυλο,οτι ετσι πρεπει,οτι οποιαδηποτε αλλη περιπτωση ειναι λαθος και στρεσαρει τον σκυλο..................να πιασουμε πελατακια που θα πιστεψουν οτι μονο εμεις αγαπαμε τον σκυλο..
 


Michalis-Maya

Well-Known Member
16 Μαρτίου 2013
940
1.709
47
Νίκαια
δεν ειναι παρατηρηση.
θεωρω απλα οτι τα πρωτα βιντεο με ενα μαλι να παιζει με ενα μπαλακι δεν εχου σχεση μεταξυ τους.δεν πιστευω απλα οτι ξεκινησαν με το ιδιο (κολπο).
τωρα να χρησιμοποιησω ενα φρισμπι η κατι για να δειξω στον σκυλο την σωστη θεση οκ,μαρεει σαν ιδεα αλλα αν του τα εχεις δειξει σωστα πως να κανει την κινηση το βλεπω ψιλοασχετο (γνωμη μου)
Παρεξήγησες και φταίω εγώ για αυτό.
Το βίντεο με το πρώτο malinois (με το μπαλάκι) δεν έχει απολύτως καμία σχέση με το target training. Έχει να κάνει με το training with markers.
Συγνώμη, εγώ βγήκα off topic και το πόσταρα εδώ.

Τώρα όσον αφορά τα touch pads, ένα εργαλείο είναι και αυτό. Αν θες το χρησιμοποιείς, αν δεν θες όχι. Όπως και το targeting stick, το clicker κλπ.

Το ότι είναι marketing το βίντεο με τα touch pads, συμφωνώ. Για αυτό ανέφερα ότι ο εισηγητής είναι "σπαστικός". Προσπαθεί να πουλήσει το προϊόν του.
Και πάλι όμως το έβαλα κυρίως για το negative marker και λιγότερο για το touch pad (πάλι off topic).
 
  • Like
Reactions: tasos malinoua


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.120
Μηνύματα
895.894
Μέλη
19.935
Νεότερο μέλος
Markela@