The colors of the Siberian Husky














Beyond Wonderland

Well-Known Member
6 Μαϊου 2013
1.108
1.753
@Michalis-Maya με αυτές τις φώτο που βάζεις θα εμφανιστεί κόσμος και θα θέλει σαν τρελός Husky.. :p
Είναι πανέμορφα όλα τους!
Ναι απλα αν δεν τα παρει απο εκτροφεις,ουδεμια σχεση θα εχουν με αυτα !
 


Michalis-Maya

Well-Known Member
16 Μαρτίου 2013
940
1.709
47
Νίκαια
@Michalis-Maya με αυτές τις φώτο που βάζεις θα εμφανιστεί κόσμος και θα θέλει σαν τρελός Husky.. :p
Είναι πανέμορφα όλα τους!
Είναι πραγματικά πανέμορφα ζώα, τα οποία επίσης:
  • Είναι εξαιρετικά με τους ανθρώπους, μικρούς, μεγάλους
  • Δεν είναι επιθετικά με άλλα σκυλιά
  • Θα σε ακολουθήσουν παντού σε όλες τις δραστηριότητες σου
  • Είναι πολύ επικοινωνιακά ζώα, οι καλύτεροι χρήστες της γλώσσας του σώματος των σκύλων και ίσως η μοναδική φυλή που χρησιμοποιεί τόσο πολύ τη "φωνή" της (και δεν εννοώ το γάβγισμα)
  • Τρελοί παλιάτσοι που θα χαρίσουν αστείρευτο γέλιο με τα καμώματά τους
  • Αν έχουν εκτονωθεί σωστά και είναι με τον άνθρωπό τους, μέσα στο σπίτι, εκτός από μικρά ξεσπάσματα ενέργειας, τα λεγόμενα "zoomies", κοιμούνται συνέχεια.
αλλά...
  • Με τεράστια αποθέματα ενέργειας, που πρέπει να διοχετεύονται καθημερινά προς σωστές κατευθύνσεις
  • Στα οποία πρέπει να γίνει πολύ προσεκτική κοινωνικοποίηση, ειδικά με οικόσιτα ζώα μικρότερά τους, αφού λόγω του υψηλού prey drive που διαθέτουν, συχνά κυνηγούν και ίσως σκοτώσουν οτιδήποτε μικρότερο από το μέγεθός τους
  • Η εκπαίδευση τους είναι απαραίτητη, ώστε εκτός από το σώμα τους να δουλεύει και κουράζεται και το μυαλό τους, αλλά και για να έχουμε μια καλή συμβίωση μαζί τους
  • Απαιτούν πάρα πολύ σταθερό ιδιοκτήτη με υπομονή αλλά κυρίως επιμονή, λόγω του έντονου χαρακτήρα τους και του πείσματος που διαθέτουν
  • Χρειάζονται καλή περιποίηση 1-2 φορές την εβδομάδα, ενώ κατά την περίοδο αλλαγής του υποστρώματος πρέπει να χτενίζονται καθημερινά, ώστε να δουλεύει σωστά η "μόνωση" κατά του κρύου, αλλά και της ζέστης. Σε διαφορετική περίπτωση, υποφέρει και το σκυλί και ο ιδιοκτήτης. Η δε ηλεκτρική σκούπα βγάζει χέρι και σε μουτζώνει
  • Βαριούνται πανεύκολα και γίνονται εξαιρετικά καταστροφικά. Τρώνε μέχρι και τοίχους!
  • Σκάβουν... πολύ! Αν τα αφήσεις ανοίγουν τούνελ ολόκληρα. Ποτέ στον κήπο μόνα τους, εκτός αν σας αρέσουν τα σεληνιακά τοπία
  • Αν μείνουν πολύ μόνα τους, χωρίς να έχουν εκτονωθεί, αρχίζουν και ουρλιάζουν (τρώγοντας παράλληλα το σπίτι). Το ουρλιαχτό τους είναι τόσο διαπεραστικό που ακούγεται 4 οικοδομικά τετράγωνα μακριά
  • Παίζουν πολύ "άγρια" και πολλές φορές παρεξηγούνται από άπειρα μάτια
Και άλλα πολλά υπέρ και κατά που δεν μου έρχονται τώρα.

Με λίγα λόγια ένα Husky μπορεί να είναι ή ο άγγελός σου ή ο διάβολός σου.

Ναι απλα αν δεν τα παρει απο εκτροφεις,ουδεμια σχεση θα εχουν με αυτα !
Έτσι!
 




Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Ωραίος(y)
Να συμπληρώσω επίσης στο σχολιο και την απόσταση του μπροστινού ποδιού από το έδαφος. Δεν πάει άσκοπα πανω κατω, όσο πιο κοντά στο έδαφος τόσο πιο αποτελεσματικό.

Προσέξτε επίσης το σημείο που συναντιούνται τα εσωτερικά πόδια.
Ακριβώς στο κέντρο του σώματος.
Άνετα έκανε και flying trot

Φανταστική αρμονία.

Το χρώμα δεν μου αρέσει:LOL:
Ένα τέτοιο σε αγκουτι θέλω:D
 










Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Άστα Μιχάλη, γιατί βλέπω να τα παίρνει η κάτω βόλτα και αυτά.

Χθες στο Oslo, JBOS και JBOB
View attachment 52866

Τραγικά δείγματα και τα δύο :mad:
Ο Χριστός και η Παναγία:eek:
Ειδικά το αριστερό μου φαίνεται πολύ περίεργο.
Το δεξί μήπως είναι πολύ πιτσιρίκι ακόμα, αρχές τζουνιορ δλδ.;
Έπαιξε και σήμερα αυτό; Πριν λίγο δλδ.
 
  • Like
Reactions: Aslan








Elrandir

Well-Known Member
15 Ιουλίου 2013
468
1.340
Το αριστερό ειδικά είναι τραγικό. Μου φαίνεται σαν να πήγαν να βγάλουν την κλίση των Γ.Π. στα Χάσκυ..
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Εμένα ειναι αλλού η απορία μου... Πήραν τίτλο ως σκυλιά της ίδιας φυλης, αναμετυαξυ τους, αυτά τα δυο?
 
  • Like
Reactions: Aslan


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.852
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981