The Mastiff


kimonas

Banned
Banned
8 Οκτωβρίου 2009
847
2
Αθήνα - Γαλάτσι
τώρα είδα το πόστ σου περι βιβλίου
το μετέφρασες ή είναι μετεφρασμένο?
και λέει αλβανία-βασιλιάς αλβανίας και μαστίφ στον πέρση βασιλιά? δηλαδή μιλάμε για προ μεγάλου αλεξάνδρου τώρα,και υπήρχε Αλβανία και αλβανός βασιλιάς και τα σκυλιά τους ήταν μαστίφ? και θες και έγκυρη και έγκριτη πηγή για να αμφισβητήσουμε αυτό?
εσένα σου φαίνονται λογικά αυτά που γράφει το βιβλίο?

επίσης το σχόλιο περι τον μαστίφ που δεν προλάβαιναν τα ελάφια αλλά τους έκοβαν τα δάχτυλα καλού κακού είναι απο το βιβλίο?
Μεταφρασμένο είναι το βιβλίο και τα πάντα τα γράφει το βιβλίο!!! Παιδιά για να μην πολυλογούμε γιατί θα βαρεθώ, αλήθεια....Αν οι γνώσεις σας και οι πηγές σας, σας τον επιτρέπουν, βγήτε κάπως κάπου και διαψεύστε ΤΩΡΑ τους συγγραφείς αυτού του βιβλίου.....Τα άλλα όλα είναι θεωρίες, εγώ το βιβλίο απλά ''μεταφέρω''...Αν έχετε κάτι πιο ''ισχυρό'' και τρανταχτό σαν πηγή, Ορμάτε και φάτε τους!!! ;) ;)...
ΝΑΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΠ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ!!!!
 


kimonas

Banned
Banned
8 Οκτωβρίου 2009
847
2
Αθήνα - Γαλάτσι
αλβανία το 550π.χ.?
και τα σκυλιά τους ήταν σχετικά με το Μαστίφ που λέμε σήμερα μαστίφ....
και όχι μαστιφοειδή
πολύ καλή δουλειά Κίμωνα απο άποψη συλλογής στοιχείων και (υποθετω) μετάφρασης αλλά μάλλον είσαι πολύ ερωτευμένος με την φυλή για να είσαι αντικειμενικός....

επίσης εκεί που λές ότι του έκοβαν 3 δάχτυλα και σημειώνει ότι το μαστίφ δεν ήταν ποτέ ταχύς δρομέας-δεν ήμουν μεν εκεί να βλέπω(όπως δεν είσουν κι εσύ άλλωστε) αλλά το ότι το μαστίφ δεν ΕΙΝΑΙ ταχύς δρομέας τώρα δεν θα πεί ότι του έκοβαν τότε δάχτυλα για πλάκα-προφανώς τα προλάβαινε και τα σκότωνε τα ελάφια.......εκτός κι αν τα ελάφια του τότε ήταν σαν τα μαστίφ του σήμερα :lol:

Κοκονε είσαι , ΠΟΛΥ ΒΙΑΣΤΙΚΟΣ....το βιβλίο ειναι των εκδόσεων Βασδέκη και κοστίζει 15 ευρώ..Το μεταφέρω ΑΥΤΟΥΣΙΟ, χωρίς ΚΑΜΙΑ προσωπική άποψη!!! Please , πάρτο και leave alone (με το θέμα), ειλικρηνα!!!! Ας συζητήσουμε κάτι στο οποίο, έχεις όντως γνώση, επάνω στο Μάστιφ, τώρα λέμε πράματα ανούσια!!! :) :)
 
Last edited:


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
τώρα το διάβασα όλο απο την αρχή-
συγνώμη τώρα
ο συγγραφέας είναι πολύ ερωτευμένος με την φυλή (εκτός απο εσένα) για να είναι αντικειμενικός............
ξεκινάει και λέει ιστορικές ανακρίβειες που ακόμα και παιδί θα εντόπιζε
θα ήταν πιο τίμιο να έλεγε ότι το Μαστίφ προέρχεται απο
και όχι ανήκει σε
να τα πεί ο συγγραφέας του Μολοσσού της Ηπείρου ή και του θιβετιανού μαστίφ ,άντε να το δεχτώ που κι αυτοί θα έδειχναν μία σεμνότητα....
αλλά όχι και ο άγγλος για το αγγλικό μαστίφ........
σε λίγο θα πουν και για αρχαίους τούρκους ή για αρχαίους άγγλους

ο Hancock τι λέει για αυτό το βιβλίο :lol:
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
δεν αντιλαμβάνομαι τι εννοείς
θες να γίνει το θέμα άρθρο και να μην σχολιαστεί?

για το βιαστικός έχεις δίκιο βέβαια.αλλά δεν έγινε και τίποτα............
αλλά ιστορικές ανακρίβειες και καπήλευση της ιστορίας μίας Ελληνικότατης φυλής για να βγεί αρχαία "ράτσα" (ράτσα???) το αγγλικό μαστίφ νομίζω ότι τουλαχιστον σε Ελληνικό φόρουμ δεν γίνεται να περάσει ασχολίαστη.........
 




GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.821
5.049
patra
grdane.blogspot.com
Μεταφέρω ακριβώς και ΑΥΤΟΥΣΙΟ το βιβλίο ΧΩΡΙΣ ΚΑΜΙΑ παρεμβολλή, τώρα αν επί του θέματος έχεις κάποια πηγή , έγκριτη και επίσημη που να υποστηρίζει την άποψη σου Πετράν , Σαφώς και παρέθεσε την για να έχουμε, και ποικιλία απόψεων και ιδεών, για συζήτηση, αλλά και για να μη γίνει μονότονο το θέμα μου!!! ;)
επειδη τα βιβλια ανεξαρτητως θεματος γραφονται πολλες φορες για να δημιουργησουν κατευθυνομενη γνωση...
θα ηθελα σε παρακαλω πολυ πριν αρχισω να παραθετω εγκριτες κι αξιοπιστες πηγες για την αρχαια ελληνικη ιστορια και να συνδεσω με το θεμα σου τον μολοσσο της ηπειρου και το μαστιφ... μπορεις σε παρακαλω πολυ να μου πεις εκτος απο τις εκδοσεις βασδεκη,... ( ναναι καλα ο ανθρωπος... ) ποιος ειναι ο συγγραφεας του βιβλιου? ο οποιος κιολας βρηκε στον ηροδοτο να μιλουν περι αλβανου βασιλεως...
επιβαλλεται αλλωστε οταν μεταφερουμε αυτουσια κειμενα πνευματικης ιδιοκτησιας .....
 




kimonas

Banned
Banned
8 Οκτωβρίου 2009
847
2
Αθήνα - Γαλάτσι
επειδη τα βιβλια ανεξαρτητως θεματος γραφονται πολλες φορες για να δημιουργησουν κατευθυνομενη γνωση...
θα ηθελα σε παρακαλω πολυ πριν αρχισω να παραθετω εγκριτες κι αξιοπιστες πηγες για την αρχαια ελληνικη ιστορια και να συνδεσω με το θεμα σου τον μολοσσο της ηπειρου και το μαστιφ... μπορεις σε παρακαλω πολυ να μου πεις εκτος απο τις εκδοσεις βασδεκη,... ( ναναι καλα ο ανθρωπος... ) ποιος ειναι ο συγγραφεας του βιβλιου? ο οποιος κιολας βρηκε στον ηροδοτο να μιλουν περι αλβανου βασιλεως...
επιβαλλεται αλλωστε οταν μεταφερουμε αυτουσια κειμενα πνευματικης ιδιοκτησιας .....
Ρε Πέτρο ήμαρτον ρε γαμώτο...Πρώτο πρώτο ποστ, το έχω γράψει...Αν όντως δεν το βλέπεις πες μου να στο ξαναγράψω,,,,τι να πω!!!! :( :( :(...Πολύ Ελληναρά και ολίγον τι ρατσιστή σε βλέπω ε???.........Τεσπά....
 
Last edited:


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.821
5.049
patra
grdane.blogspot.com
κιμωνα..
ημαρτον...
ανθρωποι ειμαστε δεν το ειδα...οτι το εγραψες στην αρχη...

ελληναρας..? ρατσιστης?
τστστστστστσ ξερεις τι σημαινουν οι λεξεις?
καλυτερα να προσεχεις περισσοτερο αυτα που διαβαζεις και να εχεις λιγο παραπανω κριτικη θεωρηση....
επιπλεον προσπαθησε να αποκτας σφαιρικη γνωση για οτι σε ενδιαφερει... κι οχι μονοπλευρη...
τελικα γινεσαι περισσοτερο γραφικος απο οσο θαθελες....


θα επανελθω για μαθηματα ελληνικης ιστοριας για αρχη... κι αναφορες για μεγαλοσωμους σκυλους του παρελθοντως....
 


kimonas

Banned
Banned
8 Οκτωβρίου 2009
847
2
Αθήνα - Γαλάτσι
επειδη τα βιβλια ανεξαρτητως θεματος γραφονται πολλες φορες για να δημιουργησουν κατευθυνομενη γνωση...
θα ηθελα σε παρακαλω πολυ πριν αρχισω να παραθετω εγκριτες κι αξιοπιστες πηγες για την αρχαια ελληνικη ιστορια και να συνδεσω με το θεμα σου τον μολοσσο της ηπειρου και το μαστιφ... μπορεις σε παρακαλω πολυ να μου πεις εκτος απο τις εκδοσεις βασδεκη,... ( ναναι καλα ο ανθρωπος... ) ποιος ειναι ο συγγραφεας του βιβλιου? ο οποιος κιολας βρηκε στον ηροδοτο να μιλουν περι αλβανου βασιλεως...
επιβαλλεται αλλωστε οταν μεταφερουμε αυτουσια κειμενα πνευματικης ιδιοκτησιας .....
Οι εκδόσεις Βασδέκη κάνουν ΜΟΝΟ την έκδοση και ΤΙΠΟΤΑ παραπάνω, συν τη μετάφραση!!!! ΤΙΠΟΤΑ παραπάνω.....:) :)
 


kimonas

Banned
Banned
8 Οκτωβρίου 2009
847
2
Αθήνα - Γαλάτσι
κιμωνα..
ημαρτον...
ανθρωποι ειμαστε δεν το ειδα...οτι το εγραψες στην αρχη...

ελληναρας..? ρατσιστης?
τστστστστστσ ξερεις τι σημαινουν οι λεξεις?
καλυτερα να προσεχεις περισσοτερο αυτα που διαβαζεις και να εχεις λιγο παραπανω κριτικη θεωρηση....
επιπλεον προσπαθησε να αποκτας σφαιρικη γνωση για οτι σε ενδιαφερει... κι οχι μονοπλευρη...
τελικα γινεσαι περισσοτερο γραφικος απο οσο θαθελες....


θα επανελθω για μαθηματα ελληνικης ιστοριας για αρχη... κι αναφορες για μεγαλοσωμους σκυλους του παρελθοντως....
Αν έχεις ειδίκευση και έχεις σπουδές επάνω στο τμήμα ιστορίας και αρχαιολογίας ,,ΝΑΙ θα σταθώ και θα σε εκτιμήσω πολύ περισσότερο εφόσον είναι ο τομέας σου και το αντικείμενο σου, αν δεν έχεις δε ξέρω ΚΑΝ πόσο θα μπω (εγω προσωπικά στη διαδικασία να διασταυρώσω αυτά που θα μας κάνεις μάθημα)....Τώρα αν κάνεις copy-paste από βιβλίο όπως εγώ, οκ...Πρέπει και εγώ με τη σειρά μου να διασταυρώσω , το τι θα πεις!!! Μάθημα ιστορίας παραπέμπει ότι είσαι μάλλον καθηγητής ιστορίας-αρχαιολογίας !!! Αν είσαι, απλά δεν το ξέρω και θα ανοίξω τα αυτιά μου όσο δεν πάει για να σε αφομιώσω!! Αν δεν είσαι, απλά μεταφορά και αναμετάδοση γνώσεων θα κάνεις, και προτείνω αν δεν είσαι καθηγητής να μην πάρεις αυτό το ύφος του παντογνώστη και πολύ-ξερόλλα Ελληναρά......;)!!!! Σέβομαι, την ηλικία σου καταρχήν, και δε θα σε χαρακτηρίσω...Αυτό όμως να ξέρεις ότι ΔΕΝ με αφοπλίζει!!! Μη το κάνεις personal......;)

Υ.Γ (για το γραφικός μιλάω...;) ).....
 
Last edited:


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.821
5.049
patra
grdane.blogspot.com
Οι εκδόσεις Βασδέκη κάνουν ΜΟΝΟ την έκδοση και ΤΙΠΟΤΑ παραπάνω, συν τη μετάφραση!!!! ΤΙΠΟΤΑ παραπάνω.....:) :)
κιμωνα...
τον ρολο ενος εκδοτικου οικου τον γνωριζω... γι αυτο ρωτησα τον συγγραφεα....
τα βρηκα ομως στο πρωτο σου ποστ ευχαριστω....
 




GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.821
5.049
patra
grdane.blogspot.com
προσωπικο το κανεις με χαρακτηρισμους τυπου ελληναρας...

κιμωνα... τη γνωση ελληνικης αρχαιας ιστοριας θαπρεπε να την ειχες αποκτησει απο το γυμνασιο...
οπως και της νεωτερης αλλα αλλο θεμα αυτο....


επειδη ομως η νεα γενια εχει μαθει το κοπυ πειστ ξεχασε η μαλον στην διαδρομη εχασε την ικανοτητας της κριτικης θεωρησης....
η γνωση δεν ειναι προσωπικη αλλοιμονο ολοι με καποιο τροπο την αποκτησαν ειδικα την θεωρητικη
 


kimonas

Banned
Banned
8 Οκτωβρίου 2009
847
2
Αθήνα - Γαλάτσι
προσωπικο το κανεις με χαρακτηρισμους τυπου ελληναρας...

κιμωνα... τη γνωση ελληνικης αρχαιας ιστοριας θαπρεπε να την ειχες αποκτησει απο το γυμνασιο...
οπως και της νεωτερης αλλα αλλο θεμα αυτο....


επειδη ομως η νεα γενια εχει μαθει το κοπυ πειστ ξεχασε η μαλον στην διαδρομη εχασε την ικανοτητας της κριτικης θεωρησης....
η γνωση δεν ειναι προσωπικη αλλοιμονο ολοι με καποιο τροπο την αποκτησαν ειδικα την θεωρητικη
Πέτρο σταματώ εδώ,,,Μπορώ να το τραβίξω μίλια μακριά, δεν θα το κάνω και δεν το θέλω!!!!!! ;) ;)....Το κλείνω, παραδειγματικά και είμαι όλος αυτιά να μοιραστείς μαζί μας όλες τις μοναδικές εμπειρίες (mastiff και ιστορικές) της ζωής σου αλλά και μετά το γυμνάσιο που πήγες κλπ κλπ κλπ........
Ξεκίνα άμεσα δουλειά, το θέμα σου ΔΕΝ είμαι εγώ, αλλά να αντικρούσεις ΜΕ ΠΗΓΕΣ αυτά που έγραψα εγώ όμως!!!! Ξέρεις.. με ονόματα, συγγραφείς κλπ κλπ κλπ...και φυσικά τη μοναδική εμπειρία σου (mastiff και ιστορία)μέσα απ το διάβα της ζωής σου......Γιατί ΜΟΝΟΝ εσύ μπορείς Πέτραν,,,,κανείς άλλος......;) :D :D....Eπίσης σταματώ εδώ την κόντρα , παραδειγματικότατα προς απάντηση σου!! Εσύ μπορείς να συνεχίσεις όσο θες , φίλε μου!!!!!! Πάμε....
 




GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.821
5.049
patra
grdane.blogspot.com
οχι κιμωνα η γνωση κοποις κτωνται..
αλλωστε δεν ειμαι ικανος να σου κανω μαθημα....
παραθετω ενα λινκ να διαβασεις....
αν ψαξεις μεσα θα βρεις και στοιχεια που συνδεουν τον μολοσσο ης ηπειρου... οπως λεγεται σημερα η φυλη .... με την χρονολογια του 500 πχ.... αλλα και φυικα με την περιοχη περι αλβανικων βασιλεων...
στρωσου διαβασε κρινε... κι ελα να μας πεις την θεση σου...
http://www.cynopedia.com
 




kimonas

Banned
Banned
8 Οκτωβρίου 2009
847
2
Αθήνα - Γαλάτσι
οχι κιμωνα η γνωση κοποις κτωνται..
αλλωστε δεν ειμαι ικανος να σου κανω μαθημα....
παραθετω ενα λινκ να διαβασεις....
αν ψαξεις μεσα θα βρεις και στοιχεια που συνδεουν τον μολοσσο ης ηπειρου... οπως λεγεται σημερα η φυλη .... με την χρονολογια του 500 πχ.... αλλα και φυικα με την περιοχη περι αλβανικων βασιλεων...
στρωσου διαβασε κρινε... κι ελα να μας πεις την θεση σου...
http://www.cynopedia.com
Πέτρο σε σενα και σε σας (κάποιους ,,του ύφου σου)ΔΕΝ ΕΧΩ ΝΑ ΠΩ ΤΙΠΟΤΑ.....Πίστεψε με, πάλι το κάνεις προσωπικό με αυτό που λες, ελα να ''μας πεις την θεση σου''...Εσύ με το link που παρέθεσες είναι αυτά που διδάχθηκες στο γυμνάσιο ε?? και όχι copy-paste???? Nα μιλήσω για το ποιος είναι γραφικός ? Πετράκο???.......Tεσπα...Εγώ απλά είπα ότι μεταφέρω αυτούσιο το βιβλίο χωρίς καμία προσωπική παρεμβολή,,,,Και εσύ το κάνεις προσωπική κόντρα, πετώντας, με copy-paste, που εσύ σνομπάρεις , λέγοντας μου στρώσου και διάβασε!! Μα σκοπός του θέματος είναι να ενημερωθώ εγώ??? Πετράν???? Σκοπός του θέματος είναι ποιος?? Να μας μάθεις ή να μου την πεις???;) ;)Η να μοιραστείς τις γνώσεις σου μαζί μας και να αντικρούσεις τα όσα λάθη υποστηρίζεις ότι γράφει το βιβλίο που απλά μοιράζομαι μαζί σας..;)????? Στο είπα τρεις φορές ήδη..ΤΟ κάνεις χωρίς λόγο προσωπικό.....Αντίκρουσε αυτά που γράφω ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΩΡΑ με πηγές συγκεκριμένες και όχι με online cynopedia...Εκτός και αν αυτά δίδασκαν στο γυμνάσιο στα ΄80ς...Mα καλά..Κάνεις copy-paste και πιο πριν έχεις κατηγορίσει μια γενιά (των 30 ετών δηλαδή) ότι μάθαμε με copy-paste???????? ..........Eγώ, απλά αγόρασα ένα βιβλίο να ενημερωθώ για την φυλή και σιγά σιγά ολοένα και το προχωράω, κάνε και εσύ το ίδιο για να αντικρούσεις τον συγγραφέα και όλη αυτή την ομάδα,,,ΔΕΝ είμαι εγώ αυτός που τα δημοσιεύει αυτά......Μην πετας σκόρπια links,,,Ξεκίνα και πάρε θέση και μην ανυσηχείς, αργά η γρήγορα ΚΑΙ η αλήθεια θα αποδωθεί και θα φανεί τι είναι σωστό και τί λάθος...Αυτά είναι τα μόνα που δεν αποκρύπτοναι από αυτόν που θέλει να ψάξει και να μάθει....:) :).Mίλησες ότι θα μας κάνεις μάθημα ιστορίας....Ξεκίνα την παράδοση και μην πετάς links έτσι με copy-paste,,,,,Παράδοση μαθήματος είναι αυτο???;)
 
Last edited:




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.135
Μηνύματα
896.076
Μέλη
19.947
Νεότερο μέλος
Isabelmysa