To IQ των σκύλων


George A

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
3.215
238
Αυτό που παρατηρώ είναι οτι τα λεγόμενα "λιγότερο έξυπνα σκυλιά" είναι κυρίως παλιές φυλές (πιο αρχαία και πιο ριζωμένα ενστικτα) και απο τα πιο "εξυπνα σκυλιά" τα περισσότερα είναι ποιμενικά και ριτρίβερ.
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Υπερπήδηση εμποδίου:
Ο έξυπνος σκύλος θα παρακάμψει ένα εμπόδιο πλάτους 1μ και ύψους 2μ για προφανείς λόγους!
Ο σκύλος που εκτελεί τυφλά θα το υπερπηδήσει, ακόμα κι αν χάσει με αυτόν τον τρόπο 1 με 2 δευτερόλεπτα για να καλύψει την απόσταση του τελικού του προορισμού (apport).
Προμηθεα ευχαριστω.
Με καλυψες ως συνηθως :)
Αρης
 


jimmy58

Well-Known Member
16 Σεπτεμβρίου 2008
260
0
Αυτό που παρατηρώ είναι οτι τα λεγόμενα "λιγότερο έξυπνα σκυλιά" είναι κυρίως παλιές φυλές (πιο αρχαία και πιο ριζωμένα ενστικτα) και απο τα πιο "εξυπνα σκυλιά" τα περισσότερα είναι ποιμενικά και ριτρίβερ.
θα διαφωνισω μαζι σου
εχω εναν ελλ.ιχνηλατη και στο χρονο που ειμαστε μαζι καταλαβαινει σχεδον τα παντα για μενα
αν πχ ειμαι χαρουμενος η οχι
τον εχω στον κηπο εχει πληρη ελευθερια ομως γνωριζει πχ οτι μου αρεσουν τα λουλουδια και δεν καταστρεφει τιποτα
εξυπναδα δεν ειναι η τυφλη υποταγη ουτε να κανει νουμερα
ειναι ολα τα αλλα μαζι
 










Teobullmastiff

Well-Known Member
25 Ιουλίου 2009
4.816
3
39
Πεντελη,Αθηνα
Η ερευνα που μας παρεθεσε η Amalthea ειναι οντως εγκυρη και εχει δημοσιοποιηθει μετα απο μελετες,ομως εχω 2 μικρες ενστασεις.1η οτι δεν ξερω αν εχουν μετρηθει και οι 400+ φυλες συν το οτι μιλαμε για το γενικο και οχι για το ειδικο,δηλαδη μπορει να υπαρξει και afgan hound πιο "εξυπνο" απο poodle και 2η ενσταση μου,οτι οπως παλι ειπε η Amalthea δεν ειναι πιο "χαζες" οι φυλες που εχουν καταλαβει τις τελευταιες θεσεις,απλα ειναι πιο αρχαιες,με ανεξαρτητες και δυσκολα εκπαιδευσιμες φυσεις και αρχεγονα ενστικτα(στεπας,παγων,ερημων κλπ).
 


Miss

Well-Known Member
17 Ιουνίου 2009
278
0
Αργυρούπολη
Να δούμε αν θα μετρήσουν και τη συναισθηματική νοημοσύνη τους!!!!
Ή μήπως αυτό μέτρησαν?
(Αν κάνεις αυτή την άσκηση θα πάρεις έξτρα λιχουδιά καλό μου σκυλάκι... εεεε???!!!!)
 


George A

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
3.215
238
Να δούμε αν θα μετρήσουν και τη συναισθηματική νοημοσύνη τους!!!!
Ή μήπως αυτό μέτρησαν?
(Αν κάνεις αυτή την άσκηση θα πάρεις έξτρα λιχουδιά καλό μου σκυλάκι... εεεε???!!!!)
Mπα εαν μετρούσαν αυτό το Λάμπραντορ θα έβγαινε πρώτο με διαφορά.
 


Miss

Well-Known Member
17 Ιουνίου 2009
278
0
Αργυρούπολη
χαχαχα λες ε?

Βασικά ένα από τα πρώτα τεστ που είχαν κάνει ήταν το εξής.
Στα παιδιά μιας τάξης του νηπιαγωγείου εδώσαν από ένα γλυφιτζούρι.
Η δασκάλα τους είπε ότι θα λείψει από την αίθουσα για 15 λεπτά. Όποιο παιδί ήθελε να φάει το γλυφιτζούρι εκείνη την ώρα μπορούσε φυσικά να το κάνει. Όποιο παιδί όμως έκανε υπομονή μέχρι να γυρίσει η δασκάλα θα έπειρνε κι άλλο ένα.
Τα παιδιά με τη μεγαλύτερη συναισθηματική νοημοσύνη ήταν αυτά που έκαναν υπομονή.
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Ναι, καλά, μετράνε μέχρι το 5!!:p:p Το δικό μου μικρό τρελό μετράει μέχρι το άπειρο προκειμένου να διακόψει την άσκηση του "μείνε!" και να έρθει να χλαπακιάσει! Δεν αγαπά τις παραλλαγές χρόνου εφόσον έρχονται σε σύγκρουση με τη μάσα.:eek::eek::eek::eek::eek: Το βλέπω κιόλας το απαίσιο να κουνάει και το κεφάλι του ταυτόχρονα μετρώντας!:eek::eek::eek::eek::eek: Σου λέει, αυτή η χαζή περίμενε 10 δευτερόλεπτα την περασμένη φορά, για κάτσε να δω μπας και από τη χαζομάρα της τα ξεπεράσει αφού εγώ πρέπει να χλαπακιάσω το πολύ μετά από 10, ει δυνατόν δε μετά από μισό δευτερόλεπτο!!!!!:p:p:p:p:p:mad::mad::D:D:D:D:D
 


μαρκος

Well-Known Member
7 Μαϊου 2009
253
0
43
Νεα Ιωνια
Αυτό που παρατηρώ είναι οτι τα λεγόμενα "λιγότερο έξυπνα σκυλιά" είναι κυρίως παλιές φυλές (πιο αρχαία και πιο ριζωμένα ενστικτα) και απο τα πιο "εξυπνα σκυλιά" τα περισσότερα είναι ποιμενικά και ριτρίβερ.

δηδ ας πούμε έχεις ένα αρχαίο ''Χαζό'' σκύλο ( επ. ) που μαθαίνει να φύλαει πρόβατα και το μαντρί και είναι μόνος ( κάπου κάπου βλέπει το βοσκό ) κυνηγάει κάνα λαγό Κανά ποντίκι ή ότι άλλο για να φάει ( ο πατέρας λέει είχανε σκυλιά στο χωρίο που φύλαγανε τα ζώα και πιάναvε λαγούς και τους φέρναμε στην πόρτα !!!! μόνοι τους ούτε εκπαίδευση ούτε τπτ ) .
Ε αυτό το ζώο στο κάτσε φύσικα θα σε γράψει εκει που δεν πίανει μελάνι ειναι Χαζο ??
 


George A

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
3.215
238
δηδ ας πούμε έχεις ένα αρχαίο ''Χαζό'' σκύλο ( επ. ) που μαθαίνει να φύλαει πρόβατα και το μαντρί και είναι μόνος ( κάπου κάπου βλέπει το βοσκό ) κυνηγάει κάνα λαγό
Κανά ποντίκι ή ότι άλλο για να φάει ( ο πατέρας λέει είχανε σκυλιά στο χωρίο που φύλαγανε τα ζώα και πιάναvε λαγούς και τους φέρναμε στην πόρτα !!!! μόνοι τους ούτε εκπαίδευση ούτε τπτ ) .
Ε αυτό το ζώο στο κάτσε φύσικα θα σε γράψει εκει που δεν πίανει μελάνι ειναι Χαζο ??
Οχι δεν είναι
Το βιβλίο αφορά την εκπαιδευσιμότητα των σκύλων σε νέες εντολές, ο τίτλος του βιβλίου είναι παραπλανητικός κατά την γνώμη μου, αλλά ... είναι πιο πιασάρικος.
 








kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Aν μιλήσουμε βάση της λίστας ξέρει κανεις αν είναι έγκυρη..σιγά..:p:p:maria:

Από προσωπική εμπειρία είχα μαλτεζάκη σχεδόν 17 χρονια θεωρώ πως είναι πανέξυπνα σκυλάκια..
Το ποσο έξυπνο είναι ένα σκυλί στο αποτέλεσμα έχει να κάνει και με τον ιδιοκτητη του.
Ποσο ασχολείσαι μαζί του..

Τι να κανεις δηλαδή ένα σκυλί που είναι πραγματικά έξυπνο αλλα δεν έχεις ασχοληθεί να του μάθεις τίποτα..

Παρόλα αυτά πιστεύω πως η εξυπνάδα στο σκυλί δεν φαίνεται στην υπακοή ούτε στην εκτέλεση των εντολών.., αλλα στο ποσο έξυπνα μπορεί να τις αποφύγει..
Επίσης πιστεύω πως για να καταλάβεις αν ένα σκυλί είναι έξυπνο πρέπει να είσαι και ο ίδιος έξυπνος, καθώς επίσης να έχεις μια εμπειρία που να μπορεί να σου δείξει αν ένα σκυλί συγκριτικά πάντα με ένα άλλο βαση της εμπειριας σου πως είναι πραγματικά έξυπνο..
 
Last edited:


despoina26

Well-Known Member
7 Οκτωβρίου 2009
137
0
και συγνωμη ρε παιδια γιατι τα σαμογιεν δεν αναφερονται πουθενα???
και μη μου πει κανεις πως δεν εχουν μυαλο ξουραφι γιατι θα πεφτει εξω...η δικη μου παντως ειναι μικρη μεν αλλα ηδη κυρια...ακουει της εντολες της και μαλιστα με πολυ λιγες επαναληψεις !!
καποιος να επιμεληθει το θεμα και να μπουν στη λιστα και τα σαμογιεν!!!!:):):):):):):):):):p
 


GEORGE1034

Well-Known Member
20 Σεπτεμβρίου 2009
579
0
26
Θεσσαλονικη!!!!!!!!!!!!!!!!
Ευχαριστω.Εγω τα μαλτεζακια τα εχω λατρεψει και θα παρω ενα σε 2 περιπου μηνες, γιατι θελω να ψαξω εκτροφεα ο οποιος να ειναι απο τους καλυτερους, να ψαξω για εναν καλο κτηνιατρο κτλ.
Απλα ρωταω για να ενημερωνομαι!!!

ευχαριστω Kango1