Tobradex ή tobrex


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.554
6.984
Για την επιπεφυκίτιδα έδωσε η κτηνίατρος tobradex.

Μια σταγόνα πρωί-βράδυ χ 10 μέρες και στα 2 μάτια.

Και επειδή είναι εκ γενετής και θα την εκδηλώνει πάντα όποτε ξανατσιμπλιάζει να ρίχνω.

Μου είπε ο πατέρας μου όμως ότι του πε η δικιά του κτηνίατρος ότι το tobradex είναι πολύ βαρύ και να προτιμά tobrex. Εϊδα και δω ότι το tobradex είναι κορτιζονούχο. Δεν έχω αντίρρηση τώρα που είναι ερεθισμένο να του βάζω tobradex, αλλά για 10 μέρες κορτιζονούχο? Και μετά σε κάθε περίσταση κορτιζονούχο πάλι?

Ποια είναι η γνώμη σας?
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
εγω θα ακολουθουσα τη γνωμη του κτηνιατρου..
οταν δε οι αποψεις διιστανται θα επαιρνα και μια τριτη και τεταρτη γνωμη...
απο τ μελη του φορουμ και μια κι ενεργοποιηθηκε ξανα θα ακουγα την κρινα...
 


George K

Well-Known Member
12 Νοεμβρίου 2007
1.177
48
To tobradex είναι απολύτως ακατάλληλο όταν υπάρχει ελκος, δηλαδή πληγή. Το Tobrex είναι πιο ήπιο, δεν περιέχει κορτιζόνη.
 




Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.554
6.984
Χμμμ.. ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Αν και παραμένω μπερδεμένη.. (Όχι έλκος δεν έχει κάνει, μου το ανέφερε). Αν είχα έναν 3ο κτηνίατρο που να εμπιστευόμουν λίγο θα ρωτούσα αλλά δεν έχω.

Αυτές και οι 2 οι κτηνίατροι έχουν αποδειχθεί πολύ καλές σε διαγνώσεις, πρόληψη και φροντίδα του ζώου απλά η δικιά μου μου φαίνεται λίγο πολύ των φαρμάκων και εγώ δεν είμαι τόσο - είμαι του τόσο όσο ακριβώς χρειάζεται κ ότι παραπάνω είναι επιβάρυνση.
 


maxoskulo

Well-Known Member
26 Νοεμβρίου 2013
102
4
Πάντως εμείς αύριο έχουμε προγραμματισμένη επίσκεψη στον κτηνίατρο οπότε αν είναι ρωτάω και τη δικιά μας να δούμε τι θα πει ,έτσι για μια ακόμη γνώμη αν θες!
 


aouimbae

Well-Known Member
7 Μαϊου 2011
1.753
26
Η γατα μας παθαινει συχνα λογω ηλικιας και της βαζουμε tobradex. Αν η κτηνιατρος θεωρει οτι το προβλημα χρειαζεται κορτιζονη για να λυθει, δε μπορεις να κανεις κατι αλλο.


Sent from my iPad using Tapatalk HD
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.554
6.984
@maxoskylo Και δε ρωτάς, ας ακούσω μια γνώμη ακόμα. Φολιδώδη ή φολιώδη (κάπως έτσι) επιπεφυκίτιδα έχει για την ιστορία, γιατί μπορεί να χρειάζεται πιο επιθετική αγωγή ξερω γω. Ευχαριστώ!

@aouimbae άντε τώρα που το αργήσαμε να το καταλάβουμε και είναι κάργα ερεθισμένο το μάτι ναι να βάλω κορτιζόνη. Αλλά και μετά όταν αφού το ξέρουμε πλέον και θα το προλαβαίνουμε εξ αρχής και μάλλον θα το εκδηλώνει συχνά? Και ένα 10ήμερο κορτιζόνη πάλι...? Τεσπά, θα ξαναρωτήσω αύριο και τη δικιά μου να μου πει τη γνώμη της για τη διαφορά των 2 φαρμάκων στην περίπτωσή μας.
 
Last edited:


teleia

Member
22 Οκτωβρίου 2013
21
0
Ειμαι φαρμακοποιος και πολυ συχνα δινω στα ζωακια tobradex,η επεφυκιτιδα χωρις κορτιζονη δεν θεραπευεται.απλα μονο για 10 μερες γιατι τον απλο λογω οτι ανεβαζει την πιεση των ματιων.
 




teleia

Member
22 Οκτωβρίου 2013
21
0
δινεις φαντάζομαι γιατι το προτεινε ο κτηνιατρος κατά περιπτωση ζώου. Αυτό εννοεις?
Ναι παντα με συμβουλη γιατρου..και αν δεν εχουν παρει τον δικο τους κτηνιατρο,περνω τον δικο μου κ ρωταω..
 


Ghostdoc

Well-Known Member
25 Νοεμβρίου 2013
1.623
793
Ghostlands
Μια που βρηκαμε παπα να θαψουμε 5-6 :) ή αλλιως, να ρωτησω κι εγω μιας και εχω θεμα με τον μικρο μου κατι? εχει διαγνωστει με κερατιτιδα και κοκκινιζει το ματι του ευκολα. εδινα tobrex για λιγες μερες συνεχομενα και ασπριζε. με το που το σταματουσα ,μετα απο παροδο 2-3 ημερων ξαναρχιζε να κοκκινιζει. θεωρείς οτι με tobradex θα εχω καλυτερα αποτελεσματα? μου προταθηκαν και τεχνητα δακρυα αλλα μετα απο 3-4 μερες που τα εδινα δεν ειδα διαφορα
 


natal

Member
19 Οκτωβρίου 2013
10
0
Εμενα που ειναι τωρα 5,5 μηνων επαθε επιπεφυκιτιδα στο ενα ματακι, μου πε η κτηνιατρος μπορει να το επαθε απο διαφορους λογους κ οτι τα μικρα σκυλακια ειναι επιρρεπη σε αυτο. Της δινω tobrex απο 3 σταγονες πρωι-μεσημερι-βραδυ για μια βδομαδα.

Στάλθηκε από το CW-V88S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk