toy maltese-μυθος




LUNA07

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2007
1.657
3
45
thessaloniki
kango1 said:
να σε ρωτησω??ειναι toy maltese??
Καλημερα συγνωμη για την καθυστερημενη απαντηση,απ'οτι μου λεει η κτηνιατρος ειναι toy αφου ειναι ζητημα το αν θα προσεγγισει τα 2κιλα βαρους.Τωρα θα δουμε προς το παρον ειναι 1,5 κιλο μια σταλια.
 


nikoscar

Guest Star
Staff member
9 Ιουνίου 2006
2.178
1.000.000.018
ATHENS
την συζητηση για τα Toy maltese καπου την εχουμε ξανακανει..δεν υπαρχουν toy.

HEIGHT AT WITHERS : Males from 21 to 25 cm
Females from 20 to 23 cm

WEIGHT : 3 to 4 kg


UTILIZATION : Companion and Toy.

ριξε μια ματια στο standard της FCI
 




LUNA07

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2007
1.657
3
45
thessaloniki
Πιστευω οτι δεν εχει και τοση σημασια τελικα να το συζηταμε δηλαδη τοσο εκτεταμενα.Ειναι :?: Δεν ειναι :?:
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Δεν ξερω αν ειναι, η δεν ειναι ,παντως ο συγχορεμενος μου ηταν μαλτεζακι και ηταν 6κιλα!
Σε ρωτησα γιατι λες οτι το εχεις ολη την ωρα αγγκαλια και επειδη τα σκυλακια μου και εμενα ηταν απο 6-8 κιλα και ενταξυ πχ τον εχω αγκαλια αλλα μετα κουραζομαι και τον αφηνω..αλλα με 2κιλα εξηγουντε ολα! :wink:
για αυτο ρωτησα..γιατι ασχετα με toy η οχι καποια ειναι 2κιλα, καποια 5-6,δεν ξερω πως λεγονται, αλλα υπαρχουν και ειναι original! :roll:
 


LUNA07

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2007
1.657
3
45
thessaloniki
Φυσικα και δεν ηταν η απαντηση μου προς εσενα kango1 αλλα προς τους helga & oscar,που απαντησαν σχετικα με το αν υπαρχουν toy maltese.Γι'αυτο ειπα να μην το συζηταμε και παρα πολυ χωρις παρεξηγηση φυσικα.
 


nikoscar

Guest Star
Staff member
9 Ιουνίου 2006
2.178
1.000.000.018
ATHENS
να μην συζηταμε οτι δεν υπαρχουν toy maltese?γιατι? αφου δεν υπαρχουν...
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
αν δεν υπαρχει τοτε η κοπελα τι εχει ?το δειγμα που δεν ολοκληρωθηκε..?
εγω εχω πολους φιλους που εχουν toy maltese!δεν ξερω γιατι οι μισοι λενε οτι υπαρχουν και οι αλλοι μισοι οτι δεν υπαρχουν..
τα maltesakia που ειναι 2 κιλα τι ειναι?επισης πριν απο 17 χρονια που πηρα το maltezaki μου δεν δεινανε petigree μονο πιστοποιητικο απο το petshop(δεν ξεραμε τοτε..)που το αγοραζες.Ηταν 6κιλα,τον πηγαμε στον KOE και πηρε το petigree απο εκει (ειχε γινει σκυλι πρωτης γενιας)!δεν μας ειπε ποτε οτι δεν ηταν γνησιος και το πηρε κατευθειαν !τωρα δεν ξερω αν εχουν αλαξει τα standards,αλλα βλεπω οτι υπαρχουν πραγματικα μικροσωμα maltesakia το πολυ 2κιλα και αλλα πολυ πιο μεγαλα..
ξερω επισης οτι ο κοσμος που θα παρει τα toy τα παιρνει ακριβως λογο μεγεθους..
αυτοι οι ανθρωποι που αγορασαν ενα toy (ετσι τους το πανε)τι αγορασαν?
τα μικρα πως τα λενε δηλαδη ?γιατι λαθος.. δεν ειναι συγουρα.. :roll: :?
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
kango1 said:
τα maltesakia που ειναι 2 κιλα τι ειναι?
Επιλεκτική εκτροφή μικρόσωμων σκύλων. Το αποτέλεσμα δεν παύει να είναι εκτός προτύπου με ότι αυτό συνεπάγεται.
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
αυτη η επιλεκτικη εκτροφη πως λεγεται?toy δεν ειναι?γιατι κολησαμε αρχικα στο ονομα..
εχω ακουσει πως γινεται στα yorky ...αλλα εχω ακουσει πως δεν γινεται με τον ιδιο τροπο στα maltese...χωρις ομως να ειμαι και συγουρη.. :?
 






LUNA07

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2007
1.657
3
45
thessaloniki
:D Καλη σας μερα,λοιπον επειδη ολα αυτα που λετε σε γενικες γραμμες δεν τα καταλαβαινω και η αληθεια ειναι οτι δεν εχω και τοσες πολλες γνωσεις θα πω τι ειδα με τα ματια μου πριν παρω στα χερια μου την LUNA.Το συγκεκριμενο εκτροφειο ειχε μαλτεζακια ενηλικα το πολυ 3 κιλων.Αναμεσα σε καποιες γεννες "πολυ σπανιο",μου ειπε ο εκτροφεας καποια γεννιουνται πολυ μικρα και ετσι πριν μηνες ζητησα να μου κρατησουν ενα απο τα μικρουλικα,και ετυχε μια τετοια γεννα.Την κρατησε και οταν πηγα να την παρω μου την ζυγισε και ηταν 1,5 κιλο.Δεν μου ειπε φυσικα οτι ονομαζεται καπως διαφορετικα επειδη ειναι 1,5 κιλο και οτι ειναι ζητημα αν θα φτασει 2 κιλα.Η κτηνιατρος μου ειπε οτι καποιοι εκτροφεις με ειδικο τροπο για να εχουν μεγαλυτερα κερδη το προσπαθουν να μην αυξανουν βαρος.Απο κει και περα εχω ακουσει και για μαλτεζακια παρα πολυ μικρα τα οποια ονομαζουν tea cup αλλα δεν ξερω τι ισχυει επ'αυτου.Προχθες συναντησα στην βολτα μας με την LUNA ,μια κοπελα με μαλτεζ που το πηρε απο pet shop με παραγγελια απο Ουγγαρια (με χαρτια κανονικα και στα μισα χρηματα),αλλα ηταν 4 κιλα και εμφανισιακα ειχαν μεγαλες διαφορες.Αυτα ειχα να πω επι του θεματος .....
 


magi

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2006
607
2
Athens
Αναμεσα σε καποιες γεννες "πολυ σπανιο",μου ειπε ο εκτροφεας καποια γεννιουνται πολυ μικρα
Luna, εγώ τώρα με αυτό το σκεπτικό να καταλάβω ότι σε κάποιες γέννες ντόμπερμαν τυχαίνει να γεννιούνται pincher mini :?:
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
Καλη σας μερα,λοιπον επειδη ολα αυτα που λετε σε γενικες γραμμες δεν τα καταλαβαινω και η αληθεια ειναι οτι δεν εχω και τοσες πολλες γνωσεις
Εφόσον δεν ξέρετε γιατί δεν ρώτατε??? :) :) :) :) :)

Εμείς γιατί είμαστε εδώ???? 8) 8) 8) 8) 8)

Η Διεθνής Κυνολογική Ομοσπονδία F.C.I. έχει κατατάξει ΟΛΕΣ τις φυλές σε 10 ομάδες ανάλογα με την χρησιμότητα τους.

Τα maltese λοιπόν κατατάσονται στην ομάδα 9 η χρησιμότητα της οποίας είναι Companion and Toy Dogs

http://www.fci.be/nomenclatures.asp?lang=en&sel=0

εαν πατήσεις λοιπόν πάνω στην ομάδα 9 θα μπείς στην σελίδα με όλες τις φυλές που ανήκουν εκεί και θα δεις στην υποομάδα 1.1 τα μαλτέζ.

Παρακάτω στην υποομάδα 2 θα δεις τα poodle (κανίς) στα οποία αναφέροντε ΟΛΕΣ οι ποικιλίες της ράτσας (standard , medium , miniature , TOY)

Στα μαλτέζ τώρα...

Δεξιά στις γλώσσες εαν πατήσεις στο EN θα μπείς στο πρότυπο της φυλής (το πως δηλαδή ΠΡΕΠΕΙ να είναι το μαλτέζ)

Εκεί μπορείτε να δείτε μόνοι σας ότι ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ maltese toy.

Γιατί φτιάχτηκε το πρότυπο??

Γιατί πριν πολλά χρόνια κάποιοι συζήταγαν όπως κάνουμε εμείς τώρα και διαφωνούσαν πως πρέπει και ποιο είναι το σωστό σκυλί.

αν δεν υπαρχει τοτε η κοπελα τι εχει ?...το δειγμα που δεν ολοκληρωθηκε
σου απάντησε η ROTTIE

MARKETING

Δεδομένο ότι η ζήτηση είναι για όλο και μικρότερα σκυλιά ζευγαρώνεις τα πιο μικρόσωμα κρατάς τα πιο μικρόσωμα τα οποία και τα ζευγαρώνεις πάλι με μικρόσωμα τα οποία κρατάς τα πιο μικρόσωμα.......................

Ηταν 6κιλα,τον πηγαμε στον KOE και πηρε το petigree απο εκει (ειχε γινει σκυλι πρωτης γενιας)!δεν μας ειπε ποτε οτι δεν ηταν γνησιος
Δύο λόγους:

Τότε πριν 17 χρόνια δεν υπήρχαν σκυλιά με χαρτιά και κάπως έπρεπε να αρχίσει.

Δεύτερον γιατί όπως είπες ήταν ΒΕΑ 1

Εαν ήταν για ΒΕΑ 3 που είναι πιο αυστηρά τα πράγματα χλωμό το βλέπεω να το αναγνωρίζανε

αυτοι οι ανθρωποι που αγορασαν ενα toy (ετσι τους το πανε) τι αγορασαν
ένα σκυλί με μορφολογικό ελλάτωμα

τα μικρα πως τα λενε δηλαδη ?γιατι λαθος.. δεν ειναι συγουρα
ΚΑΙ ΟΜΩΣ ΛΑΘΟΣ είναι


Προχθες συναντησα στην βολτα μας με την LUNA ,μια κοπελα με μαλτεζ που το πηρε απο pet shop με παραγγελια απο Ουγγαρια (με χαρτια κανονικα και στα μισα χρηματα),αλλα ηταν 4 κιλα και εμφανισιακα ειχαν μεγαλες διαφορες
Λογικό δεν είναι??

Από pet shop και κατά συνέπεια puppy mill δεν παίρνεις μαλτέζ , μπόξερ , ροτβάιλερ κ.λ.π

Παίρνεις ένα σκυλί το οποίο μαλτεζοφέρνει , μποξεροφέρνει , ροτβαιλεροφέρνει κ.λ.π

ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΦΩΝΑΖΟΥΜΕ ΤΟΣΟ ΚΑΙΡΟ?????????????
 


sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
ΜΑΚΗΣ said:
Παίρνεις ένα σκυλί το οποίο μαλτεζοφέρνει , μποξεροφέρνει , ροτβαιλεροφέρνει κ.λ.π

ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΦΩΝΑΖΟΥΜΕ ΤΟΣΟ ΚΑΙΡΟ?????????????

απο τις σωστοτερες ατακες που εχουν ακουστει εδω μεσα!
 


LUNA07

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2007
1.657
3
45
thessaloniki
magi said:
Αναμεσα σε καποιες γεννες "πολυ σπανιο",μου ειπε ο εκτροφεας καποια γεννιουνται πολυ μικρα
Luna, εγώ τώρα με αυτό το σκεπτικό να καταλάβω ότι σε κάποιες γέννες ντόμπερμαν τυχαίνει να γεννιούνται pincher mini :?:
Αν το ειχα πει εγω αυτο θα σου το εξηγουσα το σκεπτικο.Απο τη στιγμη που δεν το ειπα εγω αυτο magi μου δεν μπορω και να ξερω γιατι το ειπε.Η ερωτηση ειναι ευστοχη αφου ξερουμε ολοι οτι κατι τετοιο δεν ισχυει με τα pincher.Eγω απλα πιστεψα αυτο που μου ειπε,με το σκεπτικο της μαμας αν μπορεις να καταλαβεις τι εννοω.Οπως καποια μωρα δηλαδη μπορει να γεννιουνται λιγοτερα κιλα απο καποια αλλα απο τη φυση τους.
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
όταν προανάφερα λάθος δεν είναι ..εννοούσα ότι άσχετα αν είναι η δεν είναι...βάση προτυπων,υφίσταται πλέον αυτό το "είδος"...έτσι συνηθίζεται να τα λένε (toy maltese) και παρότι όντως marketing ,αυτός που θα διαλέξει το πολύ μικρόσωμο, θα το διαλέξει για συγκεκριμένο σκοπό και θα το ξέρει από την αρχή..λάθος πρακτικά θα ήτανε αν περίμενε 4 κιλά και της βγει 2...αν όμως θελήσει ένα μικρόσωμο τότε είναι κατά αυτήν
σωστό...
άσχετο πάντως...από την στιγμή που υπάρχουν αυτά τα μικρόσωμα
maltese και συνεχιζουν να τα βγαζουν 2 κιλα και ειναι αρκετα (εχω δει πολλα.) απορώ πως δεν τα αναγνωρίζει ο ΚΌΕ...??? :roll: :? :?: :?:
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.839
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU