Videos και εικόνες της φυλής


duaz

Well-Known Member
8 Ιανουαρίου 2009
241
0
athens
αγαπητοί φίλοι εδώ αν συμφωνείτε και εσείς θα μπορούμε να σηκώνουμε οπτικοακουστικό υλικό που
χαρακτηρίζει τη φυλή ...
έτσι και εγώ κάνω την αρχή με ένα μικρό
βιντεάκι που χαρακτηρίζει την ταχύτητα των dogo argentino

TAXYTHTA


[video=youtube;32wB9WCckDM]http://www.youtube.com/watch?v=32wB9WCckDM[/video]http://www.youtube.com/watch?v=32wB9WCckDM
 
Last edited by a moderator:


Dogo

Well-Known Member
11 Μαϊου 2007
307
0
Ένα video από National Geographic

[video=youtube;GyHossdFSME]http://www.youtube.com/watch?v=GyHossdFSME[/video]
 
Last edited by a moderator:




duaz

Well-Known Member
8 Ιανουαρίου 2009
241
0
athens
επιμονη

[video=youtube;LWxLJM6nl2Y]http://www.youtube.com/watch?v=LWxLJM6nl2Y[/video]
 
Last edited by a moderator:


kostas_dogo_argentino

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2008
159
2
ν.κοσμος
ΠΛΑΚΑ ΚΑΝΕΙΣ..............Επεσε απο τετοιο υψος κ οχι μονο εζησε!!!!!!!! ΑΛΛΑ ΣΥΝΕΧΙΣΕ ΝΑ ΤΡΕΧΕΙ ΚΙΟΛΑΣ Κ ΝΑ ΚΥΝΗΓΑΕΙ ΤΟ ΖΩΟ??????:eek::eek::eek:
 




duaz

Well-Known Member
8 Ιανουαρίου 2009
241
0
athens
κοιτα επειδη εκανα χρονια χιονοσανιδα ( ε ε στα ελληνικα ετσι ) και παλιοτερα (τωρα σαπισα για τετοια μερικα κιλα κατι μπυρωνια χαχα) εκανα αλματα απο μεγαλο υψος 10 μετρων παντα σε συγκρατουσε η πουδρα = μαλακο φρεσκο χιονι τουλαχιστον 30-40 εκατοστα και απο κατω αλλο ενα μετρο χιονι οπου και εκανε την αποσβεση και την προσγειωση πολυ πιο ευκολη ... εδω στην συγκεκριμενη βλεπουμε τελειως αιλουροειδης χειρισμο πτωσης επισης αγριο εδαφος με πολυ λιγο χιονι ουτε καν φρεσκο και επισης πολλα μετρα πτωσης ... δεν ξερω και πολλα οι παλιοτεροι και οι γνωστες ας μας δωσουν τα φωτα τους !!!
 


duaz

Well-Known Member
8 Ιανουαρίου 2009
241
0
athens
Εκρηκτικότητα (δεν γρυλίζει, ούτε προειδοποιεί)

[video=youtube;SfCuwsSFp4Q]http://www.youtube.com/watch?v=SfCuwsSFp4Q[/video]
 
Last edited by a moderator:




duaz

Well-Known Member
8 Ιανουαρίου 2009
241
0
athens
το ποσταρα με την λογικη του σφαλματος και το πως ακομα και ο ιδιος ο χηριστης του δεν καταλαβε τι παιχτηκε !!!

και οχι ως καλο παραδειγμα .
 


krisai

Well-Known Member
6 Μαρτίου 2008
224
3
Duaz ειμαι σιγουρος για τιν καλη σου προθεση αλλα μαλλον ειναι υπερβολικο να ειναι στο φορουμ τετοιο βιντεο και ισως να δινει ιδεες σε καποιους.....
Οσο για τον σκυλο μια χαρα ειχε προειδοποιησει για ντογκο αλλα ο ιδιοκτητης εκανε χαβαλε,απο την αρχη ειχε στραβωσει με τον αλλο σκυλο κοιτα το κουνημα της ουρας....και το βλεμμα του σκυλου μονιμα κοιταζει εκει,παντως ειναι καλη ιδεα να βγει το βιντεο
φιλικα
 


duaz

Well-Known Member
8 Ιανουαρίου 2009
241
0
athens
οκ δεκτο... αλλα νομιζω πως τονιζα την ακαταληλοτητα σε χειριστες τετοιου ειδους , αυτη ηταν η λογικη μου και ηθελα να τονισω πως χρειαζεται και ο χηριστης να ειναι σε ετοιμοτητα και επαγρυπνηση για αποφυγη τετοιου ειδους καταστασης ...με λιγα λογια πως δεν ειναι ευκολος ο χειρισμος του !!!
αυτος ηταν ο σκοπος του ωστε καποιος που ισως εχει φανταστει πως ειναι απλα τα πραγματα προς ενημερωση και αποφυγην λοιπον ...στο να διαλεξει μια τετοια φυλη ...

αν κανω λαθος
παρακαλω να αφαιρεθει εφοσον μαλλον μπορει και να παραπεμπει αλλου .
 
Last edited:


Dogo

Well-Known Member
11 Μαϊου 2007
307
0
Μπορεί να σου δοθεί η εντύπωση ότι "σε παίρνουμε από τα μούτρα" με την ίδια "εκρηκτικότητα" του Dogo στο video,αλλά δεν είναι ακριβώς έτσι (είναι λίγο βέβαια...).

Η εκρηκτικότητα είναι θετικό γνώρισμα και επιθυμητό και δεν το περιγράφει ούτε στο ελάχιστο το video που έβαλες.

Τέτοια "εκρηκτικότητα" μπορούν να επιδείξουν πολλές φυλές και αν/όταν γίνει subforum για τα Pit-bulls μπορεί να βρεθούν κάποιοι με πολύ "εντυπωσιακότερα" παρόμοια videos.

Αν ήθελες να δώσεις τίτλο στο video,ίσως να ταίριαζε το "Λάθη και αμέλειες" ή "Τι ΔΕΝ πρέπει να κάνετε" ή "Τι ΔΕΝ πρέπει να επιθυμείτε-ενισχύετε" κ.α.

Τώρα για το αν θα αφαιρεθεί δεν ξέρω αφού αυτό που δείχνει δεν απαγορεύετε από κανένα κανόνα και μετά τα σχόλια,έχει και "διδακτική" αξία.

Το δικό μου ερώτημα είναι:

Εσύ τώρα κατάλαβες που έκανες λάθος και αν?

αν κανω λαθος
παρακαλω να αφαιρεθει εφοσον μαλλον μπορει και να παραπεμπει αλλου .
 


duaz

Well-Known Member
8 Ιανουαρίου 2009
241
0
athens
οκ ...τωρα καταλαβα σε ευχαριστω και εχεις απολυτο δικιο !!!

με καλυψες σε ολα τα επιπεδα ... δεν εχω αντιρηση να αλαξει ο τιτλος με καποιο που θα του ταιριαζει ...και να σβηστει οτι θεωρηθει ασκοπο σας ευχαριστω εκ των προτερων ...αλλωστε για αυτα ειναι τα φορουμ να μαθαινουμε οι ψαρακες και να ανταλασουμε πληροφοριες ... ;)
 


solco

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2008
807
0
Syros Greece
www.caneguardiano.com
Dogo με προλαβες. Λογω καποιου κολληματος στον υπολογιστη μου δεν μπορεσα να γραψω νωριτερα για να δωσω ακριβως αυτη την εξηγηση στο φιλο που ανεβασε το βιντεο.

Ειναι ο τιτλος του θεματος που σου βαζει στο μυαλο λαθος εντυπωση για την προθεση του duaz. Γι αυτο αλλωστε και ο Denis (φανταζομαι) σχολιασε με αυτον τον τροπο. Κι εγω ημουν ετοιμος στην αρχη που το ειδα να γραψω "....και καμαρωνετε γι αυτο? Αυτο μπορει να το κανει ενα οποιοδηποτε σκυλι, ακομη και ημιαιμο στο δρομο με απροσδιοριστα τα ενστικτα και την <<εκρηκτικοτητα>> του".

Ειδες τι μπορει να κανει ενας τιτλος????
 




Promitheas

Well-Known Member
9 Ιουνίου 2008
2.554
2
Γέρακας
Είναι το μόνο θέμα στο subforum στο οποίο δεν είχα ποστάρει, ακριβώς επειδή ήμουν σίγουρος πως αργά ή γρήγορα κάπου εκεί θα κατέληγε το παρόν τόπικ. Αυτό ακριβώς είχα και στην άκρη του μυαλού μου όταν ψήφιζα κατά της δημιουργίας του subforum.

θα ήθελα ειλικρινά να παρακαλέσω πριν ποστάρουμε ένα βίντεο να κάτσουμε να σκεφτούμε πως θα μπορούσε να το εκλάβει εκτός από εμάς και:
1. το κοριτσάκι που θέλει ένα ήσυχο σκυλάκι για συντροφιά και θα φωνάξει έντρομη "Θεέ μου, αυτό είναι Ντόγκο" όταν το συναντήσει στον δρόμο της
2. η κυρία που σε περιμένει στην γωνιά για να σε σταμπάρει σαν ιδιοκτήτη "επικίνδυνου σκύλου"
3. ο τύπος που ψάχνει έναν σκύλο σαν συμπλήρωμα - προέκταση του ανεπαρκούς πέους του

και θυμάσαι πως συζητήσαμε το Σάββατο ότι 9 στους 10 υποψήφιους αγοραστές Ντόγκο κατατάσσονται στην περίπτωση 3.

Προσωπικά δεν θα ζητούσα να αφαιρεθεί για τους εξής λόγους:
1. διότι ο admin δεν είναι η νταντά μας και δεν μπορεί να κάθεται να σβήνει κάθε λίγο και λιγάκι βιντεάκια που ανέβασαν ενήλικες και σκεπτόμενοι άνθρωποι
2. επειδή είμαστε οι ίδιοι υπέυθυνοι για τις πράξεις μας! Αυτό να το έχουμε στο μυαλό μας ειδικότερα επειδή εμείς οι ίδιοι διαμορφώνουμε την γνώμη του κόσμου για την φυλή.
3. διότι ίσως αυτό αποτελέσει έναυσμα για σκέψη σε μελλοντικά ποσταρίσματα
4. επειδή αυτή η εικόνα είναι σπάνια στα Ντόγκο και δεν είναι τυπική συμπεριφορά, αλλά ούτε μπορεί να δείξει στο ελάχιστο την εκρηκτικότητά του η οποία και σαφέστατα δεν συνδέεται με την επιθετικότητα, όπως εμφανίζεται σε αυτό το βίντεο.


Υ.Γ.: Σταμάτη, θα συνεχίζω να σου λέω πως αδικείς τον εαυτό σου με κάποιες αναρτήσεις σου!
 
Last edited:


mairyk

Well-Known Member
27 Μαϊου 2008
198
1
47
Αθήνα
Απο την πρώτη φορά που είδα το video δύο πράγματα σκέυτηκα.
1) Μπορεί να συμβεί τέτοιο περιστατικό σε κάθε φυλή.
2) Σε καμία περίπτωση (και δεν έχω δεί ) τα ντόγκο δεν είναι σκυλία για γυναικεία χέρια.
Χρειάζοντε στιβαρότητα.
 


Dogo

Well-Known Member
11 Μαϊου 2007
307
0
[ame="http://www.youtube.com/watch?v=w9rxxilIpnU"]YouTube - Dogo Argentino - Sopot 2007[/ame]

Μια χαρά τα καταφέρνουν και οι γυναίκες στο handling Dogo Argentino,όπως και άλλων μεγαλόσωμων και δυναμικών φυλών.

Όλα είναι θέμα εκπαίδευσης,προπόνησης και θέλησης.
Ατυχήματα πάντα θα υπάρχουν,οποιουδήποτε φύλου και αν είναι ο κυναγωγός και οποιασδήποτε φυλής ο σκύλος.

Καλό είναι όμως να προσπαθούμε να περιορίζουμε τα ατυχήματα,να μη τα θεωρούμε κανόνα και φυσικά να μην τα θεωρούμε επιθυμητή συμπεριφορά.

Οι εκθέσεις μορφολογίας είναι μια στρεσογόνος κατάσταση και διαδικασία για τον σκύλο και τον ιδιοκτήτη και για αυτό θα πρέπει να είμαστε έτοιμοι να προλάβουμε τέτοιου είδους καταστάσεις.
 


krisai

Well-Known Member
6 Μαρτίου 2008
224
3
Ντογκο αρτζεντινο 1947 εκθεση και pen test
αργεντινη.Ξερετε τι μου κανει εντυπωση ?
Υπαρχουν παντου ντογκο και ουτε ενα δειγμα επιθετικοτητας απο ενα σκυλι προς ενα αλλο και φυσικα ουτε προς τους ανθρωπους.
Γιατι ρε γαμωτο τα χαλασαμε τοσο τα σκυλια?:mad:

[video=youtube;mYRwUOcq6bs]http://www.youtube.com/watch?v=mYRwUOcq6bs[/video]
 
Last edited by a moderator: