Westie grooming


Ariel

New Member
18 Μαρτίου 2010
4
0
Γειά σας,

στο westie μου έχω κάνει μόνο μια φορά μάδημα σε groomer, η τρίχα της είναι πολύ μαλακιά για την ώρα αλλά μου είπε η groomer ότι θα σκλυρήνει και ήδη παρατηρώ ότι οι νέες τρίχες που βγάζει είναι πιο σκληρές. Η αλήθεια όμως είναι ότι δεν είμαι και πολύ ικανοποιημένη από το μάδημα που έγινε, η groomer ήταν πολύ καλή και αναλαμβάνει μόνο westie όμως κάνει ένα μόνο συγκεκριμένο είδος μαδήματος , το αποτέλεσμα είναι πολύ φουντωτό κεφάλι σε αντίθεση με το υπόλοιπο σώμα και το σκυλί τώρα μοιάζει λίγο με εξωγήινο..., δε θέλω να την κουρέψω θα συνεχίσω το μάδημα αλλά θα ήθελα να δοκιμάσω και σε άλλον/η groomer , αν ξέρει κάποιος να μου συστήσει κάποιον στην Αθήνα θα το εκτιμούσα. Επίσης αν κάποιος έχει δοκιμάσει να stripari μόνος του westie θα ήθελα πληροφορίες για το τι εργαλεία χρησιμοποιεί και που θα τα βρω...

Σας ευχαριστώ
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Εγω ειμαι Groomer και στριπαρω με δαφορα Stripping Knife's.
Αμα το σκυλι εχει μαλακο τριχωμα και δεν αφαιρειται ακομα ευκολα.
Στο κεφαλη χρησημοποιουμε και διαφορα ψαλιδια (αραιοτικο και μη) για να βγει το επιθυμητο αποτελεσμα!
 




kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Ναι γιατί στους περισσοτερους αυτό το "μπαλόνι" μας αρέσει σε αναλογία με τον κορμό..
 


Ariel

New Member
18 Μαρτίου 2010
4
0
Ευχαριστώ για την απάντηση, ναι ακόμα έχει μαλακό τρίχωμα, αν είσαι Αθήνα θα μπορούσα να επικοινωνήσω μαζί σου για το επόμενο στριπαρισμα??



Σε ευχαριστώ για την απάντηση Alexia! όταν μπορέσω θα βάλω φωτο, σκέψου ότι δεν έχει καμία σχέση με τις φωτογραφίες που ανέβασες, είναι πολύ πιο έντονη η διαφορά μεταξή κεφαλιού και λαιμού και στην ραχη και στο στέρνο σε κάποια σημεία φαίνεται το δέρμα
 
Last edited by a moderator:


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
και στην ραχη και στο στέρνο σε κάποια σημεία φαίνεται το δέρμα
Τι εννοείς φαίνεται δέρμα?
Οταν κάποια στιγμή μπορείς βάλε φωτογράφια να καταλάβουμε. :)
 


Ariel

New Member
18 Μαρτίου 2010
4
0
Εννοώ ότι δεν είναι ομοιομορφα κουρεμενη στα σημεία που θεωρητικά είναι πιο κοντή η τρίχα, κάποιες ψαλιδιές προφανώς ήταν πιο βαθιές και εκεί φαίνεται το δέρμα λιγάκι ενώ σε άλλα σημεία η τρίχα έχει παραμείνει πιο μακριά, είναι σαν αλλου να τις εχει κοντύνει περισσότερο και αλλού λιγότερο... είναι φυσιολογικό αυτό??
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Δεν ακούγεται φυσιολογικό αλλά και χωρίς εικόνα είναι και λίγο δύσκολο.. :)
 




giannis

Well-Known Member
1 Μαϊου 2009
81
0
τι ηλικια εχει ο σκυλος;
ηταν το πρωτο του στριπαρισμα;
εχει σημασια απο μικρη ηλικια ο σκυλος να εχει αρχισει να στριπαρεται.
τον δικο μου τον ειχε στριπαρει ο εκτρωφεας και στην πορεια μου εκανε και δυο μαθηματα .
αν προμηθευτεις ολα τα καταλληλα εργαλεια δεν ειναι δυσκολο ,αρκει να εχεις χρονο και ορεξη.
στην αρχη μπορει να μην τα κανεις ολα τελεια αλλα με τον καιρο θα δεις βελτιωση.
οσο για τα κενα στο τριχωμα του ή ο γκρουμερ δεν ειναι καλος ή ακομα το σκυλι ειναι πολυ μικρο και δεν εχει αναπτυχθει ακομα η τριχα του.
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
οσο για τα κενα στο τριχωμα του ή ο γκρουμερ δεν ειναι καλος ή ακομα το σκυλι ειναι πολυ μικρο και δεν εχει αναπτυχθει ακομα η τριχα του.
Το δευτερο ειναι αρκετα πιθανο να συμβει. Τα μωρα δεν εχουν το ιδιο πυκνο τριχομα με τα ενηλικα.