Yorkshire terrier toy, υπάρχει αυτή η ράτσα;


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Αγγελικη τυχαια επεσε χθες στα χερια μου μια φωτογραφια. Επειδη καπου διαβασα οτι σου φανηκαν πολλα τα χρηματα για καθαροαιμο απο νομιμο και σωστο εκτροφεα που οντως το ποσο δεν ειναι ευκαταφρονητο.

Να ξερεις ομως τι στηριζεις και σε ποιο εγκλημα γινεσαι συνεργος αν κινηθεις πλαγιοτροπως βλεπε πετ σοπ, αγγελιες κτλ.

Καλυτερα να αργησεις λιγο παραπανω να το αποκτησεις και να κανεις τη σχετικη αποταμιευση σου. ;)

Συμφωνω επισης οτι δεν ειναι ευκολα στον χαρακτηρα σκυλια οπως λεει η Χρυσουλα. Αν δεις το γιορκι συγγενων μου θα αλλαξεις τελειως αποψη.
 

Attachments



BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Καταρχήν δεν το λέω επιθετικά, έτσι? Δεν είσαι υποχρεωμένος να ξέρεις όλη την ιστορία μίας φυλής... Γενικά για να ακουστούν :)
Οι φυλές που χρησιμοποιήθηκαν είναι περισσότερες από μία και σκοπός ήταν το κυνήγι τροκτικών.
Με αφορμή την ως άνω δήλωση η φυλή ξεκίνησε ως εργασιακή και με το καλό όταν ξεκίνησαν οι κρίσεις μορφολογίας των μελών της ουκ ολίγες φορές η φήμη των διάσιμων δειγμάτων συνοδευόταν από κατορθώματα κυνηγιού ή με αριθμούς θηραμάτων.... δεν υπάρχει Τερριε το οποίο να εξετράφη για συντροφιά.... το πρώτυπο δε δόξα το Θεό επιτάσσει ένα σκύλο ο οποίος μόνο καναπέ δεν μπορεί να θεωρηθεί, απλά η εμφάνιση εξυπνη έκφραση, γλυκιά φάτσα και μεταξένιος μανδύας το καταδικάζουν ... δεν έχω δει πολλά μαλτέζ ή σιχ τσου ή λάσα άπσο κατεξοχην σκυλιά συντροφιάς να κάνουν ατζίλιτυ....
Δεν το κρύβω πως για την φυλή ξέρω μόνο πως λέγεται, με τι μοιάζει και μερικά στοιχεία που έχω διαβάσει τυχαία. Αυτό όμως που έχω διαβάσει και μάλιστα απο ιστοσελίδες εκτροφέων είναι ότι το Yorkie όπως το γνωρίζουμε σήμερα δεν ειχε κάποια εργασία αλλά ήταν pet για την μεσαία τάξη και ειδικά για αυτούς που δουλεύανε σε βιομηχανίες ραπτικής. Το όνομα του οφείλεται στην καταγωγή αυτών των ανθρώπων. Οι συγκεκριμένοι άνθρωποι (εκτροφείς της φυλής) δεν συνέχισαν την αναπαραγωγή για να εκτελεί ο σκύλος της εργασίες που έκαναν οι πρόγονοι του. Βασικό κίνητρο (όπως και της περισσότερες φυλές εκείνης της εποχής) ήταν η εμφάνιση σαν pet και το prestige.
 


chrysoula

Well-Known Member
18 Ιανουαρίου 2011
2.819
31
Αθήνα
Δυστυχώς έχω διαβάσει κι εγώ τέτοιες Ιστορικές αναφορές και σε εκτροφείς και σε club, αλλά είναι εξίσου λάθος όπως και το γεγονός ότι χρησιμοποιήθηκε το Μαλτέζ για το μανδύα (αργότερα, πολύ αργότερα μπορεί αλλά όχι αρχικά)

Την εποχή που το Yorkie "γεννήθηκε" το prestige ήταν τα μεγαλόσωμα κυνηγόσκυλα τα οποία απαγορευόταν να έχουν οι κατώτερες τάξεις παρά μόνο η άρχουσα για αυτό και όλα τα Τερριε είναι αποτελασματικότατοι μικρόσωμοι κυνηγοί ώστε να μην μπορεί να απογερευθεί η κατοχή τους από τους προύχοντες.....

Αυτό που λες για τις βομηχανίες.... όταν ξεκίνησε η βιομηχανική επανάσταση και ήρθαν στην Αγγλία Σκοτζέζοι για ανεύρεση εργασίας σχημάτιζαν κοινότητες γύρω από τις βιομηχανικές περιοχές όπως και το Yorkshire. Η χρήση του σκύλου ήταν να κυνηγάει αρουραίους στις κλωστοϋφαντουργίες και τα ανθρακορυχεία, στα πρώτα για ευνόητους λόγους και στα δεύτερα για λόγους συνθηκών (ο Θεός να τις κάνει) των εργαζομένων.

Όπως είπα κανένα τερριε δεν δημιουργήθηκε για πετ, η κομμένη ουρά του αποδείκνυε στους φοροεισπράκτορες ότι είναι σκύλος εργασίας για θέματα φορολογίας (κάτι που διατηρήθηκε μέχρι πριν την απαγόρευση), το μακρύ του τρίχωμα ήταν για την προστασία του στις συνθήκες που εργαζόταν (για αυτό και τα πρώτα δείγματα δεν είχαν φιόγκο αλλά έπεφταν τα μαλλιά μπροστά στα μάτια - για να αναπληρώσουν τα μεγάλα φρύδια που έχουν τα σκληρότριχα για να προστατεύουν τα μάτια) και καταγράφονταν ακόμα και μετά την σταθεροποίηση της φυλής ή οποία προυπήρχε πριν την επίσημη ονομασία της στις εκθέσεις μορφολογίας "αγώνες" σκύλου εναντίων αρρουραίων ή άλλων τροκτικών προς απόδειξη των ικανοτήτων του σκύλου....

Επίσης δεν ισχύει ότι τα Yorkies ήταν μεγαλόσωμα και μετά "μίκρυναν" ! Όταν καθιερώθηκε η φυλή υπήρχαν δύο μεγέθη αυτό όπως το ξέρουμε σήμερα και ένα μεγαλύτερο γύρω στα 5-7 κιλά αν θυμάμαι καλά. Το γεγονός ότι σήμερα έχει καταντήσει απλα και μόνο πετ στα μάτια των πελατών και πολλών εκτροφέων είναι άλλου παπά ευαγγέλιο, αλλά δεδομένου ότι πρόκειται για μία πολύ νέα φυλή ακόμα τα κυνηγετικά της χαρακτηριστικά δεν έχουν εξαληφθεί και πραγματικά εύχομαι να μην.... για να το πω λιανά θεωρώ τολμηρό όποιον αφήσει ένα χαμστερ ή κάποιο άλλο τροκτικό στο ίδιο δωμάτιο με ένα Yorkie..... όσο κι αν κάποιοι δεν θέλουν να πιστεψουν για το τι θα ακολουθούσε από το μικρό τους μπιζουδάκι......
Κάπου έχω σε ηλεκτρονική μορφή ένα πάρα πολύ ωραίο βιβλίο με την ιστορία του Yorkie και με το καλό να το βρω θα το ποστάρω....
 
Last edited:


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.816
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf