Η “γλώσσα” των σκύλων




FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Πρόσφατα είχα μια συζήτηση με μια φίλη και μου έλεγε πως πήγε το σκυλί της για κούρεμα και μόλις γύρισε στο σπίτι, το σκυλί κρύφτηκε κάτω από το κρεβάτι και δεν έβγαινε με τίποτα.Εκείνη πίστευε πως ο σκύλος ντρέπονταν λόγω της νέας του εμφάνισης και κρύφτηκε για να μην τον βλέπουν.
Ο σκυλος σιγουρα δεν εχει αυτογνωσια!
Δεν ξερει αν ειναι οραιος η ασχημος.
Σιγουρα αισθανονται ομος μια αλλαγη πανω τους, μετα το κουρεμα.

Εγω εχω παρατηρησει απειρες φορες, οτι οταν ενας μαλλιαρος σκυλος κουρευεται γουλι- και οι "δικοι του" αρχιζουν ειτε να γελανε οταν τον πρωτοαντικριζουν- ειτε να αρχιζουν το ¨ πως εγινες ετσι/ πωωω, πωσο ασχημος εισαι- τα σκυλια κομπλαρονται, στενοχοριουνται και μερικα παθαινουν πραγματικα την πλακα τους και "ψυχοπλακονονται".
Αυτο εξαρταται και παντα, απο το ποσο ευαισθητος ειναι ο σκυλος γενικος.

Ενω αν τους λενε ομος ποσο οραια ειναι- τους χαμογελουν και τους υποδεχονται χαρουμενα εως εντελος νορμαλ σαν να μην εγινε τιποτα, τα σκυλια δεν παθαινουν τιποτα.

Η δικια μου παλι δειχνει την εξης συμπεριφορα :
Οταν την κανουμε μπανιο η την χτενιζουμε κανει βολτες επιδεικτικα σε ολο το σπιτι, παει σε ολους και "μαζευει" κομπλιμεντα, για την οραια της εμφανιση (και ας μην φαινεται καμια αλλαγη με αυτο το κοντο τριχομα! :wink: :wink: :wink: )
Το απολαμβανει να ειναι στο επικεντρο του ενδιαφεροντος ολων μας, να την προσεχουμε και να την κανακευουμε.
Και ετσι- μολις βαλθω να βουρτσισω τα γατια μου, περιμενει με ανυπομονησια στην σειρα.
Αν μετα το χτενιζμα την κοιτουσαμε, σαν να την σιχαινομαστε- ισως να κρυβοταν μετα??
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
FrenchieFan said:
Εγω εχω παρατηρησει απειρες φορες, οτι οταν ενας μαλλιαρος σκυλος κουρευεται γουλι- και οι "δικοι του" αρχιζουν ειτε να γελανε οταν τον πρωτοαντικριζουν- ειτε να αρχιζουν το ¨ πως εγινες ετσι/ πωωω, πωσο ασχημος εισαι- τα σκυλια κομπλαρονται, στενοχοριουνται και μερικα παθαινουν πραγματικα την πλακα τους και "ψυχοπλακονονται".
Αυτο εξαρταται και παντα, απο το ποσο ευαισθητος ειναι ο σκυλος γενικος.
FrenchieFan said:
Αν μετα το χτενιζμα την κοιτουσαμε, σαν να την σιχαινομαστε- ισως να κρυβοταν μετα??
Σε αυτή την περίπτωση νομίζω πως τον ψυχίατρο τον χρειάζεται ο ιδιοκτήτης και όχι ο σκύλος. Είναι δυνατόν να βλέπεις το σκυλί ΣΟΥ κουρεμένο και να νιώθεις απέχθεια σε σημείο που αυτή να γίνεται αντιληπτή από το σκύλο? Λίγο αλοπρόσαλλο μου ακούγεται αυτό... εκτός κι αν είναι ταρατσόσκυλο που το σιχαίνεται ο άλλος έτσι κι αλλιώς, και γι αυτό δεν το βάζει στο σπίτι του.
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
vrmode said:
Σε αυτή την περίπτωση νομίζω πως τον ψυχίατρο τον χρειάζεται ο ιδιοκτήτης και όχι ο σκύλος. Είναι δυνατόν να βλέπεις το σκυλί ΣΟΥ κουρεμένο και να νιώθεις απέχθεια σε σημείο που αυτή να γίνεται αντιληπτή από το σκύλο? Λίγο αλοπρόσαλλο μου ακούγεται αυτό... εκτός κι αν είναι ταρατσόσκυλο που το σιχαίνεται ο άλλος έτσι κι αλλιώς, και γι αυτό δεν το βάζει στο σπίτι του.

Και ομος, ειναι δυνατον- εγω το ζω συνεχος απο κοντα!

Νομιζεις αληθεια, οτι ολοι ειναι σαν εμας??
Ασε!
Εχω δει πολλα ολα αυτα τα χρονια- και δεν ηταν ταρατσοσκυλα.

Ανθρωποι που, ενω δεν θεωρουσαν απαραιτητο να πιασουν για μηνες ολοκληρες μια βουρτσα στο χερι, με αποτελεσμα ο σκυλος να εχει πια μια πανοπλια σαν χοντρη τσοχα (μου εχει τυχει ΑΠΕΙΡΕΣ φορες), να μην μπορουν να συμβιβαστουν με το νεο αλλαγμενο look του σκυλου τους, να το λενε και ξαναλενε " δεν ειναι πια σκυλος μου" και να μην τον πιανουν μετα!
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
FrenchieFan said:
Ανθρωποι που, ενω δεν θεωρουσαν απαραιτητο να πιασουν για μηνες ολοκληρες μια βουρτσα στο χερι, με αποτελεσμα ο σκυλος να εχει πια μια πανοπλια σαν χοντρη τσοχα (μου εχει τυχει ΑΠΕΙΡΕΣ φορες), να μην μπορουν να συμβιβαστουν με το νεο αλλαγμενο look του σκυλου τους, να το λενε και ξαναλενε " δεν ειναι πια σκυλος μου" και να μην τον πιανουν μετα!
...Μαστίγωμα και χοντρό αλάτι!
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Η FrenchieFan έγραψε
FrenchieFan said:
Δεν ξερει αν ειναι οραιος η ασχημος.
Σιγουρα αισθανονται ομος μια αλλαγη πανω τους, μετα το κουρεμα.
Και έχει απόλυτο δίκιο!
Ο σκύλος δεν μπορεί να αναγνωρίσει το είδωλο του στο καθρέφτη και άρα δεν μπορεί να νιώσει ντροπή για αυτό που είναι. Άρα ο λόγος που εξαφανίστηκε ο σκύλος της φίλης μου δεν ήταν επειδή ντρέπονταν για τη νέα του εμφάνιση!

Ο σκύλος είχε αυτή τη συμπεριφορά
1. Διότι ταλαιπωρήθηκε στο κομμωτήριο
2. Διότι νιώθει άβολα που του λείπει τρίχωμα
3. Διότι εισπράττει μια καινούργια αλλοπρόσαλλη συμπεριφορά από τα αφεντικά τους (σαν και αυτή που ανέφεραν η vrmode και η FrenchieFan)

Όλα αυτά φοβίζουν το ζώο το οποίο τρομαγμένο τρέχει κάτω από το κρεβάτι και κρύβεται.

Που θέλω να καταλήξω…
Χρησιμοποιώντας ανθρώπινα κριτήρια για την κατανόηση της συμπεριφοράς των σκύλων μας θα κάνουμε λάθη. Ο σκύλος «μιλά» με τη γλώσσα του σώματος του και όχι με τη δική μας. Εάν θέλουμε να «συνεννοηθούμε» λοιπόν θα πρέπει να μάθουμε τη σκυλίσια γλώσσα γιατί την ανθρώπινη δεν μπορεί να την μάθει ο σκύλος μας!
Αυτό εννοούμε όταν λέμε «μην ερμηνεύετε την συμπεριφορά των σκύλων με ανθρώπινα κριτήρια», διότι μόνο έτσι θα έχουμε καλύτερη συμβίωση. :D
 


Alexandra

Well-Known Member
29 Ιανουαρίου 2008
794
1
Athens
Rottie, δεν ερμηνεύω τη συμπεριφορά των σκύλων με ανθρώπινα κριτήρια, γιατί γνωρίζω ακριβώς τις δυνατότητες των σκύλων.

Νομίζω ότι πρέπει να εξηγήσω καλύτερα τι εννοώ.

Πιστεύω ότι ο σκύλος δεν αισθάνεται αισθήματα έρωτα ώστε να αναπαραχθεί, συνεπώς στείρωση. Αν υποστήριζα το αντίθετο θα ερμήνευα τη συμπεριφορά του με βάση το τι αισθάνομαι εγώ.

Συμφωνώ με το κομμωτήριο, ο σκύλος φοβήθηκε από την αλλαγή, δεν ντράπηκε για την εμφάνισή του. Μου το είχε κάνει παλαιότερα και το δικό μου.

Όταν λες όμως με αφορμή πάλι παλαιότερη συζήτηση, ότι είσαι η αγέλη του σκύλου σου δε συμφωνώ απολύτως για τους λόγους που είχα πει. Είσαι άνθρωπος και όταν περιγράφεις τη σχέση σου με το σκύλο πρέπει να το κάνεις στην ανθρώπινη ορολογία. Το να παραλληλίζεις τη θέση σου σαν αρχηγός της αγέλης και το να αισθάνεσαι εσύ στη θέση του σκύλου είναι το ίδιο σαν να τον βάζω εγώ στη θέση του ανθρώπου. Εγώ είμαι αρχηγός της αγέλης για το σκύλο μου, αλλά τον αισθάνομαι σαν προστατευόμενό μου.

Με ανθρώπινα κριτήρια όμως θα ερμηνεύσω το σκύλο μου όταν κάνει ζήλιες, όταν μου κρατάει μούτρα, όταν τσαντίζεται ή όταν κακομαθαίνει, έστω και αν αναπαράγει ανεπιθύμητες συμπεριφοράς, προσπαθώντας να διατρανώσει την κυριαρχία του. Και τα παιδιά το ίδιο κάνουν.

Αυτές είναι συμπεριφορές που συναντώνται στους σκύλους. Δε θεωρώ ότι ο σκύλος μου είναι ένας μικρός άνθρωπος, οπότε δεν τα ανάγω όλα στο τι θεωρώ εγώ.

Πιστεύω όμως ακράδαντα στον χαρακτήρα και τις ιδιοτροπίες των ζώων, και σε αυτό το επίπεδο τις παραλληλίζω με των ανθρώπων και αναγνωρίζω ανθρώπινα χαρακτηριστικά.

Συμφωνώ ότι η γενίκευση είναι λάθος, αλλά θεωρώ ότι είμαι σε θέση να ξεχωρίζω τι μπορεί να αναχθεί/ παραλληλιστεί με την ανθρώπινη συμπεριφορά.

Ελπίζω να έγινα πιο σαφής.
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Είσαι σαφής Αλεξάνδρα! Εγώ δεν ήμουν απόλυτα σαφής!
Την απάντηση σου την θεώρησα μια καλή αφορμή για περαιτέρω κουβέντα, δεν αναφερόμουν σε εσένα! Τουλάχιστον όχι αποκλειστικά. :wink:
 






medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
Συμφωνα με το βιντεο τα παμε φανταστικα. 2 συχνες συμπεριφορες αναγνωρισα.... "your dog is issuing a challenge in your authority" "the dog is trying to dominate" (n):unsure::cool::cautious:
 
  • Like
Reactions: mareco


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.884
Challenge to your authority!
Brave and Strong!
Proud of myself and feeling great!

Και συγχρόνως...Trusts you a lot!!!

Ok, καλά είμαστε :p
 
  • Like
Reactions: medusa


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.815
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf