Η “γλώσσα” των σκύλων




canine-being

Well-Known Member
6 Σεπτεμβρίου 2007
81
1
Καλησπέρα!

Γι αυτούς που ενδιαφέρονται να διαβάσουν περαιτέρω, υπάρχει ένα αρκετά καλό βιβλίο για την γλώσσα τον σκύλων της Τurid Ρugas που λέγεται calming signals!
Πρέπει να πω ότι δε συμφωνώ πλήρως με την γενικότερη εκπαιδευτική φιλοσοφία της εν λόγω κυρίας, αλλά το συγκεκριμένο βιβλίο, για το συγκεκριμένο θέμα είναι αρκετά καλό, και έχει κυκλοφορήσει και σε dvd!!!
Ακόμη θα πρέπει να είμαστε πολύ προσεκτικοί στο πως χρησιμοποιούμε την σκυλογλώσσα στην καθημερινότητα μας με τα σκυλιά, και τα μηνύματα που προσπαθούμε να ανταλλάξουμε… !!!
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
συχαρητήρια για το θέμα!!
και εμενα χασμουργιεται πολλές φορες και όντως δεν το είχα σκεφτεί έτσι!!
εμενα πολλές φορες βγάζει κάτι ηχους που δεν είναι σαν το κλασικό γάβγισμα ,αλλα κουνάει το στόμα σαν να μιλάει!!
επίσης όταν χαίρεται που γυρίζουμε πίσω σηκώνει το στόμα και φαίνονται τα ούλα σαν όταν γρυλίζει αλλα χωρίς να γρυλίζει,αλλα να χαίρεται!!όταν θέλει να του ανοίξω την πόρτα μου κάνει νόημα σήκω να μου ανοίξεις με τίναγμα του κεφαλιού προς τα πάνω!και όταν του χαϊδεύω την κοιλίτσα και σταματάω μου κουνάει τα μπροστινά ποδαράκια σαν να λέει "κιαλλο"!! :D
 


Adis

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2007
81
0
Kozani
www.myspace.com
Ωραία επειδή δεν με κάλυψαν οι απαντήσεις σας και για να μην ανοίγω καινούρια τοπικ έχω κάποιες απορίες ,
Όταν πάμε με τον αδη βόλτα και βλέπει τους φίλους του τρελαίνετε και παίζει μαζί τους , συγκεκριμένα ένα boxer 7 μηνών είναι το μόνο το οποίο του γρυλίζει στην αρχή και τον κυνηγάει ,
( ο δικός μου άλλο που δεν θέλει τρέξιμο) το boxer όμως σηκώνει την τρίχα στην πλάτη όταν παίζουν χωρίς να τον δαγκώνει απλά τον κυνηγάει .

Μόλις ξεψαρώσει ο Αδης αρχίζει το πιο άγριο παιχνίδι με άνοιγμα του στόματος και να ¨παλεύουν με τα μπροστινά πόδια τους ) , εκεί όμως δεν υπάρχουν γρυλίσματα και μια πέφτει ο ένας με τη πλάτη κάτω μια ο άλλος .

Ο προσεγγιστικός τρόπος του δικού μου είναι να πηδάει δεξια αριστερά και να κάνει κύκλους γύρο από τον εαυτό του , μετά από αυτό αρχίζει και γλύφει τους άλλους στην μουσούδα .Πια η στάση μας όταν παίζουν άγρια με το boxer να του φωνάζει ο ιδιόκτητης του ή να τους αφήνουμε να τα βγάζουν περά μονοί τους ?
 




ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
φυσικά το β όπως προωείπε και η Rottie.

αφου΄την βρίσκουν την άκρη μόνα τους.

ποιός ο λόγος να παρέμβεις?????
 


gwgw

Well-Known Member
εμενα χασμουριεται πολυ και οταν ετοιμαζομαι να τον βγαλω βολτα...και αυτος τρελαμενος πηγαινοερχετε πανω κατω, απο τη χαρα του οτι θα βγει εξω...εκει ριχνει και 2-3 χασμουρητά! :lol: :lol:
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
εμενα πολλες φορες οταν χαιρεται που με βλεπει με φιλαει και μου δαγκωνει σιγα σιγα το μαγουλο..ποτε δεν καταλαβα γιατι το κανει αυτο..απο την χαρα του μαλλον! :roll: :p
 


argosdogclub

New Member
8 Δεκεμβρίου 2007
1
0
www.argosdogclub.gr
Τα μηνύματα που μας στέλνει ο σκύλος, αν και μπορεί να δείχνουν τα ίδια, μπορούν να έχουν διαφορετικές ερμηνείες από περίπτωση σε περίπτωση. Το φιλί άλλα και το δάγκωμα στην περίπτωσή σου δείχνει να αποτελεί δείγμα ανάγκης σωματικής επαφής από την πλευρά του σκύλου σου. Η επαφή μεταξύ των σκύλων είναι απαραίτητο συστατικό μίας υγιούς σχέσης και αποτελεί συνηθισμένο τρόπο χαιρετισμού. Επίσης το φιλί κρύβει μία ανάγκη για να συλλέξει πληροφορίες με τη γλώσσα του (χημική επικοινωνία) και να ‘‘γευτεί’’ αυτό που ενδεχόμενος μυρίζει, δηλαδή εσένα. Το δάγκωμα κρύβει μία ανάγκη για πιο έντονή επαφή ή οποία θα μπορούσε να παρομοιαστεί με μία διαδικασία grooming. Είναι εμφανές ότι ο σκύλος σου σε λατρεύει και προσπαθεί να σου το δείξει με τη γλώσσα του σώματός του. Αυτή η ανάγκη είναι πολύ πιο έντονη μετά από ένα διάστημα απουσίας σου.
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
argosdogclub said:
Τα μηνύματα που μας στέλνει ο σκύλος, αν και μπορεί να δείχνουν τα ίδια, μπορούν να έχουν διαφορετικές ερμηνείες από περίπτωση σε περίπτωση. Το φιλί άλλα και το δάγκωμα στην περίπτωσή σου δείχνει να αποτελεί δείγμα ανάγκης σωματικής επαφής από την πλευρά του σκύλου σου. Η επαφή μεταξύ των σκύλων είναι απαραίτητο συστατικό μίας υγιούς σχέσης και αποτελεί συνηθισμένο τρόπο χαιρετισμού. Επίσης το φιλί κρύβει μία ανάγκη για να συλλέξει πληροφορίες με τη γλώσσα του (χημική επικοινωνία) και να ‘‘γευτεί’’ αυτό που ενδεχόμενος μυρίζει, δηλαδή εσένα. Το δάγκωμα κρύβει μία ανάγκη για πιο έντονή επαφή ή οποία θα μπορούσε να παρομοιαστεί με μία διαδικασία grooming. Είναι εμφανές ότι ο σκύλος σου σε λατρεύει και προσπαθεί να σου το δείξει με τη γλώσσα του σώματός του. Αυτή η ανάγκη είναι πολύ πιο έντονη μετά από ένα διάστημα απουσίας σου.
Η αληθεια ειναι οτι το κανει οταν λειπω για καποια ωρα..Εμενα μου αρεσουν οπως τα λες ..ειδικα αμα με λατρευει.. :lol: :lol: :wink:
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
λοιπον θα ηθελα να ρωτησω κατι γιατι πραγματικα με αφηνει μ@@@@κα αυτος ο σκυλος μου..ρε παιδια ανοιγει το στομα του τυπου μιλαω με εκφρασεις και κανει ηχους χωρις γαυβγισμα καθε φορα που θελει να μου πει κατι..σε διαφορες παραλαγες και σε στιλ ομιλιας..δεν ειναι γαβγισμα, δεν μιλαω για κλαψουρισμα..και ανοιγοκλινει με πολυ γρηγορο ρυθμο το στομα του..
καθε φορα που θελει να μας πει κατι..δηλ οταν απευθεινεται σε ανθρωπο..στο μπαλκονι δεν το κανει ουτε στα αλλα σκυλια ουτε οταν ακουει θορυβο εξω απο την πορτα..εκει γαβγιζει..
ο ηχος που βγαζει ειναι σαν ομιλιας με ρυθμο αργα και οχι γαβ ..περιεργο δεν μπορω να το εξηγισω..
αλλα λεω μπας και μιμειται το στομα των ανθρωπων και προσπαθει να μας πει κατι?δεν το εχω ξαναδει σε αλλο σκυλι.. :?
εχετε να μου πειτε καμια αποψη η να αρχισω να νομιζω οτι ο σκυλος μου ειναι εξωγηινος.. :lol:
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Δώστον γρήγορα, οσο προλαβαινεις, είναι πολύ επικίνδυνο!! :lol: :lol: :lol:

Είναι φυσιολογικό, το κάνουν μερικά σκυλιά, κυρίως αυτά που τους απευθύνουμε πολύ τον λογο ''που' σαι μπουμπούκα μου - κοπρίτη μου μάκια, τί θές - δώσε φιλάκι στη μαμάκα, μπράβο - μπούλη κλπ κλπ ''
Υπάρχει στην επικοινωνια των σκύλων μεταξύ τους και το βλέπουμε πολύ περισσότερο σε κουτάβια ... μοιάζει με διάλογο, και μπορει να ειναι κιόλας ... :D ΠΙΣΤΕΥΩ ότι είναι και μιμηση του ήχου μας ...
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
εγω δεν το εχω ξαναδει..ουτε το μαλτεζακι μου το εκανε...
εκει που μιλας με ενα φιλο σου ερχετε ο σκυλος σου ,σου διακοπτει την συζητηση και αρχιζει να μιλαει..τι θελεις αγορι μου ?ουα ουα ουι ..αυτος.. του ξαναμιλας ..σου ξανααπανταει.. και τελικα δεν μιλας με τον φιλο σου αλλα με τον σκυλο σου..ο φιλος σου μενει μα@@@κας .. σε ρωταει το κανει συχνα αυτο..?του λες ναι συνεχως..σου λεει α..να το κοιταξετε..,και φευγει νομιζοντας οτι επεσε σε τρελη ιδιοκτητρια με τρελο σκυλο.. :lol: :lol: :lol:
και γενικα μενουν ολοι οταν αρχιζει και το κανει..
αλλα τα καλυτερα τα κανει οταν ειμαστε μονοι μας εκει ανοιγει φιλοσοφικες συζητησεις.. :lol: :lol: :lol: :lol: δεν κανω πλακα..διαλογος κανα μισαωρο... :lol: :lol: :lol:
και οπως λενε ..ειμαι καλα γιατρε ..?εγω ρωταω ..ειναι καλα εκπεδευτες..?? :p :p :p
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
denis said:
Δώστον γρήγορα, οσο προλαβαινεις, είναι πολύ επικίνδυνο!! :lol: :lol: :lol:

Είναι φυσιολογικό, το κάνουν μερικά σκυλιά, κυρίως αυτά που τους απευθύνουμε πολύ τον λογο ''που' σαι μπουμπούκα μου - κοπρίτη μου μάκια, τί θές - δώσε φιλάκι στη μαμάκα, μπράβο - μπούλη κλπ κλπ ''
Υπάρχει στην επικοινωνια των σκύλων μεταξύ τους και το βλέπουμε πολύ περισσότερο σε κουτάβια ... μοιάζει με διάλογο, και μπορει να ειναι κιόλας ... :D ΠΙΣΤΕΥΩ ότι είναι και μιμηση του ήχου μας ...
το θεμα ειναι οτι δεν μιμητε μονο τον ηχο αλλα και το στομα..μοιαζει σαν τα σκυλια στις ταινιες που και καλα μιλανε...ε..καπως ετσι..δηλαδη αν πισω απο το στομα του του βαζαμε ανθρωπινη φωνη θα ηταν γαντι..λες να το σκεφτω..?
αγορι μου το hollywood σε περιμενει..!!! :lol: :lol:
 


dogwalker

Member
12 Δεκεμβρίου 2007
23
0
www.dogserviices.gr
ΑΥΤΙΑ ΠΙΣΩ

ΣΥΝΗΘΩΣ ΟΤΑΝ ΠΡΩΤΟΠΡΟΣΕΓΓΙΖΩ ΕΝΑ ΣΚΥΛΙ ΑΝ ΕΓΩ ΞΕΠΕΡΑΣΩ ΤΟ ΟΡΙΟ ΓΡΗΓΟΡΑ ΤΗΣ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΗΣ ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΤΑ ΑΥΤΙΑ ΤΟΥ ΠΡΟΣ ΤΑ ΠΙΣΩ ΣΑ ΝΑ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΦΙΛΕ ΜΕΙΝΕ ΛΙΓΟ ΠΙΣΩ
 


Amelie

Guest
12 Δεκεμβρίου 2007
69
0
Thessaloniki
kango1 said:
λοιπον θα ηθελα να ρωτησω κατι γιατι πραγματικα με αφηνει μ@@@@κα αυτος ο σκυλος μου..ρε παιδια ανοιγει το στομα του τυπου μιλαω με εκφρασεις και κανει ηχους χωρις γαυβγισμα καθε φορα που θελει να μου πει κατι..σε διαφορες παραλαγες και σε στιλ ομιλιας..δεν ειναι γαβγισμα, δεν μιλαω για κλαψουρισμα..και ανοιγοκλινει με πολυ γρηγορο ρυθμο το στομα του..
καθε φορα που θελει να μας πει κατι..δηλ οταν απευθεινεται σε ανθρωπο..στο μπαλκονι δεν το κανει ουτε στα αλλα σκυλια ουτε οταν ακουει θορυβο εξω απο την πορτα..εκει γαβγιζει..
ο ηχος που βγαζει ειναι σαν ομιλιας με ρυθμο αργα και οχι γαβ ..περιεργο δεν μπορω να το εξηγισω..
αλλα λεω μπας και μιμειται το στομα των ανθρωπων και προσπαθει να μας πει κατι?δεν το εχω ξαναδει σε αλλο σκυλι.. :?
εχετε να μου πειτε καμια αποψη η να αρχισω να νομιζω οτι ο σκυλος μου ειναι εξωγηινος.. :lol:

Και μένα κανει έτσι ο μικρός μου!!εγω τον παροτρύνω κιόλας, σαν να προσπαθεί να πεί κατί. και το κάνει ιδιαίτερα όταν χαίρεται πολύ. ακριβώς όπως το περιέγραψες!
 


GAIA LYKAIA

Well-Known Member
30 Δεκεμβρίου 2007
614
16
56
Θεσσαλονίκη
gaialykaia.com
Στα χάσκυ, τα οποία λόγω του πολύ πρόσφατου της απομάκρυνσής τους από το φυσικό τους περιβάλλον και της ομοίασης της ζωής τους (σε επίπεδο δομής) με τους λύκους, αλλά και λόγω του έντονου συναισθήματος "αγέλης" που τα διέπει, αυτή η "ομιλία" είναι ιδιαιτέρως έντονη. Είναι μία συμπεριφορά που πηγάζει από την προσπάθεια επικοινωνίας μέσω μιμητισμού. Και όσο ο άνθρωπος αντιδρά στη συγκεκριμένη προσπάθεια, τόσο μπορεί να καλλιεργήσει την συχνότερη χρήση της τακτικής από το σκύλο, τι στιγμή που αναγνωρίζει ότι η πράξη του (το "μίλημα") έχει αποτέλεσμα (εστιάζει την προσοχή του ανθρώπου στο σκύλο).

Μη ξεχνάτε, ότι από ολόκληρο το ζωϊκό βασίλειο (ακόμη και από άλλα πρωτεύοντα όπως τα πιθηκοειδή), ο σκύλος επιδεικνύει τη μεγαλύτερη δυνατότητα "ανάγνωσης" της γλώσσας του σώματος του ανθρώπου, με το απίστευτο ποσοστό του 85%! Όταν, ο χιμπατζής αναγνωρίζει μόνο το 15% της σωματικής μας γλώσσας.

Δύο οι βασικοί οδηγοί αυτής της εξελικτικής πορείας. Καταρχάς, η ομοιότητα της κοινωνικής δομής μεταξύ λύκων και ανθρώπων και κατά δεύτερον η διάρκειας τουλάχιστον 100.000 χρόνων εξημέρωση-συμβίωση μεταξύ των δύο ειδών.
 


MEG

Member
8 Ιανουαρίου 2008
22
0
• Όταν με βλέπανε να αγκαλιάζω και να φιλάω ένα άλλο άτομο, συνήθως δημιουργούσανε φασαρία κ προσπαθούσανε να χώνονται ανάμεσα σε μένα και στο άλλο άτομο. Αυτό, συνήθως το έπαιρνα σαν κίνηση «ζήλιας» αλλά τελικά κατέληξα, περισσότερο, στο ότι προσπαθούνε να ισορροπήσουνε μια κατάστασή που προκύπτει από το αγκάλιασμα, που δεν ξέρουν αν είναι θετική η΄ όχι.
Γιατί, την ίδια περίπου συμπεριφορά είχανε, αν μέσα στο σπίτι, υπήρχε πραγματική ένταση... Δυνατές φωνές, νευρική κινητικότητα, από εμένα σε σχέση με άλλα άτομα και το αντίθετο. Τέλος πάντων, για την συγκεκριμένη συμπεριφορά δεν είμαι κ τελείως σίγουρος!

στην δική μου περίπτωση κάνει ακριβως τα αντίθετα. οταν αγκαλιαζω και φιλαω καποιο αλλο ατομο. κανει χαρες. οταν αυτο το ατομο ειναι ο συζυγός μου τότε έρχεται και κουρνιάζει κάτω στα πόδια μας χωρίς να μας ενοχλεί. όταν πάλι υπάρχει ένταση και φωνές, αρχίζει να γαυβγίζει σαν να μας λέει:σταματήστε πια!!!
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Η δημοσίευση της vrmode και της Αλεξάνδρας μου έδωσε την αφορμή για περαιτέρω συζήτηση σχετικά τον τρόπο κατανόησης της γλώσσας των σκύλων μας και την ερμηνεία, στο μέτρο του δυνατού, της συμπεριφοράς τους.

vrmode said:
Alexandra said:
Τώρα μου τονίζουν συνεχώς εδώ μέσα ότι οι σκύλοι από τους ανθρώπους έχουν διαφορετική αντιμετώπιση. Για σένα ναι ok, πειράζει δηλαδή εγώ να τους αντιμετωπίζω όπως γουστάρω εγώ?
Συμφωνώ και επαυξάνω! =D> =D> =D>
Πρόσφατα είχα μια συζήτηση με μια φίλη και μου έλεγε πως πήγε το σκυλί της για κούρεμα και μόλις γύρισε στο σπίτι, το σκυλί κρύφτηκε κάτω από το κρεβάτι και δεν έβγαινε με τίποτα. Εκείνη πίστευε πως ο σκύλος ντρέπονταν λόγω της νέας του εμφάνισης και κρύφτηκε για να μην τον βλέπουν.

Ποια είναι η γνώμη σας?
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
που τα είπαν αυτά να τις βρίσω :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: