Προβλήματα στη βολτα


Joannito26

New Member
15 Φεβρουαρίου 2018
3
0
32
Καλησπερα.εχω απο δυο μηνών ένα ημίαιμο spitz.τωρα είναι 1χρονων..η αλήθεια είναι Δεν ασχολήθηκα πολύ μ την εκπαιδευση του..τα βασικά.. απο την αρχή που μ τ έδωσαν δάγκωνε τα χέρια στο παιχνίδι.τωρα εντάξει το σταματήσε.Τ πρόβλημα μου είναι ότι είναι λαιμαργο..τρώει τα πάντα.και Όταν πηγαίνουμε βόλτα τρώει τα πάντα από κάτω.. Κ Όταν πάω να το φωνάξω γίνεται επιθετικό πολύ.μου γριλιζει και με δαγκώνει πάρα πολύ.. Δεν ξέρω πώς να το χειριστώ.απλα τον φωνάζω αλλά εκείνη τ στιγμή γίνεται άλλο σκυλί.αν έχετε κάτι να μου προτείνετε θα το εκτιμούσα.Ευχαριστω
 


Penguin

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2017
621
1.187
28
Όταν λες τα βασικά;

Του έμαθες να ακούει το μη και το άστο εντός σπιτίου;
 


Joannito26

New Member
15 Φεβρουαρίου 2018
3
0
32
Όταν λες τα βασικά;

Του έμαθες να ακούει το μη και το άστο εντός σπιτίου;
Ναι μέσα στο σπίτι είναι υπάκουος γενικά.αυτο το παθαίνει μόνο Όταν είμαστε έξω και αρπάξει κάτι από κάτω.δν μ.ακουει κ αν πλησιάσω δαγκώνει πολύ ασχημα
 


Penguin

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2017
621
1.187
28
Δηλαδή μέσα στο σπίτι αν πας να του πάρεις κάτι μέσα από το στώμα, που επίγει να του το πάρεις, θα κάτσει παναγίτσα αλλά εξώ παθένει αμοκ;
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779


Joannito26

New Member
15 Φεβρουαρίου 2018
3
0
32
Δηλαδή μέσα στο σπίτι αν πας να του πάρεις κάτι μέσα από το στώμα, που επίγει να του το πάρεις, θα κάτσει παναγίτσα αλλά εξώ παθένει αμοκ;
Γενικά αν πάει να πάρει κάτι και του
Δηλαδή μέσα στο σπίτι αν πας να του πάρεις κάτι μέσα από το στώμα, που επίγει να του το πάρεις, θα κάτσει παναγίτσα αλλά εξώ παθένει αμοκ;
Γενικά αν πάει ν πάρει κάτι και του πω άστο το αφήνει.η καμία κάλτσα.. θα την αφήσει.. έξω όμως ακόμη κ ένα ξυλάκι που πήρα προχτές να παίξουμε κ το πέταγα και το πιάσε και πήγαα να του το παρω παλι να παιξουμε παλι εγινε επιθετικός κι με δάγκωσε ενώ σπίτι αυτό με τ παιχνίδια του δν το κανει
 


Νονόςςςςςς

Well-Known Member
21 Φεβρουαρίου 2018
74
18
Εγώ έχω το εξής πρόβλημα.Οταν τα βγάζω όλα έξω, το ενα μολις δει καποιο σκυλι ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΑΝΘΡΩΠΟ αρχιζει και φωναζει ασταματητα ,σηκωνεται η τριχα του και ορθωνεται στα 2 ποδια.Μια συμπεριφορα αδιανοητη,ανυπακουη και εντελως διαφ0ρετικη απ οτι ειναι στο σπιτι.Ενω με τ αλλα του αδερφια παιζεικανει χαρουλες και ειναι το αγαθουλης και γκυκος οταν βγαινουμε εξω και συναντα ξενους κανεις σν αγριμι,Και δεν μπορω να καταλαβω εαν οταν βλεπει καποιο σκυλι θελει να τον αφησω να το μυρισει για να παιξουν η θελει να τσακωθουν.Συνεπως παντα τον κρατω μακρια αππ τα "ξενα" λογω αμφιβολιας.Λετε να πρεπει αν παω σ εκπαιδευτη?Υπαρχουν ομως οικονομικοι στις μερες μας?Μια επικεψη απλη κοστιζει τουλαχιστον 25.
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
Εγώ έχω το εξής πρόβλημα.Οταν τα βγάζω όλα έξω, το ενα μολις δει καποιο σκυλι ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΑΝΘΡΩΠΟ αρχιζει και φωναζει ασταματητα ,σηκωνεται η τριχα του και ορθωνεται στα 2 ποδια.Μια συμπεριφορα αδιανοητη,ανυπακουη και εντελως διαφ0ρετικη απ οτι ειναι στο σπιτι.Ενω με τ αλλα του αδερφια παιζεικανει χαρουλες και ειναι το αγαθουλης και γκυκος οταν βγαινουμε εξω και συναντα ξενους κανεις σν αγριμι,Και δεν μπορω να καταλαβω εαν οταν βλεπει καποιο σκυλι θελει να τον αφησω να το μυρισει για να παιξουν η θελει να τσακωθουν.Συνεπως παντα τον κρατω μακρια αππ τα "ξενα" λογω αμφιβολιας.Λετε να πρεπει αν παω σ εκπαιδευτη?Υπαρχουν ομως οικονομικοι στις μερες μας?Μια επικεψη απλη κοστιζει τουλαχιστον 25.
Αν το κανει ετσι οπως λες σε ολα τα σκυλια ακομα και σε ανθρωπους προσωπικα θα αναζητουσα ναι , βοηθεια. Ειναι κριμα και για τους 2 σας. Σκεψου εμενα με προβληματιζει που κανει σαν αγριμι απλα σε λιγα αρσενικα.

Καταρχας αυτο δε θα ειναι βολτα υποθετω, θα ειναι μαρτυριο. Και αυτο το στρες που θα σου δημιουργει θα επιδεινωνει κι αλλο την ολη κατασταση. Επιπλεον στη θεση σου θα σκεφτομουν οτι κατι συμβαινει στη ψυχολογια του στρες, φοβος , κατι τελοσπαντων...Κατι που ισως δε μπορεις να το διαβασεις, και να τον βοηθησεις οπως ειπες μονος σου. Γιατι να μη το επιλυσεις , βελτιωσεις αν γινεται και να εχεις ενα πιο χαρουμενο ζωακι και να εχετε και πιο ομορφες χαλαρες βολτες.
 


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.710
Εγώ έχω το εξής πρόβλημα.Οταν τα βγάζω όλα έξω, το ενα μολις δει καποιο σκυλι ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΑΝΘΡΩΠΟ αρχιζει και φωναζει ασταματητα ,σηκωνεται η τριχα του και ορθωνεται στα 2 ποδια.Μια συμπεριφορα αδιανοητη,ανυπακουη και εντελως διαφ0ρετικη απ οτι ειναι στο σπιτι.Ενω με τ αλλα του αδερφια παιζεικανει χαρουλες και ειναι το αγαθουλης και γκυκος οταν βγαινουμε εξω και συναντα ξενους κανεις σν αγριμι,Και δεν μπορω να καταλαβω εαν οταν βλεπει καποιο σκυλι θελει να τον αφησω να το μυρισει για να παιξουν η θελει να τσακωθουν.Συνεπως παντα τον κρατω μακρια αππ τα "ξενα" λογω αμφιβολιας.Λετε να πρεπει αν παω σ εκπαιδευτη?Υπαρχουν ομως οικονομικοι στις μερες μας?Μια επικεψη απλη κοστιζει τουλαχιστον 25.
Τι φυλης ειναι ο σκυλος που εχει αυτη την συμπεριφορα; Η ηλικια του;
Χρειαζεται να ειναι καποιος πολυ εμπειρος, και να δει τον σκυλο αρκετες φορες για να καταλαβει αν ειναι φοβος ή "φυσικη επιθετικοτητα"/defence drive.
Εσυ τι πιστευεις οτι ειναι; Γενικως ο σκυλος εχει την ταση να αντιδρα με φοβο σε καινουρια πραγματα ή προσωπα;
 




medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
Η ουρά οταν το κάνει που είναι; Σημαία ή στα σκέλια; Τα αυτιά και το κεφάλι;
Κατα συμπτωση μολις εβλεπα αυτο.... Μου αρεσε η εικονογραφηση :)

Body_Language_Infographic.jpg

Η συγκριση με το γκρεμλιν παλι δε μου αρεσε :cautious:
 


Νονόςςςςςς

Well-Known Member
21 Φεβρουαρίου 2018
74
18
Τι φυλης ειναι ο σκυλος που εχει αυτη την συμπεριφορα; Η ηλικια του....προσωπα;
Το σκυλάκι που ανεφέρω είναι αρσενικό ροντβάιλλερ με ντόπερμαν.2 μιση χρονών.Η στάση του ειναι ακριβώς όπως το 1ο σκίτσο(το ορθιο μεγαλο)και με το σώμα του οπως το 3ό(κεφαλι ,τριχα,ουρα κλπ).Το παιδι μου παιρνει τεραστια αγάπη αλλά πιστευω οτι εχει ακομη καταλοιπα στρες και φοβου ίσως και οργής διότι εχει βασανιστεί απο μωρό.Ν' αναφέρω παραδειγματικά ότι στις πρώτες μας βόλτες μολις εβλεπε σκυλιά κρυβοταν πισω απο τα πόδια μου και κουλουριαζόταν.Μαλιστα μια φορά που μας πλησίασε φιλικα ενα αλλο κρυφτηκε πισω μου,ετρεμε και κατουρηθηκε πανω του.