The Bull Sheet




Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Ευχαριστώ πολύ Σπύρο για την απάντηση.
Το συνεχίζω εδώ να μην χαλάμε το άλλο θέμα

δες τις εικόνες:

View attachment 76305

View attachment 76306

είναι αν δεν κάνω λάθος από αμερικανικό βιβλίο, (μπορώ να βρω λεπτομέρειες και να σου πω από ποιο αύριο αν θες γιατί είμαι στη δουλειά).

τα σκυλιά στις φωτό να ξέρεις ότι δεν είναι της ίδιας χρονικής περιόδου (έχει σημασία αυτό) και άραγε είναι της ίδιας ηλικίας; και για μένα αυτό μειώνει και την εγκυρότητα της σύγκρισης.

γενικά στη φυλή πάντως, αποδέχονται ότι υπάρχουν διαφορετικοί τύποι (4) της φυλής.
Κατάλαβα τι λες.
Σαν παρατηρητής πάντως και έξω από την φυλή των μπουλ, ομολογώ πως με ξενίζει αρκετά το dalmatian type.

Παρόλα αυτά δεν ξέρω αν είναι δόκιμο ο όρος "διαφορετικός τύπος" να χρησιμοποιείται για τέτοιες διάφορες.

Είναι τυπικό το θέμα :) , θέμα καθαρά ορισμού, αλλά αρκετά σημαντικό, γιατί χάνουμε το νόημα του τι είναι ο ένας και μοναδικός τύπος, ο τύπος της εκάστοτε φυλής.
Ακριβώς για αυτό θεωρώ πως αρμόζει καλύτερα το " διαφορετικό στυλ" για να περιγράψει τέτοιες διάφορες, εντός τύπου.
Αντίστοιχες διάφορες υπάρχουν και στα γιορκι, όπως φαντάζομαι σε κάθε φυλή.
 
  • Like
Reactions: spyv


spyv

Well-Known Member
8 Αυγούστου 2011
2.566
5.977
Πειραιάς
@Yorkaddict , δε σε έχω ξεχάσει. θα σου απαντήσω πιο αναλυτικά όταν βρω χρόνο... χτες που κοίταξα λίγο τα βιβλία μου βρήκα το άρθρο το οποίο μιλάει για τους τύπους στα bulls και το οποίο είναι γραμμένο από τον Oppenheimer.

θα επανέλθω.
 
  • Like
Reactions: Yorkaddict








spyv

Well-Known Member
8 Αυγούστου 2011
2.566
5.977
Πειραιάς
1681807245288.png

Ο Gary Grant στην ταινία του Clifford Odets None but the Lonely Heart (1944), στην οποία τον συντρόφευε ένα bull terrier με το όνομα Nipper (παραγιός).

Μπορείτε να τους δείτε και τους δύο στο παρακάτω κλιπάκι:

 




l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.649
7.754
ενα θεμα για οτιδηποτε ειναι ενδιαφερον και αφορα την αγαπημενη μας φυλη :).

ο τιτλος του θεματος ειναι "δανεισμενος" απο το ενημερωτικο του golden triangle bull terrier club.



η Ειρηνη Παππα την πρωτοχρονια του 1955, με τον πρωταγωνιστη της ταινιας "It's a Dog's Life" Wildfire, aka Cadence Glacier.

View attachment 60475


η ταινια βασιστηκε στο βιβλιο του Richard Harding Davis' "The Bar Sinister", που ηταν και ο αρχικος τιτλος της ταινιας. τον τιτλο bar sinister θα μπορουσαμε να τον αποδωσουμε στα ελληνικα ως "ο γαλαζοαιματος μπασταρδος".
τα bulls που πηραν μερος στην ταινια, ηταν κατα κυριο λογο απο το εκτροφειο Cadence των Koehlers στη νοτια καλιφορνια.
Θα το πω αφιλτράριστα όπως το σκέφτηκα με το που είδα την φωτογραφία. Και γιατί κατάντησαν έτσι στο παρόν;
 


spyv

Well-Known Member
8 Αυγούστου 2011
2.566
5.977
Πειραιάς
είναι μεγάλη συζήτηση αυτό... γιατί λες ότι κατάντησαν; εννοείς ότι άλλαξε φυσιογνωμικά;
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.649
7.754
Aπό την φωτογραφία που έβαλες με την Ειρήνη Παππά, όχι τις άλλες, μου φαίνεται αλλαγμένος φυσιογνωμικά ο σκύλος ναι. Το πρόσωπο του, στην παρούσα φάση είναι παράξενο ανατομικά.
 


spyv

Well-Known Member
8 Αυγούστου 2011
2.566
5.977
Πειραιάς
είναι ναι, και ο χαρακτήρας τους επίσης, αλλά και από το σκύλο της φωτογραφίας τα πρώτα δείγματα της φυλής ήταν διαφορετικά. προσωπικά δε μου φαίνεται κατάντια, αλλά ο καθένας μας έχει την άποψη του :).

γενικότερα, η φυλή, από τη στιγμή που δημιουργήθηκε για να κρατάει συντροφιά στους ανθρώπους τους και όχι για να κάνει κάποια εργασία, το αισθητικό μέρος έπαιξε καθοριστικό ρόλο στην εξέλιξη της.
 




l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.649
7.754
είναι ναι, και ο χαρακτήρας τους επίσης, αλλά και από το σκύλο της φωτογραφίας τα πρώτα δείγματα της φυλής ήταν διαφορετικά. προσωπικά δε μου φαίνεται κατάντια, αλλά ο καθένας μας έχει την άποψη του :).
Κοίτα αν ο σκύλος είναι υγιής όχι δεν είναι κατάντια! Συμφωνώ. Αρκεί να μην έχει αναπνευστικά και άλλα θέματα λόγω της ιδιαίτερης ανατομίας του προσώπου του όπως έχουμε δει σε άλλες φυλές.
 
  • Like
Reactions: Estranged


spyv

Well-Known Member
8 Αυγούστου 2011
2.566
5.977
Πειραιάς
δεν έχει κανένα πρόβλημα αναπνευστικό ή άλλο λόγω του σχήματος του κρανίου του, ούτε ποτέ του είχε.
 
  • Like
Reactions: l.Kyveli


spyv

Well-Known Member
8 Αυγούστου 2011
2.566
5.977
Πειραιάς
Πολλά συγχαρητήρια στην Grabo Frankie Goes to Magor που βγήκε πρώτη στην ομάδα της στο φετινό Westminster!

1715778755048.png
443716912_902917455158126_3935564054187724165_n.jpg

Προσπαθώ να θυμηθώ πότε έχει ξαναγίνει αυτό στο Westminster, αλλά δεν...
 
  • Love
Reactions: ProudtobeGreek




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.122
Μηνύματα
895.914
Μέλη
19.937
Νεότερο μέλος
Spotlight