Drontal ή Veloxa?








Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.709
Καλο ειναι να κανουμε εναλλαγες γιατι οταν χρησιμοποιουμε το ιδιο φαρμακο συνεχεια κανουμε "επιλεκτικη εκτροφη" παρασιτων.
 
  • Like
Reactions: Eroe


d3ac0n

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2017
1.291
2.286
Guadalajara, Jalisco
Εμείς που παίζει θέμα με την δοιροφιλαριωση τι να κάνουμε; Είτε παίζει milbemax 9 μήνες τον χρόνο και 1 φορά drontal είτε milbemax 10 μήνες. Ένα εναλλακτική δεν υπάρχει
 


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.709
Σωστα στα βορεια υπαρχει κι αυτος ο διαολος...
Εδω κατω ευτυχως ειναι ακομα σπανιο αυτο.
 


Σπόρος

Well-Known Member
7 Μαρτίου 2018
89
124
48
Σήμερα θα δώσουμε στον μικρό drontal και έχω λίγο φοβηθεί. Την προηγούμενη φορά είχε πάρει erdogan (?) και έκανε εμετούς. Πρέπει κάτι να προσέξω πριν - μετά; Νομίζω πρέπει να είναι νηστικός; Αν το θρυμματίσω και το βάλω στην τροφή πειράζει; Ψάχνω πληροφορίες και έχω λίγο χαθεί.
 


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Το drontal εμείς το δίνουμε αμέσως μετά το φαγητό. Προσωπικά δεν της το βάζω σε τροφή ούτε σε λιχουδιά, αλλά της το βάζω κατευθείαν στο στόμα. Κάποιοι σκύλοι το τρώνε και έτσι μιας και έχει γεύση που καλύπτει τη φαρμακίλα. Να κοιτάξεις να δώσεις την κατάλληλη δοσολογία ανάλογα με τα κιλά του σκυλάκου. Στα drontal είναι ένα χάπι ανά 10 κιλά και κόβεται πολύ εύκολα στη μέση αν πχ ο σκύλος είναι 25 κιλά του δίνεις 2,5 χάπια κοκ. Σε εμάς δεν έχει κάνει ποτέ καμία παρενέργεια
 


Σπόρος

Well-Known Member
7 Μαρτίου 2018
89
124
48
Το drontal εμείς το δίνουμε αμέσως μετά το φαγητό. Προσωπικά δεν της το βάζω σε τροφή ούτε σε λιχουδιά, αλλά της το βάζω κατευθείαν στο στόμα. Κάποιοι σκύλοι το τρώνε και έτσι μιας και έχει γεύση που καλύπτει τη φαρμακίλα. Να κοιτάξεις να δώσεις την κατάλληλη δοσολογία ανάλογα με τα κιλά του σκυλάκου. Στα drontal είναι ένα χάπι ανά 10 κιλά και κόβεται πολύ εύκολα στη μέση αν πχ ο σκύλος είναι 25 κιλά του δίνεις 2,5 χάπια κοκ. Σε εμάς δεν έχει κάνει ποτέ καμία παρενέργεια
Σε ευχαριστώ πολύ! 5μιση κιλά είναι ο θηρίος, μισό θα του δώσω και ελπίζω να μην πάθει τίποτα πάλι.
 
  • Like
Reactions: noni_papa


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Παντως ετσι ενημερωτικα και η stronghold ειναι για προληψη διλοφιλαριωσης. Εγω τη βαζω στα σκυλια μου γιατι κανει και πολυ καλη δουλεια με τους ψυλους. Και πιανει και εσωτερικα παρασιτα οπως νηματωδη.
 


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Ο δικός μου αν και καταπίνει τα πάντα σαν κροκόδειλος το drontal το αφήνει αν το βάλω μέσα στο μπόλ με την ξηρά τροφή. Δεν έχω μάθει την τεχνική να το βάζω βαθειά στο στόμα και η λύση που έχω βρεί είναι μέσα στο κρέας σε τροφή απο κονσέρβα.

Παντως ετσι ενημερωτικα και η stronghold ειναι για προληψη διλοφιλαριωσης. Εγω τη βαζω στα σκυλια μου γιατι κανει και πολυ καλη δουλεια με τους ψυλους. Και πιανει και εσωτερικα παρασιτα οπως νηματωδη.
Κάθε πότε το δίνεις @Amaliaz ;
Προυπόθεση είναι να κάνεις πριν εξετάσεις ;
 


Fragiskos

New Member
4 Μαϊου 2018
4
17
50
υπαρχουν φαρκακεια στο Πειραια που να τα πουλανε αμεσα; εννοω εκτος απ το διαδικτυο και τους γιατρους;
 




Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
υπαρχουν φαρκακεια στο Πειραια που να τα πουλανε αμεσα; εννοω εκτος απ το διαδικτυο και τους γιατρους;
Ανθρώπινα φαρμακεία; συνήθως δεν πουλάνε τέτοια.
Βεβαια εδώ Θεσσαλονίκη υπάρχουν μερικά που έχουν και κτηνιατρικά φάρμακα αλλά είναι μετρημένα στα δάχτυλα του ενός χεριού και μη φανταστείς ότι έχουν τα πάντα.
Όλα τα αντιπαρασιτικά από πετσοπ τα παίρνω η απευθείας από τον κτηνίατρο
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.813
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf