ΣΤΕΙΡΩΣΗ ΣΚΥΛΟΥ


Sofiagiapantze

Well-Known Member
16 Δεκεμβρίου 2018
71
26
28
Καλησπέρα σε όλους σας

Θέλω να σας μιλήσω για ένα θέμα που με απασχολεί τον τελευταίο μήνα

Έχω ένα yorkshire mini 2 ετών κοντά αρσενικό.

Έχω 2 γιατρούς για τον μικρό, ο ένας μου πε ότι η διαδικασία της στείρωσης δεν είναι υποχρεωτική και γίνεται μόνο για να ηρεμίσει το σκυλί και να μη κάνει την ανάγκη του όπου να ναι ενώ ο άλλος μου πε ότι είναι υποχρεωτική διαδικασία για την αποφυγή διάφορων ασθενιών.
Ο πρώτος λοιπόν γιατρός μου πε πως τα μικρά σκυλία υπάρχει μια πιθανότητα να μην ξυπνήσουν από την νάρκωση
Ο άλλος δεν έδωσε καν σημασία σε αυτό γιατί δεν έχει γίνει ποτέ εφόσον το σκυλί έχει κάνει προεγχειρητικό έλεγχο και δεν έχει φανεί κανένα πρόβλημα (έτσι μου πε)

(Ο μικρός μου έχει και μια μικρή αρυθμία στην καρδιά όπως μου πε ο ένας γιατρός)

Το θέμα είναι πως έχω κατααγχωθεί και είμαι στα χαμένα, δεν ξέρω τι να κάνω..

Σας παρακαλώ πείτε μου τη γνώμη σας και τί πιστεύετε.

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Η στείρωση δεν είναι υποχρεωτική και ο σκοπός που γίνεται σε δεσποζομενα σκυλιά είναι για να μην μπορούν να αναπαραχθούν από δική μας αμέλεια. Εάν μπορείς να διασφαλίσεις πως δεν θα ζευγαρώσει το σκυλάκι σου, δεν υπάρχει λόγος να μπεις σε μια τέτοια διαδικασία, χωρίς να υπάρχει ιατρικός λόγος. Είναι μια χειρουργικη επέμβαση η οποία ενέχει ρίσκα. Στις μικρόσωμες φυλές δε, η αναισθησία έχει ακόμα μεγαλύτερο ρίσκο.
Αρα, τα βάζεις κάτω και παίρνεις τις αποφάσεις σου.

Με την ευκαιρία βέβαια, οφείλω να σου πω πως υπάρχει ΜΌΝΟ ένα γιορκι, αυτό που περιγράφεται στο πρότυπο της φυλής και ιδεατά φτάνει μέχρι τα 3.2 κιλά. Σαφέστατα μπορεί να προκυψουν σκυλάκια με μικροτερο ή μεγαλύτερο μέγεθος, αλλά κανένας σοβαρός εκτροφέας δεν θα επιδιώξει εσκεμμένα να τα φέρει στον κόσμο και να τα διαφημίσει κιόλας.
Δεν ταξινομουνται λοιπόν σε μίνι, ποκετ, tea cup κλπ. και ολοι αυτοι οι όροι χρησιμοποιούνται από ανθρώπους με καθαρά εμπορικές προθέσεις με στόχο να προσελκύσουν περισσότερους πελάτες.
 
Last edited:


Sofiagiapantze

Well-Known Member
16 Δεκεμβρίου 2018
71
26
28
Η στείρωση δεν είναι υποχρεωτική και ο σκοπός που γίνεται σε δεσποζομενα σκυλιά είναι για να μην μπορούν να αναπαραχθούν από δική μας αμέλεια. Εάν μπορείς να διασφαλίσεις πως δεν θα ζευγαρώσει το σκυλάκι σου, δεν υπάρχει λόγος να μπεις σε μια τέτοια διαδικασία, χωρίς να υπάρχει ιατρικός λόγος. Είναι μια χειρουργικη επέμβαση η οποία ενέχει ρίσκα. Στις μικρόσωμες φυλές δε, η αναισθησία έχει ακόμα μεγαλύτερο ρίσκο.
Αρα, τα βάζεις κάτω και παίρνεις τις αποφάσεις σου.

Με την ευκαιρία βέβαια, οφείλω να σου πω πως υπάρχει ΜΌΝΟ ένα γιορκι, αυτό που περιγράφεται στο πρότυπο της φυλής και ιδεατά φτάνει μέχρι τα 3.2 κιλά. Σαφέστατα μπορεί να προκυψουν σκυλάκια με μικροτερο ή μεγαλύτερο μέγεθος, αλλά κανένας σοβαρός εκτροφέας δεν θα επιδιώξει εσκεμμένα να τα φέρει στον κόσμο και να τα διαφημίσει κιόλας.
Δεν ταξινομουνται λοιπόν σε μίνι, ποκετ, tea cup κλπ. και ολοι αυτοι οι όροι χρησιμοποιούνται από ανθρώπους με καθαρά εμπορικές προθέσεις με στόχο να προσελκύσουν περισσότερους πελάτες.
Οτι δεν θα τον βαλω να ζευγαρωσει δεν θα το κανω απλα εσεις τι πιστεύετε για αυτο που λενε οτι η στειρωση για παραδειγμα γινεται για αποφυγη ασθενειών των γεννητικων οργανων;
Εσεις εχετε σκυλι της συγκεκριμένης ρατσας;
 


Sofiagiapantze

Well-Known Member
16 Δεκεμβρίου 2018
71
26
28
Η στείρωση δεν είναι υποχρεωτική και ο σκοπός που γίνεται σε δεσποζομενα σκυλιά είναι για να μην μπορούν να αναπαραχθούν από δική μας αμέλεια. Εάν μπορείς να διασφαλίσεις πως δεν θα ζευγαρώσει το σκυλάκι σου, δεν υπάρχει λόγος να μπεις σε μια τέτοια διαδικασία, χωρίς να υπάρχει ιατρικός λόγος. Είναι μια χειρουργικη επέμβαση η οποία ενέχει ρίσκα. Στις μικρόσωμες φυλές δε, η αναισθησία έχει ακόμα μεγαλύτερο ρίσκο.
Αρα, τα βάζεις κάτω και παίρνεις τις αποφάσεις σου.

Με την ευκαιρία βέβαια, οφείλω να σου πω πως υπάρχει ΜΌΝΟ ένα γιορκι, αυτό που περιγράφεται στο πρότυπο της φυλής και ιδεατά φτάνει μέχρι τα 3.2 κιλά. Σαφέστατα μπορεί να προκυψουν σκυλάκια με μικροτερο ή μεγαλύτερο μέγεθος, αλλά κανένας σοβαρός εκτροφέας δεν θα επιδιώξει εσκεμμένα να τα φέρει στον κόσμο και να τα διαφημίσει κιόλας.
Δεν ταξινομουνται λοιπόν σε μίνι, ποκετ, tea cup κλπ. και ολοι αυτοι οι όροι χρησιμοποιούνται από ανθρώπους με καθαρά εμπορικές προθέσεις με στόχο να προσελκύσουν περισσότερους πελάτες.
Εγω προσωπικα αναφερω αυτο τον ορο γιατι μεχρι πρωτίστως νομιζα πως η ρατσα Yorkshire κατηγοριοποιήτε... λαθος οντως
 








Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
εσεις τι πιστεύετε για αυτο που λενε οτι η στειρωση για παραδειγμα γινεται για αποφυγη ασθενειών των γεννητικων οργανων;
Είχαμε κάνει μια αρκετά ενδιαφέρουσα συζήτηση για το θέμα εδω.

Εσεις εχετε σκυλι της συγκεκριμένης ρατσας
Ναι, έχω δύο γιορκακια :)
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.813
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf