Άγγιγμα στο κεφάλι. Προσβάλλει την κυριαρχικότητα;


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Το Μουφ είναι άκρως χαδιάρικο σα γατί και τρελλαίνεται να το χαϊδεύουν στο κεφάλι. Επίσης δε θεωρεί αγενές, όπως λένε οι Αμερικάνοι, να το κοιτάζουν στα μάτια. Είναι και ωραιοπαθές, οπότε δε σκέφτεται με τον τρόπο που λέτε ότι μπορεί να σκεφτούν τα σκυλιά.
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
σαφέστατα και με τον καιρό
και αφού σίγουρα ξέρει πόσο το αγαπάμε
και ότι στο κεφάλι το χαιδεύουμε
θα του αρέσει και θα το αποζητάει

αλλά τα κουταβάκια όταν πάς να το κάνεις μπορείς να δείς ότι δεν είναι σίγουρα καθόλου για το αποτέλεσμα αυτού του "κάτι" που τα πλησιάζει απο ψηλά και προς το κεφάλι τους

ενώ αν πάς απο κάτω και τα χαιδέψεις στον λαιμό-δεν βλέπεις καμία ανησυχία
 


akita_yoko

Well-Known Member
18 Ιουλίου 2011
142
0
Αθήνα, Κηφισιά
Πάντως κ εμένα η δικιά μου που τη χάιδευα πολύ στο κεφάλι μέχρι να ακούσω ότι δεν είναι καλό, δείχνει να το φχαριστιέται (τουλάχιστον απ την οικογένειά της), και το προηγούμενο σκυλάκι που είχα παλιότερα το χαιδεύαμε πολύ στο κεφάλι και κανένα πρόβλημα συμπεριφοράς δεν εμφάνισε.
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Σε ξένα σκύλο, φοβικό, κουτάβι ή ανήσυχο καλό είναι να μη περνάμε το χέρι μας απο πάνω του.
Αν ερχόνταν ένας ξένος και αντί να σας δώσει το χέρι για χειραψιά σήκωνε το χέρι να σας χαιδέψει το κεφάλι πως θα αντιδρούσατε? Εγώ θα αμυνόμουν πάντως :D
 


Christosp

Well-Known Member
25 Απριλίου 2011
822
6
ΑΙΓΑΛΕΩ . ΑΓ.ΒΑΡΒΑΡΑ
παιδιά πιστεύω ότι τα μπερδεύουμε τα πράγματα άλλο να πάμε να χαιδέψουμε έναν αγνωστο σκύλο και άλλο να μην χαιδεύουμε τον δικό μας τον σκύλο για να μην του "χαλάσουμε" την κυριαρχικότητα του . Προσωπικά τον σκύλο τον δικό μου που έχω και παιδιά τον χαιδεύω όπου θέλω και μάλιστα το επιδιώκω να του πιανω τις πατουσες τα αυτιά και βάζω και τα παιδιά μου να τον χαιδεύουν παντού αυτό έλειπε να τον φοβόμαστε ...
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
αυτό το να μην του χαλάσουμε την κυριαρχικότητα
είναι πολύ ακραίο και μάλλον απίθανο

απ την στιγμή όμως που ισχύει αυτός ο κώδικας "γλώσσας σώματος" καλά είναι να τον ξέρουμε
ας πούμε σε σκυλάκι με υποτακτική ούρηση είναι χρήσιμο να μην χρησιμοποιούμε αυτήν την κίνηση

εννοείται ότι άλλο το δικό μας σκυλί και άλλο ένα ξένο στον δρόμο
αλλά το γεγονός είναι ότι στην σκυλίσια γλώσσα του σώματος ισχύει αυτό με το" απο πάνω και πρός το κεφάλι " όπως ισχύει και το "κοίταγμα στα μάτια" όπως ισχύει και το χασμουρητό και άλλα τα οποία μόνο χρήσιμα μπορούν να μας φανούν
ειδικά στο κουταβάκι μας που πρωτομπαίνει στο σπίτι μας και κατα την διάρκεια της εκπαίδευσης

είναι σαν να μιλάμε με έναν αλλοδαπό και να τον αποκαλούμε συνεχώς "γελοίο"
σταδιακά θα καταλάβει ότι παρόλο που τον αποκαλούμε γελοίο εμείς τον θεωρούμε σοβαρό και τον αγαπούμε
αυτό όμως δεν αλλάζει την σημασία της λέξης στην γλώσσα του
 


akita_yoko

Well-Known Member
18 Ιουλίου 2011
142
0
Αθήνα, Κηφισιά
αυτό το να μην του χαλάσουμε την κυριαρχικότητα
είναι πολύ ακραίο και μάλλον απίθανο

απ την στιγμή όμως που ισχύει αυτός ο κώδικας "γλώσσας σώματος" καλά είναι να τον ξέρουμε
ας πούμε σε σκυλάκι με υποτακτική ούρηση είναι χρήσιμο να μην χρησιμοποιούμε αυτήν την κίνηση

εννοείται ότι άλλο το δικό μας σκυλί και άλλο ένα ξένο στον δρόμο
αλλά το γεγονός είναι ότι στην σκυλίσια γλώσσα του σώματος ισχύει αυτό με το" απο πάνω και πρός το κεφάλι " όπως ισχύει και το "κοίταγμα στα μάτια" όπως ισχύει και το χασμουρητό και άλλα τα οποία μόνο χρήσιμα μπορούν να μας φανούν
ειδικά στο κουταβάκι μας που πρωτομπαίνει στο σπίτι μας και κατα την διάρκεια της εκπαίδευσης

είναι σαν να μιλάμε με έναν αλλοδαπό και να τον αποκαλούμε συνεχώς "γελοίο"
σταδιακά θα καταλάβει ότι παρόλο που τον αποκαλούμε γελοίο εμείς τον θεωρούμε σοβαρό και τον αγαπούμε
αυτό όμως δεν αλλάζει την σημασία της λέξης στην γλώσσα του
Μήπως θα μπορούσες να μου διευκρινήσεις λίγο αυτό με την υποτακτική ούρηση; τι σημαίνει αυτό; γιατί εμένα δεν έχει μάθει ακόμα την τουαλέτα, μπορεί να έχει σχέση με αυτό;
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
υποτακτική ούρηση λέμε όταν το σκυλάκι μας ουρεί(μάλλον ασυναίσθητα) όταν το χαιδεύουμε
μπορεί να είναι άψογο στην εκμάθηση τουαλέτας και να μην προκαλεί ατυχήματα
αλλά να ουρεί όταν το χαιδεύουμε

συνήθως το αντιμετωπίζουμε αποφευγοντας το χάιδεμα σε έντονες καταστάσεις
αποφευγοντας το μάλωμα επειδή ούρησε όταν το χαιδευαμε
και σιγά σιγά με τον καιρό φεύγει

το είχε η Αρετή μου για έναν μήνα περίπου
ήταν άψογη στα όλα της (και στην τουαλέτα της)
αλλά όταν σε έβλεπε μετά απο ώρα και την χάιδευες της φεύγαν
σταματήσαμε να την χαιδεύουμε και να της δίνουμε γενικά σημασία για αρκετή ώρα (δίνοντάς της χρόνο να συνέρθει απο την "συγκίνηση" που μας είδε"
ή όταν την φωνάζαμε αν βλέπαμε και "την άκουγε" απο την "χαρά" της ακυρώναμε το κάλεσμα και αδιαφορούσαμε

και της πέρασε
 


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Και συνηθως παρατητειται σε μικρες ηλικιες. Η Ισιδουλα μας βεβαια που ειναι 8 πλεον αν ερθει καποιος φιλος στο σπιτι, που τον ξερει απο κουταβι, και την παιξει με πολυ ενθουσιασμο θα της φυγουν σιγουρα. Για αυτο οταν ερχονται σπιτι τους λεω να περιμενουν πρωτα να ηρεμισει και μετα της δινουν σημασια.
 


akita_yoko

Well-Known Member
18 Ιουλίου 2011
142
0
Αθήνα, Κηφισιά
Αυτό που λέτε το παθαίνει κ η δικιά μου! είναι όντως άψογη με την τουαλέτα πάει μόνο στην πάνα αλλά όταν δει να μπαίνει στο σπίτι κάποιος που τον συμπαθεί και του κάνει χαρές, της φεύγουν σταγονίτσες.