Άδεια για Ιδιοκτήτες "Επικίνδυνων Φυλών"


liajoe

Well-Known Member
Καλησπέρα σας,

Προχτές είχαμε πάλι μια τραγωδία με επίθεση σκύλου σε 4χρονό κοριτσάκι.
Η εφημερίδες γράφουν:

http://www.20min.ch/news/zuerich/story/Rottweiler-verletzt-Vierjaehrigen-schwer-26029400 (είναι στα Γερμανικά).
Ein Rottweiler hat am Sonntagnachmittag in Schaffhausen einen vierjährigen
Jungen angefallen und schwer verletzt. Der Knabe wurde mit Kopfverletzungen
ins Spital eingeliefert. Der Hund wurde von der Polizei beschlagnahmt. -

Την Κυριακή επιτέθηκε Ρόττβάιλερ (1 χρονού) σε ένα 4 χρονών κοριτσάκι το οποίο μεταφέρθηκε
στο νοσοκομεί με τραύματα στο κεφάλι. Ο σκύλος μεταφέρθηκε απο την αστυνομία στο τμήμα.


"Την Κυριακή το απόγευμα, πατέρας με 3 (19, 10, 4) παιδιά βρισκόταν στο ίδιο λιβάδι
με μία κυρία η οποία είχε βγάλει τον σκύλο βόλτα. Η ιδιοκτήτρια οικογένεια του σκύλου
βρισκόταν σε διακοπές και ο σκύλος ηταν ελεύθερος.

Κάποια στιγμή ο σκύλος τρέχει προς το μέρος των παιδιών. Το 10 χρονών κοριτσάκι άρχισε
να ουρλιάζει και ο σκύλος επιτέθηκε στο 4 χρονών κορίτσι. Η 19 αδερφή προσπάθησε να
βοηθήσει και τραυματίστηκε ελαφρά. Ο σκύλος μεταφέρθηκε απο την αστυνομία
και βρίσκετε υπό κράτηση μέχρι να αποφασίσει το δικαστήριο του νομού αν θα θανατωθεί ή όχι.

Το 2005 ένα Α.S. Terrier επιτέθηκε και σκώτωσε ένα παιδί. Απο τότε ξεκίνησαν συζητήσεις
και το 2008 ψηφίστηκε νόμους στην Ελβετία για Άδεια για τους "Ιδιοκτήτες Επικίνδυνων Φυλών".
Η λίστα συμπεριλαμβάνει:

American Staffordshire Terrier, Bullterrier, Cane corso, Dobermann, Dogo Argentino, Fila
Brasileiro, Mastiff, Mastín Español, Mastino Napoletano, Presa Canario (Dogo Canario),
Rottweiler, Staffordshire Bullterrier, Tosa, Hunde des Typs Pitbull.

http://www.nov.ch/Berichte/allg_news/AntwortschreibenDIVanNOV.pdf
.........................................................................................

Ποιά είναι η γνώμη σας?
Εγώ συνφωνώ χωρίς να έχω κανένα πρόβλημα
με της παραπάνω φυλές. Συμφωνώ γιατί υπάρχουν ανθρώποι που δεν
γνωρίζουν πως να χειριστούν τέτοιες φυλές με συνέπεια να δημιουργούνται
τα παραπάνω.
 






Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Κατά τη γνώμη μου είναι ηλίθιο. Το πρόβλημα με τα σκυλιά δεν είναι ότι επιτίθενται σε ανθρώπους. Αυτό, ευτυχώς συμβαίνει σπάνια. Το πρόβλημα είναι ότι βλάπτονται από ανθρώπους. Μια χώρα με προηγμένη κυνοπαιδεία, αν θέλει να λάβει μέτρα, ας είναι μέτρα ολοκληρωμένα.

Ένας γερμανικός ποιμενικός δεν μπορεί να γίνει υπό συνθήκες "επικίνδυνος"? Οι βελγικοί ποιμενικοί? Τα μπόξερ? Τα ημίαιμα? Γενικά σε όσες χώρες υπάρχει απαγόρευση με ποιον τρόπο κρίνεται ποιος είναι και ποιος δεν είναι σωστός ιδιοκτήτης? Είναι τυπική υπόθεση ερωταπαντήσεων ή υπάρχουν ουσιαστικά κριτήρια και παρακολούθηση;

Καλό θα ήταν να χρειαζόταν άδεια για την απόκτηση οποιουδήποτε σκύλου απ' όλο τον κόσμο, παντού. Πώς βγάζουμε δίπλωμα αυτοκινήτου; Κάπως έτσι. Κυρίως για την ευζωία του κάθε σκύλου και τη σωστή διαβίωσή του σε ανθρώπινες κοινότητες. Καλό θα ήταν να μην κινδυνεύουν οι άνθρωποι από τους σκύλους και οι σκύλοι απ' τους ανθρώπους.

Όσο συνεχίσουμε να μιλάμε για "επικίνδυνες" φυλές δημιουργούνται και επιβιώνουν μύθοι και προκαταλήψεις, ακόμα και σε χώρες όπως η Ελβετία. Κρίμα δεν είναι;
Ο σκύλος είναι ζώο - και μπορεί να γίνει ΑΓΡΙΟ ζώο. ΚΑΘΕ σκύλος είτε ανήκει σε "επικίνδυνη" είτε σε φυλή του "καναπέ".
 


roi

Well-Known Member
1 Ιουνίου 2009
56
0
Αθήνα - Παλλήνη
θα συμφωνήσω οτι υπάρχουν άνθρωποι που δεν μπορούν χειριστούν κάποιες φυλές, πιθανόν να είμαι και εγώ μια απο αυτούς, γιαυτό και δεν πέρνω τέτοια σκυλιά. Πριν 20 χρόνια ήξερα ένα Kanis το οποίο δάγκωνε και τα αφεντικά του, από τηα άλλη ένας γνωστός μου έχει ένα θυληκό πιτμπουλ που οταν δει άνθρωπο ξαπλώνει να το χαιδέψεις, οπότε σίγουρα δεν φταίνε τα σκυλιά, το τι θα κάνει μια "άδεια" δεν το καταλαβαίνω.
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Λιζα, χωρις να ξερω, φανταζομαι ότι ο βαθμος επικινδυνοτητας που εχει καποια φυλη, βγαινει βασει στατιστικων από επιθεσεις, ειδικα επιθεσεων χωρις ιδιαιτερο λογο (προκληση, φυλαξη κλπ), παρατηρησεων συμπεριφορας, γνωμες εκπαιδευτων ή καποιων ειδικων.
 


roi

Well-Known Member
1 Ιουνίου 2009
56
0
Αθήνα - Παλλήνη
Άρη νομίζω επίσης οτι έχει σημασία και ο σωματότυπος του ζώου, η ζήνα σου δεν μπορεί να προκαλέσει το ίδιο κακό με την Ήρα, σωστά??
γιαυτό και οι επικίνδυνες φυλές είναι μεγαλόσωμες.
 


George A

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
3.215
238
Η συγκεκριμένη περίπτωση είναι κάπως μπερδεμένη γιατί δεν ήταν στην ευθύνη του ιδιοκτήτη το σκυλί. Κατά τα άλλα είναι σωστό ο ιδιοκτήτης "δυναμικών φυλών" να κάνει κάποια σεμινάρια πρίν αποκτήσει σκύλο, το θέμα είναι στην Ελλάδα ποιός θα κάνει τα σεμινάρια και θα δίνει τις άδειες?
Το υπόλοιπο πακέτο περιλαμβάνει και άλλα πράγματα, τεστ χαρακτήρα γεννητόρων κλπ.
 


liajoe

Well-Known Member
Καλό θα ήταν να χρειαζόταν άδεια για την απόκτηση οποιουδήποτε σκύλου απ' όλο τον κόσμο, παντού. Πώς βγάζουμε δίπλωμα αυτοκινήτου; Κάπως έτσι. Κυρίως για την ευζωία του κάθε σκύλου και τη σωστή διαβίωσή του σε ανθρώπινες κοινότητες. Καλό θα ήταν να μην κινδυνεύουν οι άνθρωποι από τους σκύλους και οι σκύλοι απ' τους ανθρώπους.
Ναι, συμφωνώ και ισχύει. Για να έχεις οποιοδήποτε σκύλο εδώ,
χρειάζεται να περάσεις απο κάποια σχολή του νομού και να πάρεις
άδεια = είσαι άξιος να έχεις σκύλο και πληρώνεις 100€ το χρόνο
στον δήμο. (Ισχύει και για γάτες :D)

Όσο συνεχίσουμε να μιλάμε για "επικίνδυνες" φυλές δημιουργούνται
και επιβιώνουν μύθοι και προκαταλήψεις, ακόμα και σε χώρες όπως
Ελβετία. Κρίμα δεν είναι;
Ο σκύλος είναι ζώο - και μπορεί να γίνει ΑΓΡΙΟ ζώο. ΚΑΘΕ σκύλος είτε ανήκει σε "επικίνδυνη" είτε σε φυλή του "καναπέ".
Επειδή ακριβώς συμφωνώ με αυτά που λές.
Δέν φταίει ο σκύλος αλλά ο άνθρωπος.
Η φήμες υπάρχουν εδω και πολύ καιρό και δεν νομίζω οτι αποφάσεις
οι οποίες μπορούν να σώσουν ζωές να μην περνάνε για να σώσουμε
την φήμη κάποιων ζώων.

Το κοριτσάκι δεν φταίει σε τίποτα εάν εμείς, είμαστε "ηλίθιοι ιδιοκτήτες".

Είπα προχτές σε κάτι φίλους ότι και τα Λαμπραντόρ μας μπορούν
να δαγκώσουν κάτω απο τις κατάλληλες συνθήκες.
Απάντησαν, ναι, προτιμώ όμως να με τρώει ένα Κανίς παρά ένα απο
τα παραπάνω.....σίγουρα και εγώ το ίδιο :)
 


liajoe

Well-Known Member
Η συγκεκριμένη περίπτωση είναι κάπως μπερδεμένη γιατί δεν ήταν στην ευθύνη του ιδιοκτήτη το σκυλί. Κατά τα άλλα είναι σωστό ο ιδιοκτήτης "δυναμικών φυλών" να κάνει κάποια σεμινάρια πρίν αποκτήσει σκύλο, το θέμα είναι στην Ελλάδα ποιός θα κάνει τα σεμινάρια και θα δίνει τις άδειες?
Το υπόλοιπο πακέτο περιλαμβάνει και άλλα πράγματα, τεστ χαρακτήρα γεννητόρων κλπ.
Συμφωνώ απόλυτα :)
 


Promitheas

Well-Known Member
9 Ιουνίου 2008
2.554
2
Γέρακας
Μια μικρή διόρθωση που ελάχιστη σημασία έχει:
ο θύμα ήταν αγοράκι.

Ο Νόμος επικίνδυνων σκύλων και στην Ελβετία έχει κενά και δείχνει πως οι σχετικές αποφάσεις εφαρμογής του ελήφθησαν χωρίς μελέτη και με κριτήρια ελάχιστα αντικειμενικά.

Οι περισσότερες επιθέσεις (σε ανθρώπους και σε σκύλους, χωρίς απαραίτητα θανατηφόρα κατάληξη) και στην Ελβετία έχουν γίνει από ημίαιμους σκύλους (συμπεριλαμβάνονται και οι διασταυρώσεις με Πιτ-Μπουλ). Αμέσως επόμενοι είναι οι Γερμανικοί Ποιμενικοί κι ακολουθούν τα Γκόλντεν Ρητρίβερ. Αυτές οι φυλές ωστόσο απουσιάζουν από την περιβόητη λίστα.

Στην Ελβετία δεν υπάρχει ούτε μία καταγεραμμένη επίθεση ή έστω περιστατικό που να αφορά
Dogo Argentino, Mastin Espanol, Tosa Inu και Fila Brasileiro.

Η εφαρμογή ενός τέτοιου νόμου έχει την εξής απλή (παράλογη) λογική:
"Άντρας βίασε νεαρή γυναίκα υπό την απειλή κατσαβιδιού - Ας απαγορεύσουμε τα κατσαβίδια για να μην ξανασυμβεί!"
 
Last edited:


liajoe

Well-Known Member
Λιζα, χωρις να ξερω, φανταζομαι ότι ο βαθμος επικινδυνοτητας που εχει καποια φυλη, βγαινει βασει στατιστικων από επιθεσεις, ειδικα επιθεσεων χωρις ιδιαιτερο λογο (προκληση, φυλαξη κλπ), παρατηρησεων συμπεριφορας, γνωμες εκπαιδευτων ή καποιων ειδικων.
ναι, για αυτό έβαλα και τα λίνκ :)
 


liajoe

Well-Known Member
Μια μικρή διόρθωση που ελάχιστη σημασία έχει:
ο θύμα ήταν αγοράκι.
Ευχαριστώ :)


Ο Νόμος επικίνδυνων σκύλων και στην Ελβετία έχει κενά και δείχνει πως οι σχετικές αποφάσεις εφαρμογής
του ελήφθησαν χωρίς μελέτη και με κριτήρια ελάχιστα αντικειμενικά.
http://www.nov.ch/Berichte/allg_news/AntwortschreibenDIVanNOV.pdf

Ο κάθε νομός γράφει και ψηφίζει για τον εαυτό του, εάν διαβάσεις
το συγκεκριμένο θα δείς ότι αναγράφονται αναλυτικά επιθέσεις απο
αναγραφόμενες φυλές.

Σωστά, επιθέσεις απο όλες δεν υπάρχουν.
Αλλά για τον εξής λόγο - οι φυλές αυτές (όλες) ανήκουν σε άλλη
κατηγορία. Δέν μπορεί ο καθένας που θέλει τέτοιο σκύλο να είναι
"άξιος" για να έχει τέτοιο σκύλο. :)
 


liajoe

Well-Known Member
Ένας γερμανικός ποιμενικός δεν μπορεί να γίνει υπό συνθήκες "επικίνδυνος"? Οι βελγικοί ποιμενικοί? Τα μπόξερ? Τα ημίαιμα? Γενικά σε όσες χώρες υπάρχει απαγόρευση με ποιον τρόπο κρίνεται ποιος είναι και ποιος δεν είναι σωστός ιδιοκτήτης? Είναι τυπική υπόθεση ερωταπαντήσεων ή υπάρχουν ουσιαστικά κριτήρια και παρακολούθηση;
Ο Γερμανικός Ποιμενικός, το Μπόξερ, τα ημίαιμα, Γίγας Σνάουτζερ,
τα Γίγας Κανίς, χρεισιμοποιούνται ώς σκύλοι οδηγοί τυφλών Chloe.
Το Μπόξερ αποσύρθηκε γιατί παρουσιάζουν προβλήματα υγείας και
δεν ζούν πολλά χρονια.
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Γιατι απουσιαζουν οι ΓΠ και τα γκολντεν από την περιβόητη λιστα Προμηθέα? Μήπως για να μην θιγουν καποια συμφεροντα εκτροφης επειδη η εκτροφη τους είναι πολύ διαδεδομενη?

Από την άλλη, μπορει οι ΓΠ να είναι κορυφαιοι σε αριθμο επιθεσεων σε απολυτο αριθμο, στατιστικως όμως αναλογικα με τον πληθυσμό τους μπορει ο μεσος ορος επιθεσεων να είναι ιδιαιτερα μικρος.
Ο μεσος ορος ειναι σύνηθες κριτήριο για πολλα συμπερασματα που ωθουν τους νομοθετες στην δημιουργια καποιου νόμου.

Ωστοσο, συχνα οι αδυναμιες καποιου νόμου οφείλονται στην αδυναμία του δικαστικού ελέγχου να επιβάλει την έννομη τάξη γενικώς, καθώς την κρίνει μόνο κατά περίπτωση,χωρίς να είναι υποχρεωμένη νομικά να επεκτείνει τη λύση και σε άλλες περιπτώσεις.
 






liajoe

Well-Known Member
Γιατι απουσιαζουν οι ΓΠ και τα γκολντεν από την περιβόητη λιστα Προμηθέα? Μήπως για να μην θιγουν καποια συμφεροντα εκτροφης επειδη η εκτροφη τους είναι πολύ διαδεδομενη?
Καλέ, μόνη μου μιλάω? :D
Οι φυλές που αναφέρεις χρεισιμοποιούνται ως σκύλοι οδηγοί τυφλών
και γενικά άτομα με αναπηρία. :D
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Τα Γκόλντεν είναι επιθετικά; Εγώ άκουσα πως δεν κάνουν για φύλακες :confused:
Δε νομίζω ότι είναι επιθετικά. Μάλιστα πρόσφατα είχα συζήτηση με φίλο Αμερικάνο γκολντενόπληκτο που είχε το θράσσος να μου πει ότι επειδή μένει σε προάστια και σε αστικό μέρος (αυτό ήταν μπηχτή για το Καλαμποκιστάν!:mad:), το γκόλντεν είναι καλύτερο διότι είναι ήρεμο και ποτέ επιθετικό. Ενώ εγώ, είπε το τέρας, που μένω στην εξοχή και στα καλαμπόκια καλά κάνω και έχω ποιμενικό και να πάρω και δεύτερο ποιμενικό!!! Το φλάρο του βεβαίως, αλλά έχει πολύ καλή εμπειρία από τα γκόλντεν.
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Καλέ, μόνη μου μιλάω? :D
Οι φυλές που αναφέρεις χρεισιμοποιούνται ως σκύλοι οδηγοί τυφλών
και γενικά άτομα με αναπηρία. :D
Όχι Λια, δεν μιλας μονη σου :D

Αναφερομουν σε αυτό που ειπε ο Προμηθεας.
Αλλά μια και το ξανατονιζεις, μου ακουγεται σαν να λες ότι επειδη καποιοι ΓΠ χρησιμοποιουνται σαν οδηγοι, αντιμετωπιζονται σαν φυλή με περισσοτερη επιείκεια από τον νομοθέτη, ασχετως το ιστορικο επιθεσεων που αυτή η φυλη μπορει να εχει.