Άλογα & Σφαγεία




katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Μου πάτησες ΜΕΓΑΛΟ κάλο τωρα...
Τα άλογα είναι από τα ποιό "κακοποιημένα" ζώα...πολύ περισσότερο και από τα σκυλιά..
Και αν τα γνωρίσεις και ζήσεις μαζί τους...είναι απλά...RESPECT...!!!
Δυστυχως...το θέμα με τα σφαγεια...είναι τρομαχτικό...και λύση δεν πρόκειται να βρεθει...
Μόνο στην Ιταλία...σφάζονται δεν ξέρω και γω πόσα άλογα για σαλάμι...:mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad:
 


GAIA LYKAIA

Well-Known Member
30 Δεκεμβρίου 2007
614
16
56
Θεσσαλονίκη
gaialykaia.com
....
Τα άλογα είναι από τα ποιό "κακοποιημένα" ζώα... πολύ περισσότερο και από τα σκυλιά......
Δε χρειάζονται εισαγωγικά... είναι ΚΑΙ αυτά ΚΑΚΟΠΟΙΗΜΕΝΑ και πολύ περισσότερο από άλλα παραγωγικά ζώα (μιλάμε πάντα για κρεατοπαραγωγά ζώα)... αν δείτε το video, θα ακούσετε για το πόσο "εύκολα" θανατώνονται και τι προβλέψεις υπάρχουν...

τουλάχιστον για τα υπόλοιπα κρεατοπαραγωγά υπάρχουν πλέον προβλέψεις για να θανατώνονται όσο το δυνατόν πιό ανώδυνα και χωρίς να στρεσσάρονται, διαδικασίες που πλέον εφαρμόζονται σωστά ΑΚΟΜΑ και στην Ελλάδα...

για τα άλογα όμως, που ποτέ δε προοριζόταν για κρεατοπαραγωγή (πάντα ήταν μια δευτερεύουσα χρήση), δεν υπάρχουν τυποποιημένες διαδικασίες, οπότε ο καθένας τα σκοτώνει όπως φαντάζεται..... με ΟΤΙ αυτό συνεπάγεται για τις τελευταίες στιγμές αυτών των ζώων...

στο video μιλάει για ένα τέτοιο άλογο, το οποίο εστέφθει νικητής σε διαγωνισμούς και απέφερε στους ιδιοκτήτες του αρκετές εκατοντάδες χιλιάδες δολλάρια... αυτό όμως δε στάθηκε αρκετό για να του προσφέρουν τουλάχιστον μια ευπρεπή ζωή για το υπόλοιπο της ύπαρξής του... προτίμησαν να το πουλήσουν σε ένα κρεατέμπορα για 300$!!!!!
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Κι εγώ βλέποντας το βιντεάκι εστίασα ακριβώς σε αυτά τα δύο θέματα!
Πρέπει να ρυθμιστούν τα ζητήματα ώστε να τους προσφερεται ένας αξιοπρεπέστερος και λιγότερο στρεσογόνος θάνατος!
Καθώς επίσης είναι κρίμα ένα ζώο που σου προσέφερε τόσα στην ζωή του να μην του προσφέρεις κι εκείνου μερικά ξεκούραστα χρόνια στο τέλος του!
 


alexkouts

Well-Known Member
1 Σεπτεμβρίου 2009
416
0
Βόλος
..

τουλάχιστον για τα υπόλοιπα κρεατοπαραγωγά υπάρχουν πλέον προβλέψεις για να θανατώνονται όσο το δυνατόν πιό ανώδυνα και χωρίς να στρεσσάρονται, διαδικασίες που πλέον εφαρμόζονται σωστά ΑΚΟΜΑ και στην Ελλάδα...
τα ζωα στην Ελλαδα δεν θανατωνονται με τροπο τετοιο ωστε να αποφευγεται το στρεσαρισμα κτλ κτλ.
ποσες φορες δεν εχουμε δει στην εθνικη φορτηγα με ζωα στοιβαγμενα ?:eek:
και μην ξεγελιομαστε οτι η θανατωση των ζωων γινεται στα κρατικα σφαγεια.
πολλα αν οχι τα περισσοτερα ζωα σφαζονται στις στανες και μεταφερονται στα κρεοπωλεια (κυριως στην επαρχια)
αυτα δεν τα κατεβασα απο το κεφαλι μου αλλα λογω επαγγελματος ειχα μιλησει με κτηνοτροφους και επειδη με ενδιεφερε το θεμα τους ρωτησα.
συγνωμη φια το οφ τοπικ!:)
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Παιδιά, sorry, επειδη ασχολούμαι με τα άλογα, και έχω άλογο, δεν μπορω με ΤΙΠΟΤΑ να τα δω ως κρεατοπαραγωγικά ζώα. Είναι σαν να μου λετε ότι θα σφάξουν τα σκυλιά μου για κρέας.
Το δέσιμο που έχει το άλογο με τον ιδιοκτήτη του, ξεπερνάει για μένα το αντίστοιχο δέσιμο του σκύλου. Όταν καταφέρεις να κανεις ένα άλογο να σε εμπιστευτει και να δεθει μαζί σου, (το οποίο μπορει να παρει και ένα και δύο χρόνια)...είναι σαν να κερδίζεις το πρώτο λαχνό του λαχειου...
Καμιά φορα, δεν μπορω να βρω τα λόγια να περιγράψω πόσο ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ζώα είναι..
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Έχι τύχει ποτέ να δεις αν μια αγελάδα ή ένα πρόβατο δένεται με σένα;
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Η αλήθεια είναι πως όχι...αλλά , δεν πιστευω ότι έχουν την ίδια ιδιοσυγκρασία με ένα άλογο...
Ξέρω άλογα που δεν τρωνε αν δεν τα ταισουν οι ιδιοκτήτες τους...ο δικός μου, από κει που έκανε σαν τρελλός όταν τον ίππευα...με το που άρχισε να πονάει το γόνατό μου και το κατάλαβε...πρόσεχε και τη παραμικρή του κίνηση...και ήταν παναγία. Και δεν το φαντάστηκα...πίστεψε με. Και άλλα πάρα πολλά τέτοια.
Το προβατο και η αγελάδα θα τα έκαναν αυτά?
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Ας πούμε θυμάμαι έναν τράγο της γιαγιάς μου που τον μεγαλώσαμε στο σπίτι(λόγω καταστάσεων κι αναγκών, στο σπίτι είχε τρελό γέλιο....σε ακολουθούσε όπου πηγαινες) που αργότερα, όταν μεγάλωσε κι επέστρεψε με τα υπόλοιπα, ενώ δεν άφηνε άνθρωπο να τον πλησιάσει, εμάς μας άκουγε απο την απέναντι πλαγιά του βουνού κι έφευγε τρέχοντας για να έρθει να μας βρεί...μέχρι τα βαθείά του γεράματα....


Μπορώ να σου πω παραδείγματα και με αγελάδες που δάγκωναν, κουτουλούσαν, κλωτσούσαν όποιον πήγαινε κοντά και με το που έβλεπαν την γιαγιά μου έτρεχαν σαν τα σκυλάκια....

Εϊναι το πως και πόσο θα ασχοληθεί κάποιος μαζί τους πολύ βασικό!
 


Von_Michaniona

Well-Known Member
25 Δεκεμβρίου 2009
48
3
Συμφωνώ με τον Φοίβο ότι όλα τα ζω μπορούν να γίνουν πετ….Αλλα όποιος δε έχει και δεν ζει με άλογο δεν μπορεί να καταλάβει την διαφορά. Πολύ λένε ότι ο καλύτερος φίλος του ανθρώπου είναι ο Σκύλος.. κι όμως για μένα είναι το άλογο… Φυσικά δεν θα σκεπτόμουν ποτέ να φάω τον καλύτερο μου φίλο… είναι ένα περήφανο ζώο και είναι αμαρτία να σφάζετε.
 


Von_Michaniona

Well-Known Member
25 Δεκεμβρίου 2009
48
3
Εμείς δεν είμαστε ούτε Ιταλοί..ούτε Γάλλοι.. ούτε Ελβετοί κτλ κτλ.
Είμαστε Έλληνες είμαστε χριστιανοί..και πάνω από όλα Άνθρωποι που έχουμε διδαχθεί ότι τα ιπποειδή για τον άνθρωπο είναι φίλοι, συνεργάτες, ιατροί, στρατιωτικοί, σύντροφοι, συναθλητές και ΟΧΙ ΚΡΕΑΣ ΣΤΟ ΠΙΑΤΟ ΜΑΣ.
Οφείλουμε να αγωνιζόμαστε για αυτά όπως και εκείνα αγωνίστηκαν για εμάς ανά τους αιώνες και συνεχίζουν να αγωνίζονται στο πλευρό μας!
ΕΙΝΑΙ ΚΑΝΙΒΑΛΛΙΣΜΟΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΛΛΗΝΑ ΝΑ ΤΡΩΕΙ ΚΡΕΑΣ ΑΛΟΓΟΥ
ΕΙΝΑΙ ΔΟΛΟΦΟΝΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΛΛΗΝΑ ΝΑ ΣΤΕΛΝΕΙ ΤΟ ΑΛΟΓΟ ΤΟΥ ΣΤΗΝ ΣΦΑΓΗ
ΕΙΝΑΙ ΝΤΡΟΠΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΛΛΗΝΑ ΝΑ ΣΥΜΠΕΡΙΦΕΡΕΤΑΙ ΣΤΟ ΑΛΟΓΟ ΜΕ ΤΟΣΗ ΤΑΠΕΙΝΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΑΔΙΑΦΟΡΙΑ
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Eγώ άλογο δεν έχω, αλλά ραγίζει η καρδιά μου οταν βλέπω πως συμπεριφέρονται σε άλογα, μουλάρια και γαϊδούρια στα ελληνικά νησια και συγκεκριμένα στην Υδρα που την ξέρω καλά. Τα ξεζουμίζουν χρόνια και μετά τα παρατάνε στη μέση του πουθενά να πεθάνουν.:(
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Συμφωνώ με τον Φοίβο ότι όλα τα ζω μπορούν να γίνουν πετ….Αλλα όποιος δε έχει και δεν ζει με άλογο δεν μπορεί να καταλάβει την διαφορά. Πολύ λένε ότι ο καλύτερος φίλος του ανθρώπου είναι ο Σκύλος.. κι όμως για μένα είναι το άλογο… Φυσικά δεν θα σκεπτόμουν ποτέ να φάω τον καλύτερο μου φίλο… είναι ένα περήφανο ζώο και είναι αμαρτία να σφάζετε.
Συμφωνω ΑΠΟΛΥΤΑ....
 




chris paras

Well-Known Member
9 Ιουνίου 2008
59
0
η κουλτουρα καθε χωρας ειναι διαφορετικη... φυσικα για εμας ειναι τραγικο να θανατωνεται ενα αλογο για να γινει σαλαμι ομως πως θα φαινοταν σε εναν αγγλο τα σουβλισμενα κατσικια και αρνια???
δεν μπορουμε να ειμαστε επιλεκτικα φιλοζωοι... ολα τα ζωα εχουν αξια και πρεπει να τους συμπεριφερομαστε σε ολα με την ιδια αξια..

δεν καταλαβαινω που κολλαει να εισαι ελληνας και χριστιανος εχει να κανει με το οτι δεν πρεπει να να τρως αλογο?? ενω μπορει να τρως ας πουμε παστουρμα ή βατραχοποδαρα ή κοκορετσια και μυαλα απο βοδια???


ΟΛΑ τα ζωα εχουν αξια.. αλογα ,αγελαδες , προβατα ...
το θεμα ειναι να σεβεσαι το ζωο που σου παρεχει την τροφη..
πρεπει να θανατωνονται με τροπο τετοιο που να ειναι οσο το δυνατον λιγοτερο επωδυνα για αυτα.. να μειωνει το stress..
και εμενα δεν μου αρεσει που σκοτωνονται τα αλογα.. αλλα αυτο δεν σημαινει οτι πρεπει να θεωρω οποιον το κανει ''βαρβαρο'' γιατι δεν ειναι..
πρεπει να σκεφτω εγω ο Ελληνας χριστιανος τι τρωω..
η λεξη Ζωοφιλια ειναι αγνωστη για τους περισσοτερους ελληνες χριστιανους...
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
στο video μιλάει για ένα τέτοιο άλογο, το οποίο εστέφθει νικητής σε διαγωνισμούς και απέφερε στους ιδιοκτήτες του αρκετές εκατοντάδες χιλιάδες δολλάρια... αυτό όμως δε στάθηκε αρκετό για να του προσφέρουν τουλάχιστον μια ευπρεπή ζωή για το υπόλοιπο της ύπαρξής του... προτίμησαν να το πουλήσουν σε ένα κρεατέμπορα για 300$!!!!!
Ειναι νομιζω αρκετα γνωστο οτι τα αλογα του ιπποδρομου που συχνα κοστιζουν εκατονταδες χιλιαδες ευρω και αποφερουν στην καριερα τους πολυ περισσοτερα, οταν αρχιζουν να γερνανε ή ακομα χειροτερα μετα απο εναν σοβαρο τραυματισμο ή σπασιμο στο ποδι, τα σκοτωνουν και τα πουλανε κυριως για κονσερβες στην Ιταλια.

Με λιγα λογια, εχουν την συναισθηματικη αξια ενος αυτοκινητου αγωνων. Καμία.
 


Νικος

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2007
2.481
1
36
νεαπολη-νικαια
οι Ινδιανοι της Αμερικης αποκαλουσαν τα αλογα μεγαλα σκυλια

Ως Χριστιανοι δηλαδη δεν τρωμε γαιδαρο ;

σκεπτομενος το να πουλησεις ενα ζωο για 300 δολαρια ενω εχεις κερδισει τοσα απο αυτο και μαλλον δεν τα εχεις αναγκη καταληγω οτι συτοι που το κανουν αυτο ειναι τεχνοκρατες και απληστοι και δεν εχουν ισορροπια μεταξυ συναισθηματος και λογικης
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Νικο, γι αυτους τους ανθρωπους το αλογο είναι καθαρα εργαλειο και μηχανη κούρσας.
Δεν υπαρχει συναισθημα όταν παιζουν περιουσιες, αδίστακτοι σπόνσορες, βρωμικα και στημενα παιχνιδια.
Χαλαει το ένα εργαλειο, παίρνουν άλλο και τελειωσε η φασαρια.
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Τα άλογα είναι σαν τα σκυλιά και τις γάτες...pets. Δεν τα σφάζουμε επειδη γέρασαν...δηλαδη τα σκυλιά μας μόλις γεράσουν η αρρωστήσουν...να αρχίσουμε να τα στέλνουμε στη Κίνα για φαγητο? Αρκει η σφαγη να γίνεται υπο σωστες συνθήκες????????????
Τι λέμε τώρα...:eek::eek:
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Τα 'αλογα του Ιπποδρόμου πανε για σαλάμι αν, χτυπήσουν η μόλις σταματήσουν τον Ιπποδορομο...στα στα 5,6 χρόνια τους σταματάνε . Δεν προλαβαίνουν να γεράσουν.
Τα περισσότερα που πανε για σαλάμι είναι άλογα Εμποδίων και Ντρεσαζ...
Ευτυχως, στην Ελλάδα, τουλαχιστον σε αυτο το θέμα είμαστε αρκετά πολιτισμένοι και άλογα αθλητικά δεν πανε για σφαγη, παρα στέλνονται σε λειβάδια για τα γηρατειά τους...
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.852
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981