Άραγε τα γκόλντεν δαγκώνουν;;


AlexVag

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2009
289
0
Εγω γυριζω στο θεμα και θα πω οτι δαγκωνουν οπως ολα τα σκυλια μπορουν υπο συνθηκες να δαγκωσουν. Ο δικος μας οπως καθε ολα τα ριτριβερ, πιστευω, δεν αστειευται με το φαγητο. Αν παμε να του παρουμε αυτο που τρωει δαγκωνει και δεν χαριζει καστανο. Ισως λογω μη εκπαιδευσης του πανω σε αυτο το θεμα. Αλλιως ειναι χαλι να τον πατησεις. Αν κι οσο μεγαλωνει μου φαινετα οτι παραξενευει. :don:
αυτο να το προσεξεις...κανονικα πρεπει να σε αφηνει να του παιρνεις οτιδηποτε απο το στομα...εμενα η δικια μου για το φαγητο τρελαινεται...αλλα αν της αφησω το μπολ κατω και φυγω χωρις να πω "Ναλα φατο" δεν το τρωει...καθεται και τις τρεχουν τα σαλια...μια φορα την ξεχασα την καημενη 30 λεπτα...και οταν γυρισα κολυμπουσα στα σαλια...επισης οταν την πλησιασω την ωρα που τρωει και παω να παρω το μπολ σταματαει κανει ενα βημα πισω και με κοιταει...η αν της πω αστο την ωρα που τρωει παλι σταματαει...ηταν το πρωτο πραγμα που της εμαθα.
 


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Κι εμας με εντολη τρωει Αλεξ, αλλα αν παρει την εντολη να φαει, μετα δεν του παιρνεις πισω. Εκπαιδευση του λειπει πανω σε αυτο το θεμα αλλα δεν μενει μονιμα μαζι μας και δεν υπαρχει συνεπεια οταν ειναι στους "παππουδες" του. ;-)
 


AlexVag

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2009
289
0
Κι εμας με εντολη τρωει Αλεξ, αλλα αν παρει την εντολη να φαει, μετα δεν του παιρνεις πισω. Εκπαιδευση του λειπει πανω σε αυτο το θεμα αλλα δεν μενει μονιμα μαζι μας και δεν υπαρχει συνεπεια οταν ειναι στους "παππουδες" του. ;-)
ωχ εμενα μου λες? επειδη τη δικια μου την εχω καποιες μερες εγω και καποιες μερες η αδερφη μου με τους γονεις μου οταν την εχω εγω ειναι αγγελουδι και στη βολτα δεν τραβαει ποτε...και οταν την εχουν οι δικοι μου τους κανει ζημιες στο σπιτι καποιες φορες και αν τη βγαλω βολτα μου σπαει τα νευρα μεχρι να στρωσει...σπουδαζα στην ιδια πολη με την αδερφη μου οταν την πηραμε αλλα τελικα η αδερφη μου εκανε ξανα τα χαρτια της και περασε Θεσσαλονικη οποτε τωρα μαλωνουμε ποιος θα την εχει...
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Όλα τα σκυλιά ανεξαιρέτως ράτσας μπορεί να δαγκώσουν όταν πας να τους πάρεις φαγητό η κόκαλο. Και αυτό είναι λάθος να γίνεται σε όλα τα σκυλιά. Είναι θέμα εκπαίδευσης. Οι δικοί μου πάλι, τους παίρνεις το φαγητό μέσα από το στόμα και δεν μιλάνε...(αυτό τους έλειπε κιόλας)!! :):):)
 


superman

Well-Known Member
28 Μαϊου 2009
7.422
738
χαλκιδα
www.facebook.com
τι εννουουμε δαγκωνουν?εδω ο σκυλος εχει μπει για χαβαλε και μονο και φαινεται οτι απλα παιζει σε συνθηκες λιγο πιεσης θα γινει μπουχος.δε δαγκωνουν ολοι οι σκυλοι ουτε καν ολοι οι εργασιακοι
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Στο συγκεκριμένο video είναι όπως τα λες...έχουν υπάρξει όμως και Λαμπ η Golden που έχουν κάνει μανίκι μια χαρά και όχι για τη πλάκα τους. Άσχετο αυτο. Το θέμα μου είναι αν πρέπει να εκπαιδεύσουμε έτσι ένα Retriever η όχι. Τι νόημα έχει να χαλάσεις έναν σκύλο ο οποίος έχει γεννηθεί για άλλου είδους εργασία και να τον βάλεις να κάνει κάτι που ανήκει σε άλλες φυλές. Κανένα για μένα...Τα Retriever δεν είναι τόσο μαλθακά σκυλιά όσο πιστεύουν πολλοί. Μπορούν να κάνουν άνετα πολύ μεγάλη ζημιά σε καυγά και σε επίθεση...όπως επίσης, επειδή έχουν πολύ σκληρό δέρμα, δεν καταλαβαίνουν δαγκωνιές και πόνο.
Για το δάγκωμα είπα ότι όλα τα σκυλιά μπορούν να δαγκώσουν , άλλα λιγότερο και άλλα περισσότερο...δεν μίλαγα για εργασία...
 


superman

Well-Known Member
28 Μαϊου 2009
7.422
738
χαλκιδα
www.facebook.com
σκυλοι ειναι θα δακγωσουν.
καλο ειναι και αυτο που κανει απο το να μη κανει κατι...
μετα απο αυτη την εμφανηση αρχισα να συμπαθω τα γκολντεν...:p
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Αν ήξερες πραγματικά πόσο σκληρά σκυλιά είναι, πόσο ισορροπημένα είναι σε όλες τις συνθήκες θα τα συμπαθούσες περισσότερο...Trust me..ζω με 3...τα οποία έχουν πέσει σε παγωμένες λίμνες όταν Ντ.ομπερμαν και ροτ έκανα πίσω...έχουν μείνει έξω με χιόνια....έχουν ανέβει όλη τι πίστα σκι του Παρνασού ακολουθώντας εμένα στο lift...Ο Τσούφι και ο Keagan έβαλαν κάτω ένα Ροτ κτήνος μέσα σε 2 λεπτά, επειδή το ηλίθιο το αφεντικό του το άφηεν ελεύθερο και είχε επιτεθεί στα μισά σκυλιά στο Συγγρού. Και ο Τσούφη έχει σηκώσει τρίχα και πήγε να ορμήσει σε κάποιον "περίεργο" στο δρόμο που έκανε κίνηση προς εμένα.. Εκεί τα έχασα, ομολογουμένως....δεν το περίμενα!!
 




golden boy

Well-Known Member
12 Σεπτεμβρίου 2010
805
93
Hell
Δηλαδη πριν δεν τα συμπαθουσες??:culo:
Παντως εχει δικιο η Κατερινα οταν λεει πως δεν ειναι τοσο μαλθακα σκυλια.Μπορει γενικα να αποφευγουν τις μανουρες,αλλα αν πρεπει να υπερασπιστουν τον εαυτο τους για παραδειγμα,θα το κανουν και με το παραπανω.Ακομα δεν το πιστευω πως πριν απο ενα χρονιο,εβαλε ο δικος μου κατω τον τσομπανακο της γιαγιας μου στο χωριο οταν του την επεσε.Λες να το ειδα στον υπνο μου τελικα??;)
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Αν διάβασες καλά...έγραψα ισορροπημένα κάτω από οποιαδήποτε συνθήκη...άλλο αυτό που λέω εγώ , άλλο αυτό που εννοείς εσύ....!! Ίσως να χρησιμοποιήσα λάθος λέξη....επρεπε να γράψω ότι έχουν σταθερή συμπεριφορά χωρίς υστερίες...