Άραγε τα γκόλντεν δαγκώνουν;;




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Α πα πααα...θα το δει η Κατερίνα και θα τραβάει τις κοτσίδες της :D
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Μόλις χάλασε το "δάγκωμα" του σκύλου!!!!! Τα Golden είναι κυνηγόσκυλα...πρέπει να φέρνουν το θήραμα πίσω χωρίς να το καταστρέψουν, για αυτό και είναι πολύ σημαντικό να έχουν "μαλακό δάγκωμα"...
Όταν πάρεις ένα Golden (που εννοείται ότι θα μπορούσε να κάνει μανίκι) και το βάλεις σε αυτή τη διαδικασία εκπαίδευσης....του καταστρέφεις αυτό που πρέπει να κάνει από τη φύση του. Η Λέσλυ της Σαντρίνας έχει κάνει μανίκι...αλλά μετά η Σαντρίνα της έδινε ωμά αυγά για να τα κουβαλάει προκειμένου να ξανά φτιάξει το δάγκωμα της. Εξαρτάται τι θέλεις από τον σκύλο σου να κάνει. Και οι δικοί μου θα μπορούσαν να κάνουν μανίκι αν τους είχα ξεκινήσει από μικρούς....αυτό όμως δεν σημαίνει ότι έχουν μέσα τους αποό ένστικτό τη φύλαξη. Επίσης,αυτό που είδα δεν είναι μανίκι. Πρέπει να τα "φτιάξεις" εσύ. Αυτή για μένα είναι η διαφορά από ράτσα σε ράτσα....

Εξάλλου όταν διαλέγεις να πάρεις ένα Golden δεν είναι προτεραιότητα σου το μανίκι και το δάγκωμα...αλλιώς δεν θα διάλεγες Golden..θα διάλεγες κάτι άλλο...
Και τέλος...άλλο αν μπορούν τα Golden να κάνουν μανίκι και άλλο αν δαγκώνουν....!! Και κάτι τελευταίο...τα Αμερικάνικα Golden είναι τελείως διαφορετικά από τα Ευρωπαικά, ακόμα και σε χαρακτήρα.
Έκοψα τα μαλλιά μου τη περασμένη εβδομάδα και δεν έχω κοτσίδες...αλλιώς θα τις τράβαγα!!!:):):)
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Προσέξτε εσείς οι Λαμπραντοράδες μην βγουν εργασιακά Λαμπραντορ και μαλώνετε ποια είναι καλύτερα, τα μορφολογικά ή τα εργασιακά...:-#:-#:-#
 


takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
Στέλιο, τα Lab είναι η χαρά της εργασίας, κάνουμε τα πάντα εκτός από δαγκώματα... και αυτά δεν τα κάνουμε όχι γιατί δεν μπορούμε αλλά γιατί δεν πρέπει να χαλάσουμε το βελούδινο δάγκωμά μας.....:):)
Αλλά επειδή είμαστε και σεμνοί (συν τοις άλλοις:p), αφήνουμε όλους τους άλλους να καμαρώνουν για τα εργασιακά τους προσόντα
 




AlexVag

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2009
289
0
Μια χαρα δαγκωνουν...εμας το τσουβαλι ειναι το αγαπημενο μας παιχνιδι...και κατα τη γνωμη μου αυτο δεν χαλαει το μαλακο δαγκωμα...απλα πρεπει ο σκυλος να ξερει τι μπορει να δαγκωνει δυνατα και τι οχι...εχω αλλα παιχνιδια για επαναφορα που απαγορευεται να τα δαγκωσει και αλλα για δαγκωματα...με την ιδια λογικη δεν κανει να δινουμε κοκκαλα(αυτα απο δερμα) σε λαμπραντορ για να μην μαθουν να δαγκωνουν δυνατα...αντε να ερθει ο αυγουστος να την παω για κανενα παπιοκυνηγι...
 


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
ρε παιδιά άλλο το δάγκωμα και άλλο η επίθεση, όλα τα σκυλια μπορουν να δαγκώσουν δυνατά.
Η μικρη μου (κατω απο 2 κιλά τελικο βάρος) οταν ηταν κουταβι δάγκωσε τη μανα μου και έτρεξε αίμα, τι σημαίνει; οτι μπορει να επιτεθεί σαν ενα ΓΠ ή ένα μαλινουα για παράδειγμα;
 


AlexVag

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2009
289
0
ρε παιδιά άλλο το δάγκωμα και άλλο η επίθεση, όλα τα σκυλια μπορουν να δαγκώσουν δυνατά.
Η μικρη μου (κατω απο 2 κιλά τελικο βάρος) οταν ηταν κουταβι δάγκωσε τη μανα μου και έτρεξε αίμα, τι σημαίνει; οτι μπορει να επιτεθεί σαν ενα ΓΠ ή ένα μαλινουα για παράδειγμα;
καλα χαβαλε κανουμε...δεν τα βγαλαμε και τους τρομερους φιλακες...ωστοσο με εκπαιδευση ολα γινονται...εχει να κανει και με το χαρακτηρα του σκυλου...η δικια μου στο παιχνιδι δαγκωνει το τσουβαλι και δεν τις φευγει ακομα και οταν τη γυρναω σβουρες και σηκωνονται και τα 4 ποδια στον αερα(1-2 φορες το εκανα...δεν το κανω για να μην της χαλασω τα δοντια)...επισης δειχνει σημαδια προστασιας του χωρου της...αν θα επιτεθει μεσα στο χωρο της ειναι θεμα εκπαιδευσης και κυριαρχικοτητας...απο τη φυση του δεν εχει κατι τετοιο το σκυλι και αν το εχει δεν ειναι στο προτυπο της φυλης. Δες εδω: Labrador attack in India - YouTube
 


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
alexVag θεωρω τα λαμπραντορ εκπληκτικά σκυλιά και τα θαυμάζω τόσο για το χαρακτήρα τους όσο και για το οτι είναι τα πιο γνωστά σκυλιά που βοηθουν ανθρώπους με κινητικές δυσκολίες.Ωστόσο ο μόνος λόγος που δε θα έπαιρνα (έστω ακόμα και έτσι οπως το έχω στο μυαλό μου) λαμπραντορ είναι γιατι ειναι πολυ αγκαλιτσες με όλο τον κόσμο, το σκυλι μου θέλω να είναι φιλικό με την οικογένεια και επιφυλακτικο με τους ξένους , κατι που έχει γνωστό μου σκυλί (ο κτηνιατρος λέει οτι ειναι λαμπραντορ με λυκοσκυλο, το πηραν απο φιλοζωική) και θεωρώ πως είναι ενα απο τα πιο ισοροπημένα και σωστά σκυλιά που γνωρίζω.
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Δυστυχώς όλοι θεωρούν τα Retrievers σκυλιά του καναπέ...και δεν έχουν ιδέα πόσο μεγάλο λάθος κάνουνε. Σκυλιά που κολυμπάνε σε πάγους, πολύ ανθεκτικά στο πόνο, που αντέχουν , τα βγάζουν πέρα και προσαρμόζονται σε όλες τις καταστάσεις, αθλητικά και καλόκαρδα από τη φύση τους. Από τις πιο εύκολες ράτσες για εκπαίδευση, πανέξυπνα...

Δεν υπάρχει τίποτα που να μη μπορεί να κάνει ένα retriever με τη κατάλληλη εκπαίδευση....Τι άλλο να ζητήσει κάποιος από 'ένα σκύλο???? ;:):):)
 


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
Κατερινα όπως είπα και παραπάνω τα λαμπραντορ τα θαυμάζω(οπως και τα retriever) αλλα για να είμαι ειλικρινής καμια απο τις δυο ράτσες δεν έχω ψάξει ακόμα και δεν ξερω αν ειναι σωστό ή λάθος αλλα θεωρώ οτι τα δυο αυτα σκυλιά είναι κοντά σε χαρακτήρα και ιδιοσυγκρασία, απλα προσωπικά θα προτιμούσα έναν λύκο απο ένα λαμπ ή retriever. Είναι το τι ζητάει ο καθένας απο το σκυλι του.
 


panagiotisgp

Well-Known Member
3 Μαϊου 2012
1.001
423
52
Β.Α Αττική
Θεριό Ανήμερο!:)
Πολύ ωραίο βίντεο!
Η ουρά είναι όλα τα λεφτά!
Θέλει η π%$@$%να να κρυφτεί και η χαρά δεν την αφήνει! :)

Sent from my XT910 using Tapatalk 2
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Και τα δύο retriever είναι...Labrador Retriever & Golden Retriever...Εγώ από την άλλη επειδή έζησα με ένα θεοπάλαβο ΓΠ για 14 χρόνια , το οποίο φόβιζε όλο το κόσμο όπου και να [πηγαίναμε μαζί...χωρίς να κάνει απολύτως τίποτα...αποφάσισα ότι η επόμενη μου φυλή θα είναι το αντίθετο...!!! Έχω μπει σε καράβι με τον Λύκανδρο και μόνο που προσπάθησα να περάσω αν'άμεσα από τα καθίσματα για να πάμε επάνω...χωρίς να κάνει απολύτως τίποτα ο σκύλος...τα παιδιάκια κρυβόντουσαν πίσω από τους γονείς τους και άκουγα διάφορα του στυλ..."πάρε το τέρας από δω δεσποινίς"..."χωρίς φίμωτρο τον κυκλοφορείς, θέλεις να σκοτώσει κανέναν"...άσχετοι άνθρωποι αλλά...
Με τον Τσούφι, μέσα σε καράβι κάναμε 20 λεπτά να φτάσουμε επάνω από τα χάδια που έπαιρνε από όλο το κόσμο!!
 


AlexVag

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2009
289
0
vas σε καταλαβαινω...και εμενα το λαμπ δεν ηταν δικη μου επιλογη αλλα της αδερφης μου...ο λογος που δεν ηθελα λαμπ ειναι οτι θεωρουσα πως δεν εχουν αφεντικο και απλα αγαπανε τους παντες...μου αρεσουν τα πιο προσωποκεντρικα σκυλια...φαντασου οτι ιδανικο σκυλο θεωρω το ντομπερμαν...και αυτο ισχυει και σημερα...η δικια μου οποιον δει εξω αν την αφησει να τον μυρισει πρωτα γινεται χαλι να την πατησει...αλλα μεσα στο χωρο της δεν μπαινει κανενας αν δεν ειμαι εγω διπλα...ομως μετα απο 2 χρονια με λαμπραντορ και εχοντας ασχοληθει πολυ με το να της μαθω πραγματα(χαζα κολπακια του στυλ οτι την σκοτωνω και πεφτει κατω, επαναφορα και παρα πολυ καλη ιχνηλασια που οποιος το βλεπει παθαινει πλακα) ειδα οτι με ενα τετοιο σκυλο δεν βαριεσαι ποτε...παντα βρισκεις κατι νεο να κανεις...και το τρομερο ειναι οτι βλεπεις το σκυλι να προσπαθει να σε ευχαριστησει...οταν τις δειχνεις κατι και το καταλαβαινει χαιρεται...δεν το κανει απο αγγαρεια. και σιγουρα μαθαινει και επιθεση...ασχετα που το βλεπει σαν παιχνιδι...εγω της εχω εντολη να ορμαει στο σακο και σιγουρα μπορω να το μετατρεψω σε εντολη επιθεσης σε οτιδηποτε...αλλα δεν το θεωρω σωστο για το σκυλο μου...το επομενο βημα ειναι παπιεεεεες...και το περιμενω πως και πως...αν και θα το μαθει παλι μεσα σε μια ωρα και θα ξενερωσω :-Ρ
 




katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Θα πάθεις πλάκα μαζί της αν δεν την έχεις ξανά πάρει μαζί σου στο κυνήγι. Και συμφωνώ με όλα όσα είπες...αφεντικό όμως έχουν. Οι δικοί μου δεν τολμάς να τους πάρεις με το λουρί μακριά από μένα. Τα στηλώνουν κάτω και με κοιτάνε.
 


AlexVag

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2009
289
0
Θα πάθεις πλάκα μαζί της αν δεν την έχεις ξανά πάρει μαζί σου στο κυνήγι. Και συμφωνώ με όλα όσα είπες...αφεντικό όμως έχουν. Οι δικοί μου δεν τολμάς να τους πάρεις με το λουρί μακριά από μένα. Τα στηλώνουν κάτω και με κοιτάνε.
ειμαι σιγουρος...αυτο το σκυλι με εχει τρελανει...εγω δεν κυνηγαω αλλα θα την παω μονο και μονο για να εχουμε κατι ακομα που κανουμε μαζι...ηδη τσεκαρα οτι δεν ειναι κροτοφοβικη σε πεδιο σκοποβολης...αν βρω μια παπια να της δειξω τι θελω να μου φερει και να καταλαβει οτι θα πεφτει απο τον ουρανο μετα το μπαμ θα το πιασει με τη μια...εχουν αφεντικο αλλα αν τη δωσω στον κτηνιατρο να την παει βολτουλα εχει φυγει χωρις να κοιταξει πισω...αλλα μονο στον κτηνιατρο...σε αλλους δεν καθεται με την καμια...
 


takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
Το θέμα εξελίσσεται ως ένας ύμνος στα Retriever και καλά κάνει.:cool:
Η εμπειρία μου μικρή... μόλις ένα χρόνο με ένα Lab... και δηλώνω τον απόλυτο σεβασμό μου σε αυτή την φυλή...:)
Η χαρά της ζωής.... ο πιστός σου σύντροφος...., ένας σκυλίσιος Θανάσης (Βέγγος)....

Γεμίζει καλοσύνη το σπιτικό μας.....:):)
 


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Εγω γυριζω στο θεμα και θα πω οτι δαγκωνουν οπως ολα τα σκυλια μπορουν υπο συνθηκες να δαγκωσουν. Ο δικος μας οπως καθε ολα τα ριτριβερ, πιστευω, δεν αστειευται με το φαγητο. Αν παμε να του παρουμε αυτο που τρωει δαγκωνει και δεν χαριζει καστανο. Ισως λογω μη εκπαιδευσης του πανω σε αυτο το θεμα. Αλλιως ειναι χαλι να τον πατησεις. Αν κι οσο μεγαλωνει μου φαινετα οτι παραξενευει. :don: