Άρτεμις!


My dog and i

Well-Known Member
3 Αυγούστου 2019
51
150
25
Να συστηθούμε και επίσημα πλέον.
Εγώ είμαι φοιτήτρια και πρόσφατα ήρθαν τα πράγματα έτσι και καταλήξαμε μαζί με την Άρτεμη.
Η Άρτεμις είναι περίπου 4,5 χρονών τον Δεκέμβριο θα γίνει 5 και είναι 24 κιλά.

Ήταν σκυλος ενός συγγενικού προσώπου μου οπότε την ήξερα από κουτάβι και την είχα ερωτευθεί από τότε πήγαινα πολύ συχνά και έπαιζα μαζί της της μάθαινα πράγματα και εντολές. Και αυτή μου είχε ιδιαίτερη αδυναμία κάθε φορά που με έβλεπε τρελαινόταν από την χαρά της. Πρόσφατα λόγω σοβαρών θεμάτων δεν ήταν πλέον σε θέση να μπορεί να τη φροντίζει και κανένας άλλος δεν ήθελε να την αναλάβει και μαλλον θα κατέληγε στο δρομο αν δεν βρισκόταν κάποια αλλη λύση. Δεν ηθελα με τιποτα να καταληξει στο δρόμο και έτσι άρχισα να σκέφτομαι να την πάρω εγώ.
Οπότε ξεκίνησα τις διαδικασίες την πήγα στο κτηνίατρο κάναμε εμβόλια βάλαμε τσιπάκι αγόρασα τα απαραίτητα για αυτήν βρήκα λύση και για τη μεταφορά της και έτσι μετά από περίπου 3-4 εβδομάδες ήμασταν μαζί.

Είχα ανοίξει ένα θέμα εδώ στο φόρουμ όπου έγραφα κάποιες απορίες μου ,ανησυχίες γιατί πρώτη φορά έχω σκύλο δικό μου και μέσα στο σπίτι και με βοηθησαν πολύ όλοι, εκεί είναι όλα πολύ πιο αναλυτικά για το τι είχε γίνει μέχρι να είμαστε μαζί.

Να πω κάποια πράγματα για αυτήν.
Μέχρι τώρα είναι παρά πολύ ήσυχη ,δεν με δυσκολεύει καθόλου και είναι πολύ υπάκουη. Μέσα στο σπίτι σχεδόν συνέχεια κοιμάται και είναι ξαπλωμένη εκτός άμα εγώ την ξεσηκώσω για να παίξουμε. Στη βόλτα είναι τελείως άλλο σκύλο μέσα στην ενέργεια και χαρά. Δεν της αρέσει καθόλου το μπάνιο αλλά κάθετε και περιμένει μέχρι να την κάνω, έτσι ήταν η πρώτη φορά που την έκανα δεν ξέρω αν θα αλλάξει στο μέλλον αυτό. Γενικά όμως αν κάτι δεν της αρέσει δεν παραπονιέται κάθετε ήσυχα αλλά στεναχωρημένη με κατεβασμένα αυτιά και ουρά και περιμένει. Ένα άλλο θέμα που έχουμε είναι ότι δεν θέλει να μπαίνει μέσα στην πολυκατοικία και στο ασανσέρ, τις πρώτες 2 μέρες δεν έμπαινε με τίποτα εχθές στην βραδινη μας βόλτα και σήμερα ήταν πολύ καλύτερα και όσο πάει δείχνει να το ξεπερνάει και μπαίνει πολύ πιο εύκολα, μέσα στο σπίτι δεν έχουμε θέμα. Το παρκο το έμαθε πολύ γρήγορα και κάθετε μέσα χωρίς πρόβλημα και στην τουαλέτα επισης δεν με δυσκόλεψε καθόλου από την πρώτη μέρα τα έκανε όλα μόνο έξω και μόνο σε πάρκο με χόρτα πουθενά αλλού ούτε μέσα στο σπίτι. Ξεκίνησα από εχθές να την αφήνω μόνη της στο σπίτι και τα πάμε πολύ καλά και σε αυτο το θέμα δείχνει να μην έχει μεγάλο πρόβλημα βέβαια όταν γυρνάω τρελαίνεται από την χαρά της. Μαδαει παρά μα παααρα πολυ παντού τρίχες υπάρχουν συνέχεια σκούπισμα και βούρτσισμα κάθε μέρα μπας και μειωθούν λίγο. Κατά τα άλλα είναι πανέξυπνη και καταλαβαίνει παρά πολύ γρήγορα ότι καινούργιο της μάθω και οτι καινουργια εντολή μέσα σε 2-3 επαναλήψεις το έχει μάθει και καταλαβαίνει τι θέλω να κάνει. Μέχρι τώρα ξέρει το κάτσε, ελα, ξάπλωσε, πάμε, κάτσε και περίμενε, σήκω, να μπαίνει μέσα στο πάρκο της όταν της λέω, να πηδήξει όταν της πω, της αφήνω κάτω τροφή και όταν της πω μόνο τότε να την πάρει, το μη , να περπατάει δίπλα μου στη βόλτα με λουρί και να μην τραβάει, να δίνει το πόδι της σαν το κόλα το όταν της το πω νομίζω αυτά δεν ξέρω αν ξεχνάω κάτι, κάποια τα ήξερε γιατί της τα είχα μάθει εγώ πιο παλιά όταν πήγαινα να την δω όπως το κάτσε, ξάπλωσε και έλα και τα άλλα της τα έμαθα τώρα. Μόνη μου τη μαθαίνω χωρίς κάποιον εκπαιδευτή νομίζω δεν χρειάζεται από τη στιγμή που έχω διαβάσει κάποια πράγματα και η ίδια μαθαίνει εύκολα και έχουμε βρει τον τρόπο μας να καταλαβαινόμαστε.
Θα βαλω και φωτογραφιες της. Θα τα λέμε συχνά σαν νέα σκυλομαμα έχω αρκετές απορίες αλλά και την χαρά να μοιράζομαι μαζί σας τα νέα και τη πορεία μας μαζι.
 




















My dog and i

Well-Known Member
3 Αυγούστου 2019
51
150
25
Είμαστε περίπου 2 εβδομάδες μαζί πλέον (12 μέρες για την ακρίβεια) έχει ξεθαρεψει αρκετά μπορώ να πω σε σχέση με το πώς ήταν είναι ήσυχη σχετικά στο σπίτι, συνήθως όπου πάω μέσα στο σπιτι έρχεται από πίσω μου και αυτη ή κάθετε σε ένα σημείο που να με βλέπει. Με την πολυκατοικία δεν έχει πλέον πρόβλημα μπαίνει κανονικά μέσα και με τα σκυλακια δεν έχουμε πρόβλημα σχεδόν ποτέ, έχει τύχει 2 φορές να μην πολύ συμπάθησε κάποιο αλλά δεν έκανε κάτι πχ γαβγισμα. Με το φαγητό έχουμε λίγο θέμα δεν τρώει όσο θα έπρεπε αλλά σιγά σιγά αυξάνεται η ποσότητα που τρώει. Προχθές έκανε την πρώτη "σκανδαλιά - ζημια" Είχα φύγει από το σπίτι και έλειπα πολλές ώρες λόγω σχολής και ήταν η πρώτη φορά που έλειψα τόσο πολύ και όταν γυρισα την βρήκα έξω από το πάρκο της το οποίο το είχε ρίξει εντελώς είχε πειράξει κάποια πράγματα και τελικά είχε πάρει μια κούπα που την είχα αφήσει στο τραπέζι και είχε ανέβει στο κρεβάτι (Δεν την αφήνω να ανεβαίνει σε κρεβάτι και καναπέ) είχε φάει επίσης κάτι χαρτιά και βρήκα κομματάκια κάτω. Μόλις μπήκα στο σπίτι έπαθα σοκ, η Άρτεμις μόλις με είδε ήρθε κατευθείαν χαρούμενη σε εμένα σαν να μην έγινε τίποτα ,εννοείτε δεν την μαλωσα ούτε είπα κάτι δεν χρειαζόταν προφανως μετά από τόση ωρα δεν θα καταλαβαίνε για ποιο λόγο τη μαλώνω απλά τα έμασα όλα καθάρισα και έκανα μια πατέντα για να μην μπορεί να ρίξει το πάρκο ξανά. Μέχρι στιγμής όλα καλά ,δεν έκανε κάτι ξανά και ελπίζω να μην κάνει τίποτα άλλο. Όσο περνάνε οι μέρες δενομαστε πιο πολύ επικοινωνούμε όλη και καλύτερα μαθαίνω σιγά σιγά και τι σημαίνουν διαφορά πράγματα και κινήσεις που κάνει. Τρίχες παντού υπάρχουν, κάθε μέρα θέλει όπωσδηποτε σκούπισμα βγάζει πολύ ποσότητα έτσι και τις κρατούσα άνετα θα γέμιζαν 5 μαξιλάρια μέχρι τώρα μπορεί και παραπάνω. Η Άρτεμις προσαρμόζεται πολύ πιο εύκολα από ότι εγώ δείχνει να είναι πολύ καλά εγώ ακόμα δεν έχω συνηθίσει τελείως. Και κάτι τελευταίο τώρα που χαλάει ο καιρός σιγά σιγά δεν έχω ιδέα τι να κάνω για να μην βρέχεται όταν θα βρέχει και θα πρέπει να βγούμε βόλτα αν έχετε κάποια συμβουλήεσεις τι κάνετε? Θα βάλω και φωτογραφίες της:giggle:
 




medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
εμενα μου κάνει εντυπωση που μένει στο πάρκο :LOL: :LOL: :LOL:
για παν ενδεχομενο μην αφηνεις κουπες, σκουπιδια, χαρτια χαμηλα.

ΥΣ. Για την βροχη υπάρχουν αδιαβροχα παλτουδακια για σκύλους παρομοια με το παρακατω
shop4pets.gr_trixie_coat_orleans_dog-510x510.jpg
 


dimitris-skg

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2012
844
2.851
Με το φαγητό έχουμε λίγο θέμα δεν τρώει όσο θα έπρεπε αλλά σιγά σιγά αυξάνεται η ποσότητα που τρώει.
Τι την ταϊζεις;

Και κάτι τελευταίο τώρα που χαλάει ο καιρός σιγά σιγά δεν έχω ιδέα τι να κάνω για να μην βρέχεται όταν θα βρέχει και θα πρέπει να βγούμε βόλτα αν έχετε κάποια συμβουλήεσεις τι κάνετε?
Αν δεν έχεις θέμα με την ¨όμορφη¨ μυρωδιά του βρεγμένου σκύλου η οποία θα μεταδοθεί και στο σπίτι σου, ας βραχεί και λίγο, δεν πειράζει ...

για ποιο λόγο τη μαλώνω απλά τα έμασα όλα καθάρισα και έκανα μια πατέντα για να μην μπορεί να ρίξει το πάρκο ξανά.
Από πού είσαι; :)
 
  • Like
Reactions: My dog and i


My dog and i

Well-Known Member
3 Αυγούστου 2019
51
150
25
:ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO:

Sorry που γελάω ε; :giggle:
Δωστης λίγο ακόμη χρόνο :LOL:

Μπράβο πάντως στο κορίτσι, που εγκλιματίστηκε ήδη (y)
Και εγώ τώρα που το σκέφτομαι γελάω αλλά εκείνη την ώρα δεν μου φάνηκε καθόλου αστείο :LOL:
 
  • Like
Reactions: mareco


My dog and i

Well-Known Member
3 Αυγούστου 2019
51
150
25
εμενα μου κάνει εντυπωση που μένει στο πάρκο :LOL: :LOL: :LOL:
για παν ενδεχομενο μην αφηνεις κουπες, σκουπιδια, χαρτια χαμηλα.

ΥΣ. Για την βροχη υπάρχουν αδιαβροχα παλτουδακια για σκύλους παρομοια με το παρακατω
View attachment 71851
Ευτυχώς μένει. Πλέον από τότε δεν αφήνω τίποτα όταν φεύγω σε σημείο που να μπορεί να φτάσει

Θα το κοιτάξω αν βρω κάτι από το ίντερνετ γιατί εδώ δεν έχει κάτι τέτοιο στα pet shop.:giggle:
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
Ευτυχώς μένει. Πλέον από τότε δεν αφήνω τίποτα όταν φεύγω σε σημείο που να μπορεί να φτάσει

Θα το κοιτάξω αν βρω κάτι από το ίντερνετ γιατί εδώ δεν έχει κάτι τέτοιο στα pet shop.:giggle:
βρισκεις στο ιντερνετι .... απλα προσεξε να παρεις σωστο size. Μετρα περιμετρο στηθους και μηκος απο το λαιμο ως την βαση της ουρας . Θα θες κανα 65αρι μηκος οπως την κοβω :p
 
  • Like
Reactions: My dog and i


My dog and i

Well-Known Member
3 Αυγούστου 2019
51
150
25
Τι την ταϊζεις;


Αν δεν έχεις θέμα με την ¨όμορφη¨ μυρωδιά του βρεγμένου σκύλου η οποία θα μεταδοθεί και στο σπίτι σου, ας βραχεί και λίγο, δεν πειράζει ...


Από πού είσαι; :)
Την ταιζω ξηρά τροφή πήρα στην αρχή μια αλλά δεν θυμάμαι πως λέγεται και δεν την έτρωγε με τίποτα μετά δοκιμάσαμε μια από την royal canin την έτρωγε πιο πολύ από την άλλη αλλά πάλι ούτε το μισό από όσο έπρεπε να φαει και τώρα επειδή είχε τελειώσει η τροφή και ήταν κλειστά τα μαγαζιά πήρα μια από το σούπερ και όλος παραδοξος την τρώει κανονικά θα δω πως θα πάει και αν συνεχίσει να την τρώει θα της δίνω αυτή.

Και εγώ δεν θέλω να μυρίζει γιατί δεν μου αρέσει η μυρωδιά αυτή αλλά και η Άρτεμις δεν θέλει να βρέχεται καθόλου ούτε από την βροχή, μέχρι στιγμής μια φορά την έβγαλα με βροχή και ήθελε να γυρίσουμε Δεν της αρέσει καθόλου.

Είμαι από μια πόλη κοντά στη Θεσσαλονίκη αλλά τώρα σπουδάζω Θράκη :giggle:
 


My dog and i

Well-Known Member
3 Αυγούστου 2019
51
150
25
βρισκεις στο ιντερνετι .... απλα προσεξε να παρεις σωστο size. Μετρα περιμετρο στηθους και μηκος απο το λαιμο ως την βαση της ουρας . Θα θες κανα 65αρι μηκος οπως την κοβω :p
Ναι θέλει σίγουρα να την μετρήσω πρώτα. :giggle:
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.885
Αν δεν είναι οικονομικό το θέμα, μην καθιερώσεις τροφή από super market.
Πρέπει να τρώει κάτι (πολύ) καλύτερο.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU