Άσχημο ξύπνημα


Status
Κλειδωμένο θέμα

matilda

Well-Known Member
16 Ιουλίου 2007
1.431
1.022
Την τροφη την μειωνουμε γιατι θεωρουν ολοι οι γιατροι οτι ειναι βαρια και δυσχεραινει πολυ την γενικη κατασταση της. Απο....παντα (δλδ οσο την εχω) τρωμε 300γρ ημερησιως αντι 450 που ειναι η συνιστωμενη δοση της τροφης της. Το καλοκαιρι αλλαξαμε κωδικο και πηγαμε σε senior που η εταιρια συστηνει και ως light για χασιμο βαρους και οντως εχασε 3 κιλα ως τωρα.

Λασιξ της εδωσε γιατι ειχε ενα σκυλι με ολα τα συμπτωματα καρδιακης ανεπαρκειας και δυσκολια αναπνοης. Ακομα και πνευμονολογικο να ειναι το θεμα ο γιατρος που μας εκανε τον υπερηχο ειπε οτι καλως χορηγηθηκε το λασιξ για να προλαβουμε πνευμονικο οιδημα.

Κοιταξε ηδη εχω 2 γνωμες 1 του κτηνιατρου μας και 1 του κτηνιατρου που εκανε τον υπερηχο που συμφωνουν οτι η πορεια της αγωγης ειναι καλη.

Αυτος ειναι ο 3ος κτηνιατρος που αλλαζω για την Berry με πολυ καλο feedback για αυτον και γενικα πολυ θετικη εντυπωση απο την εως τωρα παρακολουθηση + οτι σηκωνει τα τηλεφωνα οτι ωρα και να τον παρεις. Εχω την αισθηση οτι η αλλαγη κτηνιατρου μαλλον θα με μπερδεψει περισσοτερο τωρα.
 


matilda

Well-Known Member
16 Ιουλίου 2007
1.431
1.022
Οι εξετάσεις αίματος, με την αντιβίωση και τα λοιπά φάρμακα που έπαιρνε ως τώρα, θα είναι σωστές;
Μαρεκο εχεις δικιο το σκεφτηκα και εγω και πρεπει να το συζητησω με τον γιατρο την Δευτερα. Ισως να πρεπει να τελειωσουμε τον κυκλο της αντιβιωσης και να παμε μετα για τις εξετασεις.
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Λασιξ της εδωσε γιατι ειχε ενα σκυλι με ολα τα συμπτωματα καρδιακης ανεπαρκειας και δυσκολια αναπνοης. Ακομα και πνευμονολογικο να ειναι το θεμα ο γιατρος που μας εκανε τον υπερηχο ειπε οτι καλως χορηγηθηκε το λασιξ για να προλαβουμε πνευμονικο οιδημα.
Άκουσε να δεις, πριν κάποια χρόνια που δεν έκαναν υπέρηχο οι κτηνίατροι με μία απλή ακρόαση καταλάβαιναν πως το σκυλί έχει καρδία και το στάδιο αυτής με το αυτάκι τους.., ναι το λασίξ δίνεται για να αποφευχθεί το πνευμονικό οίδημα..το οποίο το φοβόμαστε στο τελευταίο στάδιο της καρδιοπάθειας και το όποιο είναι αδύνατον να μην πιάσει ο γιατρός με μία απλή ακρόαση..ενώ τελικά λες πως δεν έχει καν καρδιοπάθεια..χμμμ...

Γενικά να ξέρεις πως τον υπέρηχο δεν τον διαβάζει εύκολα ο κάθε γιατρός..γιατί την γνωμάτευση την κάνουν ειδικοί ακτινολόγοι που στην Ελλάδα δεν είναι παρά πάνω από τρεις ειδικευμένοι στην κτηνιατρικοί...
 


matilda

Well-Known Member
16 Ιουλίου 2007
1.431
1.022
Άκουσε να δεις, πριν κάποια χρόνια που δεν έκαναν υπέρηχο οι κτηνίατροι με μία απλή ακρόαση καταλάβαιναν πως το σκυλί έχει καρδία και το στάδιο αυτής με το αυτάκι τους.., ναι το λασίξ δίνεται για να αποφευχθεί το πνευμονικό οίδημα..το οποίο το φοβόμαστε στο τελευταίο στάδιο της καρδιοπάθειας και το όποιο είναι αδύνατον να μην πιάσει ο γιατρός με μία απλή ακρόαση..ενώ τελικά λες πως δεν έχει καν καρδιοπάθεια..χμμμ...

Γενικά να ξέρεις πως τον υπέρηχο δεν τον διαβάζει εύκολα ο κάθε γιατρός..γιατί την γνωμάτευση την κάνουν ειδικοί ακτινολόγοι που στην Ελλάδα δεν είναι παρά πάνω από τρεις ειδικευμένοι στην κτηνιατρικοί...
Kango1 σε ειδικο γιατρο πηγαμε για υπερηχο. Στον κο Λεβεντογιαννη στο Χαλανδρι.
Γενικα συμφωνω με οσα λες γιαυτο και αναφερω στο πρωτο ποστ οτι στις προηγουμενες ακροασεις καρδιας δεν ειχε διαπιστωθει κατι.

Γιατι σε προβληματιζει η χορηγηση λασιξ, θεωρεις οτι ισως κουκουλωσε κατι αλλο? Και αν ναι τι?
Εκτος απο τους πνευμονες το μονο αλλο που εχω σκεφτει ειναι να ελεγξουμε και την τραχεια.
 


ghost girl

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2007
1.073
185
το έχω δίπορτο...
Ματιλντακι περαστικα και απο δω!
Το χεζοκατουρημα(συγνωμη κιολας) πανω της, δικαιολογείται απο μια ασθενεια των πνευμόνων? και το γρύλισμα στον μπαμπα της?
Με εχει μπερδεψει το Berrόνι... Μπορεί να είναι κάτι τελείως απλό? του τύπου: σημερα πονούσαν υπερβολικά τα πόδια μου και δεν σηκώθηκα για τουαλέτα, επίσης μη με χαιδέψεις γιατι με σουβλάει η αρθρωση αυτή τη στιγμή και μισό λεπτό γιατι γκουχ γκουχ πνίγηκα...
Τι να πω?
Τουλάχιστον είναι ευτυχες το γεγονός ότι δεν βρέθηκε υποψία για πρόβλημα στην καρδια!
Αυτό το κορίτσι.... μπορεί να μην σε ακολουθεί στο τρέξιμο, αλλά ξέρει πως να σε τρέχει...
Περαστικά και αγύριστα! xxx
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Όχι δεν θεωρώ πως θα κουκουλώσει κάτι άλλο απαραίτητα..απλά δεν συμφωνώ να γίνονται συνταγογραφήσεις φαρμάκων χωρίς να γνωρίζουμε ακριβώς το πρόβλημα.., το λασίξ δημιουργεί πρόβλημα στα νεφρά..δεν είναι καραμέλα..
Επίσης ναι..εξέταση αίματος δεν κάνουμε εφόσον έχουμε ακολουθήσει κάποια αγωγή.., τώρα το ρενιτέκ είναι αγγειοδιασταλτικό..δεν ξέρω αν θα επηρεάσει την γενική αίματος..δεν νομίζω πάντως..

Η τραχεία αν έχει πρόβλημα.. θα φανεί στην ακτινογραφία..

p.s. Έκανε καλή εξέταση γενικά ? Ψηλάφηση λεμφαδένες, μάτια, τρίχα, γενική ψηλάφηση..η γενική εικόνα πως είναι ?
 
Last edited:


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.648
7.754
Matilda το πρώτο πράγμα που μου ήρθε στο μυαλό είναι κάποιο εγκεφαλικό. Χωρίς όμως να έχει συμβεί σε σκύλο που να γνωρίζω ή να έχω κάποια εμπειρία πάνω στο θέμα αυτό.
Γενικά το μυαλό μου πάει σε κάτι νευρολογικής φύσης περισσότερο. Απλά σαν ιδέα στο λέω μακάρι να μπορούσα να βοηθήσω με γνώσεις ουσιαστικά.
Περαστικά εύχομαι!
 


matilda

Well-Known Member
16 Ιουλίου 2007
1.431
1.022
Matilda το πρώτο πράγμα που μου ήρθε στο μυαλό είναι κάποιο εγκεφαλικό. Χωρίς όμως να έχει συμβεί σε σκύλο που να γνωρίζω ή να έχω κάποια εμπειρία πάνω στο θέμα αυτό.
Γενικά το μυαλό μου πάει σε κάτι νευρολογικής φύσης περισσότερο. Απλά σαν ιδέα στο λέω μακάρι να μπορούσα να βοηθήσω με γνώσεις ουσιαστικά.
Περαστικά εύχομαι!
Το εγκεφαλικο το σκεφτηκε και η ghost και το θεσαμε απο την πρωτη μερα στον κτηνιατρο που μας ειπε μετα απο την εξεταση οτι το αποκλειει. Δεν κανει κακο να το ξανασυζητησω παντως.

Ματιλντακι περαστικα και απο δω!
Το χεζοκατουρημα(συγνωμη κιολας) πανω της, δικαιολογείται απο μια ασθενεια των πνευμόνων? και το γρύλισμα στον μπαμπα της?
Με εχει μπερδεψει το Berrόνι... Μπορεί να είναι κάτι τελείως απλό? του τύπου: σημερα πονούσαν υπερβολικά τα πόδια μου και δεν σηκώθηκα για τουαλέτα, επίσης μη με χαιδέψεις γιατι με σουβλάει η αρθρωση αυτή τη στιγμή και μισό λεπτό γιατι γκουχ γκουχ πνίγηκα...
Τι να πω?
Τουλάχιστον είναι ευτυχες το γεγονός ότι δεν βρέθηκε υποψία για πρόβλημα στην καρδια!
Αυτό το κορίτσι.... μπορεί να μην σε ακολουθεί στο τρέξιμο, αλλά ξέρει πως να σε τρέχει...
Περαστικά και αγύριστα! xxx
Κοριτσι εκτος απο φιλια να σε ευχαριστησω και απο δω. Ξερεις εσυ.....
Δεν ηταν ενα απλο γκουχ γκουχ. Ειχα ενα σκυλι που δεν μπορουσε να αναπνευσει, εβηχε πνιγοταν και ετρεμε. Αν απλως ειχε μια κακη μερα με τα ποδια της (μακαρι παναια μου) δεν θα εδειχνε και σε εμενα δυσφορια οταν την σηκωσα για να την ψηλαφησω και γιατι φοβομουν οτι προσπαθουσε να κανει εμετο και δεν μπορουσε σε ξαπλωμενη σταση? Επισης το ολο περιστατικο ο "μπαμπας" το περιεγραψε σαν να ειχε να κανει με αλλον σκυλο. Μου ειπε οτι κοιτουσε το υπερπεραν και εδειχνε χαμενη οταν εκανε πισω. Εκτος απο την υγεια του σκυλου που εννοειται οτι ειναι η πρωτη προτεραιοτητα μας, αυτο το περιστατικο με εχει αγχωσει πολυ. Για φαντασου να ανοιξουμε μια μερα την πορτα και να ερθουμε αντιμετωποι με εναν σκυλο 55 κιλων που δεν μας αναγνωριζει.

Απο τρεξιμο και αγχος παντως αλλο τιποτα. Χτες ειχα ενα πολυ ασχημο βραδυ. Εγω....γιατι η γουρουνα κοιμηθηκε μακαριως...

Όχι δεν θεωρώ πως θα κουκουλώσει κάτι άλλο απαραίτητα..απλά δεν συμφωνώ να γίνονται συνταγογραφήσεις φαρμάκων χωρίς να γνωρίζουμε ακριβώς το πρόβλημα.., το λασίξ δημιουργεί πρόβλημα στα νεφρά..δεν είναι καραμέλα..
Επίσης ναι..εξέταση αίματος δεν κάνουμε εφόσον έχουμε ακολουθήσει κάποια αγωγή.., τώρα το ρενιτέκ είναι αγγειοδιασταλτικό..δεν ξέρω αν θα επηρεάσει την γενική αίματος..δεν νομίζω πάντως..

Η τραχεία αν έχει πρόβλημα.. θα φανεί στην ακτινογραφία..

p.s. Έκανε καλή εξέταση γενικά ? Ψηλάφηση λεμφαδένες, μάτια, τρίχα, γενική ψηλάφηση..η γενική εικόνα πως είναι ?
Συμφωνω για την συνταγογραφηση αλλα εχω εναν γιατρο σε χειρουργειο που δεν μπορει να διακοψει και εναν σκυλο που πνιγεται και εχει δυσπνοια που ακουγεται ακομα και μεσα απο το τηλεφωνο. Οι επιλογες του ηταν να διακινδυνεψει να δωσει αμμεσα κατι για να προλαβει την κατασταση μεχρι να την δει 3 ωρες μετα ή να ρισκαρει να μην δωσει τιποτα. Αν το σκυλι παθαινε κατι στο ενδιαμεσο τι θα ελεγε, και τι θα λεγαμε εμεις τωρα για αυτον?

Ναι εκανε ψηλαφηση, εξετασε ματια (απο εκει νομιζω απεκλεισε και το ενδεχομενο εγκεφαλικου), κοιλια, λεμφαδενες και επεμεινε παρα πολυ στην ακροαση της καρδιας.

Η γενικη εικονα του σκυλου τωρα ειναι καλη. Απο διαθεση ειναι μια χαρα, απλα κουραζεται εξαιρετικα γρηγορα (στα 10 λεπτα βολτας εχει κουραστει). Επισης ειναι λιγο μιζερη με το φαγητο της ακομα και στην μειωμενη ποσοτητα που δινω. Αλλα μπορει απλα να κανει κονξες γιατι ξερει οτι αν δεν το φαει με την πρωτη θα της βαλω λιγο κοτοζουμο ή γιαουρτι ή κεφιρ.
 


dnassib

Well-Known Member
10 Μαϊου 2013
1.469
1.077
Παγκράτιους exoticus
Εύχομαι πραγματικά και εγώ, από καρδιάς, να πάνε όλα καλά και να έχετε μια σαφή εικόνα του τι συμβαίνει.

Την ιδιοπαθή επιληψία γιατί την αποκλείουμε; Ρωτάω γιατί και εμένα σε νευρολογικό με παραπέμπει το θέμα, ειδικά το κοίταγμα στο υπερπέραν και το γρύλισμα και ο λήθαργος... το έχω ζήσει, οπότε μιλάω από πρώτο χέρι. Μήπως αξίζει να το ξανασυζητήσεις; (λέω τώρα...)
 


Neo 1982

Active Member
27 Αυγούστου 2013
34
0
καλησπέρα και από μένα εύχομαι γρήγορα περαστικά μέσα από την καρδιά μου!!!Από προσωπική εμπειρία ο γιατρός που σας έκανε τον υπέρυχο είναι εξαιρετικός!Τώρα ποιος σας παρακολουθεί?
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.648
7.754
Την ιδιοπαθή επιληψία γιατί την αποκλείουμε; Ρωτάω γιατί και εμένα σε νευρολογικό με παραπέμπει το θέμα, ειδικά το κοίταγμα στο υπερπέραν και το γρύλισμα και ο λήθαργος... το έχω ζήσει, οπότε μιλάω από πρώτο χέρι. Μήπως αξίζει να το ξανασυζητήσεις; (λέω τώρα...)
Νομίζω ότι εμφανίζεται γύρω στα πρώτα χρόνια του σκύλου, από 6 μηνών εώς 2-3 ετών συνήθως. Αν δεν κάνω λάθος μιλάμε για μεγαλύτερο σκύλο εδώ. Εκτός αν πρόκειται για επίκτητη ή δευτερογενή επιληψία που είναι αποτέλεσμα κάποιας άλλης ασθένειας.
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Νομίζω ότι εμφανίζεται γύρω στα πρώτα χρόνια του σκύλου, από 6 μηνών εώς 2-3 ετών συνήθως. Αν δεν κάνω λάθος μιλάμε για μεγαλύτερο σκύλο εδώ. Εκτός αν πρόκειται για επίκτητη ή δευτερογενή επιληψία που είναι αποτέλεσμα κάποιας άλλης ασθένειας.
Η πρώτη κρίση εμφανιζεται από 6 μηνών έως 5 ετών και δεν υπάρχει άλλη αιτιολογία.
 


KaterinaSp

Well-Known Member
8 Ιουνίου 2012
390
174
Ηράκλειο
Μήπως μπήκε κάποιο ξένο σώμα στα πνευμόνια της ( πχ άγανο ή κάτι που πήγε να φάει) ?
Αυτό ταιριάζει με τη δύσπνοια, το βήχα , την τάση για εμετό και τη σιελόρροια που είχε αρχικά. Αν μετά το αντικείμενο προχώρησε πιο κάτω θα αποφράσσει μικρότερο τμημα του πνεύμονα και υποχωρούν τα αρχικά συμπτώματα, αλλά φυσικά το σκυλί δεν είναι τελείως καλά γιατί κάτι φράσσει ένα τμήμα του πνεύμονα...
Κάτι τέτοιο πιθανότατα θα φανεί στην ακτινογραφία θώρακα (μπορεί να φαίνεται ή όχι το ίδιο το ξένο σώμα, αναλόγως τί είναι, αλλά θα μοιάζει σαν πνευμονία η εικόνα μάλλον).
Μια ιδέα λέω, μήπως βγει κάτι... Περαστικά σας!!!
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
αλλα εχω εναν γιατρο σε χειρουργειο που δεν μπορει να διακοψει και εναν σκυλο που πνιγεται και εχει δυσπνοια που ακουγεται ακομα και μεσα απο το τηλεφωνο. Οι επιλογες του ηταν να διακινδυνεψει να δωσει αμμεσα κατι για να προλαβει την κατασταση μεχρι να την δει 3 ωρες μετα ή να ρισκαρει να μην δωσει τιποτα.



Ένα λεπτό..

Σας ευχαριστω ολους απο καρδιας. Την Παρασκευη εχουμε ραντεβου για υπερηχο καρδιας σε ειδικο που ασχολειται μονο με υπερηχους και ακτινογραφιες.

Ο γιατρος πιστευει οτι το προβλημα ειναι καρδιολογικης φυσης αλλα θελει να δει την εκταση και το ακριβες προβλημα. Εως τοτε συνεχιζουμε με λασιξ και ρενιτεκ, μικρα γευματα, ελεγχομενο νερο.
Η ημέρα ήταν Δευτέρα..

Ο γιατρός δεν έδωσε μία λύση σύντομη έτσι όταν τελειώσει το χειρουργείο του να σας δει..δηλαδή όταν συνταγογραφείς για 4 μέρες υποθέτοντας..δεν παίρνει δικαιολογίες.., γιατί από όσο κατάλαβα ..δεν σας είδε λίγες ώρες μετά ..αλλά λίγες μέρες μετά..

και χωρίς να ξέρεις το πρόβλημα ούτε αυτό καταλαβαίνω.. :
Η τροφη θα μειωθει στα 150 γρ ημερησιως για να χασει αμεσα βαρος.
Kαι σίγουρα θα δεν καταλαβαίνω και αυτό :

απο αυριο θα παρει και αντιβιωση,
To σκυλί δεν είναι πειραματόζωο..

Επίσης
Κοιταξε ηδη εχω 2 γνωμες 1 του κτηνιατρου μας και 1 του κτηνιατρου που εκανε τον υπερηχο που συμφωνουν οτι η πορεια της αγωγης ειναι καλη.
Συνήθως οι γιατροί που συνεργάζονται με τους ακτινολόγους..μην ξεχνάς πως συνεργάζονται..!!!
Και οι ακτινολόγοι..είναι ακτινολόγοι και οι κτηνίατροι είναι κτηνίατροι.."κάθε κατεργάρης στον πάγκο του"..δεν έχεις δύο γνώμες εδώ ..αλλά μία..

Έυχομαι να γίνει καλά το σκυλάκι να μην ήταν τίποτα και να αναρρώσει γρήγορα !!
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.648
7.754
Η πρώτη κρίση εμφανιζεται από 6 μηνών έως 5 ετών και δεν υπάρχει άλλη αιτιολογία.
Αυτό που λες αφορά την ιδιοπαθή επιληψία. Η δευτερογενής είναι άλλη περίπτωση.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.656
19.890
Και οι ακτινολόγοι..είναι ακτινολόγοι και οι κτηνίατροι είναι κτηνίατροι.."κάθε κατεργάρης στον πάγκο του"..δεν έχεις δύο γνώμες εδώ ..αλλά μία..
Ο ακτινολόγος, δεν είναι κτηνίατρος; :confused:
 




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.656
19.890
Εγώ...δεν κατάλαβα αυτό που σε ρωτάω, που μάλλον εσύ δεν κατάλαβες...

Ας ξαναρωτήσω λοιπόν...υπάρχει αποκλειστικά ακτινολόγος που να μην έχει πάρει πρώτα πτυχίο κτηνιάτρου; Νομίζω είναι πιο σαφές τώρα ε;
 




kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Ναι..αν δεν σε κουράζουμε καλό θα ήταν !!


Ναι τώρα μάλλον είναι σαφές.. να απαντήσω λοιπόν..

Στην Ελλάδα που ελάχιστοι κτηνίατροι έχουν προχωρήσει τις σπουδές τους και σε αυτή την ειδικότητα (και σε άλλες) την οποία την παίρνεις και μέσα από το κολέγιο american college of veterinary radiology, συνεχίσουν τις σπουδές τους πάνω σε αυτήν την ειδικότητα.., υπάρχουν και κάποιες περιπτώσεις οι οποίες είναι ακτινολόγοι οι οποίοι συνέχισαν τις σπουδές τους πάνω στην κτηνιατρική ακτινολογία..

Ο ακτινολόγος λοιπόν όταν πας να κάνεις μία εξέταση π.χ. υπερήχου..(όπως και στους ανθρώπους) θα σου δώσει την γνωμάτευση ..όχι όμως την θεραπεία..

Στην συγκεκριμένη περίπτωση που συνεργάζονται..δεν θα διαφωνήσει με τον θεράπων γιατρό από την στιγμή που συνεργάζονται.
 


Status
Κλειδωμένο θέμα

Στατιστικά Forum

Θέματα
33.122
Μηνύματα
895.913
Μέλη
19.937
Νεότερο μέλος
Spotlight