Άτονο έλκος στο μάτι της σκυλίτσας μου


green dragon

Member
3 Ιανουαρίου 2021
5
0
68
Καλησπέρα σε όλο το forum!

Έχω ένα westy 8 χρονών και εδώ και λίγο καιρό έχει παρουσιάσει μια βλάβη στο αριστερό του μάτι. Η κτηνίατρος που το παρακολουθεί μας μίλησε για άτονο έλκος και για την ανάγκη χειρουργικής αποκατάστασης.

Διάβασα κάποια παρόμοια θέματα στο forum και προσπάθησα να καταλάβω ποιο από τα ζωάκια σας είχε καλή εξέλιξη και ποιοι γιατροί είναι πιο κατάλληλοι για μια τέτοια επέμβαση.

Μου φάνηκε επίσης ότι η μετεγχειριτική εξέλιξη είναι δύσκολη και έχει επιπλοκές και υποτροπές.
Ελπίζω όποιος έχει ανάλογη εμπειρία να μου δώσει κάποιες κατευθύνσεις.
Ευχαριστώ!
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
Καλησπέρα σε όλο το forum!

Έχω ένα westy 8 χρονών και εδώ και λίγο καιρό έχει παρουσιάσει μια βλάβη στο αριστερό του μάτι. Η κτηνίατρος που το παρακολουθεί μας μίλησε για άτονο έλκος και για την ανάγκη χειρουργικής αποκατάστασης.

Διάβασα κάποια παρόμοια θέματα στο forum και προσπάθησα να καταλάβω ποιο από τα ζωάκια σας είχε καλή εξέλιξη και ποιοι γιατροί είναι πιο κατάλληλοι για μια τέτοια επέμβαση.

Μου φάνηκε επίσης ότι η μετεγχειριτική εξέλιξη είναι δύσκολη και έχει επιπλοκές και υποτροπές.
Ελπίζω όποιος έχει ανάλογη εμπειρία να μου δώσει κάποιες κατευθύνσεις.
Ευχαριστώ!
Θα πρέπει καταρχάς να το δει οφθαλμίατρος και να αποφανθεί - θα πρότεινα την Κατερίνα Παπαϊωάννου. Αν όντως είναι άτονο έλκος διορθώνεται χειρουργικά, δεν έχει επιπλοκές. Το αν θα υποτροπιάσει πάλι εξαρτάται από την αιτία του άτονου έλκους - πχ αν αν οφείλεται σε ξηροφθαλμία μπορούν προληπτικά να μπαίνουν ειδικά κολύρια. Αλλά όλα αυτά θα τα δει και αποφανθεί εξειδικευμένος οφθαλμίατρος.
 


green dragon

Member
3 Ιανουαρίου 2021
5
0
68
Θα πρέπει καταρχάς να το δει οφθαλμίατρος και να αποφανθεί - θα πρότεινα την Κατερίνα Παπαϊωάννου. Αν όντως είναι άτονο έλκος διορθώνεται χειρουργικά, δεν έχει επιπλοκές. Το αν θα υποτροπιάσει πάλι εξαρτάται από την αιτία του άτονου έλκους - πχ αν αν οφείλεται σε ξηροφθαλμία μπορούν προληπτικά να μπαίνουν ειδικά κολύρια. Αλλά όλα αυτά θα τα δει και αποφανθεί εξειδικευμένος οφθαλμίατρος.
Πολύ σαφής και αναλυτική η απάντηση σου. Εστίασες στα κυριότερα σημεία, ας πούμε τα SOS.
Έχοντας ψάξει για τον "καλύτερο οφθαλμίατρο", κατέληξα σε τρεις στην Αθήνα. Αν μπορώ να τους αναφέρω ονομαστικά, είναι ο κ. Λιαπής, ο κ. Κέστης και η κ. Παπαϊωάννου. Για δικούς μου λόγους που έχουν να κάνουν με το feeling, μετά από πολλές αξιολογήσεις που διάβασα, έχω απορρίψει μάλλον τον πρώτο και κοιτάω προς τους δύο άλλους.
Νομίζετε ότι η εμπειρία τους στα οφθαλμολογικά χειρουργεία είναι ανάλογη;
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
Ο Λιαπής και η Παπαϊωάννου ασχολούνται αποκλειστικά με μάτια.

Ο Κέστης από όσο ξέρω είναι γενικός κτηνίατρος - δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κατεύθυνση πλέον και αν έχει τον κατάλληλο εξοπλισμό.
 
  • Like
Reactions: green dragon


green dragon

Member
3 Ιανουαρίου 2021
5
0
68
Ο φακός που βάζουν μετεγχειρητικά, πόσο σημαντικός είναι στην επούλωση και την αποκατάσταση;
Θέλω να πω, ότι αν ο σκύλος τον βγάλει τη 2η-3η μέρα, δεν επουλώνεται το έλκος; Οδηγεί σε υποτροπή;
 




vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
Ο κερατοειδής μετά από το "φρεζάρισμα" χρειάζεται 3 εβδομάδες για επούλωση.
Εμείς δοκιμάσαμε και φακό προκειμένου να γλιτώσουμε άλλη μία μέθη για χειρουργείο αλλά μας κράτησε μόνο 5 ώρες. Σημειωτέον ότι με το φακό πρέπει να λιπαίνεις συνέχεια το μάτι βάζοντας το σχετικό κολύριο ανά 3 ώρες αυστηρά (ξυπνητήρι ανά 3 ώρες).

Πάντως δεν μπορείς να τον βάζεις μόνος σου, είναι πολύ πιο δύσκολο από τον ανθρώπινο γιατί καλύπτει όλο το μάτι και όχι μόνο την κόρη.

Το φακό τον είχαμε βάλει στον Μακρογκίγκα - πήγαμε και σε αυτόν σε μια ύστατη προσπάθεια να γλιτώσουμε το χειρουργείο. Ο Λιαπής πάντως μου είχε πει ότι σε εξώφθαλμες φυλές όπως η δική μου ο φακός δεν μένει στη θέση του. Μπορεί όμως στο δικό σου να έχει περισσότερο νόημα που έχει πιο φυσιολογικό μάτι.
 
  • Like
Reactions: green dragon


green dragon

Member
3 Ιανουαρίου 2021
5
0
68
Σε ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο που αφιερώνεις και την διάθεση σου να μου εξηγήσεις τα πάντα.
Θα μπορούσα να έχω μια απευθείας επικοινωνία μαζί σου, με όποιο τρόπο νομίζεις; Ειναι πολύ σημαντικό να έχω το feeling που έχεις αποκομίσει από όλη την εμπειρία. Θα σου είμαι υπόχρεος. Αν μπορείς, ας μου στείλεις όποιον τρόπο επιθυμείς, σε p.m.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.594
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3