Έλλειψη υγρασίας ή κάτι άλλο;


manin

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2012
449
250
Καλησπέρα, εχουμε ένα χρόνιο πρόβλημα με τη Ρόξυ...

Αν θα μπορούσα να το πω απλά, είναι η έλλειψη υγρασίας στο δέρμα και στα κόπρανα...
Έχουμε πολλά χρόνια ξηροδερμία και επίσης στεγνά κόπρανα και δυσκοιλιότητα...

Και για τα δύο στην αρχή δεν έδωσα σημασία...Εδώ και αρκετό καιρό προσπαθώ να αντιμετωπίσω την ξηροδερμία...Έχω δοκιμάσει λάδια σολωμού, ανθοϊάματα και διάφρορα άλλα που δεν τα θυμάμαι τώρα.
Αυτή τη στιγμή σταματήσαμε τα ανθοϊάματα, παίρνουμε cbd και αλλάξαμε και τροφή...Κόψαμε τελείως το κοτόπουλο...Χχχμμμ όζι τελείως, γιατί κάπου κάπου ξεχνιέμαι και της δίνω κανά μεζεδάκι που έχω για τον Μπούμπη που τρώει μόνο κοτόπουλο.

Η ξηροδερμία έχει προχωρήσει αρκετά μέσα κι έξω από τα αυτιά...

Για τα κόπρανα, εδώ και ένα χρόνο σίγουρα έχουμε το πρόβλημα...Μέχρι τώρα νόμιζα ότι ήταν οι έτοιμες τροφές barf. Κάποιες φορές τα κόπρανα ήταν ψιλοκαλά κι εκεί δυστυχώς εφησυχαζόμουν...Άλλαξα αρκετέ τροφές μέχρι που τις τελευταίες μέρες μου ήρθε η επιφοίτηση και τα σύνδεσα!!!

Τις τελευταίες 10-15 μέρες μάλλον δυσκολεύεται αρκετά, γιατί το βράδυ μετά τη τελευταία βόλτα, δεν θέλει να μπει με τίποτα σπίτι...Έχουμε φτάσει στο σημείο να πηγαίνουμε τελευταία βόλτα 45 λεπτά...
Εδώ και λίγες μέρες της ρίχνω ελαιολαδο στο φαγητό μπας και τη βοηθήσω λίγο...

Πείτε καμιά ιδέα ρε παιδιά!!!
 


Mava

Well-Known Member
4 Δεκεμβρίου 2022
410
256
45
Μήπως χρειάζεται βιοτική για το δέρμα;κ λιπαρά ω3;
εξετασεις κάνατε;
 


manin

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2012
449
250
Εχουμε παρει για αρκετο διαστημα λαδι σολωμου...
Εξετασεις καναμε πριν ενα εξαμηνο το πολυ
 


manin

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2012
449
250
Κάνω δύο σκέψεις...
Είτε της δίνω μόνο ωμό μοσχάρι χωρίς κόκκαλα για λίγες μέρες να δω πως θα παει,
είτε μαγειρευτό κοτόπουλο με λαχανικά, πατάτες κλπ

Για πείτε γνωμες
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Άλλαξε την έτοιμη barf ρε συ, αφού βλέπεις ότι ο σκύλος έχει χρόνιο πρόβλημα. Ίσως βάζουν πάρα πολύ κόκκαλο. Θα έλεγα όχι μόνο για λίγες ημέρες αλλά μόνιμα άλλαξε διατροφή.
 
  • Like
Reactions: Estranged


manin

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2012
449
250
Άλλαξε την έτοιμη barf ρε συ, αφού βλέπεις ότι ο σκύλος έχει χρόνιο πρόβλημα. Ίσως βάζουν πάρα πολύ κόκκαλο. Θα έλεγα όχι μόνο για λίγες ημέρες αλλά μόνιμα άλλαξε διατροφή.
Μάλλον δεν πρόσεξες τι γράφω...έχω δοκιμάσει αρκετές τροφές
 




TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
824
941
27
λαδι καρυδας ή ελαιολαδο στο φαγητο, συν προβιοτικα, και σιγουρα οχι ετοιμες μπαρφ
καλυτερα μαγειρευτα ή σπιτικη μπαρφ με κρεας, λιγα λαχανικα, καποιο οργανο και ισως λιγο αποξηραμενο κελυφος αυγου για ασβεστιο. ισως ακομα καλυτερα θα ηταν να την δει καποιος κτηνιατρος δερματολογος ομως! για το δερμα μπορει να χρειαστει καποιο ειδικο σαμπουαν ας πουμε.
 
  • Like
Reactions: manin and Estranged


manin

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2012
449
250
λαδι καρυδας ή ελαιολαδο στο φαγητο, συν προβιοτικα, και σιγουρα οχι ετοιμες μπαρφ
καλυτερα μαγειρευτα ή σπιτικη μπαρφ με κρεας, λιγα λαχανικα, καποιο οργανο και ισως λιγο αποξηραμενο κελυφος αυγου για ασβεστιο. ισως ακομα καλυτερα θα ηταν να την δει καποιος κτηνιατρος δερματολογος ομως! για το δερμα μπορει να χρειαστει καποιο ειδικο σαμπουαν ας πουμε.
Δεν είμαι της άποψης να καταστείλω το πρόβλημα....Να το λύσω θέλω...το θέμα είναι από τι προκαλείται όλο αυτό, όχι να το πλύνω και να φύγει...Μετά από λιγο καιρό θα εμφανιστεί πάλι...
 


manin

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2012
449
250
Εκτός από το μεγάλο ποσοστό σε κόκκαλα, τι άλλο μπορεί να βάζουν που επιβαρύνει τα καμάρια μας; Ξέρει κάποιος;
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.552
6.983
Δεν είμαι της άποψης να καταστείλω το πρόβλημα....Να το λύσω θέλω...το θέμα είναι από τι προκαλείται όλο αυτό, όχι να το πλύνω και να φύγει...Μετά από λιγο καιρό θα εμφανιστεί πάλι...
Αν το πρόβλημα είναι η ανισορροπία υλικών στη διατροφή της, οι συμβουλές που σου δωσε δεν το "πλένουν", το λύνουν, γιατί φέρνουν την επιθυμητή ισορροπία. Κ αν επιτευχθεί αυτό, δεν θα ξαναεμφανιστεί.

Το λάδι κ οι φυτικές ίνες των λαχανικών είναι απαραίτητα για τα ξηρά κόπρανα κ τη δυσκοιλιότητα ας πούμε. Κ τα προβιοτικα. Το γιαούρτι που είπε ο @kostillos κ περιέχει προβιοτικα (βέβαια το αγελαδινό γιαούρτι έχει θέματα) κ μαλακώνει τα κόπρανα. Όλα αυτά βέβαια δεν είναι καλό να δωθουν κουτουρου, αλλιώς πάλι δεν θα ναι ισορροπημένα.

Τα δερματικά είναι συχνά απόρροια της ανισορροπίας στο έντερο.

Βέβαια για να επιτευχθεί αυτή η ισορροπία, αφού με τις αλλαγές τροφών δεν υπήρξε χαΐρι, το ιδανικό είναι να έχεις τον πλήρη έλεγχο των συστατικών με πλήρως σπιτική διατροφή, όπως σου είπε παραπάνω κ η @l.Kyveli κ ο/η @TheBestBoi.

Αλλά είσαι τόσο σίγουρος ότι το θέμα είναι διατροφικό; Ο/η κτηνίατρος τι λέει; Γιατί υπάρχουν κάποιες παθήσεις που έχουν κ τέτοια συμπτώματα.
 


manin

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2012
449
250
Αν το πρόβλημα είναι η ανισορροπία υλικών στη διατροφή της, οι συμβουλές που σου δωσε δεν το "πλένουν", το λύνουν, γιατί φέρνουν την επιθυμητή ισορροπία. Κ αν επιτευχθεί αυτό, δεν θα ξαναεμφανιστεί.
Αν επιτευχθεί η επιθυμητή ισορροπία το θέμα θα λυθεί έτσι κι αλλιώς...Πιο αργά, αλλά θα λυθεί...
Αν δεν επιτευχθεί η επιθυμητή ισορροπία, το θέμα θα επανεμφανιστεί...
Σου μιλάω εκ πείρας σε δικό μου θέμα...Και μη μου πεις, αλλο εμείς άλλο τα σκυλια μας...


Αλλά είσαι τόσο σίγουρος ότι το θέμα είναι διατροφικό; Ο/η κτηνίατρος τι λέει; Γιατί υπάρχουν κάποιες παθήσεις που έχουν κ τέτοια συμπτώματα.
Είμαι της άποψης ότι το 90% των ασθενειών ξεκινάνε από τη διατροφή και λύνονται με διατροφή...
Ο κτηνίατρος δεν μου πρότεινε κάτι παραπάνω από αυτά που ξέρω...
Αλλά όσο το σκέφτομαι, το πιθανότερο είναι όλες οι έτοιμες barf να είναι για το π...ος...
Μάλλον θα αρχίσω να τη φτιάχνω μόνος μου μπας και δούμε λίγο φως
 


manin

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2012
449
250
Ξύπνησα αργά, αλλά ξύπνησα!!!

Η δυσκοιλιότητα έχει βελτιωθεί αρκετά!!! Τα κόπρανα πλέον είναι τις περισσότερες φορές δεν είναι σκληρά, δεν κάνει ώρα να αφοδεύσει, απλά αν τα ζουλήξω στο εσωτερικό φαίνεται μια έλλειψη υγρασίας!!!
Καμία σχέση όμως με πριν...Απλά με το να της δίνω μισή έτοιμη μισή δική μου, χωρίς κόκκαλο εννοείται...Ψαχνό, γιαούρτι, λάδι καρύδας ή ελαιόλαδο και λαχανικά στο multi...
Αυτό μέχρι να τελειώσουν τα έτοιμα...

Ευχαριστώ για την ανταπόκριση...

Όταν λύσουμε και το θέμα με την ξηροδερμία-κάποια στιγμή θα το λύσουμε και αυτό-, θα ενημερώσω
 
  • Like
Reactions: Mava and Estranged




lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.510
749
Ξεσσαλονικη!!!
Δοκιμαστε να προσθέσετε κουακερ,βοηθαει στις κενώσεις.
Το λάδι σολωμου μην τον κόβεται και ας βάζετε και λάδι ελιάς.
Το ένα ειναι πολυακόρεστο,το αλλο μονοακόρεστο,δημιουργεί το καθένα τις συνθήκες του.
Αν γυρίσετε σε ξηρά τροφή,επιλέξτε μια να έχει προβιοτικά και πρεβιοτικά.
Αν συνεχίσετε την ωμή διατροφή,δεν ειναι ανάγκη να την ετοιμάζετε εσείς,απλα σε μια καλής ποιότητας έτοιμη,ενισχύστε την με κάποια πρόσθετα τα οποια θα τα δίνετε χωρια.
Μέσα στην ημέρα,ας φάει δυο αβγά,το γιαούρτι πιο μετά,κολοκυθάκι και καρότα υστερα απο αυτά κτλ.
Σπάστε όσο μπορείτε τα συστατικά.
Γενικα και απο ο,τι διαβάζω,ειναι περίπτωση που θα χρειαστεί να πάτε και λίγο «πειραματικά».
 
  • Like
Reactions: manin


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU