Έντονη τριχόπτωση σε Pitbull


Hera the Pitbull

New Member
4 Ιουνίου 2020
1
0
35
Καλησπέρα σάς..έχω ένα θηλυκό Pitbull ακούει στο όνομα Ήρα. Είναι ενός έτους .την έχω περίπου 7.5 μήνες.. παρατηρώ πολύ έντονη τριχόπτωση τις τελευταίες εβδομάδες .. παρά το γεγονός ότι την χτενίζω σχεδόν καθημερινά.επειδη είμαι και λίγο αρχάριος όσο αφορά τα σκυλιά θα σας παρακαλούσα να μου δώσετε μερικά tips για την περιποίηση του σκύλου και να σταματήσει αυτή η τριχόπτωση..
 


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Καλωσήρθες! Πόσο έντονη δηλαδή; Έντονη σα να λέμε άρχισαν οι ζέστες και αποφάσισε να κυκλοφορεί γυμνή; :p
Είναι αρκετά φυσιολογικό να παρατηρείται πιο έντονη τριχόπτωση με την αλλαγή των εποχών.
Τώρα βέβαια το "έντονη" μπορεί να σημαίνει κάτι διαφορετικό για τον καθένα, ωστόσο σε γενικές γραμμές αν δεν έχει αλλάξει κάτι στην καθημερινότητά της (τροφή, περιβάλλον κλπ), αν δεν απέκτησε φαλακρά σημεία, αν δεν ξύνεται επίμονα, αν δε βλέπεις άλλα συμπτώματα, λογικά είναι λόγω ζέστης και δε συντρέχει λόγος ιδιαίτερης ανησυχίας.
Άνοιξε κι ένα θέμα για το κορίτσι, να μας πεις τι άλλα κάνετε εκτός από το βούρτσισμα, πως ήρθε στα χέρια σου, που θα την πας διακοπές φέτος, μερικές δεκάδες φωτογραφίες... πολλοί πολύ συμπαθούμε τα πιτάκια εδώ γύρω!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.601
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3