Έφυγε το μαύρο απ'τα χείλη;;;;


agathe

Well-Known Member
27 Ιανουαρίου 2011
3.265
114
Σπέτσες
Και δεν ξέρω αν και ο τίτλος στέκει.

Έκανα μια αναζήτηση, μήπως υπάρχει κάποιο παρόμοιο θέμα, αλλά δε βρήκα κάτι. Αν υπάρχει, παρακαλώ παραπέμψτε με...

Λοιπόν παρατήρησα στο κάτω δεξί χείλος του Άρη (όπως τον κοιτάω δεξί) ότι σ'ένα σημείο έχει φύγει το μαύρο χρώμα από τα χείλη του και είναι ροζ. Απ'την άλλη μεριά είναι κανονικά μαύρο.
Σας βάζω δυο φωτογραφίες να δείτε, και αν μπορείτε να μου πείτε μια γνώμη. Όχι τίποτε άλλο, αλλά ο γιατρός δεν θα έρθει αυτό το σ/κ (μόνο τότε έρχεται) ...

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...



 


Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
Τι εννοείς έφυγε το μαυρο???
Σκίστηκαν τα χείλια του??? ή άλλακαν χρώμα απλά?
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Το πιθανότερο είναι να είναι απλά η εξαφάνιση της χρωστικής λόγω υπερπλασίας τους βλενογόνου των χειλιών....
Συμβαίνει συχνά σε σκυλιά με χαλαρά χείλη!

Πάντως, αν σε προβληματίζει, μια βόλτα από τον κτηνίατρο, όταν έρθει, μπορείς να την κάνεις!
 


agathe

Well-Known Member
27 Ιανουαρίου 2011
3.265
114
Σπέτσες
Άλλαξαν χρώμα...Στη 2η φωτό φαίνεται στο πλάι...πίσω απ'τον κυνόδοντα...
Δεν σκίστηκαν..
Είναι ροζ και μαύρο, όχι όλο μαύρο...
 


maltezomana

Well-Known Member
18 Οκτωβρίου 2010
91
0
Καλλιθέα
Μαλλον δεν ειναι απολυτως τιποτα. Συνηθως ετσι αλλαζουν χρωμα χωρις λογο. Αυτο γινεται κ στην μυτη (γινεται ροζ στο κρυο)! Κοιτα μονο μηπως δεν αλλαξε απλα χρωμα αλλα τραυματιστηκε!ξερω γιατρο που ειναι κ αυριο ανοιχτος το πρωι!
 


aggeliki222

Well-Known Member
5 Φεβρουαρίου 2010
2.161
0
Το πιθανότερο είναι να είναι απλά η εξαφάνιση της χρωστικής λόγω υπερπλασίας τους βλενογόνου των χειλιών....
Συμβαίνει συχνά σε σκυλιά με χαλαρά χείλη!
Κατι αντίστοιχο του snow nose ;
 


Andromeda

Well-Known Member
17 Ιουνίου 2010
1.595
2
Το έχει και ο δικός μου αυτό, χρόνια τώρα. Δεν νομίζω ότι υπάρχει κανένας λόγος ανησυχίας. Ίσως είναι αυτό που λέει ο Φοίβος. Αν ανησυχείς, σαφέστατα και να πάς στον κτηνίατρο, απλώς δεν νομίζω ότι πρέπει να σε στενοχωρεί που δεν θα είναι εκεί ο γιατρός αυτό το Σαββατοκύριακο. Δεν πιστεύω ότι είναι κάτι, αλλά σε καμία περίπτωση δεν θέλω να υποκαταστήσω τον γιατρό. Σίγουρα δεν συντρέχει λόγος να τρελαθείς από την αγωνία σου ... :):):)
 


agathe

Well-Known Member
27 Ιανουαρίου 2011
3.265
114
Σπέτσες
Παιδιά ευχαριστώ πάρα πολύ....
Ξέρετε ανησύχησα μήπως έχει δαγκώσει κάτι, κανένα σύρμα ας πούμε, και ερεθίστηκε. Αλλά ανέτρεξα σε κάποιες πιο παλιές φωτογραφίες και παρατηρώ ότι έχει αυτό το χρώμα κι εκεί...(μάλλον αυτό έπρεπε να κάνω πρώτα, πριν σας ....ανησυχήσω....)
Ωστόσο την άλλη εβδομάδα που θα έρθει ο γιατρός θα πάω....

(maltezomana, σ'ευχαριστώ πολύ, αλλά δε μένω στην Αθήνα...)

Όχι τίποτε άλλο, αλλά δεδομένου ότι σας έχω πρήξει με τον Άρη...θα με θεωρείτε κατάπτυστη που δεν το είχα παρατηρήσει νωρίτερα...
Αλλά ξέρετε, βλέπεις κάτι συνέχεια, το θεωρείς φυσιολογικό και μετά είναι σα να το βλέπεις πρώτη φορά...
Συγνώμη για τον ...λάθος συναγερμό...
Και πάλι ευχαριστώ...

edit: Διακρίνεται και στη φωτό στο άβαταρ....
Νιώθω άσχημα, και πάλι συγνώμη...
 




foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Κατι αντίστοιχο του snow nose ;
ΑΠό όσο ξέρω και παρατηρώ, το χρώμα δεν επανέρχεται, όπως συμβαίνει με το snow nose, αλλά συνήθως ούτε αυτός ο αποχρωματισμός κρύβει κάτι ανησυχητικό!
Είναι όμως ελλάτωμα μορφολογικό, αν κάποιος ενδιαφέρεται για εκθέσεις κι εκτροφή!
 


Andromeda

Well-Known Member
17 Ιουνίου 2010
1.595
2
Μην απολογείσαι φιλενάδα ! Αλίμονο αν δεν ψαχνόμαστε για τέτοια ζητήματα - ποτέ δεν ξέρεις ! Καλύτερα να έχεις διασφαλίσει την υγεία του σκύλου, και ας έχεις αγχωθεί χωρίς λόγο ! Αν σου πώ εγώ τί κουφές ερωτήσεις έχω κάνει στην κτηνίατρο, θα γελάς μίά εβδομάδα ... :D:D:D
 




kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Η μελαγχρωστική αλλοίωση η οποία μπορεί να προέρχεται από αποχρωματισμό, μερικώς αλφισμός, λευκοπάθεια μπορεί να αποτελέσει σοβαρό ελάττωμα, η ολική απουσία θεωρείτε κληρονομικό ελάττωμα.
 




lenaki124

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2010
1.436
9
Και ο δικος μου το ειχε παθει, του κρατησε κανενα 2μηνο και μετα επανηλθε! Πιστευω οτι δεν πρεπει να ανησυχεις οπως σου ειπαν και παραπανω..
 


agathe

Well-Known Member
27 Ιανουαρίου 2011
3.265
114
Σπέτσες
Αν βλέπω καλά και η μουσούδα έχει χάσει χρώμα;
Κούκλος είναι ο σκύλαρος :)
Έχεις δίκιο Berna για τη μουσούδα....

Ούτως ή αλλιώς αυτό θα το ρώταγα το γιατρό. Το έχω υπόψην...Ευχαριστώ...
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Δηλαδή ποιο σημείο της μουσούδας του έχει αποχρωματιστεί;
Δεν ήταν πάντα λευκή;
 


agathe

Well-Known Member
27 Ιανουαρίου 2011
3.265
114
Σπέτσες
Φοίβο, αν μπορείς να δεις στη φωτογραφία είναι ....μισή - μισή...
Έτσι ήταν, απλώς εγώ θέλω να ρωτήσω το γιατρό αν είναι φυσιολογικό ή όχι.
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.885
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Φυσιολογικό είναι νομίζω... μερικά σκυλιά παράδειγμα δεν έχουν καθόλου χρωστική και οι μουσούδες είναι κόκκινες. Το ίδιο ισχύει για τα χείλη, τα μάτια και τις πατούσες.
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Ομολογώ ότι δεν μπορώ να καταλάβω για ποιο σημείο μιλάμε....
Στο τριχωτό τμήμα του ρύγχους του σκύλου;
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.120
Μηνύματα
895.894
Μέλη
19.935
Νεότερο μέλος
Markela@