Έ, Δεν Άντεξα... (ή, αλλιώς: “Η Πόλις Εάλω”!!!)


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Και, πολύ απλά: “Συνηθίζοντας τη Μορφή του Θηρίου”...

Αρκετά παλιότερα, το μινκ και η αναπαραγωγή του (που προοριζόταν για την παραγωγή πανάκριβων γούνινων προϊόντων) ήταν αποκλειστικότητα της τότε Σοβετικής Ένωσης... η δε εξαγωγή ζώντων ζώων απαγορευόταν δια ροπάλου, ώστε η Σοβιετική Ένωση να διατηρεί το εξαγωγικό πλεονέκτημα...

Έτσι, 2 λαθρέμποροι κατορθώνουν να κλέψουν δύο νεαρά ζώα (αρσενικό και θηλυκό), με σκοπό να τα εξάγουν... και ο πιο “γενναίος” από αυτούς αναλαμβάνει να τα περάσει από τον έλεγχο του αεροδρομίου, προς την “ελευθερία”... τα βάζει, λοιπόν, στα απόκρυφά του, μέσα στο σώβρακό του και προχωράει προς τον έλεγχο... όντως, κατορθώνει και διατηρεί την ψυχραιμία του, μέχρι τέλους... αλλά, ακριβώς την τελευταία στιγμή, βγάζει κάτι ουρλιαχτά και αρχίζει να χτυπιέται κάτω, στο πάτωμα...
Οι υπεύθυνοι του κάνουν επανέλεγχο και βρίσκουν τα δύο νεαρά μινκ... έτσι, τον πλακώνουν στις γρήγορες, τον ανακρίνουν, καταδίδει και τον συνεργάτη του... τους μπουζουριάζουν και τους δύο, με συνοπτικές διαδικασίες...
Μέσα στο κελί, ο συνεργάτης του τον ρωτάει: “Ρε παιδί μου, τι έγινε και σε τσακώσανε, αφού τα πήγαινες τόσο καλά μέχρι το τέλος?”
Και ο φίλος μας του απαντάει: “Κοίτα να δεις... τα δύο μινκ, μάλλον νόμιζαν ότι τα μπαλάκια μου ήταν καρύδια και ότι ο κwλ@ς μου ήταν η φωλιά τους... εντάξει, λοιπόν, όταν άρχισαν να παίζουν με τα καρύδια και να τα δαγκώνουν, άντεξα, δεν έβγαλα άχνα... όταν άρχισαν να μπαινοβγαίνουν τρέχοντας στη φωλιά, το άντεξα κι αυτό, δεν έβγαλα άχνα... αλλά, ρε φίλε, όταν άρχισαν (με νύχια και με δόντια) να προσπαθούν να κρύψουν τα καρύδια μέσα στη φωλιά τους... έ, εκεί, ρε φίλε, δεν άντεξα!!!”...


Φίλοι μου,
Αφορμή (αλλά, όχι η αιτία) γι’ αυτό το κείμενο υπήρξαν οι τελευταίοι μήνες, που δεν πολυμπαίνω στο φόρουμ, μιάς και υπάρχει πολλή πίεση στη δουλειά... οπότε, μπαίνω ελάχιστα, διαβάζω διαγώνια λίγα θέματα που παρακολουθώ (γράφω και καμιά μαλακία, για να περνάει η ώρα – αλλά και για να δείχνω στην “κλίκα” και στην “ελίτ” ότι “εδώ είμαι, ακόμα ζω”) και ξαναβγαίνω αγχωμένος...

Όμως, που και που, (ανάλογα με τους τίτλους – πως τους ψυχανεμίζομαι ο π@ύστ@ς – ακόμα κι αν είναι καλά καλυμμένοι) μπαίνω και διαβάζω και κανένα καινούργιο θέμα, από καινούργιο μέλος... και, ναι, μπορώ να πω ότι πλέον “ζουν ανάμεσά μας”!!! Με διάφορες μεταλλαγές, με ποικιλία ιδιαίτερων – κατά περίπτωση – περιστάσεων, με διαφορετικούς “φερετζέδες”, με διαφορετική συσκευασία δώρου (και διαφορετική κορδέλλα)... σκόπιμα, ή άσκοπα... αλλά “εδώ”...

Δεν μιλάμε για (μαζικές) συμπτώσεις... μιλάμε για unbiased statistical correlation!!!

Και δεν άντεξα!!!

Οι περισσότεροι από αυτούς, διαβάζουν το dogforum “εδώ και χρόνια” και μας δίνουν συγχαρητήρια για την ποιότητα... και θερμές ευχαριστίες για τις “πολύτιμες” πληροφορίες που αποκόμισαν...

Δεν θα μπω κάν στο συλλογισμό του τύπου: “Μα, τι στο διάολο διάβαζαν, αν όχι τις επικές συζητήσεις για το πως αποκτάμε σκύλο... τι στο διάολο διάβαζαν, αν όχι τι σημαίνει ενδιαφέρομαι για το “σκύλο” (και, ΕΙΔΙΚΑ, για τη “σκύλα”, για να μην ξεχνιόμαστε!), σαν είδος...”

Θα παραμείνω, πολύ απλά, στις δικές μας αντιδράσεις (και στις δικές μου, πέρα και πάνω απ’ όλα!)... στις αντιδράσεις των μελών που αποτέλεσαν σταδιακά τον συνεκτικό ιστό του φόρουμ... στις αντιδράσεις των μελών που κατέθεσαν “για πάντα” (και εξακολουθούν να καταθέτουν) την ενημέρωση και την πολύτιμη πληροφορία πάνω στα θέματα εκτροφής, επιλογής, υγείας, χαρακτήρα, μορφολογίας...

Θα παραμείνω στην άμβλυνση των αντιδράσεών μας σε εξοργιστικές περιπτώσεις (και, κυρίως, “εναλλακτικές απόψεις” και “ναι μεν, αλλά”) που εμφανίζονται, πλέον ΜΑΖΙΚΑ και τείνουν να καταστούν “mainstream” στη θεματολογία του φόρουμ... είτε είναι troll, είτε σοβαρολογούν... περισσότερο σαν αυτοκριτική τα λέω αυτά, ιδίως τώρα που νιώθω ότι, ενδεχομένως, βρίσκομαι στη “ζώνη του λυκόφωτος”... κι εγώ... θα παραμείνω στην έμφυτη ευγένεια που μας διακρίνει τον τελευταίο (πολύ!!!) καιρό και μας επιβάλλει να λέμε: “βέβαια, διάβασε αυτό το link– αν θέλεις, βέβαια – και, κατά τα άλλα, να περάσετε μιά πολύχονη και ευτυχισμένη ζωή με το σκυλούνι σου”...

Όπως θυμούνται τα (πολύ) παλιά μέλη του φόρουμ, που “ζουν” ακόμα, σταδιακά άρχισαν να φεύγουν οι “σκληροί” εκτροφείς (και παρελκόμενα – “αυλικοί”)... οι εκπαιδευτές (που δεν έγραφαν συστηματικά, έτσι κι αλλιώς – τι να γράψουν εξάλλου?)... οι εκτροφείς και εκπαιδευτές της “μιάς βραδιάς” (που έμπαιναν για να μας απειλήσουν με μηνύσεις)... τα διάφορα σοβαρά μέλη που (μου το έχουν πει προσωπικά, ουκ ολίγοι) θεώρησαν ότι έχουμε γίνει πολύ “γούτσου-γούτσου”... και, μήπως είχαν δίκιο?

Φίλοι μου, νιώθω ότι συνηθίσαμε... νιώθω ότι έχουμε πάθει ανοσία τα λίγα τελευταία χρόνια, βλέποντας τη μορφή του θηρίου... (έχουμε "κοινωνικοποιηθεί", δηλαδή)...

Οπότε, ας “καταθέσω” (για μιά φορά ακόμα) την άποψή μου, καινούργιοι “φίλοι” μου, όποιον φερετζέ και αν φοράτε:

Όσο υπάρχουν στο δρόμο – βουνά – καταφύγια δεκάδες χιλιάδες σκυλιά... ΜΟΝΟ υιοθεσίες τέτοιων σκυλιών, από τους περισσότερους από εσάς! Είτε θέλετε φύλακα, είτε θέλετε καναπεδάτο σκυλάκι, ΑΥΤΟΣ είναι ο τρόπος απόκτησης... μέχρι την αποχώρηση ΚΑΙ ΤΟΥ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΥ ΑΔΕΣΠΟΤΟΥ από το δρόμο!

Τώρα, αν κάποιοι από εσάς είστε ΕΡΑΣΤΕΣ (με τον πιό αυστηρό ορισμό του όρου!) και αποζητάτε κάτι πολύ συγκεκριμένο... ή, απλά, η ματαιοδοξία σας υποβόσκει και δε σας αφήνει να κάνετε κάτι διαφορετικό (για την ώρα)... απευθυνθείτε σε κάποιον ΣΩΣΤΟ ΕΚΤΡΟΦΕΑ... που, ναι, μπορεί να σας εξαπατήσει – γελάσει – ρίξει (την 1η, 2η, 3η, 4η φορά)... και (που θα πάει?) θα μάθετε να επιλέγετε, τόσο εκτροφέα, όσο και γέννα, όσο και κουτάβι!

Όλοι οι υπόλοιποι... πισαυλίτες, πετσοπάδικα, παπυμιλλάδες, κουταβέμποροι, εισαγωγείς, "αδελφικοί φίλοι" που βάλανε τα σκυλιά να ζευγαρώσουν (με "χαρτιά", πάντα, οι γονείς!!!) κλπ., είναι κολαστήρια! Και οι ιδιοκτήτες τους είναι ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΕΣ! Εσείς δε, είστε “υποθάλπτοντες των εγκληματιών”... είστε οι “ηθικοί αυτουργοί” των πράξεών τους!
Ειδικά, αν έχετε παρακολουθήσει το φόρουμ εδώ και πολύ καιρό!!!

Υ.Γ.1. Εξαιρώ από τις παρόμοιες συζητήσεις (όπως έχω κάνει πάντα, τα τελευταία 6 χρόνια – που είμαι μέλος του φόρουμ) τους κτηνοτρόφους... οι οποίοι (περί δικαίων ή αδίκων) εξαρτώνται από τα σκυλιά τους... και είναι άλλα κόλπα... χωρίς, όμως, να τους δίνω “συγχωροχάρτι”...

Υ.Γ.2. Και, ναι... κι εγώ απόκτησα το πρώτο μου σκυλάκι (όταν ήμουν 27 χρονών) από ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΑ... από κτηνίατρο, κολλητό ενός “φίλου κι αδεΡφού”... και όταν έφυγε (από τύφο, σε 3-4 μέρες) αποφάσισα να μην ξαναπάρω σκυλάκι... και, μετά από 20 χρόνια, μου άλλαξε την απόφαση ένα κουταβάκι 30 ημερών, που βρέθηκε στα χιόνια, έξω από το σχολείο της μικρής μας κόρης...
 
Last edited:


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Μετά το καμπακ (που λέει και η Άντζελα) του φόρουμ, τα πράγματα είναι ακόμα πιο δύσκολα.
Πέρα απ τους κανονισμούς-"νόμους" του φόρουμ, δεν υπάρχουν δυστυχώς πλέον τα sticky, με το όποιο "κύρος" τους, εν είδει κυνολογικού συντάγματος.
Ίσως κάποιοι να ζήτησαν πνευματικά δικαιώματα με τον ένα ή άλλο τρόπο, χου νόουζ...και μαζί με τον νερό πετάξαμε και το μωρό...
Κάτσε εσύ τώρα Mareco και κάθε μαρέκο να τα γράφεις απ την αρχή για να σου λένε (Mareco) ότι έχεις εκτροφικό....
Να τραβάς τις τρίχες του μημπω σου είναι η κατάσταση.....
Για τα δε μέλη που το πρωτόγαλα το πήραν εδώ μέσα, αλλά πλέον διαβάζουν εξ αποστάσεως χωρίς να βοηθούν στην αλληλοδιδακτική...."ψήλωσε ο νους τους" που λέει κι ο Άλεξ...
Ε....δεν άντεξα κι εγώ :cool:
 


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Παίρνω το χειρότερο σενάριο, ότι δηλαδή "ζουν ανάμεσά μας". Πως να το αντιμετωπίσεις; Να το αφήσεις να πέσει κάτω με δυο τυπικά λόγια, ελπίζοντας ότι θα περάσει στα ψιλά; Κάθεσαι και ξαναλές τα ίδια και τα ίδια μπας και γλυτώσεις το επόμενο σκυλάκι; Κι αν όντως ζουν ανάμεσά μας, τότε με ποιον άλλο τρόπο να τα πεις, αφού τελικά φαίνεται να μη γλυτώνει το επόμενο ζωάκι, ενώ τόσοι άνθρωποι έχουν εξαντλήσει κάθε δυνατό ύφος;
Ή απλά παίρνεις το ευχάριστο σενάριο, και απλά δεν το ταϊζεις ελπίζοντας ότι δε θα ξαναεμφανιστεί ούτε αυτό ούτε οι φίλοι του;
Μάλλον σκέφτομαι φωναχτά :)
 
  • Like
Reactions: l.Kyveli and mareco


canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.410
6.538
Διαφωνώ! :D

"Ζούμε ανάμεσα τους" και όχι το αντίθετο... και πάντα έτσι ήταν.

Για "σκληρούς" εκτροφείς (θυμήθηκα την φράση "Ήταν σκληρός και τον έλεγαν Βιτάμ!") και για "σοβαρά" μέλη που δεν θέλησαν να ασχοληθούν ποτέ σοβαρά... Τι να σου πω κι εγώ; Εγώ είμαι ο "καν(ε)ίς"... :D

Για ένα πράγμα μπορώ να σε διαβεβαιώσω πάντως, πως ότι "ζω" στο dogforum το ίδιο ζω και "στην πραγματική ζωή". Άνθρωποι ρωτούν, ξαναρωτούν, χιλιοευχαριστούν για τις πολλές και μέχρι τώρα άγνωστες για αυτούς πληροφορίες και κατευθύνσεις και... κάνουν ακριβώς το αντίθετο! :D

Υ.Γ. 1 Προσπαθώντας να "πάω" αυτό που έθιξε ο @sea-mol "παρακάτω" (σαν το "να πάμε την εκτροφή ένα βήμα παρακάτω" που λένε), να πω πως πολλές φορές σκέφτομαι για "τα τέρατα" που το dogforum έχει "δημιουργήσει" (που μπορεί και να δημιουργούνταν ούτως ή άλλως μα...)... :D

Υ.Γ. 2 Πάντως η πληροφορία πλέον υπάρχει σε αντίθεση με 10+ χρόνια πριν που κάποιος θα μπορούσε να πει πως δεν υπήρχε και αυτός που δεν θα την βρει δεν είναι επειδή δεν ήταν "sticky" ή επειδή δεν ήταν στο "εξώφυλλο"... είναι επειδή δεν θέλει γιατί δεν τον βολεύει.
 
Last edited:


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Διαφωνώ! :D

"Ζούμε ανάμεσα τους" και όχι το αντίθετο... και πάντα έτσι ήταν...

...Για ένα πράγμα μπορώ να σε διαβεβαιώσω πάντως, πως ότι "ζω" στο dogforum το ίδιο ζω και "στην πραγματική ζωή". Άνθρωποι ρωτούν, ξαναρωτούν, χιλιοευχαριστούν για τις πολλές και μέχρι τώρα άγνωστες για αυτούς πληροφορίες και κατευθύνσεις και... κάνουν ακριβώς το αντίθετο! :D
Θα συμφωνήσω...
Και, γι' αυτό, θα ξεκαθαρίσω: Μιλάω για "εμάς" (και για τη γενικότερη "ήπια προσαρμογή" μας)... όχι για τους "άλλους"...
 
  • Like
Reactions: canis


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.581
7.018
@canis, έχε υπόψη σου ότι η αναζήτηση στο φόρουμ ,όπως κ σε όλα τα φόρα γιατί χρησιμοποιούν τα ίδια "υλικά" πάνω κάτω, είναι για τ'ανάθεμα. Η πληροφορία ως εκ τούτου δε βρίσκεται καθόλου εύκολα. Για να μη μπω κ σε πιο τεχνικά ζητήματα όπως το information overload που όλη η πληροφορική είναι της μοδός να θέλει να λύσει τώρα. Τα στίκυ ήταν σημαντικότατα...

Επίσης δεν είσαι ο καν(ε)ίς, με ότι αυτό συνεπάγεται.

Όσο για τα υπόλοιπα, πιο πολύ με χαλάει η μαζική τρολο"επίθεση" που αποπροσανατολίζει παλιά κ νέα μέλη σε άσκοπες σελίδες επί σελίδων ποστ και γεμίζει το φόρουμ (κ ως εκ τούτου δυσχεραίνει ακόμα πιο πολύ το ψάξιμο) με αηδίες παρά αυτοί που όντως υπάρχουμε ανάμεσά τους.

@johnk βάζω στοίχημα ότι το 80% αυτών που σε φέρανε στο αμήν είναι τρολ που σκοπό έχουν να γεμίζουν τον τόπο άχρηστα θέματα κ να γελάνε με όσους τους απαντάνε. Γιατί το αλλό 20% ή που δεν θα γουστάρει το κλίμα κ τη θεματολογία κ θα μας πει μαλάκες κ θα σταματήσει, αν μη τι άλλο, να γράφει, ή που θα ενσωματωθεί στο εδώ κοινωνικό υποσύνολο.

Για τα τρολ λοιπόν, που βλέπω ως μεγαλύτερο πρόβλημα "καταστροφής της πληροφορίας" δε βλέπω να φτάνει το μη τάισμα - γιατί ακόμα κ οι κραυγαλέες περιπτώσεις βλέπω ότι όλο κ από κάποιον θα ταιστούν, συν ότι συχνά αυτοταιζονται από τριδιπλους λογαριασμούς - κ η κατάσταση είναι κακή. Αν υπάρχει όρεξη να περισωθεί η πληροφορία, πρέπει κανένας να αναπτύξει και άλλες στρατηγικές...
 


canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.410
6.538
Δεν είναι προσαρμογή. Εξακολουθώ να είμαι εξίσου "απροσάρμοστος" με πριν... :D

Πρόκειται για φυσιολογική "κόπωση" και για κοινή λογική και εμπειρία που σου λέει "Ο μαντρότοιχος δεν γκρεμίζεται με κουτουλιές".

@Estranged

Δεν μιλώ μόνο για την εντός φόρουμ αναζήτηση, μα ούτε και μόνο για την εντός φόρουμ πληροφορία.

Δεν θα μου πεις εσύ ποιος είμαι! :p

Ακούστε κι εμένα που, ίσως, κάτι παραπάνω να ξέρω... Δεν είναι "τρολ" οι περισσότεροι... "Κανονικοί" είναι (και αυτό είναι "σοβαρότερο" πρόβλημα). Για αυτό και επιμένω στην αντιμετώπιση του κάθε ενός κανονικά και αν υπάρχει "υποψία" report και όχι δημόσια συζήτηση και "αστεία".
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
...Επίσης δεν είσαι ο καν(ε)ίς, με ότι αυτό συνεπάγεται.

...Αν υπάρχει όρεξη να περισωθεί η πληροφορία, πρέπει κανένας να αναπτύξει και άλλες στρατηγικές...
(Και τα δύο) συ είπας...;)
Και με "διέσωσες" από (την δυσάρεστη θέση να πρέπει) να τα πω εγώ...:cool:
 
  • Like
Reactions: Estranged




canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.410
6.538
@Estranged

Το email, η σελίδα στο Facebook, οι φωτογραφίες με τον σκύλο, η συζήτηση σε π.μ. και στο τηλέφωνο όμως (για πολλές περιπτώσεις), δεν "αλλάζει"... Όπως δεν αλλάζουν οι νοοτροπίες, οι κοινωνίες, οι άνθρωποι (έστω, τόσο εύκολα).

Τι δεν υπάρχει σε άρθρο ΕΔΩ ή ΕΔΩ και θα ήταν καλύτερο σε sticky;

Αν δεν υπάρχει, γράψτε το και θα μπει σε αυτά τα σημεία, θα δημοσιευθεί και στο Facebook και στο Twitter... θα το βάλουμε και σε καμπάνια διαφημιστική στην Google... :)

Για όποιους θέλουν πληροφορία, ποιότητα, επίπεδο η λύση είναι απλή... Δημιουργήστε την!

"Πλημμυρίστε" το forum με πληροφορία, ποιότητα και επίπεδο! :)
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.581
7.018
Τι δεν υπάρχει σε άρθρο ΕΔΩ ή ΕΔΩ και θα ήταν καλύτερο σε sticky;
Π.χ. αυτό που για να το βρω τώρα τέχνας κ κόπο κατεργάστηκα. Ο οδηγός για τη μπαρφ, νομίζω της vrmode, και οι διευκρινιστικές απαντήσεις στο θέμα. Ένας οδηγός με εξω κ ενδο αποπαρασιτικά κ οι απαντήσεις του. Τα τοξικά τρόφιμα κ ουσίες κ αυτά που προστίθονταν στις απαντήσεις.

Είναι λίγα παραδείγματα που μου ρχονται πρόχειρα.
 


canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.410
6.538
Οι όποιες "Εμπειρίες από pet-shop" πόσο χρήσιμες μπορεί να είναι και μάλιστα sticky; ...και δεν το λέω υποτιμητικά μα είναι τόσο αυτονόητο το "Γιατί δεν αγοράζουμε σκύλο από βιτρίνα" (για το οποίο έχουμε γράψει άπειρες φορές και αναφέρεται σε πολλά άρθρα) σαν να γράφουμε άρθρα για το "Μην πίνετε νερό από την λεκάνη"!

...και δεν είναι αυτονόητο για τους λόγους που αυτό το θέμα δείχνει, δηλαδή, διότι μπορεί να πεθάνει ή να αρρωστήσει ή να έχει πρόβλημα και ξέρεις για ποιο λόγο; Διότι τα περισσότερα σκυλάκια από τα pet shop, από τις γέννες ιδιωτών και από τους εισαγωγείς δεν πεθαίνουν, δεν αρρωσταίνουν και δεν έχουν περισσότερα προβλήματα από άλλα!

...και αυτό για διάφορους λόγους που θα μπορούσα να αναλύσω. Πρέπει να είμαστε ειλικρινείς με τους άλλους και με τους εαυτούς μας αν θέλουμε όντως κάτι να πετύχουμε. Πρέπει να έχουμε "στέρεες βάσεις" στα επιχειρήματα μας για να έχουν πιθανότητα επιτυχίας. Υπάρχουν δεκάδες λόγοι που είναι λάθος η ανεύθυνη αναπαραγωγή και διάθεση σκύλων, μα ο κυριότερος δεν είναι αυτός του θέματος και αυτός δεν θα πείσει αυτόν που ξέρει 20 σκυλάκια από pet shop ή από γέννα της γειτόνισσας και όλα έζησαν ως τα βαθιά γεράματα, αυτόν που πάντα έβλεπε φίλους, γνωστούς και συγγενείς να ζευγαρώνουν τα σκυλάκια τους και να τα χαρίζουν, αυτός που ποτέ δεν πλήρωσε για σκύλο ή έδωσε μέχρι 100€...

Αυτά τα λίγα λόγια για το ένα θέμα που έθιξες.

Τα υπόλοιπα λίγο ή πολύ πάντα παίρνουν απαντήσεις και σχεδόν πάντα παίρνουν και link που οδηγεί σε αυτά, αλλά και πάλι καλό και ευπρόσδεκτο θα ήταν ένα ή περισσότερα άρθρα.

Πνίξτε τους στην ποιότητα και την πληροφορία (κατά το "θα τους ταράξουμε στη νομιμότητα")! :)
 
Last edited:


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.581
7.018
Ο κυριότερος λόγος δεν είναι αυτός του θέματος, όντως. Αλλά στη μάχη "πραγματικές εμπειρίες"/επίκληση στο συναίθημα vs λογικά επιχειρήματα ξέρουμε ποιός - δυστυχώς - κερδίζει πάντα ε; Αυτός, 1-0 (πραγματικά όμως).

Μην ξεχνάμε ότι μιλάμε για φόρουμ, που σημαίνει ότι ζητάει αυτός που μπαίνει επαφή με άλλους ανθρώπους, αλλιώς άνοιγε τη wikipedia. Όσο να πεις, καλώς ή κακώς, μετράει κι εκείνο το θεματάκι. Είναι κ η ποσότητα των ιστοριών, που έχει την επίδρασή της σε διάφορους τομείς..

Και άντε έστω, πες ότι αυτό το καλύψαμε στα άρθρα. Οι άλλοι οι έρμοι οι οδηγοί; Που στενάζω κάθε φορά να τους βρώ;

Οι αλλαγές "πλεύσης" είναι αναγκαιότατες. Όταν χτίζονται πάνω στα κεκτισμένα οφέλη του παρελθόντος και δεν τα ακυρώνουν.

Θα μπορούσαν π.χ. τα παλιά στίκυ να συμμαζευτούν και να γίνουν άρθρα. Τώρα απλά, αιωνία τους η μνήμη.. στις μνήμες μας :rolleyes:
 


canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.410
6.538
Θα μπορούσαν π.χ. τα παλιά στίκυ να συμμαζευτούν και να γίνουν άρθρα. Τώρα απλά, αιωνία τους η μνήμη.. στις μνήμες μας :rolleyes:
Κάνε την αρχή και ξέρεις πως θα σε προλάβω... :)
 
  • Like
Reactions: GRDANE




kosmaki

Well-Known Member
17 Σεπτεμβρίου 2015
367
793
37
Πολύ ενδιαφέρον το θέμα. Και στο φόρουμ και έξω. Γιατί εγώ που δεν είμαι τόσο ενεργό μέλος και δύσκολα θα γράψω σε σχέση με παλαιότερους, αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα συχνά στις βόλτες: η Ντόντο μου είναι πολύ κοινωνική με αποτέλεσμα να συναναστρέφομαι κι εγώ με πολλούς κηδεμόνες... Και συνειδητοποιώ ότι όντως είναι ο κανόνας. Στα 10 πχ "καθαρόαιμα" που θα διακρίνω το ένα, άντε 2 να είναι από εκτροφέα... Τα άλλα πετ σοπ ή μούφα καθαρόαιμα (byb). Και το λένε με καμάρι. Δεν το έχουν ακούσει ποτέ ότι προφανως ενα σκυλί βασανίστηκε για να γεννηθεί το σκυλί που αγόρασε αυτος ο τύπος που συναντάω απο πετσοπ και υπεραγαπα. Γιατί όντως διακρίνω αγάπη. Και εκεί τι κάνεις? Όταν είσαι σε ένα περίπατο? Ανοίγεις το θέμα και τσακώνεσαι καταστρέφοντας το απόγευμα σου ή σταματάς και κουνας κεφάλι? Ομολογώ έχω κάνει και τα δύο...
Ελπίζω να μην είμαι οφτοπικ, απλά νομιζω το ζήτημα που θέτει ο @johnk είναι πολύ μεγαλύτερο και απο το ίδιο το φόρουμ.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.682
19.923
Και εκεί τι κάνεις?
Οτι μπορείς, για να ανοίξουν επιτέλους κάποτε, τα μάτια και τ'αφτιά τους. Ακόμη κι αν το θεωρείς μάταιο, ένα τόσο δα σχόλιο, θεωρώ ότι είναι απαραίτητο, για να αρχίσουν να το σκέφτονται για την...επόμενη φορά, που θα τους έρθει επιθυμία, να καμαρώσουν!!! ;)
 


PXM-DANBULL

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2014
692
2.264
Λυπάμαι αλλά θα σας απογοητεύσω όπως απογοητευμένος είμαι και ο ίδιος.
Η δική μου εμπειρία είναι δραματική. Στα 2.5 χρόνια που κόβουμε βόλτες με την δικιά μου κάθε μέρα μέσα στην Πολυτεχνειούπολη μια γρήγορη στατιστική φυλών που έχουμε συναντήσει είναι:

Cane Corso: 3 Dogo Argent: 6
Beagle: 3 Samoyed: 2
Καυκάσου:2 Ελλην. Ποιμ: 2
Rhod.Ridgeback: 1 Weimaraner: 1
Basset: 2 Γερμαν. Ποιμ: 3-4
Bobtail: 1 Ακίτα: 1
Am. Bulldog: 1 Eng. Bulldog: 1
Boxer: 3 Westie-Maltese-Yorkie: Άπειρα
GoldenRetr: 4 Labrador: 2

Σίγουρα έχουμε δει και άλλα που τώρα ξεχνάω. Το μοναδικό σκυλί που είναι από εκτροφείο είναι το bobtail. Όσοι με έχουν ρωτήσει για τον τρόπο απόκτησης του σκυλιού μου, οι περισσότεροι με έχουν κοιτάξει με απορία, όταν δε στην κουβέντα διαπιστώνουν ότι είναι και στειρωμένο τότε η αποδοκιμασία όλων είναι ξεκάθαρη.

Οι πιο ευγενείς λένε ότι ένα τέτοιο σκυλί είναι κρίμα που δεν το ζευγάρωσα. Οι πιο χύμα το διατυπώνουν ευθέως … καλά μαλάκας είσαι…
 




sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Α!
Και κάτι τελευταίο @johnk.
Το ξέρω ότι σε τρώνε τα ακροδάχτυλα.
Το ξέρω ότι το αποτέλεσμα είναι καλό.
Έτσι σε γνωρίσαμε, έτσι σε αγαπήσαμε.
Αλλά νομίζω θα ήταν πολυτιμότερο να μοιράσεις τον χρόνο σου σε μικρές ουσιαστικές παρεμβάσεις εδώ κι εκεί, παρά να έχουμε μια δωδεκάτομη έκδοση ποστ προβληματισμού μια φορά το εξάμηνο.
Ο κόσμος από τα βιβλία πέρασε στα μονόστηλα των εφημερίδων και πλέον στους 140 χαρακτήρες του twitter.
Κανένας καινούριος δεν θα κάτσει να διαβάσει το παρόν thread εκτός αν είναι εραστής της λογοτεχνίας.
Και όπως πρώτος θα έχεις ακούσει απ την γιαγιά μου στο χωριό.....you CAN teach an old dog new tricks! ;)
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.149
Μηνύματα
896.308
Μέλη
19.953
Νεότερο μέλος
Έφη Ασπιώτη