Ήρθε για να μείνει


theodss1

Well-Known Member
8 Απριλίου 2021
430
453
31
Κάπως απρόβλεπτα ήρθε στην οικογένεια για να μείνει εκτός από το καινούργιο κουτάβι και ο Λέων ένας ημίαιμος κούκλος δυστυχώς πολύ ταλαιπωρημένος βρέθηκε από μια γειτόνισσα στο βουνό με δάγκωμενα τα 2 πόδια έτοιμος να πεθάνει πήγε στον κτηνίατρο που ειπε ότι δεν υπάρχει καμία πιθανότητα να τα καταφέρει 2 μέρες ήταν νεκρός δεν κουνιόταν καν απλά ήταν ζεστός και βλέπαμε ότι ζούσε την τρίτη μέρα όταν πήγαμε το πρωί να τον δούμε σήκωσε το κεφάλι και κουνούσε ουρά μετά από 16 κουτιά αντιβίωση και πολύ φροντίδα από εμάς ο κούκλος έγινε σχετικά καλά ξεκίνησε να περπατάει το σκυλί της γυναίκας που τον είχε στην αυλή της τον δάγκωσε ξανά ευτυχώς λίγο έτσι αποφάσισα να τον κρατήσω εγώ γιατί δεν μπορούσα μετά από ότι έκανα να τον αφήσω στον δρόμο οπότε ήρθε και αυτός έδω μέχρι 3 σκυλιά υπάρχει χώρος για άλλο πραγματικά όχι μερικές φωτογραφίες του μικρού (κάποιες είναι από την αρχή και κάποιες από τώρα )
 

Attachments



mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878
Χάλια ήταν ε; :(
Μπράβο σας!
Για όλα (y)
Να σας ζήσει κι αυτός ο ξώφαλτσος τύπος. Κούκλος είναι :love:
 


theodss1

Well-Known Member
8 Απριλίου 2021
430
453
31
Έχει τύχει να φροντίσω πολλά σκυλιά αυτός δεν περίμενα ούτε εγώ να ζήσει Οταν τον είδα ήταν λίγο πριν πεθάνει τώρα ξεκίνησε και πατάει και το πισω πόδι γιατί ήταν ακόμα ποιο χαλιά να μην πω για επεμβάσεις κλπ για να του σώσουμε το πόδι και ευτυχώς έγινε το θαύμα
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Να μας βαλεις φωτογραφιες σε ενα 6μηνο που θα ειναι αλλο σκυλι! Μπράβο, μπραβο, μπραβο. Το ενα αυτι ριζα κομμένο ε? Απο μαντρί θα ναι. Με την πρώτη ευκαιρία που θα δυναμωσει, προγραμματισε τη στείρωση του για λογους που καταλαβαινεις.. και για τον κουταβο που περιμενεις και για την Κοκα.
 


theodss1

Well-Known Member
8 Απριλίου 2021
430
453
31
Έχει εντελος κομμένο το αυτι και την ουρά του σήμερα θα τον βάλω μέσα τον είχα ξεχωριστά σε λίγο θα κάνει εμβόλια γιατί δεν του είχαμε κάνει επειδή ήταν αδύνατος και πολύ αδύναμος στείρωση σκέφτηκα και εγώ να περιμένω 2 μήνες να συνέλθει λίγο είναι πολύ έξυπνος και μετά απ' ότι έχει περάσει ακόμα κουνάει την ουρά του όσο μπορεί δηλαδή
 


theodss1

Well-Known Member
8 Απριλίου 2021
430
453
31
Σκέφτομαι να του δίνω ακανα που τρώει η κόκα είναι για κουτάβια υπάρχει περίπτωση να του δημιουργήσει θέμα? Σκεφτόμουν άκανα για να πάρει λίγο τα πάνω του και μετά να πάω σε κάποιον adult κωδικό το λέω γιατί σε τροφή έχω αρκετά μεγάλο απόθεμα
 


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Να σας ζήσει ο όμορφος! Δε νομίζω να του δημιουργήσει ιδιαίτερο θέμα η ακάνα, πρόσεξε τη δοσολογία λίγο, και βλέπεις πως θα πάει. Η σκύλα σου τον έχει πάρει με καλό μάτι τον καινούργιο συγκάτοικο;
 
  • Like
Reactions: theodss1


theodss1

Well-Known Member
8 Απριλίου 2021
430
453
31
Ακόμη δεν τα έχω αφήσει εντελώς μόνα τους δηλαδή έγινε η γνωριμία παρουσία της εκπαιδεύτριας εκτός σπιτιού μέσα στο σπίτι σήμερα που μπήκε και αυτός η δικιά μου κλασικά πήγε να παίξουνε αυτός επειδή φοβάται πολύ ακόμα ο καημένος είναι επιφυλακτικός τώρα προσπαθώ να τον κάνω να νιώσει άνετα και δεν αφήνω την κόκα να κάνει απότομες κινήσεις που ίσως τον τρομάξουν περισσότερο κοιμιθηκαν στο ίδιο κρεβάτι καμία ώρα και αυτή τώρα έφαγε και πήγε για ύπνο αυτός κάθεται ποιο πολύ μόνος του του δίνω λιχουδιές τον χαϊδεύω και σιγά σιγά σε λίγες μέρες θα ξεκινήσει να έρχετε εκπαιδευτής στο σπίτι για να αρχίσει και αυτός να μπαίνει στην οικογένεια με τον σωστό τρόπο φυσικά μετά θα κάνει και βασική υπακοή αλλά θα αργήσει ακόμα
 




theodss1

Well-Known Member
8 Απριλίου 2021
430
453
31
Μίλησα το απόγευμα με έναν κτηνίατρο στην Θεσσαλονίκη που κάνει φυσιοθεραπεία σε σκύλους ξέχασα να πω ότι πριν από όλα αυτά τον είχε χτυπήσει και αμάξι ο κτηνίατρος που είδε της ακτινογραφίες του είπε ότι ίσως θα βοηθούσε αυτό ξέρει κανείς κάτι πάνω σ' αυτό?
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.233
7.774
Μίλησα το απόγευμα με έναν κτηνίατρο στην Θεσσαλονίκη που κάνει φυσιοθεραπεία σε σκύλους ξέχασα να πω ότι πριν από όλα αυτά τον είχε χτυπήσει και αμάξι ο κτηνίατρος που είδε της ακτινογραφίες του είπε ότι ίσως θα βοηθούσε αυτό ξέρει κανείς κάτι πάνω σ' αυτό?
Απο ποια αποψη? Εαν θα βοηθούσε? Εγω στη δικη μου φιλοξενουμενη είδα εντυπωσιακα αποτελέσματα (σκυλακι που δεν περπατουσε καν σε 2-3 επισκέψεις ξεκίνησε να κανει μεθυσμένα βηματάκια). Αν σε πέρνει θα έλεγα να δοκιμάσεις, πολυ πιθανο να βοηθήσει στην κινητικοτητα του αν υπάρχει θεμα.
 
  • Love
Reactions: Aliki V.


theodss1

Well-Known Member
8 Απριλίου 2021
430
453
31
Έχει σχεδόν 3 μήνες που ήταν με σπασμένα τα πίσω πόδια έκανε 1 μήνα να συνέλθει και να ξεκινήσει να περπατάει μετά βγάλαμε τον γύψο ο γιατρός λέει ότι θα μπορέσει να περπατήσει ποιο γρήγορα αν κάνει της θεραπείες είναι 2 κάθε εβδομάδα το σκέφτομαι γιατί είναι 4 ώρες μόνο στον δρόμο τα έξοδα δεν με νοιάζουν τόσο απλά είναι δύσκολο να έχω 2 μέρες μέσα στην εβδομάδα αν όμως χρειάζεται κάπως θα το κάνω
 
  • Like
Reactions: DORIS


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878
Επικοινώνησε με τον γιατρό. Πήγαινε για ένα πρώτο ραντεβού και ρώτα τον αν μπορεί ίσως να σου δείξει, τι ασκήσεις μπορείς να του κάνεις και από μόνος σου στο σπίτι για ενδυνάμωση, ώστε να σώσεις κάποιες διαδρομές.
 
  • Like
Reactions: medusa






theodss1

Well-Known Member
8 Απριλίου 2021
430
453
31
Σιγά σιγά όλο και καλύτερα... ακόμα φοβάται να βγει στην αυλή αλλά αναγκαστικά τον βγάζω με χίλια ζόρια γιατί είναι και 53 κιλά
 

Attachments



ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Ίσως θα μπορούσε να τον φιλοξενήσει για δύο εβδομάδες κάποιος/α από φιλοζωική στην Σαλονίκη και να τον πηγαίνει στον γιατρό.

Τώρα θα μου πεις που να βρεις την Σαλονικιά @medusa ;
 




theodss1

Well-Known Member
8 Απριλίου 2021
430
453
31
Και ένα update μετά από σχεδόν έναν μήνα στο σπίτι
 

Attachments



sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Κοίτα να δεις... ότι είσαι ένας άνθρωπος καλός και έξυπνος, ευχάριστος, με ευστροφία και χιούμορ και τόσα άλλα πλεονεκτήματα, είναι ολοφάνερο από το χαλί του σαλονιού! (έχουμε το ίδιο :p)

Ωραίος έγινε ο μικρός, γλύκανε και το προσωπάκι του

Καλότυχα να σου είναι και τα δυο τους!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.795
Μέλη
19.921
Νεότερο μέλος
Αργυρώ Π