Όλοι για κυνήγι είστε;;;


skyclad

Member
17 Σεπτεμβρίου 2008
17
0
Γεια σας! Εχω ενα ιρλανδικο σεττερ...εκανα καλα που εγραψα εδω?
Η Fairy μου ειναι 5 μηνων, κοκκινη κοκκινη κ ειναι το τελειο σκυλι,
Οταν παιζουμε εχουμε τις ιδιες αντοχες..κουραζεται οταν κουραζομαι κ εγω
κ ολο το βραδυ κοιμαται διπλα μου σε διαφορες στασεις :D
Δεν εχουμε καμια σχεση με το κυνηγι αλλα φυσικα μας αρεσουν τα βουνα!
Αν εχει κ καποιος αλλος ιρλανδικο σεττερακι ας γραψει καμια πληροφορια!

 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.689
23
ATHENS
Να σου ζήσει! :)
Γιατί δεν ανοίγεις νέο θεμα για το Ιρλανδικό σέτερ και να μας γράψεις λίγα πράγματα για τη φυλή, την ιστορία της, τα χαρακτηριστικά της, τις ιδιαιτερότητες της κτλ?;)
 








tifi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2008
247
0
Αθηνα
Καλησπερα σας:)
Πολλα-πολλα φιλια στην Fairy σας και λιγο..μας!!
Για να εξηγηθω,η Fairy ειναι κουταβι εκτροφης μας.
Ειναι ενα απο τα 11 κουταβια της πρωτης μας γεννας απο τα δυο πολυαγαπημενα μας σετερ.


Θα ηθελα να μιλησω λιγο για αυτην την υπεροχη φυλη των ιρλανδικων σετερ.

Η ομορφια τους ειναι "αδιαμφισβητητη" και δεν θα σταθω σε αυτην.

Εκεινο που θεωρω μεγαλειωδες σε αυτα τα σκυλια ειναι ο χαρακτηρας τους.
Καλοπροαιρετα,γενναιοδωρα,ευαγωγα,ηρεμα.
Αρκει να τους εξηγησεις τι περιμενεις απο αυτα και ειναι προθυμα να σου το δωσουν.
Επιθυμουν να συνεργασθουν αρμονικα μαζι σου.
Ιδιαιτερα ευαισθητα,αρκει μια ηπια παρατηρηση για να συμμορφωθουν.
Με μοναδικο τροπο ομορφα οταν τρεχουν στον καμπο η το βουνο.

Αντικειμενο μεγαλης συζητησης οι κυνηγετικες τους ικανοτητες,υστερα απο την στροφη που εχει παρει η εκτροφη τους σε παγκοσμιο επιπεδο,προς την κατευθυνση της τελειοποιησης της μορφολογικης τους εικονας,παραβλεποντας η και αγνοωντας τα κυνηγετικα τους ενστικτα.
 
Last edited by a moderator:


ΓΕΩΡΓΙΑ

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2008
414
0
35
επειδη ειμαι ασχετη επι του θεματος και θα μ ενδιεφερε να μαθω μιας κι εχω κυνηγοσκυλο...χρειαζονται καποια ιδιατερη εκπαιδευση πριν πανε για κυνηγι?? πως διαπιστωνεις οτι τελικα δεν κανουν?? σορυ αλλα ειμαι εντελως ασχετη, αν ξερει καποιος να με διαφωτισει και γενικα να μας πει δυο λογια:D
 


mike_4

Member
9 Μαρτίου 2009
5
0
Λοιπόν, η σκυλίτσα που βλέπετε στη φώτο είναι η Νούσια, η ποιντερίτσα κουκλίτσα του πατέρα μου, κοντεύει τα 8 χρονάκια:) Στο κυνήγι όσο περνάει ο καιρός είναι και καλύτερη:)
Γενικώς είναι φοβερός χαρακτήρας, απλά κατα τη διάρκεια του κυνηγιού λίγο ξεροκέφαλη(όπως όλα τα πόιντερ) κ ξεμακραίνει το πρώτο μισάωρο.Οι συνάδελφοι με καταλαβαίνουν...


Από εκεί και πέρα, τα ιρλανδικά σέττερ είναι ΦΟΒΕΡΑ ΖΩΝΤΑΝΑ, και πολύ καλά στο κυνήγι.


Για την Γεωργία τώρα που ρωτάει για τα κυνηγόσκυλα. Τα κυνηγόσκυλα πριν πρωτοπάνε για κυνήγι δεν χρειάζονται "ειδική εκπαίδευση". Τα βασικά εννοούνται, δηλαδή υπακοή.
Από εκεί και πέρα κυνηγάνε "ενστικτωδώς" ειδικά αν είναι από καλούς γονείς.
Στην αρχή θα βγούνε στο δάσος μεσα στην τρελή χαρά ίσως, μολις όμως μυρίσουνε το πρώτο θήραμα κ το βάλουν στο στόμα τους θα τρελαθούν.

Ίσως θα ήτανε καλό να βγούν στην αρχή 2-3 φορές με κάποιο πιο έμπειρο σκυλί.

Από εκεί κ πέρα διαπιστώνεις ότι δν κάνουνε όταν:

1)Είναι τρεις λαλούν κ 2 χορεύουν στο δάσος:
2)ΌΤαν τα βγάλεις για κυνήγι, περάσουν δίπλα από θήραμα 2-3 φορές χωρίς να ταραχθούν καθόλου και μετά σηκώσεις εσύ το θήραμα με τα πόδια.
3)Όταν βγούν με κάποιο πιο έμπειρο σκυλί κ την ώρα που αυτό φερμάρει αυτά προσπαθούν να το "απαυτώσουν" (σορρυ, αλλά το έχω δεί αυτο!!!)
4)Οταν, αφού έχεις χτυπήσει ένα θήραμα, του το δώσεις να το μυρίσει κ αυτό δεν καταλαβαίνει Χριστό

Γενικώς, φαίνεται το σκυλί που βγαίνει στο βουνό για "βόλτα" και αυτό που βγαίνει να "κυνηγήσει". Ίσως αν είναι μικρά ακόμα δν ξέρουν τι κάνουν κ γιατί πάνε στο βουνό οπότε δικαιολογούνται.

Εσύ αν επιτρέπεται τι κυνηγόσκυλα έχεις?
Εγώ μιλάω για σκύλους φέρμας (Ποιντερ-Κουρτσχαρ-Σεττερ-Βιζλα-Επανιελ κτλ)
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Να σου ζήσει το σεττεράκι!!!!! Κουκλί είναι!!!! Κι εγώ τα λατρεύω αυτά τα σκυλιά.... πιο καλόκαρδα κι αγαπησιάρικα σκυλιά δεν υπάρχουν. 12 χρόνια ο δικός μας δε γρύλισε ποτέ!:):)
 


superman

Well-Known Member
28 Μαϊου 2009
7.422
738
χαλκιδα
www.facebook.com
εδω θα διαφωνησω λιγακι σχετικα με την εκπαιδευση.
το σκυλι ναι μπορεις να το παρεις μαζι σου σε κυνηγι για να βλεπει και να μαθαινει αλλα δεν ειναι οτι απλα κυνηγαει το κυνηγι ειναι ιδιαιτερη εκπαιδευση και ομολογω δυσκολη.σιγουρα πρεπει να το εχει μεσα του και να μυριζει το θηραμα αλλα και αυτο πρεπει να το εκπαιδευσης να το κανει οποτε σιγουρα ενα κυνηγοσκυλο οπως πχ το ποιντερ πρεπει¨
-να ξερει να ερχετε εκτος απο τη φωνη σου με το ακουσμα του σφυριγματος σου η με σφυριχτρα.
-οταν κυνηγαει πρεπει να ξερει οτι πρεπει να φευγει μονο μεχρι καποιου ορισμενου σημειου μακρια σου για να βλεπεις αν βρεικε κατι
-να μην εχει κροτοφοβια
-το ψαξε και το φερε πρεπει να τουτο εχεις μαθει τουλαχιστον απο το σπιτι η απο εκπαιδευση με πουλι παιχνιδι για αρχη και μετα με ζωντανο θηραμα σε κλουβακια για να περνει μτρωδιες
-η φερμα τωρα ειναι κατι δυσκολο και ερχετε με τον καιρο εκει παιζει μεγαλο ρολο ο σκυλος.
 


cockeraki

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2009
294
0
Κέρκυρα
εγω εχω το κοκερακι στη foto,εμεις δεν παμε για κυνηγι,αν και ηθελε να τον παρει ο πατερας μου να μου τον εκπαιδευσει και να τον παιρνει μαζι του,αλλα εγω τον εκανα σκυλο του σπιτιου και οχι του κυνηγιου,γιατι ειμαστε και μακρια οποτε τσαμπα θα πηγαινε η εκπαιδευση,αν και το εχει αυτο και φιανεται με στα παιχνιδια μας...καλως ηρθατε ολοι ειναι ολα υπεροχα σκυλακια.:):):)
 




cockeraki

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2009
294
0
Κέρκυρα
γλυκα ειναι .αφου δεν πατε για κυνηγι και αφου λες οτι το χει δωστου ερεθισματα κυνηγιου η καλυτερη του θαναι!!!
Οταν ειμαι σπιτι,του εχω διαφορα παιχνιδια,και παιρνει η τη μπαλα η το κοκκαλο,και μου τα φερνει,εγω το τα πεταω και κανουμε ολη μερα αυτη τη δουλεια...ειναι πολυ εξυπνος και μαθαινει πολυ ευκολα:)
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.598
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3