Όταν η ηθική εκτροφή πάει μπουζούκια...


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
@Haris Drazen
Βλεπεις μια γεννα που ειναι Α με Α κ μια που ειναι Α με C
(εστω οτι οι προγονοι ειχαν ιδιους βαθμους για να ειναι ευκολο)
Κατα τα λεγομενα σου καλυπτεσαι απο το πρωτο ενω απορριπτεις και κατακρινεις το δευτερο σωστα;

Κατα ποσο θα σε ενδιεφερε να μαθεις την ΗΛΙΚΙΑ στην οποια αξιολογηθηκε ο σκυλος - που σκοπιμως ΚΑΝΕΙΣ και ΠΟΤΕ δεν αναφερει κ ολοι τρεχουν στο οριο του αποδεκτου να βγαλουν για να το δειξουν στον αγοραστη κ να πουλησουν "καλυμενοι";;;;
Κατα ποσο ξερει καποιος οτι ο βαθμος δυσπλασιας ΑΛΛΑΖΕΙ στην διαρκεια ζωης του ζωου εως και δυο βαθμους αν υπαρχει η ελαχιστη χαλαροτητα;;

Και στην τελικη μισο λεπτο. Θελουν ολοι να αγορασουν τον τελειο σκυλο;; αυτον που θα εχει τα τελεια ισχυα, τον τελειο χαρακτηρα; τα τελεια δοντια; τα τελεια @@; η μηπως αυτο που θελει ο ιδιοκτητης ειναι ενα σκυλι χωρις προβληματα;; απο ποτε ενα λαμπραντορ που θα "εμφανισει ενα βαθμο δυσπλασιας στο μελλον" σου λεω εγω θα ειναι C στα 7 του ειναι προβλημα;;;

Οσοι μιλατε για εκτροφη κ δυσπλασια ειναι σαν ο σκυλος ολος να ειναι ενας βαθμος δυσπλασιας. Η θα ειναι Α (στο 12-18μηνο παντα μην χασουμε την..... τελειοτητα) η τιποτα. Η δυσπλασια ειναι το 1/10 του παραγοντα "υγεια" του ζωου ειδικα αν μιλαμε για μη προβληματικες καταστασεις!
Οσοι δινετε τοσο βαρος σε αυτο, δωσατε κ στο αιτιο θανατου των προγονων;; το προσδοκιμο της γραμμης;; της εξετασεις καρδιας;; ματιων;;; την εμφανιση καρκινου στην γραμμη κ ποσα ποσα αλλα;;;;

Επειδη λοιπον ο καθενας δεν μπορει να γινει πυρηνικος φυσικος ουτε κτηνιατρος ουτε επιστημονας να αξιολογησει αυτο που αγοραζει, εαν αυτο ειναι εντος αποδεκτων οριων (που συνηθως οριζει ο μητρικος Ομιλος φυλης) οφειλει να το δεχτει ως σωστο. Ο σουπερ ψαγμενος που εχει θεσει ηψηλοτερα τον πηχη μπορει να βαλει κι αλλα ορια δικα του. Αλλα μην φτασουμε εδω μεσα να κατακρινουμε ετσι απλα το ζευγαρωμα ενος λαμπραντορ Α με Β η ενα σκυλι που στα 3-5 χρονια ειναι Β γιατι παμε για παγκοσμια πρωτοτυπια!!!
 


saras

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2011
224
447
Athens
Sorry μωρέ east49, θέλουμε-ήθελα (για να το προσωποποιήσω) ένα υγιές κουτάβι...στην περίπτωση μου ΤΕΛΙΚΆ θα έπρεπε να έχω έχω γνώσεις "πυρηνικού φυσικού". "Ένα σκυλί χωρίς προβλήματα" που γράφεις και εσύ...ναι, ξέρω ή μάλλον εικάζω τι θα γράψεις...ΑΣ ΠΡΟΣΕΧΑ...
 
  • Like
Reactions: gsd364546


joks

Well-Known Member
1 Μαϊου 2012
367
618
Αφού ψάχνουμε να βρούμε τον ιδανικό εκτροφέα θα προσπαθήσω να τον περιγράψω όπως θα ήταν στο δικό μου μυαλό.
1) να έχει κανει στην σκύλα τις εξετάσεις που πρέπει, ανάλογα την φυλή.
2) να έχει πλήρη λίστα με όλα τα εξοδα της γέννας με αξιόπιστα παραστατικά. Όχι υπέρηχος σκετο,αλλά υπέρηχος με ημερομηνία και αριθμό τσιπ πχ.
3) να βάζει σαν τιμή πώλησης τα εξοδα της γέννας δια τον αριθμό των κουταβιων που θα δώσει. Όχι πλαφόν χιλιάρικο που έχουν οι περισσότεροι.
4) να τα δίνει με συμβόλαιο που προβλέπει ένα καθεστώς συνιδιοκτησίας όπου να μπορεί να αξιοποιηθεί ένα υπέροχο σκυλί στο εκτροφικο του πλάνο μελλοντικά. Ταυτόχρονα να υπάρχει και ρήτρα επιστροφής. Πχ ο συνιδιοκτήτης δεν το προσέχει? Επιστροφή και 500€ στον εκτροφέα. Το βαρέθηκε? Το ίδιο.
5) να ξέρει τι κάνουν τα σκυλιά του,πως ζουν.
6) να έχει απαιτήσεις από τους αγοραστές και όχι να τα δίνει σαν φρέσκο ψωμάκι σε όποιον θέλει.
7) να κάνει μια γέννα ανά δύο χρόνια. Έτσι κι αλλιώς αν κάνει τα αποπανω δεν θα μπορούσε να κάνει και συχνότερα.

Υπερβολικό? Σίγουρα αλλά αφού είναι στα πλαίσια της φαντασίας μπορώ να γραφω ότι θέλω.
 


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
Αφού ψάχνουμε να βρούμε τον ιδανικό εκτροφέα θα προσπαθήσω να τον περιγράψω όπως θα ήταν στο δικό μου μυαλό.
1) να έχει κανει στην σκύλα τις εξετάσεις που πρέπει, ανάλογα την φυλή.
2) να έχει πλήρη λίστα με όλα τα εξοδα της γέννας με αξιόπιστα παραστατικά. Όχι υπέρηχος σκετο,αλλά υπέρηχος με ημερομηνία και αριθμό τσιπ πχ.
3) να βάζει σαν τιμή πώλησης τα εξοδα της γέννας δια τον αριθμό των κουταβιων που θα δώσει. Όχι πλαφόν χιλιάρικο που έχουν οι περισσότεροι.
4) να τα δίνει με συμβόλαιο που προβλέπει ένα καθεστώς συνιδιοκτησίας όπου να μπορεί να αξιοποιηθεί ένα υπέροχο σκυλί στο εκτροφικο του πλάνο μελλοντικά. Ταυτόχρονα να υπάρχει και ρήτρα επιστροφής. Πχ ο συνιδιοκτήτης δεν το προσέχει? Επιστροφή και 500€ στον εκτροφέα. Το βαρέθηκε? Το ίδιο.
5) να ξέρει τι κάνουν τα σκυλιά του,πως ζουν.
6) να έχει απαιτήσεις από τους αγοραστές και όχι να τα δίνει σαν φρέσκο ψωμάκι σε όποιον θέλει.
7) να κάνει μια γέννα ανά δύο χρόνια. Έτσι κι αλλιώς αν κάνει τα αποπανω δεν θα μπορούσε να κάνει και συχνότερα.

Υπερβολικό? Σίγουρα αλλά αφού είναι στα πλαίσια της φαντασίας μπορώ να γραφω ότι θέλω.
και απο τον ιδιοκτήτη ? τι απαιτήσεις έχεις ?
 


Dimi_21

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2013
1.609
1.940
@joks
1)Eννοειτε.
2)Οκ δεκτο
3)Αδιαφορο,δεν με νοιαζει αν πουλαει σωστα σκυλια (φυσικα να εχει οριο)οχι να σου χρεωνει οτι πηγες σε εκθεση ας πουμε που γελανε και τα τσιμεντα.
4)ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΔΕΧΟΜΟΥΝ ΤΕΤΟΙΟ ΠΡΑΓΜΑ.ΑΣΤΕΙΟ.
5)Αν ειναι απο την ευρωπη πως μπορει? και πως θα ξερει οτι οι συνθηκες ειναι αυτες που του παρουσιαζει?
6)Συμφωνω αλλα και παλι πως θα ξερει οτι του λενε αληθεια?
7)Ο λογος?Για να μην τον πουν εδω μεσα κουταβεμπορο?Ο εκτροφεας μπορει να εχει παραπανω απο μια σκυλα ας δινει καλα κουταβια και ας κανει οσες θελει,ΑΡΚΕΙ να μην ειναι η ιδια σκυλα φυσικα.
 




joks

Well-Known Member
1 Μαϊου 2012
367
618
και απο τον ιδιοκτήτη ? τι απαιτήσεις έχεις ?
Από τον ιδιοκτήτη εγώ καμία. Ο εκτροφέας θα πρέπει να έχει,γενικές περί ευζωιας του σκύλου και ειδικές σε σχέση με τις ανάγκες της κάθε ράτσας.
 




joks

Well-Known Member
1 Μαϊου 2012
367
618
@joks
1)Eννοειτε.
2)Οκ δεκτο
3)Αδιαφορο,δεν με νοιαζει αν πουλαει σωστα σκυλια (φυσικα να εχει οριο)οχι να σου χρεωνει οτι πηγες σε εκθεση ας πουμε που γελανε και τα τσιμεντα.
4)ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΔΕΧΟΜΟΥΝ ΤΕΤΟΙΟ ΠΡΑΓΜΑ.ΑΣΤΕΙΟ.
5)Αν ειναι απο την ευρωπη πως μπορει? και πως θα ξερει οτι οι συνθηκες ειναι αυτες που του παρουσιαζει?
6)Συμφωνω αλλα και παλι πως θα ξερει οτι του λενε αληθεια?
7)Ο λογος?Για να μην τον πουν εδω μεσα κουταβεμπορο?Ο εκτροφεας μπορει να εχει παραπανω απο μια σκυλα ας δινει καλα κουταβια και ας κανει οσες θελει,ΑΡΚΕΙ να μην ειναι η ιδια σκυλα φυσικα.
3) η εκθέση δεν έχει σχέση με την γέννα, έχει με την σκύλα. Εγώ μιλάω για τα έξοδα της γέννας,των κουταβιων για το πρώτο δίμηνο κτλ.
4) αν δηλαδή στην πορεία έβγαινε το δικό σου κουτάβι τοπ και όχι αυτό που κράτησε θα του έλεγες όχι?
5) ας τα δίνει εντός χώρας να ανέβει και το επιπεδο της φυλής.
6 δεν μπορεί να το ξέρει 100% αλλά μπορεί να έχει μια καλή άποψη. Ξέρω άνθρωπο που περνάει κάτω από σπίτια για να δει αν τα σκυλιά που έδωσε για υιοθεσία είναι παρατημένα στο μπαλκόνι πχ.
7) αν κάνει όλα τα παραπάνω μπορεί και κάθε 3,4 5 χρόνια να βάζει γέννα γιατί δεν θα προλαβαίνει.
 


Dimi_21

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2013
1.609
1.940
@joks
3)Δεν πληρωνεις μονο την γεννα και το πρωτο διμηνο.
4)Οχι δεν θα του ελεγα αλλα θα ηθελα 700 ευρω για την επιβαση επειδη ειναι ΔΙΚΟ ΜΟΥ το σκυλι.
5)Δεν θα αγοραζα απο Ελλαδα,δλδ να μην παρω ποτε ξανα σκυλο?
6)Αν υποθεσουμε οτι θελω σκυλο ο δικος μου ειναι Ολλανδια,ειναι πρακτικα αδυνατο να πηγαινει σε καθε χωρα.Η θα συζητησουμε ο καθενας να περνει απο την χωρα του?Πρακτικα αδυνατο και εντελως λαθος.
7)Αν κανει ολα τα παραπανω πρεπει να εχει δικτυο με δικους του ανθρωπους ανα την γη και παλι να ειναι και φραγκατος για να μπορει να ζει οταν θα εχει χρονο να κατσει και καμια μερα σπιτι του :)
 


joks

Well-Known Member
1 Μαϊου 2012
367
618
Αγχ
@joks
3)Δεν πληρωνεις μονο την γεννα και το πρωτο διμηνο.
4)Οχι δεν θα του ελεγα αλλα θα ηθελα 700 ευρω για την επιβαση επειδη ειναι ΔΙΚΟ ΜΟΥ το σκυλι.
5)Δεν θα αγοραζα απο Ελλαδα,δλδ να μην παρω ποτε ξανα σκυλο?
6)Αν υποθεσουμε οτι θελω σκυλο ο δικος μου ειναι Ολλανδια,ειναι πρακτικα αδυνατο να πηγαινει σε καθε χωρα.Η θα συζητησουμε ο καθενας να περνει απο την χωρα του?Πρακτικα αδυνατο και εντελως λαθος.
7)Αν κανει ολα τα παραπανω πρεπει να εχει δικτυο με δικους του ανθρωπους ανα την γη και παλι να ειναι και φραγκατος για να μπορει να ζει οταν θα εχει χρονο να κατσει και καμια μερα σπιτι του :)
Αγχωθηκες μην διαβάσουν το ποστ μου και δεν σου δινουν σκύλο? :p
Εγώ έκανα κάποιες σκέψεις για τον δικό μου ιδεατό ηθικό εκτροφέα σκύλων. Θα μπορούσαμε να το συνεχισουμε,να σου πω πως θα μπορούσε να βάλει μια αποζημίωση για εσένα που θα την έβαζε στα έξοδα της γέννας, να έχει όρο ότι θα του στέλνεις βιντεάκια που θα βλέπετε αγκαλιά επαναλήψεις στο Μέγκα, να δίνει στο εξωτερικό μόνο σε άτομα με συστάσεις κτλ αλλά νομίζω θα χάναμε την ουσία.
Για τον σκύλο του ιδανικού εκτροφέα θα πρέπει ο ιδιοκτήτης να είναι γονιός και ο εκτροφέας νονός,με την εννοια της φροντιδας-ευθυνης, όχι της ονοματοδοσίας.
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Να βρω τον εναν ρε που θα θεσει τα ιδια κριτηρια τελειοτητας οταν ερθει η ωρα να παντρευτει προς τα πεθερικα του κ οταν ερθει η ωρα να γινει γονιος προς την ποιοτητα DNA του συντροφου του να του βγαλω το καπελο!!!!!!
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
Είναι "υποχρεωτικό" από τον όμιλο φυλής του να αναγράφεται στο pedigree; Ρωτώ, (δεν γνωρίζω πραγματικά), γιατί π.χ. στα Ακίτα ή μπορεί και σε άλλες φυλές οι "ηθικοί εκτροφείς¨ " καλύπτονται", επικαλούμενοι τη μη υποχρέωση τους να αναγράφουν στο pedigree HD, ED των προγόνων του κουταβιού.
Εάν η εξέταση γίνει μέσω συμβεβλημένου με τον ΚΟΕ ιατρού, η απάντηση έρχεται στον ΚΟΕ οπότε και ενημερώνονται αυτόματα τα δεδομένα του σκύλου ώστε σε περίπτωση που ο σκύλος ζευγαρώσει, να αναγραφεί το αποτέλεσμα της εξέτασης στα pedigree των κουταβιών.

Εάν η εξέταση γίνει απευθείας σε ιατρό της FCI , θα πρέπει ο κάθε ιδιοκτήτης να ενημερώσει τον ΚΟΕ καταθέτοντας τα επίσημα αποτελέσματα.

Σε κάθε περίπτωση όμως η εξέταση των γεννητόρων για κληρονομικές παθήσεις δεν είναι υποχρεωτική και μπορεί να εκδοθεί pedigree χωρίς να αναφέρει καμία εξέταση.

Αν θέλεις όμως την γνώμη μου και με δεδομένο ότι η διάγνωση της νόσου γίνεται μόνο απεικονιστικά, το θέμα της επίσημης αξιολόγησης των σκύλων –έτσι όπως γίνεται, δίνει μια πολύ συγκεκριμένη άρα και περιορισμένη εικόνα - αυτή που έχουν τα ισχία την συγκεκριμένη στιγμή της εξέτασης. Τίποτα περισσότερο και τίποτα λιγότερο.

Παράδειγμα, εάν ένας σκύλος ακτινογραφείται σε ηλικία 12-14 μηνών - που είναι μια συνηθισμένη ηλικία που διεξάγεται η εξέταση που αναγράφεται στο pedigree , και έχει αποτέλεσμα Α, δεν είναι καθόλου βέβαιο ,ότι το ίδιο αποτέλεσμα θα υπάρχει και μετά από ένα -δύο χρόνια.

Αντιλαμβάνεσαι λοιπόν ότι όση καλή πρόθεση και να υπάρχει, είναι εξαιρετικά δύσκολο για έναν εκτροφέα να ναρκώνει –για τον ίδιο λόγο-τουλάχιστον 3 φορές τον σκύλο του, μια σε ηλικία 16 εβδομάδων, μια στους 12-20 μήνες και μια στα 3-4 έτη….. για να εξασφαλίσει ότι ο συγκεκριμένος σκύλος που θα εκτραφεί δεν έχει το παραμικρό πρόβλημα.

Κατ΄επέκταση , μόνο όποιος διαθέτει καθαρές τις pennhip και τις ακτινογραφίες δυσπλασίας των γεννητόρων βγαλμένες σε ηλικία τουλάχιστον άνω των 3-4 ετών, και δυο τριών γενεών πίσω….. , θα μπορούσε (θεωρητικά) να αυξήσει τις πιθανότητες να δώσει κουτάβι με τέλεια ισχία.

Και μετά ξυπνήσαμε….
 
  • Like
Reactions: sea-mol and saras


Dimi_21

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2013
1.609
1.940
Να βρω τον εναν ρε που θα θεσει τα ιδια κριτηρια τελειοτητας οταν ερθει η ωρα να παντρευτει προς τα πεθερικα του κ οταν ερθει η ωρα να γινει γονιος προς την ποιοτητα DNA του συντροφου του να του βγαλω το καπελο!!!!!!
Εγω,τα ειχα βρει σε ολα.Του λεω κυρ Κωστα και το μωρο Αεκτζης ε?Μου λεει οχι το Ped λεει γαυρος σκιαχτηκα και ακομα ψαχνομαι :D

@joks Επειδη νομιζω πως ψαχνεις και σκυλο,αυτα τα ηθικο ερασιτεχνο εραστης κτλπ τα να βαζει μια γεννα την 3τια και αν δεν του βγει δλδ κανα δυο φορες χανουμε και τα αιματα στην τελικη,δεν ειναι σε εναν κοσμο ονειρικα πλασμενο,ειναι απλα λαθος και εκτος λογικης.Γενικα το λεω.

Για να ειναι καποιος σωστος εκτροφεας πρεπει να αγαπαει την φυλη και να την σεβεται,τωρα αν βαζει μια δυο τρεις δεν θα πρεπει να σε απασχολει,αυτο που θα πρεπει να σε απασχολει πρεπει να ειναι αν πληρει τους "κανονες" υγειας των ζωων του.

Με την λογικη σας θα ειχαν χαθει απειρα καλα σκυλια σε ολη την γη για να ονομαστει ηθικος εραστης ο εκτροφεας.ΔΕΝ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΑΥΤΑ.

Τα ειδαμε και τα ερασιτεχνικα καμωματα.
 
  • Like
Reactions: joks and TARA


saras

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2011
224
447
Athens
TARA, σε ευχαριστώ για την απάντηση.
Ειδικά στα σημεία
"Εάν η εξέταση γίνει μέσω συμβεβλημένου με τον ΚΟΕ ιατρού, η απάντηση έρχεται στον ΚΟΕ οπότε και ενημερώνονται αυτόματα τα δεδομένα του σκύλου ώστε σε περίπτωση που ο σκύλος ζευγαρώσει, να αναγραφεί το αποτέλεσμα της εξέτασης στα pedigree των κουταβιών.(αυτό μου ήταν γνωστό).
Εάν η εξέταση γίνει απευθείας σε ιατρό της FCI , θα πρέπει ο κάθε ιδιοκτήτης να ενημερώσει τον ΚΟΕ καταθέτοντας τα επίσημα αποτελέσματα.
Σε κάθε περίπτωση όμως η εξέταση των γεννητόρων για κληρονομικές παθήσεις δεν είναι υποχρεωτική και μπορεί να εκδοθεί pedigree χωρίς να αναφέρει καμία εξέταση."
Κατ΄επέκταση , μόνο όποιος διαθέτει καθαρές τις pennhip και τις ακτινογραφίες δυσπλασίας των γεννητόρων βγαλμένες σε ηλικία τουλάχιστον άνω των 3-4 ετών, και δυο τριών γενεών πίσω….. , θα μπορούσε (θεωρητικά) να αυξήσει τις πιθανότητες να δώσει κουτάβι με τέλεια ισχία.

Και μετά ξυπνήσαμε.
 


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
@Haris Drazen
Βλεπεις μια γεννα που ειναι Α με Α κ μια που ειναι Α με C
(εστω οτι οι προγονοι ειχαν ιδιους βαθμους για να ειναι ευκολο)
Κατα τα λεγομενα σου καλυπτεσαι απο το πρωτο ενω απορριπτεις και κατακρινεις το δευτερο σωστα;

Κατα ποσο θα σε ενδιεφερε να μαθεις την ΗΛΙΚΙΑ στην οποια αξιολογηθηκε ο σκυλος - που σκοπιμως ΚΑΝΕΙΣ και ΠΟΤΕ δεν αναφερει κ ολοι τρεχουν στο οριο του αποδεκτου να βγαλουν για να το δειξουν στον αγοραστη κ να πουλησουν "καλυμενοι";;;;
Κατα ποσο ξερει καποιος οτι ο βαθμος δυσπλασιας ΑΛΛΑΖΕΙ στην διαρκεια ζωης του ζωου εως και δυο βαθμους αν υπαρχει η ελαχιστη χαλαροτητα;;

Και στην τελικη μισο λεπτο. Θελουν ολοι να αγορασουν τον τελειο σκυλο;; αυτον που θα εχει τα τελεια ισχυα, τον τελειο χαρακτηρα; τα τελεια δοντια; τα τελεια @@; η μηπως αυτο που θελει ο ιδιοκτητης ειναι ενα σκυλι χωρις προβληματα;; απο ποτε ενα λαμπραντορ που θα "εμφανισει ενα βαθμο δυσπλασιας στο μελλον" σου λεω εγω θα ειναι C στα 7 του ειναι προβλημα;;;

Οσοι μιλατε για εκτροφη κ δυσπλασια ειναι σαν ο σκυλος ολος να ειναι ενας βαθμος δυσπλασιας. Η θα ειναι Α (στο 12-18μηνο παντα μην χασουμε την..... τελειοτητα) η τιποτα. Η δυσπλασια ειναι το 1/10 του παραγοντα "υγεια" του ζωου ειδικα αν μιλαμε για μη προβληματικες καταστασεις!
Οσοι δινετε τοσο βαρος σε αυτο, δωσατε κ στο αιτιο θανατου των προγονων;; το προσδοκιμο της γραμμης;; της εξετασεις καρδιας;; ματιων;;; την εμφανιση καρκινου στην γραμμη κ ποσα ποσα αλλα;;;;

Επειδη λοιπον ο καθενας δεν μπορει να γινει πυρηνικος φυσικος ουτε κτηνιατρος ουτε επιστημονας να αξιολογησει αυτο που αγοραζει, εαν αυτο ειναι εντος αποδεκτων οριων (που συνηθως οριζει ο μητρικος Ομιλος φυλης) οφειλει να το δεχτει ως σωστο. Ο σουπερ ψαγμενος που εχει θεσει ηψηλοτερα τον πηχη μπορει να βαλει κι αλλα ορια δικα του. Αλλα μην φτασουμε εδω μεσα να κατακρινουμε ετσι απλα το ζευγαρωμα ενος λαμπραντορ Α με Β η ενα σκυλι που στα 3-5 χρονια ειναι Β γιατι παμε για παγκοσμια πρωτοτυπια!!!
Οι ερωτήσεις σου είναι ρητορικές και η αναφορά σου σε μένα παραδείγματος χάριν, ή μου απευθύνεις κανονικά τις ερωτήσεις;
 


joks

Well-Known Member
1 Μαϊου 2012
367
618
Εγω,τα ειχα βρει σε ολα.Του λεω κυρ Κωστα και το μωρο Αεκτζης ε?Μου λεει οχι το Ped λεει γαυρος σκιαχτηκα και ακομα ψαχνομαι :D

@joks Επειδη νομιζω πως ψαχνεις και σκυλο,αυτα τα ηθικο ερασιτεχνο εραστης κτλπ τα να βαζει μια γεννα την 3τια και αν δεν του βγει δλδ κανα δυο φορες χανουμε και τα αιματα στην τελικη,δεν ειναι σε εναν κοσμο ονειρικα πλασμενο,ειναι απλα λαθος και εκτος λογικης.Γενικα το λεω.

Για να ειναι καποιος σωστος εκτροφεας πρεπει να αγαπαει την φυλη και να την σεβεται,τωρα αν βαζει μια δυο τρεις δεν θα πρεπει να σε απασχολει,αυτο που θα πρεπει να σε απασχολει πρεπει να ειναι αν πληρει τους "κανονες" υγειας των ζωων του.

Με την λογικη σας θα ειχαν χαθει απειρα καλα σκυλια σε ολη την γη για να ονομαστει ηθικος εραστης ο εκτροφεας.ΔΕΝ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΑΥΤΑ.

Τα ειδαμε και τα ερασιτεχνικα καμωματα.
Μα δεν διαφωνούμε στην ουσία.
Αν θέλει να λεγεται ερασιτεχνης-ηθικος-εραστης του σκυλου-φυλακας της φυλης και όλες αυτές τις πιασαρικες βλακειες που χρησιμοποιούνται πλέον σχεδόν από όλους θα πρέπει να κάνει ότι μπορεί για τα κουταβια πρώτα από όλα.
Τώρα αν λέει ότι έχω σκύλες για να παράγω προς πώληση κουτάβια και το κάνω σωστά, μαγκιά του.
Που το κάνει σωστά πρώτα, αλλά και που το λέει,αν το λέει, που δεν νομίζω να το λέει γιατί δεν κάνει καλό στις πωλήσεις.
Το έχω πει ξανά, είμαι υπέρ του επαγγελματία εκτροφέα, εάν το κάνει σωστά.
 
  • Like
Reactions: Dimi_21