Όχι "πρωτοκλασάτες" και κλασικές σειρές που αξίζει να δεις


canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.409
6.533
Είναι η τάση εδώ και χρόνια και πλέον κλασική συζήτηση σε παρέες (οι σειρές και το Netflix). Σε αυτό το νήμα όμως δε θέλω να αρχίσουμε από "Ο Χριστός ξανασταυρώνεται" και "Sopranos" για να φτάσουμε σε "Game of Thrones" και "Peaky Blinders"...

Θέλω να δούμε καμιά σειρά από αυτές που "ξεφεύγουν" της μεγάλης προσοχής, τα "κρυμμένα διαμάντια" (ή όχι και τόσο "διαμάντια", απλά ενδιαφέροντα). Όχι απαραίτητα από Netflix...

Παράδειγμα το "The Sinner" που δεν είναι και τόσο άγνωστο, αλλά δεν είναι και αυτό που όλοι συζητούν. Επίσης, πρόσφατα είδα και το "Inhuman Resources" με τον Eric Cantona που δε με εντυπωσίασε, αλλά έχει ένα ενδιαφέρον.

Να προσθέσω και το "River" με τον Stellan Skarsgård ή το Σουηδικό "Kalifat" και το "Unorthodox" από σχετικά καινούργια.

Για πείτε... :)
 




medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.221
7.753
εγω ειμαι λιγο φαν των βορειων.....
οσον αφορα Netflix ,και σε κατηγορια παρεμφερη με αυτα που αναφερατε, εκτος τα παραπανω μου αρεσαν :

Broadchurch
Hinterland
Deadwind

ΥΣ. TΙ να μη δείτε ουτε για αστειο ....τo Freud.
 




betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Χωρίς να θέλω να προκαταλάβω κανένα... :giggle: και τελείως αντικειμενικά η καλύτερη σειρά που μπορεί να δει κάποιος είναι το fleabag στο prime. Δύο σεζόν από 6 μισάωρα επεισόδια, αψεγάδιαστο μέχρι τελευταίας τελείας. Θα θελα η Phoebe Waller-Bridge να ήταν φίλη μου.
 


ptf

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2009
2.051
1.809
58
ΑΘΗΝΑ
Good omens. Συμπαραγωγή Amazon και BBC. Βασισμένο στο ομώνυμο βιβλίο των Terry Pratchett και Neil Gaiman. Οι Michael Sheen και David Tennant ζωγραφίζουν. Amazon Prime.
Manhunt. Η υπόθεση Unabomber με τον εξαιρετικό Paul Bettany στο ρόλο του Ted Kaczynski. Netflix.
A very secret service. Γαλλική κωμική σειρά, θέλει όμως μία μικρή εξοικείωση με τα γεγονότα της εποχής που διαδραματίζεται (1960). Netflix.
Chernobyl. Σίγουρα όχι άγνωστη αλλά δεν μπορώ να μη την προτείνω.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
Λίγο παλιότερα μεν αλλά αυτά μου χουν μείνει.

Love, death and robots για όποιον δεν το έχει δει και είναι και λίγο Black Mirror fan.
Ψιλοσυμπαθητικά όλα τα "Criminal" είναι και αυτόνομα.

Από ταινίες:
Toc Toc, γαμάτο, παρότι δεν είμαι οπαδός της κωμωδίας αλλά είναι και ότι πρέπει για την περίπτωσή μας εδώ μέσα :ROFLMAO:
Ι mother - ωραία άποψη του θέματος.
 




Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.529
6.957
A very secret service. Γαλλική κωμική σειρά, θέλει όμως μία μικρή εξοικείωση με τα γεγονότα της εποχής που διαδραματίζεται (1960). Netflix.
Για τους φαν του παλιού στυλ κωμωδιών. Feelgood, κι εμενα μ'αρεσε.

Love, death and robots
Υπέροχο.

Το the last dance δεν το πε κανεις; Μα ήταν ότι πιο ευχάριστο κύλησε μπροστά από την τβ μου τον τελευταίο χρόνο!

Το after life που αναφέρθηκε πρέπει να είναι υπέροχο. Αλλά δεν ήμουν σε φάση να δω κ να νιώσω έναν πρωταγωνιστή βαθιά καταθλιπτικό κ το σταμάτησα στο 3ο επεισόδιο. Ο Gervais, το παλληκάρι είναι αλλού.

Μια πάρα πολυ feelgood, τύπου τσιχλόφουσκας κωμωδία με απρόσμενα βαθύ περιεχομενο moral philosophy είναι το the good place. Πρέπει να μπορέσει κανείς να χωνέψει πρωτα την κλασσικη αμερικανια κωμωδια για να το δει. Οσο περνανε οι σεζον πεφτει φυσικα.

Όλα τα explained. Our planet. Τα nova pbs ντοκυμαντερ.

Προσφατα πετυχα στο μακτβ το 2ο επεισοδιο του designated survivor και μου φανηκε ενδιαφερον κ ειδα τελικα οτι ειναι νετφλιξ. Παιζει ο Κιφερ Σαδερλαντ κ αν εξαιρεσεις το αγχος του χρονου κ το οτι απο κοβωκωλουςτζακμπαουερ παιζει ενα φλωρο, ειναι πολυ στυλ 24. Ειδα μια σεζον, κλασσικο action/political drama, δεν ξερω αν κραταει καλα στις επομενες.
 


dimitris-skg

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2012
844
2.851
Το the last dance δεν το πε κανεις; Μα ήταν ότι πιο ευχάριστο κύλησε μπροστά από την τβ μου τον τελευταίο χρόνο!

Το after life που αναφέρθηκε πρέπει να είναι υπέροχο. Αλλά δεν ήμουν σε φάση να δω κ να νιώσω έναν πρωταγωνιστή βαθιά καταθλιπτικό κ το σταμάτησα στο 3ο επεισόδιο. Ο Gervais, το παλληκάρι είναι αλλού.
Πάρα πολύ καλό το Last Dance, όντως!

Το After Life κι εγώ το άφησα στην άρχη, αλλά τελικά το είδα, μου άρεσε. Στα συν ότι έχει και σκύλο πρωταγωνιστή.
Μαύρη κωμωδία (αμερικάνικη) και το Dead to me.
 




Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.529
6.957
Το After Life κι εγώ το άφησα στην άρχη, αλλά τελικά το είδα, μου άρεσε. Στα συν ότι έχει και σκύλο πρωταγωνιστή.
Μαύρη κωμωδία (αμερικάνικη) και το Dead to me.
Ω κι εμενα μ'αρεσε το after life, το σταματησα γιατι θα με εριχνε.

Α τωρα που λες μαυρη κωμωδια, πολλοι τρελαινονται για το the end of the fuckin world. Εμενα δε μ'αρεσε. Δε γελασα δλδ, μονο μαυρο το βρηκα, χωρις την κωμωδια. Απο μαυριλα τιμιο παντως :LOL:
 




marblk

Active Member
7 Ιουλίου 2018
32
31
24
Athens
Black Mirror: είναι ίσως μια από τις καλύτερες κ καλογυρισμένες σειρές βρετανικής παραγωγής που υπάρχουν στο Netflix. Αποτελείται από 5 σεζόν αν δεν κάνω λάθος κ το κάθε επεισόδιο ειναι μια αυτοτελής ιστορία. Είναι αρκετά dark και ωμή σειρά οπότε δεν θα την πρότεινα σε κάποιον που του αρέσουν κωμωδίες ή sit coms (Friends κλπ).

Μy Brilliant Friend (L' Amica Geniale): Σειρά παραγωγής HBO και όχι Netflix . Διάβασα και τα 4 βιβλία (που αξίζουν κ αυτα πραγματικά) και είδα την 1η σεζόν στην τηλεόραση στην ΕΡΤ. Δυστυχώς εδώ στην Ελλάδα HBO δεν παίζει οπότε μόνο από κάποιο site. Είναι μια πολυ καλογυρισμένη σειρά, διαδραματίζεται στην Νάπολη του 50 και αφηγείται την ιστορία δύο φίλων μέσα στον χρόνο καθώς και τις σχέσεις με τις οικογένειες τους, τους φίλους κτλ. Είναι αρκετά ενδιαφέρουσα κ γλυκιά αλλα όχι πολυ fast paced.

Dark;(Νetflix) και αυτή μια πολύ καλη σειρά μυστηρίου θρίλερ (φόνοι κτλ), έχει γενικά eerie vibe αλλά είναι αρκετα καθηλωτική.


Θα επανέλθω συντόμως και με άλλες. Γενικά προσπαθώ να ξεφεύγω απο τις πολύ mainstream σειρές εκτός αν είναι Παρασκευή βράδυ και θέλω να δω λίγη σαπίλα:LOL::LOL::LOL:

Πάντως γενικά υπάρχουν πολλά διαμαντάκια που περνάν κάτω από το ρανταρ μας και είναι κρίμα...

Καλό βράδυ!
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.118
4.785
The Fall . Αμερικανικη σειρα θριλερ 2 σεζον. Αμερικανια αλλα λατρευω Τζιλιαν Αντερσον. Επισης για τις fan του Τζέιμι Ντόρναν (50 shades of Grey).

Lucifer . Για να περναει η ωρα οταν βαριεσαι... Απλα αγαπω τον πρωταγωνιστη και βλεπω συνεχεια...

Οι φονοι της Βαλχαλα
. 1 σεζον. Ενδιαφερον. Και βεβαια Ισλανδια φανταστικη.

Unbelievable. 1 σεζον. Επισης ενδιαφερον.

Το Άλλο Πρόσωπο της Γκρέις. 1 σεζον εποχης. Πολυ καλο.
 


Solvap

Well-Known Member
9 Ιουλίου 2018
167
250
Προτείνω το Blacklist, εξαιρετικά καλογυρισμένο κατασκοπευτικό / αστυνομικό θρίλερ. Σε αρκετούς ρόλους εμφανίζονται και Ελληνικοί χαρακτήρες, συνήθως ως εγκληματίες ή μοιραίες γυναίκες :) Ο πρωταγωνιστής James Spader είναι και σκυλοφίλ!Untitled.png
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.529
6.957
Προτείνω το Blacklist, εξαιρετικά καλογυρισμένο κατασκοπευτικό / αστυνομικό θρίλερ. Σε αρκετούς ρόλους εμφανίζονται και Ελληνικοί χαρακτήρες, συνήθως ως εγκληματίες ή μοιραίες γυναίκες :) Ο πρωταγωνιστής James Spader είναι και σκυλοφίλ!View attachment 73290
Κι αυτο το ειδα στο μακτβ (τα σπαει το μακτβ ε) κ μου τραβηξε το ενδιαφερον! Παιζει νετφλιξ;

(Εγω ΔΕ μπορω να συνηθισω το James Spader με φαλακρα :confused: )
 
  • Haha
Reactions: Solvap




medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.221
7.753
Κι αυτο το ειδα στο μακτβ (τα σπαει το μακτβ ε) κ μου τραβηξε το ενδιαφερον! Παιζει νετφλιξ;

(Εγω ΔΕ μπορω να συνηθισω το James Spader με φαλακρα :confused: )

ναι παιζει Netflix..... εγω καποια στιγμη κουραστηκα και το παρατησα.... αλλα αφου ειδα μπολικα
 
  • Like
Reactions: Estranged




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.594
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3