ΑΠΟΡΙΕΣ ΚΥΗΣΗΣ


Morena

Member
1 Οκτωβρίου 2008
6
0
Πειραιας
Δεν γνωριζω αρκετα πραγματα οσων αφορα την κυηση στα σκυλια.Εχω ενα mini Pinscher και σε ενα χρονο θα την ζευγαρωσω.
Ποσο κραταει η κυηση΄?Ποσα κουταβια αραγε θα μπορουσε να γεννησει μια τοσο μικροσωμη σκυλιτσα σαν την Σταλιτσα μου?
Υπαρχει ενδεχωμενο μετα απο το ζευγαρωμα και μετα απο μια γεννα να εχει προβληματα υγειας?
 
Last edited by a moderator:




ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
Δεν γνωριζω αρκετα πραγματα οσων αφορα την κυηση στα σκυλια.Εχω ενα mini Pinscher και σε ενα χρονο θα την ζευγαρωσω.
Ποσο κραταει η κυηση΄?Ποσα κουταβια αραγε θα μπορουσε να γεννησει μια τοσο μικροσωμη σκυλιτσα σαν την Σταλιτσα μου?
Υπαρχει ενδεχωμενο μετα απο το ζευγαρωμα και μετα απο μια γεννα να εχει προβληματα υγειας?
από 58 εως και 63 ημερες

2-3

και κατά την διάρκεια τηε εγκυμοσύνης

και κατά την διάρκεια του τοκετού

και μετά την εγκυμοσύνη

γιατί ΘΑ την ζευγαρώσεις???
 


Morena

Member
1 Οκτωβρίου 2008
6
0
Πειραιας
Δεν ειμαι εκτροφεας αλλα ουτε για χρηματα θελω να την ζευγαρωσω.Απλα δεν θα με δυσαρεστουσε το γεγονος οτι θα εχω 1 2 η και 3 mini pin στο σπιτι με την διαφορα οτι μπορω να τουσ παρεχω ολα οσα χρειαζοναται.Σε καμοια ομως περιπτωση δεν θα εβαζα σε κηνδυνο την υγεια τησ Σταλιτσας μου.Και ενας ακομη λογος που θα ηθελα να την ζευγαρωσω ειναι για να εχει και μια επιπλεον παρεα(δεν ξερω αν ακουγεται λογικο..)!!
 




giorgos kriti

Well-Known Member
24 Σεπτεμβρίου 2008
584
0
Δεν ειμαι εκτροφεας αλλα ουτε για χρηματα θελω να την ζευγαρωσω.Απλα δεν θα με δυσαρεστουσε το γεγονος οτι θα εχω 1 2 η και 3 mini pin στο σπιτι με την διαφορα οτι μπορω να τουσ παρεχω ολα οσα χρειαζοναται.
πολυ σωστα...και δεν μου λες?? ποιος σου ειπε οτι τα σκυλια γενουν μονο 2-3 σκυλακια σε καθε γενα?

μπορει να κανει 2 μπορει και 10!!(δεν ξερω αν ισχυει σε ολλες τις φυλες αλλα σε αρκετες ισχυει)....ας μας πει καποιος που ξερει σηγουρα....

αν και να σου κανει μονο 3 με συμβολαιο το κοβω δυσκολο:confused:
 




Noela

Well-Known Member
25 Οκτωβρίου 2007
1.954
222
Παλλήνη
www.agilityadddicts.gr
Τα μίνι-πιν γεννούν κατά μέσο όρο 4 κουτάβια. Συνήθως μεταξύ 2-5 αλλά μπορεί να κάνουν και ένα ή 6. Αν τα κουτάβια είναι μεγάλα, ακόμα κι αν δεν είναι πολλά, θα χρειαστεί καισαρική. Εγώ δε θα ρίσκαρα γέννα σε σκύλα τέτοιας ράτσας. Δε θα ρίσκαρα γέννα σε καμία δική μου σκύλα δηλαδή.
 
  • Like
Reactions: Hiraeth


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
πολυ σωστα...και δεν μου λες?? ποιος σου ειπε οτι τα σκυλια γενουν μονο 2-3 σκυλακια σε καθε γενα?

μπορει να κανει 2 μπορει και 10!!(δεν ξερω αν ισχυει σε ολλες τις φυλες αλλα σε αρκετες ισχυει)....ας μας πει καποιος που ξερει σηγουρα....

αν και να σου κανει μονο 3 με συμβολαιο το κοβω δυσκολο:confused:
προσωπικά κανένας δεν μου ειπε τιποτα

εχω διαβάσει και ΞΕΡΩ ότι κάθε φυλή έχει κάποιους ΜΕΣΟΥΣ ορους

αλλες φυλές εχουν σαν μεσο ορο τα 7-8 αρα μπορεί να κάνει και 10 και 12 και αλλες φυλές τα 2-3 αρα μπορεί να κάνει και 4 και 5

σαν γενικός κανόνας ισχύει ότι οι μικρόσωμες φυλές εχουν χαμηλούς μέσους όρους και οι μεγαλόσωμες μεγάλους

συμβόλαιο με την φύση :-k:-k:-k:-k:-k:-k

αναρωτιεμε ποιος θα το υπογράψει
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
μου θυμίσατε έναν λαικό μύθο

που κάποιος πούλαγε το τομάρι μιας αρκούδας πρίν την σκοτώσει
και όταν πήγε για κυνήγι και την είδε έπεσε κάτω απ τον φόβο του και η αρκούδα τον μύρισε λίγο κοντά στο αυτί και τον άφησε ήσυχο

και του έλεγαν οι άλλοι τι σου είπε η αρκούδα στο αυτί?

κι αυτός είπε

Ποτέ μην πουλάς το τομάρι μιας αρκούδας πρίν την σκοτώσεις



Αφού κατα πάσα πιθανότητα το πίντσερ της φίλης μας δεν είναι κατάλληλο για αναπαραγωγή γιατί συζητάμε πόσα κουτάβια θά έκανε ένα πίντσερ?
(καλά,ότι θέλουμε κάνουμε εννοείται...:))

και είναι πίντσερ? ή έχει τρίτο προπάππου κανα κυνηγετικό και διόλου απίθανο να βρεθεί με 10-12 στην κοιλιά-άρα πολύ σοβαρό πρόβλημα...

τεςπα

ας ενημερωθεί η φίλη απο τα υπάρχοντα τόπικ περι αναπαραγωγής και επανερχόμαστε
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.120
Μηνύματα
895.887
Μέλη
19.931
Νεότερο μέλος
Kwnstantina_22