Αίμα περιόδου σε στειρωμενο σκυλο


kiouspas

Well-Known Member
17 Ιουνίου 2013
81
3
Παιδιά έκανα στειρωση την σκυλιτσα τέλη Μαρτίου και χτες παρατήρησα πως βγάζει σταγόνες περιόδου,τι συμβαίνει; είναι φυσιολογικο; μήπως δε έγινε καλά η εγχείρηση έχει τύχει τπτ παρόμοιο σε κανένα; το απόγευμα θα την πάω στο γιατρό να την δει. Καμία γνώμη;
 


yasemin

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2009
2.789
5.380
Εχει τυχει σε σκυλιτσα μας η οποια μπηκε στο χειρουργειο για τριτη φορα.
Ειχε μεινει ιστος ωοθηκης.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Εχει τυχει σε σκυλιτσα μας η οποια μπηκε στο χειρουργειο για τριτη φορα.
Ειχε μεινει ιστος ωοθηκης.
Αν συμβαίνει αυτό θα πρέπει όντως να ξαναμπεί χειρουργείο. Δεν είναι καλό γενικά για την υγεία της.
 




kiouspas

Well-Known Member
17 Ιουνίου 2013
81
3
Πήγα και μου είπε ότι έχει μείνει ιστός μάλλον. τώρα θα κάνουμε εξαιτασεις αίματος και μου λέει στην χειρότερη περίπτωση να κάνει πάλι χειρουργείο μου λέει σε μερικά σκυλιά συμβαίνει αυτό. Μήπως δεν την καθαρισαν καλά την πρώτη φορά η όντως τυχαίνει;
 


yasemin

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2009
2.789
5.380
Σε κτηνιατρους που ξερουν την δουλεια τους δεν συμβαινει.
Αν εχει μεινει ιστος θα πρεπει να χειρουργηθει γιατι δημιουργουνται συμφυσεις και υπαρχει προβλημα.
Δες λοιπον αν ο κτηνιατρος ειναι σε θεση να το καθαρισει καλα το σκυλακι για να μην χρειαστει και τριτο χειρουργειο οπως το δικο μας.
 


kiouspas

Well-Known Member
17 Ιουνίου 2013
81
3
Γιασεμιν είναι κάτι που βρίσκεται εύκολα αν έμεινε ιστός; είναι επικίνδυνο να κάνει 2 χειρουργείο μέσα σε 6 μήνες; υπάρχει περίπτωση να μην μπορεί να το βρει; εσείς γιατί κάνατε τόσες πολλές φορές
 


kellusam

Member
1 Οκτωβρίου 2016
9
6
31
Γιασεμιν είναι κάτι που βρίσκεται εύκολα αν έμεινε ιστός; είναι επικίνδυνο να κάνει 2 χειρουργείο μέσα σε 6 μήνες; υπάρχει περίπτωση να μην μπορεί να το βρει; εσείς γιατί κάνατε τόσες πολλές




Εχω δει αρκετες φορες στειρωση και πεντε η εξι το συγκεκριμενο θεμα.Στο προβλημα τα καταφεραμε τις δυο φορες.Δυστυχως δεν ειναι καλο να συμβει αυτο στο σκυλο και ευθυνεται ο κτηνιατρος που εκανε τη στειρωση.Η δευτερη επεμβαση μπορει να γινει σε εξι μηνες αλλα πρεπει να ειναι αρκετα εμπειρος ο κτηνιατρος για να βρει ενα μικρο ιστο ωοθηκης και να μην ειναι σε "οιστρο" η σκυλιτσα σου.Αν δεν αλλαζει η ψυχολογια του σκυλου και δεν εχει ορμες θα προτεινα να μην πας για δευτερη.
 


kiouspas

Well-Known Member
17 Ιουνίου 2013
81
3
Μήπως γνωρίζει κανείς κανένα καλό κτηνιατρο στη Θεσσαλονίκη που να έχει εμπειρία από παρόμοια περιστατικά γιατί νομίζω πως όπου να ναι θα την έρθει πάλι περίοδος
 


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Μήπως γνωρίζει κανείς κανένα καλό κτηνιατρο στη Θεσσαλονίκη που να έχει εμπειρία από παρόμοια περιστατικά γιατί νομίζω πως όπου να ναι θα την έρθει πάλι περίοδος
Της είχε έρθει το Σεπτέμβρη που άνοιξες το θέμα δηλαδή;
 




l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Κάποιοι κτηνίατροι στειρώνουν αφήνοντας μόνος τις ωοθήκες, σίγουρος καρκίνος μου είπε ένας κτηνίατρος κάποια στιγμή για την μέθοδο αυτή. Καλό θα ήταν να το δεις σοβαρά και να αφαιρεθούν.
 
  • Like
Reactions: Lavernne


Lavernne

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2011
1.976
4.034
Περιστέρι
www.facebook.com
σίγουρος καρκίνος μου είπε ένας κτηνίατρος κάποια στιγμή για την μέθοδο αυτή. Καλό θα ήταν να το δεις σοβαρά και να αφαιρεθούν.
Μου το έχουν πει και εμένα αυτό 2 κτηνιάτροι..
 
  • Like
Reactions: l.Kyveli


kiouspas

Well-Known Member
17 Ιουνίου 2013
81
3
Ναι το Σεπτέμβριο της είχε έρθει σε κανα μήνα λογικά θα της έρθει πάλι. Στην στειρωση της τα αφαίρεσε όλα αλλά μου είπε πως μάλλον της έμεινε ιστός από ωοθηκη γι αυτό τις ήρθε πάλι περίοδος και μου είπε πως αν δεν βγει υπάρχει πιθανότητα να δημιουργηθεί καρκίνος. Γι αυτό ρωτάω αν γνωρίζει κανείς κάποιον κτηνιατρο Θεσσαλονίκη που να έχει εμπειρία για να είμαι σίγουρος πως θα μπορέσει να βρει τι έχει μείνει
 


kellusam

Member
1 Οκτωβρίου 2016
9
6
31
Καλησπέρα και από εμένα μια καλή κλινική στη Θεσσαλονίκη με έμπειρους χειρούργους είναι ο Σιδηροπουλος στη Σταυρουπολη.Στο συγκεκριμένο θέμα όμως επειδή έχω παρακολουθήσει στείρωση είναι δύσκολο να μπει ο σκύλος σε δεύτερο χειρουργείο γιατί αν ο ιστός είναι πολύ μικρός δε θα μπορέσει να το βρει ακόμα και να είναι έμπειρος κτηνίατρος.Καλο θα ήταν όμως να συζητηθεί με έναν έμπειρο χειρουργο κτηνίατρο και να βρείτε μαζί τη λύση.Καλους χειρούργους έχει επίσης στη Καλαμάρια το vet team.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.819
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf