Αγαπάνε τα σκυλιά;


omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Γιατι οι ανθρωποι που αγαπανε πραγματικα ειναι περισσοτεροι??αφου ολοι το λενε οτι ο σκυλος ειναι πιο πιστος απο τον ανθρωπο,και μαλακας δεν γινεται ποτε εμενα αυτο μου φτανει,
συμπερασμα καλυτερα να ρωταμε αγαπαει ο ανθρωπος? Η γιατι αγαπαει ο ανθρωπος?και μετα να κανουμε και μια αναλυση για την αγαπη των σκυλων,ξερω τα παιρνω παντα αναποδα,μαλλον απο εμενα βγηκε το θα παρω αναποδες.
 


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
η αλήθεια είναι οτι δε διάβασα όλο το θέμα και αν έχει αναφερθεί συγγνώμη αλλα εχω ορισμένες απορίες..
-αν το σκυλί μενει κοντά μας μονο και μόνο λόγω του οτι του προσφέρουμε τροφη και εξασφαλίζει την επιβίωσή του(κατι που μπορει να κανει η καθε οικογενεια), γιατι οταν ενας ιδιοκτήτης αποφασίζει να δωσει το σκυλι του κάπου αλλου υποστηρίζουμε πως είναι σωστό; αφου το σκυλι παλι φαγητο θα εχει, αρα δενονται με καποιο τροπο με την αγελη τους; και τι ειδους δεσιμο ειναι αυτο αν οχι αναγκης;

-πως εξηγειτε το γεγονος οτι μια οικογενεια μπορει να εχει ενα σκυλι, ενα μελος να ασχολειται συνεχεια μαζι του, να κοιμουνται και να ξυπνανε μαζι, να το ταϊζει, να το παιζει, και το σκυλι να θεωρει αφεντικό του ενα άλλο μελος της οικογένειας που δε του δινει τοση σημασια ;

εστω, συμπαθουν τα σκυλιά με την εννοια που συμπαθουν οι ανθρωποι;
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
vas, στο πρώτο δεν καταλαβαίνω τι εννοείς.Στο δεύτερο ρωτάς πως γίνεται ένα σκυλί να πέρνει φαγητό, παιχνίδι, νερό κτλ απο ένα μέλος της οικογένειας αλλά και "δενεται" περισσότερο με άλλο? Η απάντηση είναι ότι αυτός ο άνθρωπος εκπέμπει περισσότερη αύρα αργηχού.
 


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
ας πουμε οτι εγω εχω ενα σκυλί..
μετά απο 1 ή 2 χρόνια που είναι στο σπίτι μου κάτι συμβαίνει και το σκυλί πρέπει να το δώσω σε άλλη οικογένεια, αν γίνει αυτο στο σκυλί θα κακοφανεί, σωστά;
αλλα γιατι να γίνει αυτό αν το σκυλί με τον άνθρωπο έχει μονο σχέση ανάγκης; (δηλ μου προσφερεις φαγητο αρα καθομαι διπλα σου), το μονο που αλλάζει για το σκυλο είναι η ρουτίνα του; δε θα τον πειράξει που θα αλλάξει σπιτι και αγέλη;
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
ας πουμε οτι εγω εχω ενα σκυλί..
μετά απο 1 ή 2 χρόνια που είναι στο σπίτι μου κάτι συμβαίνει και το σκυλί πρέπει να το δώσω σε άλλη οικογένεια, αν γίνει αυτο στο σκυλί θα κακοφανεί, σωστά;
αλλα γιατι να γίνει αυτό αν το σκυλί με τον άνθρωπο έχει μονο σχέση ανάγκης;
Αυτό το ερώτημα δεν μπορεί να πάρει μιά απλή και μονοσήμαντη απάντηση (sorry BiggBilly, που παρεμβαίνω)...

Υπάρχουν βέβαια και σεχτικά θέματα στο φόρουμ, που προσπαθούν να αντιμετωπίσουν τις έννοιες:
- Family dog
- One family dog
- One man dog
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.644
7.753
Κι εγώ θέλω να πω ένα μεγάλο ευχαριστώ στην kango για το εμπνευσμένο ποστ της , και επίσης ότι μου έχουν λείψει οι τοποθετήσεις της. :)
Πριν λίγο καιρό είχα γράψει ότι ο Έλβις, για μια μπριζόλα θα με πουλούσε ασυζητητί. Και το πίστευα. Ο ίδιος όμως μου απέδειξε το αντίθετο. Ήμασταν στην παραλία και είχαμε βγει από την θάλασσα όταν 2 παιδάκια μας πλησίασαν και άρχισαν να παίζουν μαζί του. Ο έλβις λατρεύει τα παιδάκια και το παιχνίδι. Μετά από λίγο μπήκαν στην θάλασσα φωνάζοντας τον να τα ακολουθήσει. Μπήκε γεμάτος ενθουσιασμό στα ρηχά κι ενώ εγώ χαμογελούσα που τον έβλεπα να διασκεδάζει ακούω το αγοράκι να του λέει , τι είναι βρε δεν θέλεις να κολυμπήσεις ε; Ο έλβις και να μην θέλει να κολυμπήσει είναι σαν να λες ο έλβις είπε όχι σε φαί..κι ´ομως όταν κατάλαβε ότι ο άνρθωπος του, εγώ δηλαδή, είχε μείνει έξω άφησε τα παιδάκια και την διασκέδαση και ήρθε πάλι έξω κοντά μου.
Αυτή η αγελαία συμπεριφορά εμένα με καλύπτει και με ικανοποιεί, είτε λέγεται ένστικτο είτε αγάπη, είναι ο τρόπος τους να μου δείχνουν ότι είμαστε μία ομάδα, σε όλα μαζί.
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Μυρτώ,

Απ' ότι καταλαβαίνω (και διόρθωσέ με)...
Γράφεις εδώ: "Αγαπάνε τα σκυλιά"...
Ενώ, τις ευχαριστίες τις απευθύνεις εδώ: "Ερωτεύονται τα σκυλιά"...;)
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.644
7.753
Μυρτώ,

Απ' ότι καταλαβαίνω (και διόρθωσέ με)...
Γράφεις εδώ: "Αγαπάνε τα σκυλιά"...
Ενώ, τις ευχαριστίες τις απευθύνεις εδώ: "Ερωτεύονται τα σκυλιά"...;)
Έχεις δίκιο, μπερδεύτηκα :(
 


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Κι εγώ θέλω να πω ένα μεγάλο ευχαριστώ στην kango για το εμπνευσμένο ποστ της , και επίσης ότι μου έχουν λείψει οι τοποθετήσεις της. :)
Πριν λίγο καιρό είχα γράψει ότι ο Έλβις, για μια μπριζόλα θα με πουλούσε ασυζητητί. Και το πίστευα. Ο ίδιος όμως μου απέδειξε το αντίθετο. Ήμασταν στην παραλία και είχαμε βγει από την θάλασσα όταν 2 παιδάκια μας πλησίασαν και άρχισαν να παίζουν μαζί του. Ο έλβις λατρεύει τα παιδάκια και το παιχνίδι. Μετά από λίγο μπήκαν στην θάλασσα φωνάζοντας τον να τα ακολουθήσει. Μπήκε γεμάτος ενθουσιασμό στα ρηχά κι ενώ εγώ χαμογελούσα που τον έβλεπα να διασκεδάζει ακούω το αγοράκι να του λέει , τι είναι βρε δεν θέλεις να κολυμπήσεις ε; Ο έλβις και να μην θέλει να κολυμπήσει είναι σαν να λες ο έλβις είπε όχι σε φαί..κι ´ομως όταν κατάλαβε ότι ο άνρθωπος του, εγώ δηλαδή, είχε μείνει έξω άφησε τα παιδάκια και την διασκέδαση και ήρθε πάλι έξω κοντά μου.
Αυτή η αγελαία συμπεριφορά εμένα με καλύπτει και με ικανοποιεί, είτε λέγεται ένστικτο είτε αγάπη, είναι ο τρόπος τους να μου δείχνουν ότι είμαστε μία ομάδα, σε όλα μαζί.
Ας ειχαν και καμια μπριζολα τα πιτσιρικια και θα σου πω εγω αν ερχοταν ;). Το ιδιο κανει και η Λαριτσα μου, εχω κανει το τεστ με μπισκοτα. Την ειχα διπλα μου. Ο αλλος με μπισκοτα την εκανε και τον πλησιασε. Παιχνιδια χαρες και χαδια με τον αγνωστο, που η Λαρα δεν ειναι και ευκολος χαρακτηρας. Οταν τα μπισκοτα ομως τελιωσαν επεστρεψε διπλα μου. Γυναικες...
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Kyveli, δεν διαφωνώ ότι ο σκύλος μας βλέπει ως ομάδα.

Ας ξεκαθαρίσουμε πρώτα τι σημαίνει αγάπη και μετά ας συζητήσουμε αν το έχει ο σκύλος.
Προσωπικά για μένα η αγαπούλες και οι έρωτες είναι ψευτοαισθήσεις του κινηματογράφου. Όλοι μας "αγαπάμε" κάτι-κάποιον για κάποιο λόγο. Επίσης μη ξεχνάμε πως η συνείδηση μας καλλιεργήται απο το περιβάλλον μας και αυτή η συνείδηση πολλές φορές μας κάνει να ξεχωρίζουμε τι θεωρούμαι σωστό ή λάθος, αγάπη ή μίσος κτλ.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.644
7.753
Προσωπικά για μένα η αγαπούλες και οι έρωτες είναι ψευτοαισθήσεις του κινηματογράφου. Όλοι μας "αγαπάμε" κάτι-κάποιον για κάποιο λόγο. Επίσης μη ξεχνάμε πως η συνείδηση μας καλλιεργήται απο το περιβάλλον μας και αυτή η συνείδηση πολλές φορές μας κάνει να ξεχωρίζουμε τι θεωρούμαι σωστό ή λάθος, αγάπη ή μίσος κτλ.
Δεν διαφωνώ σε τίποτα. Αν κάποιος δεν μας δίνει κάτι, είτε ψυχικά είτε σωματικά είτε για κάποιους ακόμα και υλικά δεν τον αγαπάμε απλά επειδή υπάρχει.
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Οπότε Kyveli, εσύ που συμφωνείς με αυτό που θεωρώ εγώ αγάπη (την δικιά μου έννοια της λέξης) δεν έχω παρα να συμφωνήσω μαζί σου ότι ο σκύλος αγαπάει.

Θα μπορούσα πολύ εύκολα να πω στον αμέσος επόμενο άνθρωπο ότι δεν αγαπάει ο σκύλος βλέποντας ότι δίνει άλλη έννοια στην αγάπη. Με λίγα λόγια απάντηση ξεκάθαρη δεν πέρνουμε γιατί ο καθένας το βλέπει απο άλλη οπτική γωνια.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.644
7.753
Μα εγώ λέω κάτι άλλο. Δεν με απασχολεί αν αγαπάει όπως εγώ. Δεν με απασχολεί να βάλω ταμπέλες σε αυτο που αισθάνεται. Αυτό που γνωρίζω είναι ότι αισθάνεται και μου ανταποδίδει αφοσίωση. Τα υπόλοιπα είναι για να κάνουμε κουβέντα.
 


KICKASS

Well-Known Member
16 Απριλίου 2012
1.396
2
ΠΑΤΡΑ
αγάπη δεν είναι μόνο να σου δίνει ο άλλος αγαθά η το σώμα του,ναί εδώ και πολλά χρόνια αυτό νιώθουν όλοι σχεδόν και αγαπάνε αλλά υπάρχει ένα ποσοστό που αγαπάει για αυτό που είσαι και εκείνο που νιώθεις το ξεχωριστό μέσα σου.δεν ξυπνάς και λές σε αγαπάω δεν γίνεται αυτό.λοιπόν πώς εξηγείται τα σκυλιά που είναι με τους άστεγους??ούτε οι ίδιοι να φάνε δεν έχουν στον σκύλο θα δώσουν.είχαμε πεί για ευγνωμοσύνη και σεβασμό παραπάνω,όλα αυτά και κάτι παραπάνω που νιώθουμε λέγεται αγάπη.δεν είμαστε τα μόνα πλάσματα του πλανήτη που έχουν αισθήματα.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.644
7.753
Το αγαπάω για αυτό που είσαι εμπεριέχει και αυτό ανταλλάγματα. Σε αγαπάω για αυτό που είσαι και μου προσφέρεις με τηνύπαρξη σου στην ζωή μου. Μην μπερδεύεσαι, η ανταπόδωση δεν είναι υλική πάντα.
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Πάντα υπάρχει ανταποδοση στις διαπροσωπικές σχέσεις. Ανεξάρτητα αν ειναι ηθελημένη ή ακούσια.
Μας "δινεται' ενα ερέθισμα που μας κάνει να αγαπάμε. Δεν ξυπνάμε ενα πρωι και αγαπάμε κάποιον που δεν ξέρουμε. Υπάρχει μια στοιχειώδης "επαφή"