Αγελαια συμπεριφορα- ρολοι, αλλαγες, επιθεσεις κλπ


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Και που λετε η ιστορια ξεκινησε ως εξης (το σεντονι αν και δε το χω, χρειαζεται για να μπειτε στο κλιμα)... Πριν 2 χρονια και κατι μετακομισαμε στην εξοχη... απο τις πρωτες μερες στο σπιτι βλεπαμε στο διπλανο χωραφι ενα σκυλι ξαπλωμενο μεσα στα αμπελια. Καποιες μερες νομιζαμε οτι ειναι και νεκρο γιατι εμενε εκει με τις ωρες ακουνητο.Στην προσπαθεια μας να το πλησιασουμε εφευγε. Φοβοταν. Τοτε καταλαβαμε οτι το ζωο ειναι τυφλο-ημιτυφλο. Αρχισα λοιπον να το ταιζω καθημερινα φερνωντας το πιατο ολο και πιο κοντα μεχρι που μια μερα που ειχε πολυ ασχημο καιρο μπηκε μεσα στην αυλη κατω απο ενα πλαστικο μουσαμα. Την ειδα και την χαιδεψα.. ετρεμε ολοκληρη μολις την ακουμπησα και μπηκε πιο μεσα. Οποτε την αφησα στην ησυχια της.

Για να μην μακρυγορω , οι μερες περνουσαν, η σκυλιτσα αρχισε να μας δεχεται και εγινε η "Βlind". Αραζε στον κηπο και στο διπλανο οικοπεδο. Λιγους μηνες μετα τον ερχομο της εφτασε απο μακρια το κογιοτ. Ετσι τη λεγαμε γιατι εμοιαζε με κογιοτ. Μας κοιταζε με περιεργια μεσα απο τις ελιες στα 20-30 μετρα για καμια βδομαδα.

Μια μερα γυρνωντας σπιτι ο μικρος γιος της γειτονισσας μας ηταν στην αυλη (οι αυλες μας συνορευουν και δεν εχουμε φτιαξει φραχτες - δεν υπαρχει προβλημα με τα σκυλια κλπ) επαιζε με το " κογιοτ". Ετσι λοιπον εγινε η "Ινα".

Η γνωριμια με τη Blind εγινε με μια σχετικη ηρεμια αλλα απο τους πρωτους κιολας μηνες φανηκε ποια απο της 2 θα γινοταν η Α. Η Ινα εχει ακομα τα σημαδακια απο τις μαχες για την αρχηγια, ποτε ομως κατι σοβαρο. Στειρωθηκαν και οι 2 λιγους μηνες μετα.

Τα 2 χρονια αυτα περασαν με παιχνιδια, κοιμοντουσαν μαζι, γαυγιζανε μαζι και μπροστα στην Ηρα ηταν και οι 2 υπο. Ακομα και η Θαλεια της" κακοποιησε" χωρις ποτε να αντιδρασει καμια απο τις 2.

Η ηλικια τους σημερα περιπου 6-7 η Blind και 2,5- 3 η Ινα (ηταν κουταβα οταν ηρθε) .

Και φτανουμε στο πριν 2 βδομαδες περιπου. Μας παρατανε εξω απο το σπιτι ενα πιτμπουλο-σταφοειδες αρσενικο στειρωμενο μικρο σε ηλικια , χρονιαρη. Ο σκυλος απο την αρχη εδειξε οτι το μονο που τον νοιαζει ειναι να παιζει. Τιποτα αλλο! Ετσι λοιπον οσο και τον τραμπουκισαν οι 2 τους, η Ηρα ακομα και η Θαλεια!!! ο Ταισον (το πιτμπουλ του γειτονα) ο τυπος απλα γυριζε ανασκελα και εκλαιγε, τον αφηναν και ξανα σαν μπαλακι που χοροπηδαει αυτος.

Ομως η Ινα αλλαξε... αλλαξε προς τη Blind. Και το εβλεπα απλα δεν εδινα την πρεπουσα σημασια. Μια μερα λοιπον εκει που καθοταν στην αυλη η Ινα με τα παιδια της γειτονισσας, η τυφλη στο διπλα οικοπεδο και ο βλακας πηγαινε περα δωθε, μεσα εξω , παει προς τη Blind η οποια ηταν ξαπλωμενη διπλα σε ενα σκουπιδι που ειχε φερει η Ινα... φευγει λοιπον η μικρη και ορμαει , την πιανει απο την πλατη και αρχιζει να την τιναζει. Τρεχουν οι γειτονισσες , δαγκωνεται η μια στο χερι και ευτυχως βγαινει ο Δημητρης τρεχοντας και τις χωριζει. Εγω δεν προλαβα τιποτα να δω γιατι προσπαθουσα να μαζεψω τις δικες μας που ηθελαν να περασουν μεσα απο τη σιτα. Ομως αυτο που ειπωθηκε ειναι " ηθελε να τη βγαλει απο τη μεση, της επιτεθηκε με τοση αγριοτητα που δε σταματουσε με τιποτα". Το ιδιο μου επιβεβαιωσε και ο Δημητρης ο οποιος μου ειπε οτι ευτυχως που δε φορουσε παπουτσια γιατι θα τη σκοτωνε την Ινα ετσι οπως εκανε.

Και φτασαμε σε ενα κοψιμο στην πλατη μεγαλο που ραψαμε καιπολλες μικρες τρυπες στο κεφαλι και μια σκυλα τρομαγμενη που δεν ξερει απο που της ηρθε.

Η Blind ζει απο κεινη τη μερα στον πισω κηπο μας και δεν εχουν ειδωθει.

Για μενα ολο αυτο ηταν περιεργο, θα ηταν ψεμματα να πω οτι περιμενα να συμβει. Κι ομως ειδα πως η εισαγωγη ενος νεου μελους σε μια αγελη μπορει να φερει τα πανω κατω. Οταν δεν υπαρχει ο παραγοντας ανθρωπος να "δειξει" και να "κατευθυνει" συμπεριφορες. Πως ενα ηρεμο σκυλακι 17 κιλων που σου δινει συνεχεια το ποδι του μολις σε βλεπει και γυρναει ανασκελα στις δικες μου σκυλες μπορει να γινει τοσο επικινδυνο. Πως οταν η αγελη αλλαζει μορφη , ενδεχομενως αλλαζει και το χαρακτηρα μελων της. Πως η Ινα μεγαλωσε και θεωρησε οτι πια ειναι η αρχηγος αποφασιζοντας να φυγει η Blind απο τη μεση.
Θυμηθηκα οτι σε αυτα τα 2 χρονια η Ινα εδειχνε σημαδια οτι μεγαλωνει αλλα εγω τα αγνοουσα....

Στο σημερα λοιπον... ο μικρος δεν υπαρχει πια στο προσκηνιο και η Ινα ειναι μονη της. Πως επαναφερω τη Blind ? ποια θα πρεπει κατα τη γνωμη σας να ειναι η διαδικασια?
20246444_10155675470458478_3384890438797745518_n.jpg 20257984_10155671755713478_9109826809646562987_n.jpg 31351434_10156284505913180_5404006844865708032_n.jpg
 


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Πολλές γνώσεις επί του θέματος δεν έχω, οπότε αυτό που θα πω είναι καθαρά βάσει της δικής μου λογικής και των όσων λίγων έχω διαβάσει. Ίσως να τις σύστηνες τη μία στην άλλη από την αρχή λες και έφερνες καινούριο σκύλο στο σπίτι; Δηλαδή στις πρώτες επαφές τους να υπήρχε κάποιο εμπόδιο ανάμεσά τους, πχ σίτα, πόρτα κάτι τέτοιο ώστε αφενός να μην είναι επικίνδυνη η μία για την άλλη αφετέρου να δεις και εσύ τις αντιδράσεις τους. Πχ η Ίνα με το που θα δει/μυρίσει την Blind θα δείξει επιθετικότητα, αδιαφορία, διάθεση επιβολής κλπ. Και η Blind με το που δει την Ίνα θα αντιδράσει με φόβο, με επιθετικότητα, με διάθεση υποταγής; Και σιγά-σιγά να το χτίσεις. Βέβαια αν και οι 2 θέλουν να επιβληθούν η μία στην άλλη, δεν έχω την παραμικρή ιδέα πως να γίνει κάτι τέτοιο και να τεθούν οι νέες (ή να επανέλθουν οι παλιές) ισορροπίες μεταξύ τους όσο το δυνατό πιο αναίμακτα χωρίς να θρηνήσετε θύματα.
 
  • Like
Reactions: Amaliaz


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Και που λετε η ιστορια ξεκινησε ως εξης (το σεντονι αν και δε το χω, χρειαζεται για να μπειτε στο κλιμα)... Πριν 2 χρονια και κατι μετακομισαμε στην εξοχη... απο τις πρωτες μερες στο σπιτι βλεπαμε στο διπλανο χωραφι ενα σκυλι ξαπλωμενο μεσα στα αμπελια. Καποιες μερες νομιζαμε οτι ειναι και νεκρο γιατι εμενε εκει με τις ωρες ακουνητο.Στην προσπαθεια μας να το πλησιασουμε εφευγε. Φοβοταν. Τοτε καταλαβαμε οτι το ζωο ειναι τυφλο-ημιτυφλο. Αρχισα λοιπον να το ταιζω καθημερινα φερνωντας το πιατο ολο και πιο κοντα μεχρι που μια μερα που ειχε πολυ ασχημο καιρο μπηκε μεσα στην αυλη κατω απο ενα πλαστικο μουσαμα. Την ειδα και την χαιδεψα.. ετρεμε ολοκληρη μολις την ακουμπησα και μπηκε πιο μεσα. Οποτε την αφησα στην ησυχια της.

Για να μην μακρυγορω , οι μερες περνουσαν, η σκυλιτσα αρχισε να μας δεχεται και εγινε η "Βlind". Αραζε στον κηπο και στο διπλανο οικοπεδο. Λιγους μηνες μετα τον ερχομο της εφτασε απο μακρια το κογιοτ. Ετσι τη λεγαμε γιατι εμοιαζε με κογιοτ. Μας κοιταζε με περιεργια μεσα απο τις ελιες στα 20-30 μετρα για καμια βδομαδα.

Μια μερα γυρνωντας σπιτι ο μικρος γιος της γειτονισσας μας ηταν στην αυλη (οι αυλες μας συνορευουν και δεν εχουμε φτιαξει φραχτες - δεν υπαρχει προβλημα με τα σκυλια κλπ) επαιζε με το " κογιοτ". Ετσι λοιπον εγινε η "Ινα".

Η γνωριμια με τη Blind εγινε με μια σχετικη ηρεμια αλλα απο τους πρωτους κιολας μηνες φανηκε ποια απο της 2 θα γινοταν η Α. Η Ινα εχει ακομα τα σημαδακια απο τις μαχες για την αρχηγια, ποτε ομως κατι σοβαρο. Στειρωθηκαν και οι 2 λιγους μηνες μετα.

Τα 2 χρονια αυτα περασαν με παιχνιδια, κοιμοντουσαν μαζι, γαυγιζανε μαζι και μπροστα στην Ηρα ηταν και οι 2 υπο. Ακομα και η Θαλεια της" κακοποιησε" χωρις ποτε να αντιδρασει καμια απο τις 2.

Η ηλικια τους σημερα περιπου 6-7 η Blind και 2,5- 3 η Ινα (ηταν κουταβα οταν ηρθε) .

Και φτανουμε στο πριν 2 βδομαδες περιπου. Μας παρατανε εξω απο το σπιτι ενα πιτμπουλο-σταφοειδες αρσενικο στειρωμενο μικρο σε ηλικια , χρονιαρη. Ο σκυλος απο την αρχη εδειξε οτι το μονο που τον νοιαζει ειναι να παιζει. Τιποτα αλλο! Ετσι λοιπον οσο και τον τραμπουκισαν οι 2 τους, η Ηρα ακομα και η Θαλεια!!! ο Ταισον (το πιτμπουλ του γειτονα) ο τυπος απλα γυριζε ανασκελα και εκλαιγε, τον αφηναν και ξανα σαν μπαλακι που χοροπηδαει αυτος.

Ομως η Ινα αλλαξε... αλλαξε προς τη Blind. Και το εβλεπα απλα δεν εδινα την πρεπουσα σημασια. Μια μερα λοιπον εκει που καθοταν στην αυλη η Ινα με τα παιδια της γειτονισσας, η τυφλη στο διπλα οικοπεδο και ο βλακας πηγαινε περα δωθε, μεσα εξω , παει προς τη Blind η οποια ηταν ξαπλωμενη διπλα σε ενα σκουπιδι που ειχε φερει η Ινα... φευγει λοιπον η μικρη και ορμαει , την πιανει απο την πλατη και αρχιζει να την τιναζει. Τρεχουν οι γειτονισσες , δαγκωνεται η μια στο χερι και ευτυχως βγαινει ο Δημητρης τρεχοντας και τις χωριζει. Εγω δεν προλαβα τιποτα να δω γιατι προσπαθουσα να μαζεψω τις δικες μας που ηθελαν να περασουν μεσα απο τη σιτα. Ομως αυτο που ειπωθηκε ειναι " ηθελε να τη βγαλει απο τη μεση, της επιτεθηκε με τοση αγριοτητα που δε σταματουσε με τιποτα". Το ιδιο μου επιβεβαιωσε και ο Δημητρης ο οποιος μου ειπε οτι ευτυχως που δε φορουσε παπουτσια γιατι θα τη σκοτωνε την Ινα ετσι οπως εκανε.

Και φτασαμε σε ενα κοψιμο στην πλατη μεγαλο που ραψαμε καιπολλες μικρες τρυπες στο κεφαλι και μια σκυλα τρομαγμενη που δεν ξερει απο που της ηρθε.

Η Blind ζει απο κεινη τη μερα στον πισω κηπο μας και δεν εχουν ειδωθει.

Για μενα ολο αυτο ηταν περιεργο, θα ηταν ψεμματα να πω οτι περιμενα να συμβει. Κι ομως ειδα πως η εισαγωγη ενος νεου μελους σε μια αγελη μπορει να φερει τα πανω κατω. Οταν δεν υπαρχει ο παραγοντας ανθρωπος να "δειξει" και να "κατευθυνει" συμπεριφορες. Πως ενα ηρεμο σκυλακι 17 κιλων που σου δινει συνεχεια το ποδι του μολις σε βλεπει και γυρναει ανασκελα στις δικες μου σκυλες μπορει να γινει τοσο επικινδυνο. Πως οταν η αγελη αλλαζει μορφη , ενδεχομενως αλλαζει και το χαρακτηρα μελων της. Πως η Ινα μεγαλωσε και θεωρησε οτι πια ειναι η αρχηγος αποφασιζοντας να φυγει η Blind απο τη μεση.
Θυμηθηκα οτι σε αυτα τα 2 χρονια η Ινα εδειχνε σημαδια οτι μεγαλωνει αλλα εγω τα αγνοουσα....

Στο σημερα λοιπον... ο μικρος δεν υπαρχει πια στο προσκηνιο και η Ινα ειναι μονη της. Πως επαναφερω τη Blind ? ποια θα πρεπει κατα τη γνωμη σας να ειναι η διαδικασια?
View attachment 67627 View attachment 67628 View attachment 67629
Εγώ από την μεριά μου, αν κατάλαβα σωστά την περιγραφή είναι θέμα ζήλειας.
Μπήκε νέο μέλος στην ομάδα, ορεξάτο, παιχνιδιάρικο και το δικεδίκησε για δικό της.
 
  • Like
Reactions: Amaliaz


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Οπως το περιγράφεις, το σκουπίδι ήταν η αφορμή και ξεκίνησε ο καβγάς.
Διεκδίκησε η Ινα έναν πόρο που για εκείνη ήταν σημαντικός.
Συμβαίνουν αυτά και στις καλύτερες οικογένειες.
Για μένα δεν είναι λόγος να μένουν χώρια.
Αν συναντηθούν ξανά κατά 90% θα είναι σαν να μην συνέβη τίποτα
 


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Οπως το περιγράφεις, το σκουπίδι ήταν η αφορμή και ξεκίνησε ο καβγάς.
Διεκδίκησε η Ινα έναν πόρο που για εκείνη ήταν σημαντικός.
Συμβαίνουν αυτά και στις καλύτερες οικογένειες.
Για μένα δεν είναι λόγος να μένουν χώρια.
Αν συναντηθούν ξανά κατά 90% θα είναι σαν να μην συνέβη τίποτα
Αρκεί να μην υπάρχει το "έρισμα"
 
  • Like
Reactions: GRDANE


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Οπως το περιγράφεις, το σκουπίδι ήταν η αφορμή και ξεκίνησε ο καβγάς.
Διεκδίκησε η Ινα έναν πόρο που για εκείνη ήταν σημαντικός.
Συμβαίνουν αυτά και στις καλύτερες οικογένειες.
Για μένα δεν είναι λόγος να μένουν χώρια.
Αν συναντηθούν ξανά κατά 90% θα είναι σαν να μην συνέβη τίποτα
Το σκουπιδι σε συνδυασμο με τον τριτο σκυλο. Σκουπιδια υπηρχαν πολλες φορες.
Πιστευω οτι η αντιδραση και των 2 θα ειναι μια χαρα μολις συναντηθουν.
Με ενδιαφερει η "γενικοτερη εικονα" και αν μπορω εγω να κανω κατι κατω απο αυτες τις συνθηκες που ζουνε ωστε να βοηθησω σε πιο ομαλη συμβιωση.

Με ενδιαφερει πολυ η αποψη ανθρωπων που ζουν με αγελες , ειτε εντος ειτε εκτος σπιτιου, απολυτα ελεγχομενες ή τελειως αυτονομες.

Ευχαριστω για ολες τις απαντησεις παιδια.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.886
Αν συναντηθούν ξανά κατά 90% θα είναι σαν να μην συνέβη τίποτα
Ναι αλλά, το ρισκάρεις με ένα σκυλί, που δεν μπορεί να προστατεύσει τον εαυτό του, με κανέναν τρόπο;
Και αν ξανασυμβεί κάτι, όταν θα λείπουν όλοι από τα σπίτια τους;
Μεγάλο το ρίσκο νομίζω :unsure:
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Αρκεί να μην υπάρχει το "έρισμα"
Πάντα θα υπάρχει ένα κοινό αντικείμενο του "πόθου".
Δεν μπορείς να το αποφύγεις αυτό.
Το θέμα ο τρόπος που διεκδικεί ο κάθε σκύλος ξεχωριστά και αν θεωρεί πως αξίζει τον κόπο.
Επίσης τεράστιο ρόλο παίζει κατά την γνώμη μου η αλληλεπίδραση μεταξύ τους, αν καταλαβαίνει ο ένας την γλώσσα του άλλου, τα σήματα που εκπέμπουν.
Η Blind σαν τυφλή που είναι, αναπόφευκτα βρίσκεται σε μειονεκτική θέση σε σχέση με την Ινα, όπως και με κάθε άλλο σκυλο.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Ναι αλλά, το ρισκάρεις με ένα σκυλί, που δεν μπορεί να προστατεύσει τον εαυτό του, με κανέναν τρόπο;
Και αν ξανασυμβεί κάτι, όταν θα λείπουν όλοι από τα σπίτια τους;
Μεγάλο το ρίσκο νομίζω :unsure:
Αυτό είναι ένα θέμα, όντως.
Χρειάζεται επίβλεψη, πάντα.
Εγώ με 2 ποτέ δεν τα αφήνω μόνα τους.
 




Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Η Blind για να βοηθησω λιγο δε διεκδικησε τιποτα. Ηταν ξαπλωμενη διπλα στο σκουπιδι πολλες ωρες. Μολις πηγε ο αρσενικος διπλα της χωρις να προλαβει να κανει καμια κινηση δεχτηκε την επιθεση. Η Ινα δεν προειδοποιησε καν. Δεν πηγε εκει πχ να παρει το σκουπιδι ή γρυλισε ή οτιδηποτε. Σηκωθηκε και εφυγε τρεχοντας κατα πανω της.

Η συμπεριφορα της Ινας απο κεινη τη μερα απεναντι σε ολους μας, σκυλια και ανθρωπους ειναι η ιδια. Η Blind ηταν τρομαγμενη τις πρωτες μερες. Τωρα ειναι μια χαρα και μαλιστα γαυγιζει στη Θαλεια οταν την ενοχλει , ενω πριν κατεβαζε το κεφαλι της και πηγαινε και χωνοταν στη γωνια.
 
  • Like
Reactions: ioanna a




Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Μολις πηγε ο αρσενικος διπλα της χωρις να προλαβει να κανει καμια κινηση δεχτηκε την επιθεση
Αρα και αυτός έπαιξε τον ρόλο του.

Γενικά αντιδράει έτσι η Ινα;
Χωρίς προειδοποίηση, χωρίς τίποτα;
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Αρα και αυτός έπαιξε τον ρόλο του.

Γενικά αντιδράει έτσι η Ινα;
Χωρίς προειδοποίηση, χωρίς τίποτα;
Επαιξε σπουδαιο ρολο πιστευω. Ισως τον πιο σημαντικο.
Γενικα η Ινα δεν επιτιθεται! Παντα ηταν η χαζοχαρουμενη Ινα που ολα τα σκυλια την τραμπουκιζουν. Ειδικα η Θαλεια ακομα και τωρα την κανει οτι θελει.

Σκεψου οτι η Ινα ειναι το σκυλι που στη βολτα μολις ειμαστε εξω απο ενα σπιτι που γαυγιζουν τα σκυλια , πηδαει πανω μας για να φυγουμε. Δε νιωθει καθολου καλα.
Ειναι ομως και το ιδιο σκυλι που θα τραμπουκισει το μικρουλι μαλτεζ και τον ιδιοκτητη του αλλα μπροστα στο ροτβαιλερ θα γυρισει αναποδα.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Επαιξε σπουδαιο ρολο πιστευω. Ισως τον πιο σημαντικο.
Ετσι όπως το περιέγραψες στο τελευταίο μήνυμα, ναι, όντως, αυτός ο μπαγάσας ίσως το πυροδότησε.
Αλλαξε η ισορροπία.
Μου είχε συμβεί και με τα δικά μου, όταν είχα 2 και προστέθηκε άλλος ένας και μετά από ένα χρόνο άλλος ένας. Είχαν ψιλοθεματάκια οι μεγάλοι μεταξύ τους. Η διαφορά βέβαια είναι πως πάντοτε τους επιβλέπαμε και όποια αψιμαχία πήγαινε να δημιουργηθεί την έκοβε η παρουσία μας και μόνο.

Θα δοκίμαζα πάντως με επίβλεψη σιγά σιγά να τις ξαναφέρω μαζί.
Οταν δεις στάσεις σώματος περίεργες έχε τον νου σου να τους αποσπάσεις την προσοχή πριν γίνει στραβή.
 
  • Like
Reactions: Amaliaz


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
απο τους πρωτους κιολας μηνες φανηκε ποια απο της 2 θα γινοταν η Α
Πάνω σε αυτό που έγραψες, έχεις βγάλει κάποιο ξεκάθαρο συμπέρασμα;
Ανεξάρτητα από το περιστατικό.
Και η ερώτηση απευθύνεται και σε άλλους που ζουν με πάνω από 1 έναν σκύλο και για διάστημα πάνω από χρόνο.
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Πάνω σε αυτό που έγραψες, έχεις βγάλει κάποιο ξεκάθαρο συμπέρασμα;
Ανεξάρτητα από το περιστατικό.
Και η ερώτηση απευθύνεται και σε άλλους που ζουν με πάνω από 1 έναν σκύλο και για διάστημα πάνω από χρόνο.
Ναι, ξεκαθαρα. Για 2 χρονια Α ηταν η Blind. Φαινοταν σε ολες τις συμπεριφορες τους. Απο το φαι, τις βολτες, τη σταση σωματος , σε ολα.
Δεν εγινε αμαχητι βεβαια. Υπηρξαν τσακωμοι αλλα μετα απο κανα διμηνο σταματησαν ολα και ζουσαν τελειως αρμονικα.
 
  • Like
Reactions: ioanna a


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Αν και δεν μου αρέσει αυτή η λέξη (αρχηγεία) και ο τρόπος που την χρησιμοποιούμε στα σκυλιά μας, πολλές φορές (μην πω σχεδόν πάντα) ο τσαμπουκάς κρύβει ανασφάλεια και η πραότητα - ηρεμία, αρχηγεία.
 


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
@Amaliaz είναι λίγο αστείο να δωσουμε ''εμεις'' συμβουλές σε εσένα.:p
Εάν...δεν επανατοποθετούσες καθόλου την τυφλή;
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
ΑΜΑΛΙΑ με εχεις μπερδεψει
ποια τα μελη της αγελης?
ποσα είναι?
στην εξισωση για την συμπεριφορά μας βαζεις 3 σκυλια ενω στην περιγραφή σου εχω μπερδευτεί διαβαζω περισσοτερα σκυλια αλλα νομιζα κι ανθρωπους...
ολα μαζι σιγουρα εχουν συνεισφερει στην αλλαγη της ισορροπίας σταδιακά και πρεπει να λαβεις υπόψη
ποια η τελικη ιεραρχια

ποια τα μελη σημερα και να βοηθησεις ωστε η ιεραρχια να παραμεινει σταθερη...
ποτε χωρις επιβλεψη η τυφλη μαζι με τα αλλα
δεν θα καταλαβει καν ποτε θα κανει λαθος και ποτ εθ αδεχτει διορθωση ... οπω ςτο εγραψες οταν συνεβει...
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.830
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU