Αγνωστη ασθενεια χρειαζομαι βοηθεια.


maroon198444

Well-Known Member
8 Ιανουαρίου 2020
55
13
39
Καλημερα σε ολους και καλως σας βρηκα.Το ποστ θα ειναι λιγο μεγαλο για να μπορεσω να εξηγησω καλυτερα χωρις να χρειαστουν πολλες ερωτησεις.Πριν 10 μηνες οταν πηγα να πεταξω τα σκουπιδια βρηκα ενα κουταβακι ηταν δεν ηταν 20 ημερων κατασπρο και τα ματια του ηταν τελειως θολα μπλε και γεματο ψυλλους και τσιμπουρια .το περνω κατευθειαν και το παω στον κτηνιατρο Νο1 αφου το εξεταζει μου λεει οτι εχει χασει το ενα του ματι και να δουμε μηπως μπορεσουμε να σωσουμε το αλλο του κανει και μια ενεση βιταμινης του βγαζει τα τζιμπουρια και το ψεκαζει για ψυλλους και περνω και κατι σταγονες.για 2 μερες τα ματια το ιδιο ξαναπαω πισω και μου λεει τα ιδια και να συνεχισω και να το παρω αποφαση αν θα μπορεσω να το κοιταξω αν θα τυφλωθει τελειως. Απο τα πολλα φευγω και παω απευθειας στον κτηνιατρο Νο2 ο οποιος το κοιταει και μου δινει μια αλοιφη την isathal να την βαλω για 15 -20 μερες . Μετα απο πολλα σωληναρια τα ματια του σκυλου αρχισαν να συνερχονται ξαφνικα το τυφλο επανηλθε.τεσπα χαρηκα πολυ και δεν ηθελα να παω να δωσω συνεχεια στον αλλο απαραδεκτο.Μετα απο 2 μηνες οταν και το σκυλακι εγινε 4 μηνων εκανε πληγες στι πατουσες στα πισω ποδια οι οποιες δεν εκλειναν με τιποτα . Καναμε μικροβιολογικες καλλιεργια για μυκητες πηραμε αντιβιωσεις βιταμινες σε ταμπλετες εκει που εφτιαχναν λιγο τα ποδια γινονταν παλι πληγες και το σκυλι ξεκινησε να χανει και νυχια στα ποδια.Ο Γιατρος επι ενα μηνα δεν μου ελεγε τι εχει και απλα μου εδινε φαρμακα μεχρι και κορτιζονες οποτε αναγκαστηκα εφυγα να παω στον κτηνιατρο Νο3 η οποια με παρεπεμψε απευθειας σε εξεταση αιματος καλλιεργια για μυκητες μια εξεταση για το αν εχει κολλησει καποια απο τις γνωστες ασθενειες η οποια βγηκε αρνητικη.Περιμενοντας τα αποτελεσματα της βιοψιας τα ματια ξαναγυρισαν στο θολωμα και η isathal δεν εκανε δουλεια και αναγκαστηκα να παω στην ακριβη lacrimmune η οποια σε μια εβδομαδα καθαρισε τα ματακια τελειως.Η βιοψια εδειξε οτι εχει αποπτωση κυτταρων και η διαγνωση της κτηνιατρου ηταν οτι εχει επιδερμολυση και οτι δεν μπορω να κανω απολυτως τιποτα γιαυτο μονο να του ανακουφησω τις πληγες που μπορει και να γεμισει παντου καποια στιγμη και την ρωτησα αν μπορω να κανω καποια αγωγη και μου λεει δεν υπαρχει τιποτα που μπορεις να κανεις.Αφου ειδα ετσι φευγω για μια ακομη φορα και παω στον κτηνιατρο Νο4 ο οποιος με βαζει στην διαδικασια της βιοψιας για ακομη μια φορα εξετασεις αιματος πλακες για τα ματια ακτινογραφιες για δυσπλασια καλλιεργια για μυκητες και οτι αλλη εξεταση υπαρχει.Η βιοψια εδειξε δερματιτιδα που ανταποκρινεται στον ψευδαργυρο και για ενα μηνα μεχρι να βγουνε οι εξετασεις βιοψιας μου εδινε κορτιζονες και αντιβιωση και δαιφορα σαμπουαν για να κανουμε μπανιο στα ποδια καθημερινα.ξεκιναμε ψευδαργυρο zinc picolinate και τα πραγμτα δειχνουν να πηγαινουν καλυτερα και μετα οπως χτενιζα το σκυλο βλεπω στην ραχη πισω πυον και οπως κανω να δω τι εχει φευγει το τριχωμα.Τρεχω παλι κτηνιατρο μου λεει επιδερμολυση θα ειναι.γινονται εξετασεις και τελικα δειχνει σταφυλλοκοκο που μαλλον λεει προηλθε απο το ανοσοποιητικο του ου εχει αδυνατισει αρκετα απ οτις κορτιζονες και τις αντιβιωσεις που επερνε για μηνες συν οτι του βρηκε οτι εχει πειραγμενο το συκωτι κα ιαυτο μαλλον απο τις κορτιζονες Τον ξυριζει εκει και τωρα τον πλενουμε 3 φορες την μερα με αντυσιπτικο σαμπουαν και του βαζουμε και fucidin αλοιφη και περνει και χαπια βιταμινες για το συκωτι.Το σκυλι εδω και 3 μερες εχει χασει τελειως την ορεξη του και για φαγητο αλαλ και για νερο.Ουτε μπιφτεκια ουτε μπριζολα ουτε κροκετα της N&D grain free που τον ταιζω ουτε κονσερβα ουτε συκωτια τιποτα.Το μονο που τον καταφερα να φαει μολις εχτες ηταν κονσερβα τονου που πηρα απο το μαρκεετ που αφαγε 3 μικρες και τωρα θα παω να παρω 2-3 κιλα.Ολα αυτα που σας ειπα εινα ισε βαθος 10 μηνων.εχω χαλασει κοντα στις 4.000 ευρω εχω αλλαξει τοσους κτηνιατρους και δεν μπορει να μου πει ενας τι εχει το σκυλι και το προβληαμ ειναι εδω πρεβεζα που μενω εχει μεινει μονο ενας κτηνιατρος καομη που δεν εχω παει.Εχω αρχισει και σκεφτομαι μηπως απο τον εγωισμο μου να κανω καλα το σκυλακι τον ταλαιπωρω και αυτον και εμενα.Να σημειωσω οτι το σκλακι μου ειπαν οτι εινα ασπρο γερμανικο ποιμενικο εινα ιτωρα στα 27 κιλα και μου ειπαν οτι και λογο της αρρωστιας που εχει απο μικρο και απο τις κορτιζονες εμεινε λιγο πισω στην αναπτυξη και θα επρεπε να ειναι κοντα στα 30.συγνωμη για το μεγαλο ποστ απαλ ηθελα να καλυψω οσα περισσοτερα μπορουσα.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.650
19.883
Νομίζω ότι το μόνο που μπορεί να σου πει κάποιος, είναι άπειρα μπράβο, για την προσπάθεια που κάνεις, να μην βασανίζεται ο μικρούλης και να σου ευχηθεί, να έχει την καλύτερη έκβαση όλη αυτή η προσπάθεια και για σένα και για τον σκύλο σου. Ξέρεις υποθέτω, ότι λευκά γερμανικά δεν υπάρχουν. Στην προκειμένη, η "άχρηστη" πληροφορία της ημέρας, αλλά το αναφέρω, για την περίπτωση που τυχόν εστιάζετε, διαγνώσεις και φαρμακευτικά σχήματα, βάση φυλής, αλλά και για να μην κάνεις εικασίες μεγέθους (βάρους πχ) βάση φυλής. Σίγουρα όλα όσα έχει περάσει, στην ηλικία που τα περνάει, έχουν επηρρεάσει το μέγεθος, αλλά αυτό, είναι κάτι που φτιάχνεται και που αν μη τι άλλο, δεν πρέπει να σε απασχολεί προς το παρόν. Θα ξεπεράσει λογικά τα 30 κιλά, ήδη τα 27 δεν απέχουν και πολύ από τα 30, οπότε είναι σκύλαρος έτσι κι αλλιώς. Γενικά, μην πολυακούς όσα τέτοια σου λένε.
Πρέπει να φροντίσεις να τρώει καλά, για να μπορεί να ανταπεξέλθει. Και μην απογοητεύεσαι. Δώσε χρόνο στα φάρμακα, να κάνουν την δουλειά τους και υπομονή να πάρει τα πάνω του, αρκεί βέβαια, να μην έχεις αμφιβολίες για τους γιατρούς που έχεις πάει, και τις διαγνώσεις τους. Εφόσον Πρέβεζα έχετε μόνο έναν, οι άλλοι 3 που πήγες, ήταν σε άλλη πόλη; Θεσ/νίκη μήπως πήγες; Βολεύει να πας; Σίγουρα θα βρεις καλούς γιατρούς εκεί. Εχουν γίνει κατά καιρούς διάφορες σχετικές συζητήσεις στο φόρουμ και θα βρεις οπωσδήποτε στοιχεία.

Βάλε μας και καμιά φωτό του, να τον χαζέψουμε!
 


maroon198444

Well-Known Member
8 Ιανουαρίου 2020
55
13
39
Καταρχην ευχαριστω για την απαντηση.Στο ιντερνετ το βρηκα σαν White German Shepherd και ειναι αναγνωρισμενη σαν φυλη απο το UKC ....το AKC δεν την εχει αναγνωρισει ακομη.τεσπα οπως ειπες η αχριστη πληροφορια της ημερας.εχει 6 κτηνιατρους εδω εχω ηδη παει στους 4 στον εανα δεν παω λογω ιστορικου οποτε μου εμεινε ακομη ενας.Θεσσαλονικη μιλησα με την κτηνιατρικη αλλα μου ειπαν οτι πρεπει να παω να τον αφησω εκει περα για καποιες μερες και αυτο δεν ειναι δυνατον μιας και ειναι και 5 ωρεες δρομο κα ιτο σκυλι δεν εχει μαθει να καθετε και στο αυτοκινητο .Δεν με απασχολει καθολου το μεγεθος αν σκεφτεις οταν το βρηκα 20 ημερων μου ειπαν οτι γκριφονακι ειναι θα γινει 4-5 κιλα.την ρατσα την ψαχνω λιγο για να δω ποια ειναι τα στανταρ του και ποσο απεχει για τιποτε αλλο.Δεν μπορω να τον ταισω με το ζορι γιατι αγριευει αρκετα αν ζοριστει στο οτιδηποτε.Λογω της αρρωστιας του τον εχουμε πολυ καλομαθημενο.Εψαξα λιγο στο φορουμ αλαλ δεν βρηκα κατι σχετικο και λιγο πολυ πολλες αρρωστιες μοιαζουν μεταξυ τους.Η αληθεια ειναι οτι εχω αρχισει και κουραζομαι λιγο μιας και πριν ενα χρονο που πεθανε το προηγουμενο σκυλακι μου ενα χασκυ που ειχα παρει απο εκτροφειο στην Αμερικη που ημουνα το οποιο 2 χρονων μου εβγαλε επιληψια και πεθανε 16 και 14 χρονια με παιδεψε παρα πολυ και δεν ειχα σκοπο να ξαναπαρω σκυλο απο την στεναχωρια που περασα οταν τον εχασα ξαφνικα βρεθηκα με ενα κουταβι απο τα σκουπιδια και αυτο εχει ολες τις αρρωστιες του κοσμου και δεν μπορω να βρω τι εχει.Δεν μπορω να δωσω χρονο στα φαρμακα γιατι μου ειπε η κτηνιατρος οτι η κορτιζονη πειραξε το συκωτι του οποτε και ανγκαστηκα την κοψαμε.Νομιζω οτι ειναι περισσοτερο στην θεληση του σκυλιου πλεον να τα καταφερει.Απλα δεν μπορω να πιστεψω οτι εχω αλλαξει τοσους κτηνιατρους και 6 μηνες με τοσες εξετασεις δεν μπορει ενας να μου πει ρε αδερφε το σκυλακι σου εχει αυτο και αυτο κανε αυτο το πραγμα!Με εχουν ταραξει στις εξετασεις και εξω γεμισει ενα φακελο 2 κιλα απο παλιοχαρτα!
 


Siegfried

Well-Known Member
9 Δεκεμβρίου 2013
301
330
Athens-Crete
Ψάξε βρες έναν καλό κτηνίατρο Θεσσαλονίκη, πάρε όσες εξετάσεις έχετε κάνει και πήγαινε να τον δει
 


maroon198444

Well-Known Member
8 Ιανουαρίου 2020
55
13
39
Οπως ειπα και πριν θα ηταν ιδανικο αλλα δεν ξερω κατα ποσο θα μπορεσει ο σκυλος να ταξιδεψει τοσες ωρες σε αυτοκινητο. ειναι κοντα 5 ωρες.Και αντε και τον πηγα αν μου ζητησει να κανει παλι εξετασεις η το ενα η το αλλο πως θα γινει?γιατι εδω καθε γιατρο που πηγα μου εκανε και διαφορετικες εξετασεις . Αυριο εχω να παω παλι στον κτηνιατρο μιας και με πηρε τηλφωνο και μου ειπε οτι δεν εχει πλεον σταφυλοκοκο αλλα εχει δερματιτιδα και θα χρειαστει να παρει augmentin για 3-4 εβδομαδες 1 χαπι την ημερα γιατι εχει γινει ο οργανισμος του πολυ εαισθητος.Παντως οτι και να τους πεις το μονο που λενε ολοι ειναι οτι αυτοι πανε με οτι λεει η βιβλιογραφια τους βημα βημα.Αυτο που με ανησυχει πιο πολυ τωρα ειναι οτι δεν τρωει καλα .Σημερα με το ζορι εφαγε 150 γραμμαρια τονο απο κονσερβα ( γιατι δεν τρωει τιποτε αλλο ) και μολις του εδωσα και τις βιταμινες για το συκωτι εκανε μετα πα ο2 λεπτα εμετο τα χαπια κομματακια οπως τα εφαγε.
 


Siegfried

Well-Known Member
9 Δεκεμβρίου 2013
301
330
Athens-Crete
Οπως ειπα και πριν θα ηταν ιδανικο αλλα δεν ξερω κατα ποσο θα μπορεσει ο σκυλος να ταξιδεψει τοσες ωρες σε αυτοκινητο. ειναι κοντα 5 ωρες.Και αντε και τον πηγα αν μου ζητησει να κανει παλι εξετασεις η το ενα η το αλλο πως θα γινει?γιατι εδω καθε γιατρο που πηγα μου εκανε και διαφορετικες εξετασεις . Αυριο εχω να παω παλι στον κτηνιατρο μιας και με πηρε τηλφωνο και μου ειπε οτι δεν εχει πλεον σταφυλοκοκο αλλα εχει δερματιτιδα και θα χρειαστει να παρει augmentin για 3-4 εβδομαδες 1 χαπι την ημερα γιατι εχει γινει ο οργανισμος του πολυ εαισθητος.Παντως οτι και να τους πεις το μονο που λενε ολοι ειναι οτι αυτοι πανε με οτι λεει η βιβλιογραφια τους βημα βημα.Αυτο που με ανησυχει πιο πολυ τωρα ειναι οτι δεν τρωει καλα .Σημερα με το ζορι εφαγε 150 γραμμαρια τονο απο κονσερβα ( γιατι δεν τρωει τιποτε αλλο ) και μολις του εδωσα και τις βιταμινες για το συκωτι εκανε μετα πα ο2 λεπτα εμετο τα χαπια κομματακια οπως τα εφαγε.
Γι αυτό πάρε τον κτηνίατρο πρώτα ένα τηλέφωνο, εξήγησε του το ιστορικό και τις δυσκολίες και στείλε τους τις εξετάσεις με mail. Όλες. Και βλέπεις πως πάει και αν μπορεί να σε αναλάβει για αρχή έτσι ή να σου δώσει μια γνώμη
 


maroon198444

Well-Known Member
8 Ιανουαρίου 2020
55
13
39
φιλε μου καλημερα.Εχω ψαξει για δερματολογο εδω και πολυ καιρο και βρηκα τον Κουτσουβελη και αν θυμαμαι αντε να υπηρχε αλλος ενας -1δυο. επικοινωνησα μαζι του τηλεφωνικα και ο ανθρωπος ηταν προθυμος να με βοηθησει εστω και τηλεφωνικα.του εστειλα ολες τις εξετασεις μεσω εμαιλ και φωτογραφιες απο τις πληγες του σκυλου και μου ειπε διαφορες περιπτωσεις αλλα πρεπει μου λεει να ερθεις εδω για να τον δω γιατι απο φωτογραφιες δεν γινεται σωστη διαγνωση πραγμα που το καταλαβαινω.Αλλα και παλι ο ιδιος δεν μπορουσε να καταλαβει τι ηταν και ειπε οτι ισως να ειναι καποιο αυτοανοσο αλλα η περιπτωση του μοιαζει με πολλα.Το προβλημα αυτη την στιγμη ειναι οτι οπου παω ο καθενας με φορτωνει με την δικη του θεραπεια βγαζοντας την δικη του διαγνωση χωρις κανενας απο αυτους να ειναι σιγουρος για το τι εχει το σκυλι.Το να φτασω Αθηνα να χαλασω 300-400 ευρω και απλα να μου πει οτι ΙΣΩΣ να ειναι αυτο να φαω και την ταλαιπωρια και εγω και το ζωο μου κακοφαινεται αρκετα..Το προβλημα μου τωρα ειναι να φαει το σκυλι κανονικα γιατι 3 μερες τρωει ελαχιστα εως καθολου και ο κτηνιατρος μου το μονο που μου ειπε ειναι να το δωσω losec kai peptonorm. αλλα εδω και 3 μερες δεν εχω δει καποια διαφορα.Με το ζορι θα φαει 150 γραμμαρια τονο.
 
  • Like
Reactions: mareco


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.650
19.883
Δυστυχώς είναι λογικά όλα αυτά που λες.
Κανένας γιατρός όσο καλή θέληση και να 'χει, δεν θα αναλάβει την ευθύνη, της εξ'αποστάσεως διάγνωσης και φαρμακευτικής αγωγής.
Ρώτα τον γιατρό σου, μήπως πάρεις κάποια φαρμακευτική τροφή. Hill's i/...κάτι πχ. Δεν θυμάμαι ποια είναι για γαστρεντερικά θέματα. i/d ίσως. Το έξτρα θετικό μ'αυτές τις τροφές, είναι ότι για κάποιο λόγο, είναι ιδιαίτερα εύγεστες και κατά γενική ομολογία, τις τρώνε με σχετική ευκολία. Νομίζω δεν χάνεις τίποτα, να δοκιμάσεις.
 


maroon198444

Well-Known Member
8 Ιανουαρίου 2020
55
13
39
Mareco Τις ειχα παρει και πιο παλια οταν εκανε για καποια διαστημα εμετο και με το ζορι τις ακουμπησε υτες τις hills και ειχα παρει καμια 20αρια να τις εχω και αφου δεν τις ετρωγε μου ειπε ο κτηνιατρο να του τις γυρισω πισω γιατι αν θυμαμαι εκαναν και 3-4 ευρω η μια.Φυσικα και ο κτηνιατρος μιλησε λογικα διαγνωση απο αποσταση δεν γινεται αλλα και πλαι τι διαφορετικο θα του εκανε και να πηγαινα εκει οταν εχω κανει 2 βιοψιες 3-4 βιοχημικες αλλες τοσες καλλιεργιες για μυκητες , αλλες τοσες αιματος , ποσα τεστ ουρων ακτινογραφιες τεστ για τα ματια ατελειωτα δειγματα απο τα νυχια εξτση στοτομαα στα δοντια.δεν ξερω τι αλλο να κανω.
 
  • Like
Reactions: mareco


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.650
19.883
Υποθέτω, δεν θα έχει ίσως εμπιστοσύνη, στα αποτελέσματα των εργαστηριακών εξετάσεων των άλλων. Θα θέλει να τα κάνει στο (σε) δικό του εργαστήριο. Ε, δεν μπορείς να του πεις τίποτα. Σωστό και λογικό είναι.
 


maroon198444

Well-Known Member
8 Ιανουαρίου 2020
55
13
39
Δεν το κατηγορω αλλα για να πω την αληθεια μου φαινεται οτι ολοι οσοι πηγα κοιταν να μου φανε οσα περισσοτερα χρηματα γινεται.Ητελευταια βιοχημικη εξεταση που εκανα ηταν 19/12 και σημερα θελει παλι να του κανει βιοχημικη δηλαδη με το ζορι 20 μερες μετα.εχω κανταντησει να μου κοβουνε ολοι ταριφα ενα 300 και βαλε καθε μηνα.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.650
19.883
Κοίτα, όταν ο σκύλος παίρνει τόσα φάρμακα και δη κορτιζόνες, είναι κανόνας οι τόσο συχνές εξετάσεις, για να ελέγχουν αν πειράζονται άλλα ζωτικά όργανα εξαιτίας των φαρμάκων και να πορευθούν αναλόγως. Η σκύλα μου, κάνει κάθε βδομάδα γενικές και βιοχημικές. Εχω όμως άλλη σχέση με τον γιατρό μας. Δεν είναι πρώτο θέμα το οικονομικό. Προηγείται το καλό του σκύλου, σε συνδιασμό με την εμπιστοσύνη που έχω, στον συγκεκριμένο άνθρωπο. Αυτό βέβαια, είναι καθαρά υποκειμενικό και προσωπικό του καθενός μας.
 


maroon198444

Well-Known Member
8 Ιανουαρίου 2020
55
13
39
κορτιζονες πηρε για ενα μηνα συστηματικα που επερνε μια μεσαια δοση απο οτι μου ειπε η κτηνιατρος.δεν ξερω κατα ποσο μπορει να κανει ζημια σε τοσο διαστημα περισσοτερο υποψια εχω να του εκανε ζημια η N&D τροφη που μου εδωσε η κτηνιατρος που εχει αρκετη πρωτεινη και ετρωγε σιγουρα 100-150 γραμμαρια παραπανω απ οσοο ελεγε η δοσολογια παρα η κορτιζονη .μου ειναι απλα δυσκολο να εμπιστευτω καποιον που δεν μπορει να βρει τι εχει το σκυλι μου οταν του δινω και το ελευθερο να κανει οτι εξεταση θελει και απλα παει στα τυφλα υποθετοντας και φορτωνοντας τον φαρμακα.περισσοτερο μου φαινεται οτι παω σε φαρμακειο παρα σε κτηνιατρειο.Εσυ κανεις τις εξετασεις γιατι προφανως και ξερεις τι εχει το σκυλακι σου.εγω κανω εξετασεις την μια πισω απο την αλλη και δινω φαρμακα χωρις να ξερω το γιατι.αν ηξερα τι εχει καθε μερα θα του εκανα αν χρειαζονταν.Οταν το σκυλι κατι εχει και της λεω δεν τρωει και μου λεει παρε losec χωρις καν να εχει δει την αιτια πως να εμπιστευτω?ο αλλος μου το εβγαλε τυφλο.αμα σου ανεβασω φωτο ποσα φαρμακα αντισηπτικα ορους γαζες σπρει για hot spots 3 διαφορετικες βιταμινες ψευδαργυρους αλοιφες κρεμες και σταγονες isathal lacrimmune tobrex για τα ματια συρριγγες για ταισμα για νερο γαντια σιροπια peptonorm και αλλο ενα κορτιζονες augmentin losec μπλε σπρει , silver σπρει , λαδια καρυδας , κεραλοιφες , πουλβο διαφορα σαμπουαν , εχω γεμισει ενα ολοκληρο κιβωτιο μεσα σε 6 μηνες αν συνεχισω ετσι για κανενα χρονο θα ανοιξω φααρμακειο στο τελος.
Υπαρχει περιπτωση να εχασε την ορεξη του επειδη εκοψε την κορτιζονη εδω και καποιες μερες?γιατι οσο την επερνε δεν χορτενε με τιποτα!
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.650
19.883
Σε γενικές γραμμές τα ίδια λέμε.
Είναι κυρίως θέμα εμπιστοσύνης και σχέσης με τον γιατρό σου.
Ακόμη κι αν δεν μπορεί να κάνει εύκολα διάγνωση, παίζει (σε μένα τουλάχιστον) μεγάλο ρόλο, το πως θα διαχειριστεί την όλη κατάσταση. Και πόσο θα σε κάνει να νοιώσεις, ότι το κάνει μόνο για να εισπράξει.

Για την κορτιζόνη δεν ξέρω να σου πω, αν παίζει ρόλο στην όρεξη. Εμένα παίρνει συστηματικά, έναν μήνα τώρα και τρώει μια χαρά. Δεν σου λέω περισσότερο από πριν, γιατί όλη της την ζωή, ήταν ιδιαίτερα μίζερη με το φαγητό. Τώρα βέβαια, κάνω τεράστιες παραχωρήσεις εννοείται, γιατί πρέπει να τρώει, και της δίνω καθημερινά, ότι περισσότερο λαχταριστό μπορώ. Οπότε σίγουρα, παίζει κι αυτό τον ρόλο του.
 


maroon198444

Well-Known Member
8 Ιανουαρίου 2020
55
13
39
Εμενα να σου πω την αληθεια η κορτιζονη μου φαινεται οτι του εκανε περισσοτερο κακο.δεν χορτενε με τιποτα και ειχε παχυνει αρκετα απο συχνοουρια αλλο τιποτα μιλαμε κατουρουσε συνεχομενα για πανω απο 30 δευτερολεπτα που το ειχα μετρησει.Αν ηταν μεγαλο το σκυλι θα εκανα καποιες υποχωρησεις αλλα επειδη ειναι κουταβι 10-11 μηων ακομη προσπαθω να βρω μια ακρη οσο πιο γρηγορα γινεται . ειναι 4 μηνες τωρα με κολαρο για να μην γλυφει πληγες τις πατουσες και τρωει τα νυχια του και το βγαζει μονο στην βολτα . στεναχωριεμαι που τον βλεπω ετσι . δεν μπορει να τρεξει κουτουλαει απο το παλιο κολαρο τωρα δεν τρωει.ειναι δυσκολο να τον βλεπω ετσι καθε μερα και να μην μπορω να βρω μαι ακρη τοσους μηνες.Φοβαμαι μην <φυγει> και φυγει ταλαιπωρημενος τοσο μικρος χωρις να εχει χαρει τιποτα σαν φυσιλογικο σκυλι γιαυτο και τρωγομαι και νευριαζω με τους κτηνιατρους.Το αν ενδοαιφερεται πραγματικα η το κανει μονο να εισπραξει δεν μπορω να το δω.Δεν βλεπω κανενα ιδιαιτερο ενδοιαφερον .ξερεις ραντεβου επισκεψη πληρωμη. κατι που μου εκανε εντυπωση ηταν οτι πηγα για την καλλιεργια την προηγουμενη φορα και πηρε δειγμα απο ενα σπυρακι που ειχε πυον.παω να πληρωσω και μου λεει 30 ευρω.Α οχι μου λεει ειναι 65 γιατι ειναι και η καλλιεργια δωσε μου 60.Δηαλδη με τον που τον παω να τον δει που μου λεει αυτη φερτον κανει δεν κανει κατι πρεπει να την πληρωσω ενα 30αρι.Σε αλλον κτηνιατρο που πηγα για καλλιεργια μου πηρε μονο το 30αρι και τιποτε αλλο.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Η βιοψια εδειξε οτι εχει αποπτωση κυτταρων και η διαγνωση της κτηνιατρου ηταν οτι εχει επιδερμολυση
Η βιοψια εδειξε δερματιτιδα που ανταποκρινεται στον ψευδαργυρο
Τρεχω παλι κτηνιατρο μου λεει επιδερμολυση θα ειναι.γινονται εξετασεις και τελικα δειχνει σταφυλλοκοκο που μαλλον λεει προηλθε απο το ανοσοποιητικο του ου εχει αδυνατισει αρκετα απ οτις κορτιζονες και τις αντιβιωσεις που επερνε για μηνες συν οτι του βρηκε οτι εχει πειραγμενο το συκωτι κα ιαυτο μαλλον απο τις κορτιζονες
Συνοπτικά
2 κτηνίατροι από ότι διαβάζω λένε για επιδερμόλυση.
Εχει πρόβλημα στα μάτια του το οποίο λύθηκε;
Και οοοοοοολα τα υπόλοιπα είναι παρενέργειες και προβλήματα που προήλθαν από τις φαρμακευτικές αγωγές.
ΣΩΣΤΑ;;;;

Αυτό που σου είπε η 3η κτηνίατρος δηλαδή πως
δεν μπορω να κανω απολυτως τιποτα γιαυτο μονο να του ανακουφησω τις πληγες που μπορει και να γεμισει παντου καποια στιγμη και την ρωτησα αν μπορω να κανω καποια αγωγη και μου λεει δεν υπαρχει τιποτα που μπορεις να κανεις
Στέκει;;
Το έχεις ψάξει;

Ποιός κτηνίατρος από όλους αυτούς παρακολουθεί τώρα τον σκύλο;;
 
  • Like
Reactions: GRDANE


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.650
19.883
Καταλαβαίνω και πάλι μπράβο σου, που έχεις κάνει τόσα.
Ελπίζω, πως το αποτέλεσμα θα σε δικαιώσει τελικά και θα απολαύσετε μια υπέροχη ζωή μαζί.

Αν σε παρηγορεί, έχω βρωμόσκυλο, που μπορεί να κατουράει για πάνω από 40 δευτερα με το ρολόι όπως λες, χωρίς να έχει πάρει κορτιζόνη. Ετσι. Γιατί μπορεί.

Ισως επίσης σε βοηθήσει να σου δείξω για παράδειγμα τα παρακάτω, σε περίτπωση που δεν γνωρίζεις ότι υπάρχουν:
Υπάρχουν ευτυχώς πάρα πολλά προιόντα που κάνουν τις ζωές τις δικές μας και των σκύλων μας, αρκετά καλύτερες.
 


maroon198444

Well-Known Member
8 Ιανουαρίου 2020
55
13
39
Συνοπτικά
2 κτηνίατροι από ότι διαβάζω λένε για επιδερμόλυση.
Εχει πρόβλημα στα μάτια του το οποίο λύθηκε;
Και οοοοοοολα τα υπόλοιπα είναι παρενέργειες και προβλήματα που προήλθαν από τις φαρμακευτικές αγωγές.
ΣΩΣΤΑ;;;;

Αυτό που σου είπε η 3η κτηνίατρος δηλαδή πως


Στέκει;;
Το έχεις ψάξει;

Ποιός κτηνίατρος από όλους αυτούς παρακολουθεί τώρα τον σκύλο;;
Λοιπον να στα πω αναλυτικα γιατι δεν ηθελα να γραψη 3 σελιδες εξαρχης. Ητριτη κτηνιατρος που εκανε και την πρωτη βιοψια πηρε 2 δειγματα τα οποια προηλθαν ακριβως πανω απο τα τραυματα/πληγες.Η βιοψια εδειξε την αποπτωση και η κτηνιατρος ειπε οτι προκειται για επιδερμολυση και οτι δεν μπρω να κανω τιποτα γιαυτο.Οταν πηγα στον τετρτο κτηνιατρο τον οποιο ειμαι ακομη εδω και 2.5 μηνες κοντα μου ειπε οτι πρεπει να ξαναγινει η βιοψια γιατι η κτηνιατρος δεν επρεπε να παρει δειγμα μονο απο τις πληγες και οτι ηταν φυσικο να δειξει αποπτωση κυτταρων αφου πηρε απο κατεστραμενο δερμα δειγματα και μονο απο εκει. οποτε αυτος πηρε δειγματα και απο πληγη αλλα και απο καθαρο δερμα συνολικα 3 δειγματα τα οποια εδειξαν οτι προκειται για δερματιτιδα η οποια ανταποκρινεται στον ψευδαργυρο και ετσι ξεκινησαμε την θεραπεια.Αφου πηγαινε καλα εμφανιστηκε η πληγη πισω στην ραχη που εγραψα σε μεγεθος διευρου περιπου οπου ειχε πληγη και εφυγε το τριχωμα.Με το που το βλεπει μου λεει μαλλον ειναι επιδερμολυση γιατι εδειξα κατι φωτογραφιες σε εναν καθηγητη μου τον οποιο εμπιστευομαι απολυτα και μου ειπε οτι ειναι επιδερμολυση.Αφου πηραμε δειγμτα καλλιεργια για βιοχημικες και μυκητες τα αποτελεσματα εδειξαν οτι εχει σταφυλλοκοκο και ξεκινησαμε την θεραπεια αμεσως μετα απο 10 μερες περιπου ξαναπερνουμε δειγμα και εχτες βγηκαν τα αποτελεσματα και λεει δεν εχει σταφυλλοκοκο αλλα δερματιτιδα οποτε και ξεκιναω augmentin 1 χαπι την μερα.Την ρωταω αν Προκειται για επιδερμολυση τελικα και μου λεει οτι το αννοσοποιητικο του ειναι πολυ αδυναμο και ετσι κολαει πολυ ευκολα αρρωστιες γιαυτο και εγινε η πληγη.Τωρα δεν ξερουμε αν εινα ιεπιδερμολυση η οχι.Το αννοσοποιητικο ειναι αδυναμο λογο της κορτιζονης που επερνε για 30-35 μερες και απο τις αρρωστιες που εχει περασει.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Η επιδερμολυση είναι μορφή δερματιτιδας;
Ο σταφυλοκοκος μπορεί να συνυπάρχει με την επιδερμολυση;
 


maroon198444

Well-Known Member
8 Ιανουαρίου 2020
55
13
39
Η επιδερμολυση είναι μορφή δερματιτιδας;
Ο σταφυλοκοκος μπορεί να συνυπάρχει με την επιδερμολυση;
Ο σταφυλλοκοκος ειναι κατι που το εχουμε ολοι πανω μας απλα εμφανιζεται περισσοτερο σε μικρα παιδια η πολυ μεγαλους η γενικα οποιος εχει αδυναμο αννοσοποιητικο λογο φαρμακων η αρρωστιας.οποτε ναι μπορει να συνυπαρξει αλλα θα μπορουσε να ειναι κια για χιλιους δυο αλλους λογους.Η επιδερμολυση σχετιζεται με την δερματιτιδα απλα δεν ειναι κατι επιφανειακο ειναι κατι που χωριζει τις στοιβαδες του δερμτος απο μεσα οποτε αυτο ξεκιναει απο μεσα.φευγω τωρα να παω στο κτηνιατρο να δω τι μπορω να κανω τουλαχιστον για το φαγητο που δεν τρωει γιατι αν δεν φαει κιολας θα ειναι πολυ περισσοτερο αδυναμος και φοβαμαι θα χειροτερψει το πραγμα.
 
  • Like
Reactions: Yorkaddict


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.813
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf