Αγορά Γερμανικού Ποιμενικού






BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
efiny γεια σου και καλώς ήρθες στο forum :)
Έκατσα και διάβασα όλα τα ποστ σου και αυτό που κατάλαβα είναι ότι έχεις μπερδεύψει το θέμα σκύλο. Το ότι θα πάρεις μια φυλή Γερμανικού ποιμενικού το οποίο θεωρείτε θαρραλέο, μαχητικό, προστατευτικό και εγώ δεν ξέρω τι δεν σημαίνει ότι είναι καλά πράγματα αυτά για έναν μέσο άνθρωπο. Έχεις τρια παιδιά απο ότι κατάλαβα, είσαι σε θέση να αφιερώσεις χρόνο για να μάθεις στο σκύλο να συμπεριφέρεται σωστά? Είσαι σε θέση να "κουμαντάρεις" ένα θαρραλέο, άφοβο και προστατευτικό ζώο?
ΝΑΙ τα γερμανικά έχουν το χάρισμα να μαθαίνουν και να εκπαιδεύονται πολύ καλά αλλα... σε έμπειρα χέρια! Κάποιος που δεν έχει εμπειρία σε δυνατά σκυλιά το "εύκολα εκπαιδευμένο" θα του γυρίσει μπούμεράγκ.
Αν και δεν έχω ψάξει το θέμα των Γ.ποιμενικών εκτροφείς έχω την εντύπωσει ότι τα περισσότερα που ξέρω έχουν σκυλιά εργασίας. Δηλαδή ναι μεν είναι εκτροφεία αλλά τα σκυλιά τους τα εκπαιδεύουν και τα "εργάζουν". Οπότε πρόσεχε αν τελικά αποφασίσεις να πάρεις αυτή την φυλή και βρεθείς ξαφνικά με κάνα "αληθηνό" Γερμανικό μέσα στο σπίτι...
Να πω επίσης ότι το να δώσεις σκύλο 15μηνών επειδί "δεν χώραγε στο σπίτι" ακούγεται λίγο άσχημο απο την στιγμή που οι περισσότεροι εδώ μέσα ζουν σε διαμερίσματα των 50τμ και έχουν σκυλιά 50κιλών.
Anyway, γίνομαι κουραστικός. Ότι απορίες έχεις μη ντρέπεσαι και μη αγνοείς αυτά που σου απαντάνε τα παιδιά εδώ μέσα.
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
παρεπιμπτοντως, βρηκα κουταβι! τη κυριακη θα παω να το παρω! οσο αφορα το φυλο του ο κιρκη με μπερδεψε! θηλυκο τελικα η αρσενικο? εχει 4 κουταβια 2 αρσενικα κ δυο θηλυκα. υπαρχει κατι αλλο που θα πρεπει να προσεξω στην επιλογη?
Πολλά πρέπει να προσέξεις αλλά γιαυτό πληρώνουμε τόσα στους εκτροφείς, για να μας "διαβάσουν" και να μας προτείνουν πιο κάνει για εμάς.
Πάντως μη πάρεις το σκυλάκι που έρχεται και σε γλύφει, τρίβεται και πηδάει πάνω σου... :)
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Γειά σου efiny!
Είμαι ο Στέλιος και εχω έναν εκτροφικό Γερμανικό Ποιμενικό!
Θέλω να μου απαντήσεις σε κάποιες ερωτήσεις για να καταλαβαινόμαστε λίγο!

Σ'αρέσει που υπάρχουν τριγύρω σου αδέσποτα?
Καταλαβαίνεις τι θα πει γεννά?
Καταλαβαίνεις τι θα πει να κάνεις κάποια γέννα με το σκύλο που θα πάρεις σε 2 μέρες και να χαρίσεις αυτα τα κουτάβια σε άλλους και αυτοί οι άλλοι δεν μπορέσουν να τα αναθρέψουν σωστά με αποτέλεσμα η να το κρατήσουν και να αποκτήσει πρόβλημα συμπεριφοράς η να το παρατήσουν?
Ξανά,σ'αρέσουν τα αδέσποτα?

Ο σκύλος δεν έχει και κάποια ιδιαίτερη καΐλα να ζευγαρώσει,καΐλα έχει ο ιδιοκτήτης του που νομίζει ότι θα διαιωνίσει το είδος του!Αλλά δεν ξέρει πως θα τα μεγαλώσει αυτα τα 6-10 κουτάβια που θα βγουν!Δεν νομίζεις ότι είναι λίγο εγωιστικό?Σε ρωτάω για να δω πως σκέφτεσαι!

Πάμε λίγο στον θέμα του εκτροφέα!Αυτοί οι εκτροφείς που σου είπαν ότι ένα κουτάβι κοστίζει 1200ευρώ και 1400ευρώ για να αποκτηθεί!Ξέρεις γιατί?Όταν πήρες τηλέφωνο στο εκτροφείο τι σου είπαν?Οι εκτροφείς είναι στην Γερμανία!Προφανώς είναι μαζί με κάποια από τα καλύτερα σκυλιά τους,αυτα τα σκυλιά διαγωνίζονται για κάποια θέση που αμέσως αμέσως σημαίνει ότι είναι άψογοι σε όλα τους,που σημαίνει ότι προφανώς τα κουτάβια αυτών των σκύλων θα δίνει προφανώς ακριβά!Επίσης για να μην λέμε ότι ο εκτροφέας τα δίνει πολύ ακριβά θέλεις να μου πεις πόσο κοστίζει η μεταφορά η συντήρηση και η συμμετοχή σε τέτοιου επιπέδου αγώνες?Θα σου απαντήσω εγώ,ΠΟΛΥ!Ξέρεις πόσα είναι τα έξοδα της γεννας?Τα έξοδα επιβασης που πολλές φορές ο εκτροφέας στέλνει τον σκύλο στο εξωτερικό και δεν γίνεται η επιβαση στο εκτροφείο του?Ξέρεις πόσο κοστίζουν οι κτηνίατροι?Πιθανές αρρώστιες την σκυλας κατά την διάρκεια τις γεννας η μετά?

Πάμε παρακάτω,αν εσυ που πάρεις το σκύλο από τον εκτροφέα και τον ζευγαρώσεις αργότερα με δική σου ευθύνη και με το καλό δώσεις τα κουτάβια λέγοντας με περηφάνια ότι τα κουτάβια αυτα είναι του σκύλου μου που τον πήρα από το τάδε εκτροφείο και στην συνέχεια τα κουτάβια μεγαλώσουν και γίνουν ανεξέλεγκτα στην συμπεριφορά από λάθος χειρισμούς των ιδιοκτητών η επιθετικα η με προβλήματα σωματικά ξέρεις τι θα γίνει τότε?Θα βγουν και θα πουν ότι το τάδε σκύλο που τον πήρε εκείνη η κυρία από εκείνο το εκτροφείο που μας έδωσε αυτό το ατίθασο κουτάβι δεν είναι καλό και ότι τα σκυλιά του δεν είναι καλά άρα μην πατέ να πάρετε!

Καταλαβαίνεις ότι είναι πολύ λεπτά τα πράγματα και χρειάζεται παιδεία!Το προχώρησα πολύ ίσως υπερέβαλλα και λίγο αλλά έτσι είναι τα πράγματα!

Να σου δώσω και μια συμβουλή?Αυτόν τον σκύλο που λες ότι θα θεωρείς οικογένεια σου θα τον πάρεις σε 2 μέρες?Έτσι χωρίς σκέψη?Χωρίς έρευνα?
 


efiny

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2010
65
0
πειραιας
σεβαστα αυτα που λετε. ποτε δεν ειπα οτι ειμαι ξερολας. δεν εδωσα τη ζηνα γιατι δε χωραγε σπιτι.ξαναδιαβασε το. στραβωσε το πελμα του μπροστινου της ποδιου κ ο κτηνιατρος μου ειπε οτι αυτο φταιει. δεν ηξερα τοτε, σαστισα κ τρομαξα οτι θα κατεστρεφα το σκυλι. γιαυτο την εδωσα. εμπειρια αποκτα κανεις μεσα απο την ασχολια που θα εχει. γιαυτο ως πρωτο βημα γραφτηκα εδω. γιαυτο απο δω κ περα θα ρωταω τον εκτροφεα που θα το παρω τι να κανω αν τυχει κατι. χρονο ναι εχω οπως κ ολοι που δουλευετε εδω. στη δικη μου περιπτωση δε θα μενει ποτε μονο γιατι ειναι εδω τα παιδια οταν εγω λειπω στη δουλεια. μη μου το παρουσιαζετε ως τερας αυτο το σκυλι γιατι ξερετε πολυ καλα οτι δεν ειναι! κανενα σκυλι δε δαγκωνει το χερι που το ταιζει, που το αγαπαει που ειναι μελος της οικογενειας. γιατι νοιωθω οτι με κρινετε? μπηκα εδω μεσα για βοηθεια κ εχω δεχτει επιθεσεις επειδη αγαπαω αυτη τη ρατσα! δε θα αλλαξω γνωμη! θα κανω οτι μπορω για ναναι η ζωη ολων μας ευκολοτερη με το σκυλι κ για το ιδιο το σκυλι.
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Πότε προλαβες και βρηκες 4 εκτροφεις?
Μηπως με την λεξη "εκτροφεας" εννοεις οποιον κανει γεννα και πουλαει σκυλια με αγγελιες?

Πες σε παρακαλω τα ονοματα των εκτροφειων. Επιτρεπεται να αναφερεις ονοματα στο φορουμ, οπότε μην δισταζεις.
 


efiny

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2010
65
0
πειραιας
στελιο ετσι που το θετεις εχεις δικιο κ δε θα το ζευγαρωσω ποτε! ο λογος που ελεγα να το ζευγαρωσω ηταν καθαρα για ψυχολογικους του σκυλου, δηλ ειναι η φυση του να ζευγαρωσει εστω μια φορα. αλλα ετσι που το εθεσες ναι, εχεις δικιο δε θα το κανω. για τους εκτροφεις το ξερω, μου τα εξηγησαν οι ιδιοι οταν ρωτησα το ιδιο. το σκεφτομαι χρονια τωρα στελιο. ερευνα τι εννοεις?
 


efiny

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2010
65
0
πειραιας
μονο 4? 104 βρηκα! στο σαιτ του ΚΟΕ πρωτα απολα! εκει εχει ολα τα εκτροφεια της ελλαδας! αν δεν ειναι εκτροφεια τοτε ο ΚΟΕ ψευδεται!
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Κανένας δεν σε κρίνει efiny απλά αν διαβάσεις μερικά θέματα στο forum θα δεις πολλά άτομα που βιάστηκαν να αποκτήσουν σκύλο και πέρασαν λίγο ζόρικες στιγμές.
Δεν σου λέμε να μη πάρεις σκύλο! Αλίμονο!
Γιατί το κουράσαμε το θέμα και χωρίς παρεξήγησει έχω ψιλοβαρεθεί να λέω τα ίδια, με το καλό να το δεχτεις το κούταβο. Δεν μας είπες τι φύλο θα πάρεις (πες μας και απο που αν επιτρέπεται). Και εγώ στην θέση σου θυληκό θα έπερνα γιατί τα θεωρώ πιο "ήρεμα" :)
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
ΟΚ τοτε. Και μιλησες με ολους και δεχτηκαν να δωσουν κουταβι? Τι ειπαν? Τι σε ρωτησαν? Ηθελαν να σε γνωρισουν απο κοντα, συνεντευξη κλπ?
 


efiny

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2010
65
0
πειραιας
να κανω μια ερωτηση προς ολους εσας που προσπαθειτε να με αποκαρδιωσετε κ που με κρινετε? εσεις οταν αποκτησατε για πρωτη φορα αυτο το σκυλι εισασταν τερατα γνωσεων? τα γνωριζατε ολα?
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Χωρίς να ακουστώ "ανώτερος" τα τρια πρώτα μου σκυλιά ήταν απο shelter. Το πρώτο ήταν 10χρονών, έζησε τέσσερα χρόνια μαζί μου και μου έμαθε τι πάει να πει σκύλος...
 
  • Like
Reactions: Valieto


baiz

Well-Known Member
3 Ιουλίου 2009
143
0
Πες μας αν θες το ονομα του εκτροφειου που θα σου δωσει κουταβι του...
 


Elli

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
3.885
193
49
Αθήνα
Δεν προσπαθούν τα παιδιά ούτε να σε αποκαρδιώσουν ούτε να σε κρίνουν, να βοηθήσουν μέσα από εμπειρίες προσπαθούν! 12 σελίδες νήμα είναι δυνατόν να είναι για κακό? Λες να έχει κανένας προσωπικά μαζί σου? Κανένας δεν γεννήθηκε γνωρίζοντας απλά μιας και το ξεκίνησες σωστά και το ψάχνεις συνέλεξε όσες περισσότερες πληροφορίες μπορείς και ας μην σου αρέσουν, μπορεί να διαπιστώσεις πως κάποιες από αυτές θα σε προστατέψουν από τυχών κακοτοπίες
 


efiny

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2010
65
0
πειραιας
billy
Πάντως μη πάρεις το σκυλάκι που έρχεται και σε γλύφει, τρίβεται και πηδάει πάνω σου..
σκοπευα να παω με τα παιδια κ οποιο τα πλησιασει αυτο να παρω. γιατι ομως λες οχι σαυτο?

harry,
ΟΚ τοτε. Και μιλησες με ολους και δεχτηκαν να δωσουν κουταβι? Τι ειπαν? Τι σε ρωτησαν? Ηθελαν να σε γνωρισουν απο κοντα, συνεντευξη κλπ?
τα μεγαλα κ γνωστα εκτροφεια δε με ρωτησαν καν! καποια ασ πουμε οχι τοσο γνωστα με ρωτησαν, οπως για τη χρηση το θελω κυριως.
το τελευταιο ομως με ρωτησε ακομα κ για την οικογενεια μου κ το που θα μενει το σκυλι. γιαυτο κ επελεξα εκεινο.
 




efiny

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2010
65
0
πειραιας
βαιζ θα ελεγα ποιο ειναι το εκτροφειο αλλα δε θα το πω γιατι με εχετε τρομαξει! αφου θελετε να με βοηθησετε καντε το. γιαυτο ειμαι εδω κ ΖΗΤΑΩ βοηθεια. να ξεκινησουμε με το τι πρεπει να προσεξω οταν τα δω τα κουταβια?
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Κανείς δεν τα γνωρίζει όλα, ακόμα και στο τέταρτο σκυλί του Αλλά σίγουρα υπάρχουν κάποιες φυλές που είναι "πιο δύσκολες" για αρχάριους από κάποιες άλλες
Αν το κουτάβι σου μένει τις ώρες που εσύ λείπεις με τα παιδιά σου,είναι πολύ πιθανό να μεγαλώσει λάθος και να έχεις προβλήματα στο μέλλον Τα παιδιά δεν γνωρίζουν τη σημασία της πειθαρχίας η της σωστης εκπαίδευσης Για αυτά θα είναι ένα λούτρινο παιχνίδι με πόδια που θα το κακομάθουν,θα το αφήνουν να κάνει ότι θέλει χωρίς έλεγχο με αποτέελσμα πολύ πιθανώς να έχεις έναν ενήλικα σκύλο στο μέλλον που θα σας δημιουργήσει προβλήματα χωρίς να φταίει Με τρία παιδιά στο σπίτι και με μία μόνιμη δουλειά δεν πιστεύω ότι θα έχεις τον χρόνο και το κουράγιο να ασχοληθείς με τη σωστη ανατροφή του κουταβιού και ιδίως με ένα ΓΠ που χρειάζεται full time δουλειά τουλάχιστον για τα πρώτα δύο χρόνια
Εκτός αν είσαι από τις τυχερές που έχουν μόνιμο προσωπικό στο σπίτι τους!!!!!!
 


efiny

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2010
65
0
πειραιας
τα παιδια ειναι μεγαλα. 22ετων η κορη κ ο γιος 15 ετων και το μωρο ειναι 14 μηνων. δεν ειπα οτι θαναι ευκολα γιαυτο κ θα το παω για εκπαιδευση. χρονος υπαρχει οπως υπαρχει κ για τους υπολοιπους εδω που δουλευουν!