Αγορά Γερμανικού Ποιμενικού


efiny

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2010
65
0
πειραιας
εχω πει ολη μου την οικογενειακη κατασταση κ ομως βοηθεια ακομα δεν ελαβα! οταν λεω λοιπον οτι με κρινετε κατι βλεπω κ το λεω!
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Έρευνα εννοώ να ψάξεις όπως καλά έκανες για εκτροφεία,να δεις την φιλοσοφία των εκτροφέων,έπειτα να περάσεις από το εκτροφείο και να μιλήσετε για τα σκυλιά του,να δεις τις συνθήκες στις οποίες μεγαλώνουν τα σκυλιά,να σου δείξει τα σκυλιά του,να συναναστραφείς με αυτα για να δεις την συμπεριφορά τους,να δεις αν έχουν εκπαιδευτεί γιατί όχι και μια επιτόπου επίδειξη,να δεις τον χώρο που μένουν το βράδυ,να δεις διακρίσεις αυτών σε εκθέσεις κτλ κτλ!Επίσης όπως καλά έκανες να μπεις στο ίντερνετ να ρωτήσεις γνώμες ίσως και ιδιοκτήτες που έχουν αποκτήσει σκύλο από ένα τέτοιο εκτροφείο,να σου πουν και οι άλλοι ιδιοκτήτες πως τους φάνηκε κάποιο εκτροφείο!
Ύστερα από την συζήτηση σου με τον εκτροφέα καταλειγεται σε ποια γέννα θα ταιριάζει στις προσδοκίες σου!

Πάντως αυτα τα εκτροφεία που ανέφερες είναι πάρα πολύ καλά!
 


efiny

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2010
65
0
πειραιας
στελιο δεν ανεφερα εκτροφεια! η αληθεια ειναι οτι δε πηγα σε ολα. μιλησα απο το τηλεφωνο αλλα σου ειπα οτι μερικοι δεν τους ενοιαξε καν τι το θελω! κατεληξα στο τελευταιο γιατι μεσα απο το τηλ καταλαβα οτι αυτος τα αγαπαει πολυ για να ρωταει ολα αυτα που με ρωτησε κ που καθησε κ μου εξηγουσε ακομα κ για τη διαδικασια επιλογης του επιβητορα κ μου μιλησε κ με νουμερα κ ολα κομπλε! επισης ηταν ενας χαρουμενος ανθρωπος αρα κ τα σκυλια του θα τα εχει μεγαλωσει σωστα.
 


baiz

Well-Known Member
3 Ιουλίου 2009
143
0
βαιζ θα ελεγα ποιο ειναι το εκτροφειο αλλα δε θα το πω γιατι με εχετε τρομαξει! αφου θελετε να με βοηθησετε καντε το. γιαυτο ειμαι εδω κ ΖΗΤΑΩ βοηθεια. να ξεκινησουμε με το τι πρεπει να προσεξω οταν τα δω τα κουταβια?
Μην τρομαζεις.. γραψε το ονομα του εκτροφειου
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
να κανω μια ερωτηση προς ολους εσας που προσπαθειτε να με αποκαρδιωσετε κ που με κρινετε? εσεις οταν αποκτησατε για πρωτη φορα αυτο το σκυλι εισασταν τερατα γνωσεων? τα γνωριζατε ολα?
Θα σου πω εγω ευχαριστως.
Πηρα σκυλο σε μια μερα χωρις ψαξιμο, απο λαθος πηγη, και μετα γραφτηκα στο φορουμ ζητωντας απεγνωσμενα βοηθεια.
Τωρα, εναμισι χρονο μετα, ακομα προσπαθω να λυσω προβληματα.

Εσυ ειχες την εξυπναδα και προνοητικοτητα να ρωτησεις ΠΡΙΝ παρεις σκυλο και εχεις οση βοηθεια χρειαζεσαι. Και την εχεις δωρεάν.

Κανείς δεν σε κρινει, ουτε και σε αποθαρρυνει με κακο σκοπο. Μην το λες συνεχεια.
Ολοι προσπαθουν να βοηθησουν εσενα και τον μελλοντικο σκυλο σου.
 




katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
τα παιδια ειναι μεγαλα. 22ετων η κορη κ ο γιος 15 ετων και το μωρο ειναι 14 μηνων. δεν ειπα οτι θαναι ευκολα γιαυτο κ θα το παω για εκπαιδευση. χρονος υπαρχει οπως υπαρχει κ για τους υπολοιπους εδω που δουλευουν!
Δεν ξέρω για τα δικά σου παιδιά ,αλλά μία 22χρονη και ένα 15χρονο δεν νομίζω ότι είναι εγγύηση ότι θα αφήσουν στην άκρη τις δικές τους διασκεδάσεις για να ασχοληθούν με ένα σκύλο Τώρα , για τον χρόνο των υπόλοιπων, να σου πω ότι μένω με τρία σκυλιά και δουλεύω όπως όλοι κάθε μέρα Και όμως παρόλο που τα σκυλιά μου είναι ήδη μεγάλα, υπάρχουν πολλές μέρες που δεν ε΄χω καν το κουράγιο να τους χαιδέψω,πόσο μάλλον να ασχοληθώ με εκπάιδευση
Δεν σε κρίνουμε,αλλά σου λέμε την άποψή μας γιατί το ΠΡΩΤΟ πράγμα που μας ενδιαφέρει εδώ μέσα είναι Ο ΣΚΥΛΟΣ και όχι το αφεντικό
Εσύ θές να σου πούμε που θα βρεις ΓΠ και πως θα διαλέξεις το σωστό κουτάβι και τίποτε άλλο και εμείς έχουμε την υποχρέωση απέναντι στο κουτάβι να σε προειδοποιήσουμε ,πάντα για το καλό του σκύλου,ώστε να μην έχουμε σε ένα χρόνο αγγελία ότι ψάχνεις να του βρεις σπίτι
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Από το τηλέφωνο δεν λένε τίποτα!Λογικό δεν είναι?Αν ρωτήσατε και σεις κατευθείαν αν έχουν γέννα ε λογικό είναι να σας απάντησαν έτσι?
Πάρτε τηλέφωνο και κανονιστε συνάντηση!Είναι πιο υπεύθυνο!
Από το τηλέφωνο λες και είναι πίτσα!

Προσωπικα εγώ έτσι έκανα και μετά πηγα με την οικογένεια μου!
 


efiny

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2010
65
0
πειραιας
χαρυ συγνωμη που δε το βλεπω. ισως ναι να με βοηθατε κ να μη το καταλαβαινω. ομως εχω επιλεξει μια ρατσα κ δε θα αλλαξω γνωμη οσα κ αρνητικα να μου πειτε. θελω να μαθω κ θα μαθω οσα τελος παντων δε ξερω. κ αυτο γιατι ξαναειχα δυο φορες γερμανικο ποιμενικο. το ενα οπως ειπα παραπανω μου το σκοτωσαν κ το δευτερο την εδωσα λογω του πελματος της κ της αγνοιας μου. αρα ειμαι προθυμη να μαθω για να μη ξανασυμβει κατι τετοιο. αν μπορειτε να το κανετε καλως.
 


efiny

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2010
65
0
πειραιας
στελιο δε μπορω να παω εκτος αθηνων! αρα απο το τηλεφωνο θα μου δωσουν πληροφοριες κ θα παω οταν ειναι να παραλαβω το κουταβι.
 


efiny

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2010
65
0
πειραιας
κατερινα συμφωνω αλλα δεν ειμαι κανενα παιδακι που δε τα εχω σκεφτει ολα! τα εχω σκεφτει αυτα που λες. τα εχω ζησει αυτα που λες. ξερω πολυ καλα τι κανω! οσο για τα παιδια, στην εκπαιδευση της μικρης θα συμμετεχουν κ εκεινα.
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
στελιο δε μπορω να παω εκτος αθηνων! αρα απο το τηλεφωνο θα μου δωσουν πληροφοριες κ θα παω οταν ειναι να παραλαβω το κουταβι.
Όχι λάθος!
Δεν θα σου δώσει κανέναν κουτάβι έτσι!
Δεν παραλαμβάνεις το κουτάβι λες και είναι δέμα των Ελτα,το αποκτάς!

Για εκπαίδευση πως θα το πηγαίνεις αφού δεν μπορείς να πας να δεις το εκτροφείο!

Γι αυτούς τους λόγους και τους παραπάνω όλους που ανέφερα στα προηγούμενα ποστ μου δεν θα μπει στην διαδικασία ο εκτροφέας να σου μιλήσει παραπάνω στο τηλέφωνο!
 


efiny

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2010
65
0
πειραιας
στελιο να σε ρωτησω...ο χαρυ ειπε πριν να μη παρω το κουταβι που θα μας πλησιασει. εσυ πηγες με την οικογενεια σου οπως εχω σκοπο κ εγω να κανω. γιατι το ειπε αυτο?
 


efiny

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2010
65
0
πειραιας
για εκπαιδευση θα βρω καποιο που να ειναι αθηνα. δεν ειναι σωστο? πρεπει οπσδηποτε να το εκπαιδευσει ο εκτροφεας? τη κυριακη θα παω για να δω τα κουταβια μαζι με την οικογενεια μου. δε θα το παρω ομως τοτε γιατι ειναι 30 ημερων ακομα. επελεξα το συγκεκριμενο κ θα παω εκτος αθηνων γιατι αυτος ειχε τη διαθεση να μου μιλησει για τα παντα.
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
στελιο να σε ρωτησω...ο χαρυ ειπε πριν να μη παρω το κουταβι που θα μας πλησιασει. εσυ πηγες με την οικογενεια σου οπως εχω σκοπο κ εγω να κανω. γιατι το ειπε αυτο?
Με μπερδευεις με αλλον. Δεν ειπα ποτέ κατι τετοιο.
 




st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Είδες που είπα ότι θέλει αρκετή έρευνα?
Στην κουτάβοομάδα δημιουργούνται κάποιοι φυσικοί κανόνες ανάμεσα στα κουτάβια και μέσα από το παιχνίδι δημιουργούνται αυτοί!Κάποια κουτάβια γίνονται πιο ενεργητικα άλλα πιο κυριαρχικά απέναντι στα αδέρφια τους άλλα πιο συνεσταλμένα άλλα παιχνίδιαρικά άλλα πιο φιλικά άλλα πιο φοβικά!Εσυ ανάμεσα σε αυτούς τους χαρακτήρες θα πρέπει να διαλέξεις το πιο σωστό κουτάβι!Θα μου πεις τώρα τι λες!Ναι και όμως αν έτσι γίνεται γιατί μετά αυτα τα κουτάβια όσα έχουν βιώσει μέσα στην κουτάβοομάδα θα το κουβαλάν σε όλη τους την ζωή!Και φυσικά δεν θα θελες ούτε ένα κουτάβι κυριαρχικό ούτε ένα φοβικό!Γι αυτό αν κάνεις τα βήματα από την αρχή όσο πιο σωστά γίνεται τόσο πιο πολύ ελαχιστοποιείς τις πιθανότητες να σου βγει ένα κουτάβι όπου θα έχεις πρόβλημα μαζί του!

Γι αυτό βλέπουμε όλη την κουτάβοομάδα να δούμε πως συμπεριφέρεται αναμεταξύ τους και κατασταλάζουμε βλέποντάς τα,το πως παίζουνε,πως συμπεριφέρονται!

Εχω την ηλικία του μεγαλύτερου παιδιού σου(22) -συγγνώμη κιόλας για τον ενικό- και είναι ιδιαίτερα ευχάριστα δύσκολο να μεγαλώνεις έναν τέτοιο σκύλο και ειδικά με ταπεραμέντο!
 


efiny

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2010
65
0
πειραιας
στελιο δηλ μου λες οτι πρεπει να πηγαινω για μια εβδομαδα να τα βλεπω? τη κυριακη που θα παω κ θα κατσω μιση μερα δε θα μπορεσω να βγαλω συμπερασμα?
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
efiny είπα να μη δεθείς πολύ με το σκυλί που θα έρθει αμέσως κοντά σας για να παίξει. Στην θέση σου θα διάλεγα ένα κουτάβι που να μου φαινεται ότι δείχνει περιέργεια, να έχει μια ηρεμία, να μη τρέχει πέρα δώθε, να μη κυνηγάει συνέχεια τα αδέρφια. Βασικά στο έγραψα για να μη "ερωτευτείς" το πρώτο σκυλάκι που θα αρχίσει τα νάζια μαζί σου.
Όλα αυτά έχουν σημασία αν όντως σε αφήσει ο εκτροφέας να διαλέξεις και δεν τα έχει καπαρωθεί κάποιος άλλος...