Αγορά Μολοσσού της Ηπείρου


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.709
@sea-mol πολύ ωραίο θέμα, όπως και τα σκυλιά σου! Θα ταν πολύ ενδιαφέρον αν το εμπλούτιζες κι άλλο με φωτογραφίες και πληροφορίες.
Δυστυχώς ελάχιστες πληροφορίες στο νετ και απο ομάδες στο fb δεν βγάζεις άκρη...χάος...

Υγ. Τα σκύλια στην φωτό απο το άρθρο για τον μολοσσό είναι φοβερά! Υπάρχει ακόμα αυτή η γραμμή;
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Υγ. Τα σκύλια στην φωτό απο το άρθρο για τον μολοσσό είναι φοβερά! Υπάρχει ακόμα αυτή η γραμμή;
Τα αίματα υπάρχουν απο εδώ και από εκεί, αλλά τα αδέρφια Παλαιοπάνου που είχαν την γραμμή έχουν αποσυρθεί από την ενεργό δράση, λόγω της φυλλοξήρας που έπεσε στην κουταβοαγορά μετά την κρίση, αλλά και του γεγονότος ότι πλέον κάθε τσοπάνος έχει μια άκρη για να βρει τσάμπα ένα Μολοσσοειδές, οι δε αστοί αγοράζουν ακόμα δυτικές ή ανατολικές φυλές.
 
  • Like
  • Sad
Reactions: canis and Hammer


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.709
αλλά και του γεγονότος ότι πλέον κάθε τσοπάνος έχει μια άκρη για να βρει τσάμπα ένα Μολοσσοειδές,
Γιατί ισχύει αυτό; θετικό πάντως μου ακούγεται αφού είναι οι μόνοι που μπορούν να τεστάρουν την ποιότητα των σκύλων σε πραγματικές συνθήκες.

Τα θερία της πρώτης κατηγορίας εργάζονται χωρίς προβλήματα στις δικές μας συνθήκες και ανάγλυφο;
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Κώστα σόρυ αλλά εγώ μπερδεύτηκα.

Δεν υπάρχει ένας τύπος δηλαδή;
Και αν δεν υπάρχει, για ποια φυλή μιλάμε;
Και η αναγνώριση που κολλάει σε όλα αυτά;
Τι αναγνωριστηκε ακριβώς;
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Γιατί ισχύει αυτό; θετικό πάντως μου ακούγεται αφού είναι οι μόνοι που μπορούν να τεστάρουν την ποιότητα των σκύλων σε πραγματικές συνθήκες.

Τα θερία της πρώτης κατηγορίας εργάζονται χωρίς προβλήματα στις δικές μας συνθήκες και ανάγλυφο;
μμμμμ είναι και δεν είναι θετικό.
όταν πριν δέκα χρόνια οι τσοπάνοι χέστηκαν για το ΜτΗ και το ΛΕΤ και το πετ, ναι, τότε καλό ήταν, γιατί διάλεγαν για εργασία. Τώρα ΚΑΙ θέλουν ΜτΗ, ΚΑΙ ζευγαρώνουν όπως να ναι. Δλδ πλέον οι τσοπάνοι τείνουν να έχουν σκυλιά με περισσότερα ή τέλοσπάντων ίδια προβλήματα με εκτροφείς. Ειδικά σε θέματα που δεν ξέρουν τι βλέπουν όπως τα θέματα γνάθου.

Δεν ξέρω αν δουλεύουν καλά τα συγκεκριμένα σκυλιά, υποτίθεται ότι ανήκουν σε τσοπάνηδες που τα δώσανε εκτροφείς. Και δεν μπορώ να κρίνω για τα άλλα. Μπορώ να πω πχ για τον δικό μου που είναι αθλητικότατος και με επαρκές ρύγχος σε μήκος και εύρος, που οι ανάδοχοι τον έχουν με μπαρφ, οτι λαχανιαζει πιο πολύ απ οτι θα ήθελα. Πιο πολύ από ένα ΕΠ ή ένα Κάνγκαλ πχ. Θα έπρεπε να λαχανιάζει λιγότερο? Ας πούμε οτι εγώ θα ΗΘΕΛΑ να λαχανιάζει λιγότερο. Οπότε δεν μπορώ καν να φανταστώ πώς αναπνέουν τα άλλα δείγματα αν πρέπει να κάνουν δίωξη στους πρόποδες της Πίνδου απο μεριά κάμπου Θεσσαλίας τον Μάιο πριν ανέβουν στα βουνά, που η θερμοκρασία είναι πάνω από 20 βαθμούς.....

Κώστα σόρυ αλλά εγώ μπερδεύτηκα.

Δεν υπάρχει ένας τύπος δηλαδή;
Και αν δεν υπάρχει, για ποια φυλή μιλάμε;
Και η αναγνώριση που κολλάει σε όλα αυτά;
Τι αναγνωριστηκε ακριβώς;
εεεε....είχε αναγνωριστεί ο ΜτΗ με πρότυπο συγκεκριμένο. Δέκα χρόνια μετά τη φυλή, αναγνωρίστηκε και ο όμιλός της, ο ΔΟΜΗ. Το περασμένο καλοκαίρι, ο ΚΟΕ διέγραψε τον όμιλο. Τότε εν ριπή οφθαλμού δημιουργήθηκαν δύο όμιλοι με μέλη από τον ΔΟΜΗ, αλλά και ξέμπαρκους, και από τότε περιμένουν να αναγνωρίσει ο ΚΟΕ έναν από τους δύο.

Για τον τύπο τώρα...
Η Γκινάλα είχε πει οτι υπήρχαν 5 τύποι κεφαλών ΜτΗ :LOL:
Ισως υπερβολή...αλλά...
Για μένα πχ, υπάρχουν αυτά με το κεφάλι σε σχήμα 8 που λέει μια φίλη. Ο θόλος είναι μικρός και χαμηλός και το εύρος του κρανίου φτάνει οριακά στο μήκος του, αλλά όχι μεγαλύτερο. Αρκετά αστοπάριστο, αλλά το καταλαβαίνεις από τα πλάγια, γιατί τα μάτια έχουν έκφυση χαμηλότερα από το ρύγχος και ανφας το σκυλί δίνει την ψευδαίσθηση στοπ. Το ινιακό δεν φαίνεται σε κάτοψη και σβήνει στρογγυλά πίσω ο θόλος, ενώ υπάρχει και εμφανής μεσομετωπική αύλακα. Οι άξονες είναι αρκετά αποκλίνοντες, ενώ η αναλογία μήκους κρανιου/μήκους ρύγχους είναι γύρω στο 57/43. Το ρύγχος είναι ανοιχτό μπροστά και τα χείλη κάνουν το "βλάχικο κρεμασμα" , κρέμασμα μπροστά δλδ σαν primitive Μεγάλος Δανός, ενώ τα αυτιά είναι προς το μικρό. Τα μάτια προς το στρογγυλό ή προς το αμυγδαλωτό και ποτέ "τριγωνικά".
Από την εκτενή περιγραφή ελπίζω να κατάλαβες τι λέω και οτι προφανώς αυτό μου αρέσει , χο χο χο. Είναι πιο κοντά σε αυτό που λέγανε στα χωριά "μαντρόσκυλο"
Υπάρχουν τα κλασικά ΜτΗ όπως τα περιγράφει το πρότυπο,
Και υπάρχουν και τα "άλλα" που έχουν κρανίο πιο κοντά στην πυργοειδή περιγραφή του Ισπανικού μαστίφ, με ρύγχος που στενεύει προς την άκρη, και λιγότερα ζυγωματικά. Μεγαλύτερα κρεμάσματα που ξεκινάνε απότομα από το σημείο σύγκλισης των χειλιών και μετά, ενώ τα χείλη μπροστά έρχονται πιο "παπαγαλέ" και λιγότερο "βλάχικα". Μάτια πλάνα και αναγκαστικά λόγω κρεμασμάτων και όχι λόγω μορφής "Τριγωνικά". Αυτιά μεγάλα και μπόλικο κρέμασμα.

Εεεεε.....αυτά τα λίγα για το κεφάλι, ελπίζω να τα εξηγώ καλά
 


takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
Για μένα πχ, υπάρχουν αυτά με το κεφάλι σε σχήμα 8 που λέει μια φίλη. Ο θόλος είναι μικρός και χαμηλός και το εύρος του κρανίου φτάνει οριακά στο μήκος του, αλλά όχι μεγαλύτερο. Αρκετά αστοπάριστο, αλλά το καταλαβαίνεις από τα πλάγια, γιατί τα μάτια έχουν έκφυση χαμηλότερα από το ρύγχος και ανφας το σκυλί δίνει την ψευδαίσθηση στοπ. Το ινιακό δεν φαίνεται σε κάτοψη και σβήνει στρογγυλά πίσω ο θόλος, ενώ υπάρχει και εμφανής μεσομετωπική αύλακα. Οι άξονες είναι αρκετά αποκλίνοντες, ενώ η αναλογία μήκους κρανιου/μήκους ρύγχους είναι γύρω στο 57/43. Το ρύγχος είναι ανοιχτό μπροστά και τα χείλη κάνουν το "βλάχικο κρεμασμα" , κρέμασμα μπροστά δλδ σαν primitive Μεγάλος Δανός, ενώ τα αυτιά είναι προς το μικρό. Τα μάτια προς το στρογγυλό ή προς το αμυγδαλωτό και ποτέ "τριγωνικά".
Από την εκτενή περιγραφή ελπίζω να κατάλαβες τι λέω και οτι προφανώς αυτό μου αρέσει , χο χο χο. Είναι πιο κοντά σε αυτό που λέγανε στα χωριά "μαντρόσκυλο"
Υπάρχουν τα κλασικά ΜτΗ όπως τα περιγράφει το πρότυπο,
Και υπάρχουν και τα "άλλα" που έχουν κρανίο πιο κοντά στην πυργοειδή περιγραφή του Ισπανικού μαστίφ, με ρύγχος που στενεύει προς την άκρη, και λιγότερα ζυγωματικά. Μεγαλύτερα κρεμάσματα που ξεκινάνε απότομα από το σημείο σύγκλισης των χειλιών και μετά, ενώ τα χείλη μπροστά έρχονται πιο "παπαγαλέ" και λιγότερο "βλάχικα". Μάτια πλάνα και αναγκαστικά λόγω κρεμασμάτων και όχι λόγω μορφής "Τριγωνικά". Αυτιά μεγάλα και μπόλικο κρέμασμα.

Εεεεε.....αυτά τα λίγα για το κεφάλι, ελπίζω να τα εξηγώ καλά
Όλα καλά, μάθαμε μπαλίτσα (για να αναφερθούμε στην σημερινή απώλεια), αλλά νομίζω ότι η αναλογία είναι 57/42,85 :p
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Όλα καλά, μάθαμε μπαλίτσα (για να αναφερθούμε στην σημερινή απώλεια), αλλά νομίζω ότι η αναλογία είναι 57/42,85 :p
Θελω να πω οτι η αναλογία κρανιου / ρυγχους 6/4 δεν είναι τοσο ακριβής για την λεγόμενη "μαύρη γραμμή" που βλέπουμε μακρύτερο σχετικά ρύγχος, όπως επιτρέπεται πχ στα Κάνγκαλ
 
  • Like
Reactions: canis and takisft


ptf

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2009
2.051
1.809
58
ΑΘΗΝΑ
Ελπίζω ο 2ος όμιλος να προτιμά και τις ουρές έξω από τα σκέλια. Κάποια στιγμή Κώστα, αν θέλεις, πες μας και για τις γωνιώσεις, παίζει να αλλάξει τίποτε στο πρότυπο;
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Ελπίζω ο 2ος όμιλος να προτιμά και τις ουρές έξω από τα σκέλια. Κάποια στιγμή Κώστα, αν θέλεις, πες μας και για τις γωνιώσεις, παίζει να αλλάξει τίποτε στο πρότυπο;
Μα δεν νομίζω να αλλάξει κάτι στο πρότυπο. Ποιος έχει τα κάκαλα?
 


ptf

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2009
2.051
1.809
58
ΑΘΗΝΑ
Ο όμιλος φυλής δεν θα έπρεπε να έχει τα κάκαλα; Ποιός ο ρόλος του τότε;
Και όσο σκέφτομαι πως οι γωνίες είναι ένα από τα θέματα που απασχολούν κάποιους τσοπαναραίους αλλά όχι τους εκτροφείς τόσο περισσότερο διαολίζομαι.
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Απ τον προηγούμενο όμιλο που είχε καλλιεργήσει κλίμα "καλωσόρισες ηρωικέ Μαυρογυαλούρε" απέναντι στους κριτές, το να ελπίζει κανείς οτι κάποιος από τους δύο ομίλους θα καταλάβει οτι έχει δύναμη επι της φυλής, η απόσταση είναι πολύ μεγάλη.
Ακόμα και όταν τους περιγράφεις τις αλλαγές που κατάφερε ο ομιλος του Κρητικού Λαγωνικού, κόντρα στις επιθυμίες του κριτή-συγγραφέα του προτύπου, είναι σαν να μην έχουν υποδοχέα για την πληροφορία....
Η φάση είναι "δοξάστε μας για να σας δοξάσουμε"
 
  • Like
Reactions: takisft


yasemin

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2009
2.789
5.380
Οι ομιλοι δεν γινονται ουτε για να ευλογαει ο καθενας τα γενια του ουτε για να διαφημιζουν την πραματεια τους....αλλα εκει θα καταληξουμε παλι εμεις με τα μαματα και εσεις με τα κοκονια!
Με τρωει το χερι μου αλλα δεν εχει και κανενα νοημα στα ιδια και στα γιδια για αλλη μια φορα.
 


ptf

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2009
2.051
1.809
58
ΑΘΗΝΑ
Μισό γιατί μπερδεύομαι μια στάλα. Ο ένας όμιλος έχει τη στήριξη του ανθρώπου που συνέταξε το πρότυπο, οπότε ΟΚ δε θα ασχοληθεί. Ο άλλος; Με τόσους κριτές και εκτροφείς και λάτρες της φυλής γιατί όχι;
 
  • Like
Reactions: takisft


yasemin

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2009
2.789
5.380
Οταν με βολευει το προτυπο και ο κριτης ολα οκ κρατω αυτα τα σκυλια και τα υπολοιπα στο αυλακι....
Τωρα οταν τα πισω ποδια ειναι σαν στιλιαρια και η ουρα κοντευει να φτασει στο στομα εεεεελα μωρε ο σκυλος κατεβηκε απο την στανη-κλουβι και ειναι καπως αλλα ειναι και τουμπανο οποτα ολα καλα
 
  • Like
Reactions: takisft and ptf


yasemin

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2009
2.789
5.380
Κατ'εμε ολα ξεκινησαν απο τις αναγνωρισεις και ποτε δεν καταλαβα γιατι οι κριτες θα επρεπε να ειναι τοσο επιεικεις επειδη ειχαν να κανουν με ελληνικη φυλη.
Δεν χωρανε ολα δεν γινεται να χωρανε ολα και ετσι εβλεπες 10 σκυλους και ζητημα ηταν αν εμοιαζαν οι 2.
Αφου στηριζομαστε στο φαινοτυπο μια ομοιομορφια πρεπει να υπαρχει και δεν μιλαω για διαφορετικο τυπο αλλα για διαφορετικο σκυλο.
Δεν ειναι δυνατον ο ενας να ειναι λυκομορφος και ο αλλος να εχει μαγουλα σαν μασταρια αγελαδας.
Ουτε μπορεις να περνας σκυλους με προγναθισμο η στραβο στομα η φοβικο η με τελειως λαθος κινηση κλπ κλπ.
Και βρηκαμε να αποκλεισουμε τα παρδαλα ουαου και παλι ουαου και ειναι κριμα γιατι υπαρχουν πολυ καλα δειγματα!
Ολα αυτα θα μπορουσε ενας ομιλος να τα διορθωσει αλλα ποιος νοιαζεται...
 


takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
Εγώ για να πω την αμαρτία μου είπα να δώσω μια τελευταία ευκαιρία. Όχι ότι το πιστεύω αλλά σαν άνθρωπος έτσι είμαι. Να έχω καλύψει όλες τις πιθανότητες και να είμαι ήσυχος με τον εαυτό μου

Πήγα λοιπόν στην ιδρυτική συνάντηση του δευτέρου ομίλου και υπέγραψα κιόλας την ιδρυτική πράξη.

Τι ελπίζω; στις πρώτες εκλογές να ψηφίσω αυτούς που τους εμπιστεύομαι μπας και κουνηθεί κάτι
 
  • Like
Reactions: ptf


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Μισό γιατί μπερδεύομαι μια στάλα. Ο ένας όμιλος έχει τη στήριξη του ανθρώπου που συνέταξε το πρότυπο, οπότε ΟΚ δε θα ασχοληθεί. Ο άλλος; Με τόσους κριτές και εκτροφείς και λάτρες της φυλής γιατί όχι;
Παρουσιάστηκα με κάποιο τρόπο σαν εκπρόσωπος του αλλου ομιλου?
 
  • Haha
Reactions: ptf


ptf

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2009
2.051
1.809
58
ΑΘΗΝΑ
Όχι, όχι βέβαια, αν και αν ήταν λίγο ξύπνιοι εκεί μέσα θα έπρεπε να το σκεφτούν σοβαρά.
 
  • Like
Reactions: sea-mol






Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.793
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf