Αγορά ελληνικού ποιμενικού


jimboGS

Well-Known Member
10 Οκτωβρίου 2011
1.629
581
New Peramos City a.k.a Megalo Peuko
Απο που μπορει να αγορασει καποιος Ελληνικο Ποιμενικο εκτος απο τον Αρκτουρο και τον ΟΦΕΠ?
Υπαρχουν εκτροφεια που ασχολουνται?
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Υπάρχουν εκτροφείς, αλλά δεν ξέρω πόσοι και αν είναι δηλωμένοι στον ΟΦΕΠ
 




foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Aν θες Ε.Π. γιατί να αναζητήσεις έξω από τον επίσημο όμιλο διάσωσης της φυλής και να μην συνεισφέρεις κι εσύ στην προσπάθειά τους;
Αν θες Μολοσσό της Ηπείρου, υπάρχει η αντίστοιχη προσπάθεια...
 




ptf

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2009
2.051
1.809
58
ΑΘΗΝΑ
Υπάρχουν εκτροφείς, αλλά δεν ξέρω πόσοι και αν είναι δηλωμένοι στον ΟΦΕΠ
Ο ιδιοκτήτης θυληκού που γεννά οναμάζεται "εκτροφέας".
Τώρα αν είναι εκτροφέας, είναι άλλη κουβέντα.
 


jimboGS

Well-Known Member
10 Οκτωβρίου 2011
1.629
581
New Peramos City a.k.a Megalo Peuko
Aν θες Ε.Π. γιατί να αναζητήσεις έξω από τον επίσημο όμιλο διάσωσης της φυλής και να μην συνεισφέρεις κι εσύ στην προσπάθειά τους;
Αν θες Μολοσσό της Ηπείρου, υπάρχει η αντίστοιχη προσπάθεια...
1ον Γιατι μου αρεσει να εχω επιλογες και
2ον Γιατι μπορει σαν ιδιοκτήτης να θελω ενα σκυλο για την παρτυ μου,
ουτε να τον ζευγαρωσω,ουτε να τρεχω για αναγνωρισεις ουτε τιποτα.Απλα να εχω ενα ΕΠ

Ο Αρκτούρος νομίζω πως δίνει μόνο σε κτηνοτρόφους.
και εγω ετσι νομιζω

Ο ιδιοκτήτης θυληκού που γεννά οναμάζεται "εκτροφέας".
Τώρα αν είναι εκτροφέας, είναι άλλη κουβέντα.
Στην περιπτωση του ΕΠ δεν γινεται και λιγο Bybreeding?
Δηλαδη ο εκτροφεας δεν μπορει να ειναι σιγουρος 100% για τα κουταβια απο την στιγμη που δεν υπαρχουν πεντιγκρι στα ΕΠ.Η υπαρχουν?
 


θησέας

Well-Known Member
8 Σεπτεμβρίου 2011
96
8
Υπάρχει εκτροφέας ε.π που είναι μέλος του φόρου και παρακολουθεί τις συζητήσεις των ελληνικών φυλών,πιστεύω θα σε βοηθήσει. Η ιστορία με τα μέλη-εκτροφείς του οφεπ,τις γέννες κτλπ είναι λίγο μπερδεμένη πια καθώς εμπορευματοποιήθηκε έτσι η φυλή.Και τέλος από ευσυνείδητο εκτροφέα σίγουρα θα σου δωθεί το γεννεαλογικό δέντρο του κουταβιού,ακόμα και οι τσοπάνηδες ξέρουν έστω και δια μνήμης.
 


agathe

Well-Known Member
27 Ιανουαρίου 2011
3.265
114
Σπέτσες
jimboGS, έχουν γίνει αρκετές συζητήσεις εδώ, στο φόρουμ, που αφορούν στις ελληνικές φυλές γενικότερα, και στον ΕΠ ειδικότερα.
Πχ http://www.dogforum.gr/v3/ελληνικές.φυλές-66/ελληνικές.φυλές.ποιμενικών.σκύλων-19904/

Γίνεται σημαντική προσπάθεια καταμέτρησης των ατόμων της φυλής, προκειμένου να αναγνωριστεί διεθνώς (ελπίζω να μην κάνω λάθος σ'αυτό που λέω). Σε εθνικό επίπεδο είναι αναγνωρισμένη εδώ και 15 χρόνια περίπου. Θεωρώ, πως ο κάθε ένας από εμάς που έχει ή θέλει να αποκτήσει ΕΠ, οφείλει, δεδομένου ότι αγαπάει τη φυλή, να κατεβάσει το σκύλο του για "καταγραφή" και αναγνώριση. Κι αυτό δεν έχει τόσο να κάνει με το αν θα τον ζευγαρώσει ή όχι.

Η περίπτωση των ελληνικών φυλών γενικότερα (και αναφέρομαι σε ΕΠ, ΛΕΤ και ΜΗ) είναι λίγο διαφορετική από τις υπόλοιπες (λαμπ, ΓΠ κλπ κλπ), όσον αφορά στην αναπαραγωγή εννοώ.

Αν λοιπόν θέλεις ένα ΕΠ για την πάρτυ σου, και αν το ζευγάρωμα δεν είναι το κατάλληλο ή οι γεννήτορες προέρχονται από....τρέχα γύρευε ζευγαρώματα, τότε δεν θα έχεις ΕΠ. Και το βασικότερο που πρέπει να σε απασχολεί στην περίπτωση αυτή είναι ο χαρακτήρας του σκύλου!

Και κλείνοντας και...γενικολογώντας...
Επιλογές έχουμε όλοι για την κάθε φυλή...
Τι θέλω να πω...Αν εγώ θέλω πχ να πάρω ένα ΓΠ δε θα πρέπει να πάω σε Εκτροφέα? Δεν έχω όμως και την επιλογή να πάρω από ιδιώτη, που έχει ένα ζευγάρι ΓΠ, τα ζευγάρωσε και τώρα δίνει τα κουτάβια...?
Ποιο είναι το σωστό να πράξω όμως?
 
Last edited:




agathe

Well-Known Member
27 Ιανουαρίου 2011
3.265
114
Σπέτσες
(δεν ξέρω τι έγινε και βγάζει κενό ποστ....φφφφ.....Τι περίεργο!!! Θα τα ξαναγράψω αργότερα...)
 


agathe

Well-Known Member
27 Ιανουαρίου 2011
3.265
114
Σπέτσες
(αυτά είχα γράψει στο περίπου...)

jimboGS, έχουν γίνει αρκετές συζητήσεις εδώ, στο φόρουμ, που αφορούν στις ελληνικές φυλές γενικότερα, και στον ΕΠ ειδικότερα.
Πχ http://www.dogforum.gr/v3/ελληνικές.φυλές-66/ελληνικές.φυλές.ποιμενικών.σκύλων-19904/

Γίνεται σημαντική προσπάθεια καταμέτρησης των ατόμων της φυλής, προκειμένου να αναγνωριστεί διεθνώς (ελπίζω να μην κάνω λάθος σ'αυτό που λέω). Σε εθνικό επίπεδο είναι αναγνωρισμένη εδώ και 15 χρόνια περίπου. Θεωρώ, πως ο κάθε ένας από εμάς που έχει ή θέλει να αποκτήσει ΕΠ, οφείλει, δεδομένου ότι αγαπάει τη φυλή, να κατεβάσει το σκύλο του για "καταγραφή" και αναγνώριση. Κι αυτό δεν έχει τόσο να κάνει με το αν θα τον ζευγαρώσει ή όχι.

Η περίπτωση των ελληνικών φυλών γενικότερα (και αναφέρομαι σε ΕΠ, ΛΕΤ και ΜΗ) είναι λίγο διαφορετική από τις υπόλοιπες (λαμπ, ΓΠ κλπ κλπ), όσον αφορά στην αναπαραγωγή εννοώ.

Αν λοιπόν θέλεις ένα ΕΠ για την πάρτυ σου, και αν το ζευγάρωμα δεν είναι το κατάλληλο ή οι γεννήτορες προέρχονται από....τρέχα γύρευε ζευγαρώματα, τότε δεν θα έχεις ΕΠ. Και το βασικότερο που πρέπει να σε απασχολεί στην περίπτωση αυτή είναι ο χαρακτήρας του σκύλου!

Και κλείνοντας και...γενικολογώντας...
Επιλογές έχουμε όλοι για την κάθε φυλή...
Τι θέλω να πω...Αν εγώ θέλω πχ να πάρω ένα ΓΠ δε θα πρέπει να πάω σε Εκτροφέα? Δεν έχω όμως και την επιλογή να πάρω από ιδιώτη, που έχει ένα ζευγάρι ΓΠ, τα ζευγάρωσε και τώρα δίνει τα κουτάβια...?
Ποιο είναι το σωστό να πράξω όμως?
 


ΟΡΘΟΣ

Well-Known Member
12 Ιουλίου 2011
264
0
Αττική
1ον Γιατι μου αρεσει να εχω επιλογες και
2ον Γιατι μπορει σαν ιδιοκτήτης να θελω ενα σκυλο για την παρτυ μου,
ουτε να τον ζευγαρωσω,ουτε να τρεχω για αναγνωρισεις ουτε τιποτα.Απλα να εχω ενα ΕΠ
Τι σημαίνει για "πάρτυ σου";
Ο ΟΦΕΠ δεν σε υποχρεώνει ούτε να κάνεις αναγνωρίσεις, ούτε να διασταυρώνεις το σκύλο σου εάν δεν το επιθυμείς, ούτε κάτι άλλο περίεργο. Απλά, εάν σου τύχει να έχεις ένα άριστο ζώο, θα έχεις την επιλογή της αναπαραγωγής του.
Πάντως, μην σκέφτεσαι για απόκτηση ΕΠ εκτός ομίλου. Πριν μπεις στην διαδικασία όμως, σιγουρέψου για ποιούς λόγους θέλεις έναν ΕΠ. Βλέπω ότι έχεις έναν υπέροχο ΓΠ ήδη.
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
μην ξεχναμε τελευταια την μοδα να εχουμε ενα σκυλο ελληνικης καταγωγης... διπλα μας....
δυστυχως η συγκεκριμενη μοδα ακολουθειται με ολα τα παραγωγα της...
υπαρχει πληθωρα αγγελιων για ελληνικους ποιμενικους και οχι μονο που μονο... ελληνικοι ποιμενικοι δεν ειναι...κι αυτο ισχυει και για τους μολοσσους ηπειρου και για τα λευκα τσοπανόσκυλα...και για πολλα αλλα....
 


jimboGS

Well-Known Member
10 Οκτωβρίου 2011
1.629
581
New Peramos City a.k.a Megalo Peuko
Τι σημαίνει για "πάρτυ σου";
Ο ΟΦΕΠ δεν σε υποχρεώνει ούτε να κάνεις αναγνωρίσεις, ούτε να διασταυρώνεις το σκύλο σου εάν δεν το επιθυμείς, ούτε κάτι άλλο περίεργο. Απλά, εάν σου τύχει να έχεις ένα άριστο ζώο, θα έχεις την επιλογή της αναπαραγωγής του.
Πάντως, μην σκέφτεσαι για απόκτηση ΕΠ εκτός ομίλου. Πριν μπεις στην διαδικασία όμως, σιγουρέψου για ποιούς λόγους θέλεις έναν ΕΠ. Βλέπω ότι έχεις έναν υπέροχο ΓΠ ήδη.
Δεν ξερω για τον ομιλο,αλλα απο τα συμφραζομενα αυτο ειχα καταλαβει.
Και οταν γραφει
Σε άτομα που πιστεύουν ότι μπορούν να επαναφέρουν την βιωσιμότητα και την ποιότητα της φυλής ατομικά και όχι συλλογικά.
αυτη την εντυπωση μου δινει.
Για την παρτυ μου εννοω αυτο ακριβως.
Απο την στιγμη ομως που μου λες οτι δεν ισχυει δεν εχω λογο να μην σε πιστεψω.

Πάντως, μην σκέφτεσαι για απόκτηση ΕΠ εκτός ομίλου.
γιατι?αυτο δεν μπορω να καταλαβω?
αφου ειναι υπο αναγνωριση και σταθεροποιηση η φυλη?
Πχ εαν βρω σκυλο απο γονεις ΒΕΑ2 (που λεει ο λογος) και ειναι εκτος ομιλου γιατι να μην το παρω?

μην ξεχναμε τελευταια την μοδα να εχουμε ενα σκυλο ελληνικης καταγωγης... διπλα μας....
δυστυχως η συγκεκριμενη μοδα ακολουθειται με ολα τα παραγωγα της...
υπαρχει πληθωρα αγγελιων για ελληνικους ποιμενικους και οχι μονο που μονο... ελληνικοι ποιμενικοι δεν ειναι...κι αυτο ισχυει και για τους μολοσσους ηπειρου και για τα λευκα τσοπανόσκυλα...και για πολλα αλλα....
Σιγουρα,οτι μοιαζει το πουλανε για ΕΠ.
Καυκασιοειδη....κτλπ
 




foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Όπως σου έγραψε κι ο ΟΡΘΟΣ εαν πάρεις σκύλο από τον ΟΦΕΠ δεν σε υποχρεώνει κανείς ούτε να συμμετάσχεις στο αναπαραγωγικό πρόγραμμα, ούτε να κατεβάσεις για αναγνώριση τον σκύλο σου!
Αν ήταν υποχρεωτικό στις εκθέσεις θα έβλεπες 100άδες ζώα κάθε φορά κι όχι τα ελάχιστα που πηγαίνουν!

Για εμένα όσοι ενδιαφέρονταν για έναν σκύλο αυτών των φυλών θα επρεπε να λαμβάνουν υπόψην και την προσπάθεια που γίνεται, χωρίς βέβαια ντε και καλά να πρέπει να γίνουν εκτροφείς αφού είναι και χρονοβόρο και κοστοβόρο!

Επίσης, τουλάχιστον ίσχυε παλαιότερα που είχα αναζητήσει σκύλο για συγγενή μου, δεν σε υποχρεώνουν να πάρεις κάποιο σκύλο, αλλά μπορείς να επιλέξεις από τις γέννες που υπάρχουν ή έχουν προγραμματιστεί ή ακόμη κι αργότερα αν θες απογόνους από κάποια συγκεκριμένα σκυλιά του Ομίλου!

Πάντως, είτε εντός, είτε εκτός του ομίλου θέλει προσοχή στην επιλογή γιατί συχνά έχουν ακουστεί παρατράγουδα, από αδήλωτες γέννες, νωρίτερη απομάκρυνση από την τοκετοομάδα, απροσδιόριστη καταγωγή γονέων κι άλλα για τα οποία τώρα τελευταία από όσο ακούω για τις γέννες που αφορούν και τον όμιλο, ο όμιλος προσπαθεί να τα αντιμετωπίσει....

Σχετικά με το pedigree, σιγά σιγά πλέον στα περισσότερα σκυλιά από σοβαρούς εκτροφείς μπορείς να βρεις τουλάχιστον 2,3 γενιές πίσω και σε αρκετά 5,7 και παραπάνω γενιές!

Τέλος να έχεις πάντα στο μυαλό σου ότι μιλάμε για ασταθεροποίητη φυλή και δεν είναι σπάνιο να προκείψουν μη τυπικά σκυλιά, από καθόλα τυπικούς προγόνους!
 


jimboGS

Well-Known Member
10 Οκτωβρίου 2011
1.629
581
New Peramos City a.k.a Megalo Peuko
Αν εγώ θέλω πχ να πάρω ένα ΓΠ δε θα πρέπει να πάω σε Εκτροφέα? Δεν έχω όμως και την επιλογή να πάρω από ιδιώτη, που έχει ένα ζευγάρι ΓΠ, τα ζευγάρωσε και τώρα δίνει τα κουτάβια...?
Ποιο είναι το σωστό να πράξω όμως?
Σωστο ειναι να παρεις απο εκτροφειο.
δεν ειναι απαρετητο ομως να παρεις απο τον ΚΟΓΠΕ.

Μαλλον ειχα παρεξηγησει τον Ομιλο ΕΠ
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Η διαφορά ανάμεσα στον ΚΟΓΠΕ και στον ΟΦΕΠ είναι ότι ο δεύτερος είναι όμιλος διάσωσης φυλής!
Δηλαδή, ο στόχος του είναι να γίνει να διαχειριστεί τα υπάρχοντα δείγματα με στόχο να σταθεροποιηθεί η φυλή και να μπορούμε αργότερα να μιλάμε και για αυτή με τους όρους που μιλάμε για τον ΓΠ!

Με αυτό το σκεπτικό λοιπόν, αναφέρθηκε ότι αν κάποιος θεωρεί ότι αγαπάει αυτή την φυλή, αξίζει να συμβάλει, κατά το δυνατον, δεν χρειάζεται ούτε πρέπει ολοι να είναι εκτροφείς ή να τρέχουν σαν τους παλαβούς, στην προσπάθεια αυτή!
 


merlin 1

Well-Known Member
14 Αυγούστου 2011
358
0
Με αυτό το σκεπτικό λοιπόν, αναφέρθηκε ότι αν κάποιος θεωρεί ότι αγαπάει αυτή την φυλή, αξίζει να συμβάλει, κατά το δυνατον, δεν χρειάζεται ούτε πρέπει ολοι να είναι εκτροφείς ή να τρέχουν σαν τους παλαβούς, στην προσπάθεια αυτή!

συμφωνω απολυτα φιλε

θετικο θα ηταν αν τα σκυλια τα επερναν τσοπανηδες σταβλαδες γενικα αγροτες

και σαν σωστοι ιδιοκτητες να βλεπανε πια ειναι σωστα για αναπαραγωγη


 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.816
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf