Αγορά κουταβιού Γερμανικού Ποιμενικού!






Dimi_21

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2013
1.609
1.940
Καλο ειναι το μελος που ψαχνει Γ.Π να ενημερωθει τι ειναι πραγματικα ο γερμανικος ποιμενικος και να σκεφτει γιατι τον θελει...

Στα εκτροφεια που αρνατηθηκαν(καλως φυσικα γιατι αυτο ζητησε το μελος σαν πληροφορια)δεν γραφτηκε ενα εκτροφειο που ειναι και μελος σε αυτο το φορουμ...Οι γραμμες ειναι εργασιακες δλδ ΓΕΡΜΑΝΙΚΟΣ ΠΟΙΜΕΝΙΚΟΣ.καλο θα ηταν να προστεθει.

Το εχω γραψει και αλλες φορες οτι σε αυτο το φορουμ εχει δωσει συνεντευξη ενας τρομερος γνωστης και εκτροφεας Γ.Π(αν δεν κανω λαθος σκυλος δικιας του εκτροφης εργαζοταν στο ΑΦΓΑΝΙΣΤΑΝ και πηρε και 3 θεση σε παγκοσμιο...δεν χρειαζεται παραπανω σχολια για τι σκυλι και τι καθαρο μυαλο και και και ειχε αυτος ο Γ.Π) ο εκτροφεας αυτος λοιπον απαντησε:Ποιές οι διαφορές μεταξύ μορφολογικών και εργασιακών γραμμών στα γερμανικά ποιμενικά;

Οι εκτροφείς μορφολογικών γραμμών κατάφεραν να φτιάξουν πανέμορφα σκυλιά, αλλά δυστυχώς οι περισσότεροι αμέλησαν το χαρακτήρα. Έφτιαξαν δηλαδή μεγαλόσωμα σκυλιά συντροφιάς. Ο γ/π πρέπει να είναι ένα εργασιακό σκυλί και πολύ φοβάμαι ότι σε μερικά χρόνια θα έχει την κατάληξη άλλων αντίστοιχων φυλών, όπως π.χ. τα Μπουβιέ.


 


Dimi_21

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2013
1.609
1.940
Οποτε καλο θα ηταν να ενημερωθει το μελος για το τι ειναι ο γερμανικος ποιμενικος...και μετα μπορει και να προτινω εκτροφεια εξωτερικου.

Αν το θελει απλα για να εχει ενα Γ.Π ας κοιταξει αλλη φυλη!ο Γερμανικος ποιμενικος ειναι εργασιακη φυλη
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Περιμένω τα εκτροφεία σε π.μ. για να τα αναρτήσω συγκεντρωμένα στο post με τα υπόλοιπα!

Ή αν θες γράψε εσύ όποια γνωρίζεις παρακάτω!
 


Jp.Ak.Elias

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2012
217
11
Ωραια και ποσοι ειναι ικανοι τοτε να εχουν εναν Γερμανικο ποιμενικο που αναφερει ο φιλος Logan?
Eναν τοσο εργασιακο σκυλο με τοσο σκληρα πολλες φορες ενστικτα?Με δυνατο δαγκωμα , με μεγαλο ενστικτο φυλαξης με με δεν ξερω και εγω τι.Γιατι εγω να μην θελω μια μεση λυση?Εναν σκυλο για παρεα που να μην ειναι τοσο δυσκολος ,που να με ακολουθει σε βολτα με το ποδηλατο στο δασος,που να θελει να ειναι συνεχεια μαζι μου, που του αρεσει να φερνει το ξυλο που του πεταω στην θαλασσα,που του αρεσει να τρεχει μαζι μου, που οταν χρειαστει θα βγαλει ενστικτο φυλαξης κ.α δηλαδη ενας '' μορφολογικος '' σκυλος δεν θα τα κανει αυτα?Και μην ακουσω ας παρει αλλη φυλη.Υπαρχουν εκτροφεια που ακολουθουν τα χναρια του μαυρο-γκριζου γερμανικου ποιμενικου δοξα το θεο οποτε αν καποιος θελει εναν τετοιο σκυλο μπορει να βρει,αλλα ενας τετοιος σκυλος θελει και τον καταλληλο ιδιοκτητη.
 




Dimi_21

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2013
1.609
1.940
Τι παει να πει μεση λυση??και τι σημαινει μην ακουσω για αλλη φυλη...Ουσιαστικα αλλη φυλη την εχουν κανει ετσι και αλλιως.το μελος θελει ΓΕΡΜΑΝΙΚΟ ΠΟΙΜΕΝΙΚΟ...ΦΤΙΑΧΤΗΚΕ για να ειναι ΣΚΥΛΙ ΕΡΓΑΣΙΑΣ.

Ξερεις ποσοι πηραν την μεση λυση και οταν θελανε κατι παραπανω επειδη ετυχε και εμαθαν ειδαν τα εργασιακα και απογοητευτικαν απο τα δικα τους??(πολυ κακος ειναι κριμα για τα σκυλια!!!σε καμια περιπτωση δεν συμφωνω με την αντιδραση τους!!αλλα δεν τους κατηγορω κιολας...)

Ο φιλος ψαχνει γερμανικο ποιμενικο και καλα κανει!ας μαθει και μια αλλη εκδοχη αν θες του Γερμανικου ποιμενικου!!!Γιαυτο ειπα οτι πρεπει να μας πει τι θελει να κανει με τον σκυλο και τι εχει στο μυαλο του!!!

Πρωσοπικα μου αρεσουν πολυ τα τσεχοσλοβακικα...αν παρω αλλο σκυλο και κανω σπορ θα παρω μαλινουα!!(ενταξει γερμανικο θα παρω αλλα λεμε).Μηπως να μαζεψουμε υπογραφες για να μας δωσουν και μια μεση λυση και για αυτο?

Επειδη ειναι δεδομενο οτι εινα εργασιακη φυλη μπες στο θεμα που εκανε το μελος Στελιος για ενα πρωταθλημα στην γερμανια και δες τα γκαπα γκουπα που τρωνε για να πανε να δαγκωσουν...Ενταξει εχουν σωστες μοιρες τα δουλεμενα?!?!?!σκυλια...

Υ.Γ για το αν μιλαμε για δυο διαφορετικα σκυλια μεταξυ μορφολογικου και εργασιακου...υπαρχει επισης θεμα με το dna τους και δεν εχουν σχεδον κανενα κοινο σημειο!!!
 


Ghostdoc

Well-Known Member
25 Νοεμβρίου 2013
1.623
793
Ghostlands
Μπορείς να εξηγησεις καλύτερα τι ακριβως ισχυρίζεσαι; Να μην παρει γπ αν το θέλει για συντροφιά;
Το 90% και βαλε των φυλων εξ αρχης δημιουργηθηκε για διαφορετικό σκοπό απο αυτόν που στις μέρες μας επιτελούν, άλλαξαν οι εποχες, άλλαξαν και οι αναγκες.
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Ααααχ αυτά ακριβως εννοούσα χτες!

zouzounos δεν ξέρω τον κύκλο των εκτροφεων της φυλής, αλλά ξερω ότι να αμολάς τετοιες κατηγορίες χωρις αποδειξεις, δεν ειναι απλά σοβαρό αλλά ειναι οριακά ποινικοποιήσιμο. Οποτε για εμενα που απλά παρακολουθώ τη συζητηση, τα καρφιά δεν δειχνουν κατι, ουτε προσφέρουν κατι..... χμ ίσως απωθημενα.
Δεν σε ξέρω, αλλά απλά σου λέω τι εικόνα δινεις.
Οποιος θελει να βοηθήσει το μέλος ας το κάνει με χειροπιαστά δεδομένα. Όχι με "δινει με ή χωρις χαρτιά"
 


Dimi_21

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2013
1.609
1.940
Μπορείς να εξηγησεις καλύτερα τι ακριβως ισχυρίζεσαι; Να μην παρει γπ αν το θέλει για συντροφιά;
Το 90% και βαλε των φυλων εξ αρχης δημιουργηθηκε για διαφορετικό σκοπό απο αυτόν που στις μέρες μας επιτελούν, άλλαξαν οι εποχες, άλλαξαν και οι αναγκες.
Θα προσπαθησω!Θεωρω και νομιζω οτι ειναι δεδομενο πια αυτο.οτι υπαρχουν 2 ειδων Γερμανικοι Ποιμενικοι ο εργασιακος κ ο μορφολογικος.ο Φιλος ζητησε Γ.Π του εδωσαν τα εκτροφεια οπως και ζητησε,που αν δεν κανω λαθος ολα εκτρεφουν μορφολογικα σκυλια!!Υποθετω οτι ο φιλος μπορει και να μην ξερει την υπαρξη του εργασιακου!!!Θεωρω σωστο να τον βαλω να ψαξει και αυτον τον σκυλο.

Και το κανω γιατι οπως ειπα σημερα σκεφτεται οτι σκεφτεται!αν αρχισει και ψαχνει για Ιπο οπως καλως του ειπε ο Σιρκος να κοιταξει και στην συνεχεια σπασει ο διαολος το ποδαρι του και πει δεν ξεκιναω Ιπο??Υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα αν γνωρισει εκει τα εργασικα οπως και τα μαλινουα να ξενερωσει...Εχει συμβει και θα ξανα συμβει Δεδομενο αυτο...

Τι πιστευω εγω για το Γερμανικο ποιμενικο??Οτι ειναι 2 και φυσικα ο εγασιακος πρεπει να σταματησει να λεγεται εργασικος και να λεγεται ΓΕΡΜΑΝΙΚΟΣ ΠΟΙΜΕΝΙΚΟΣ γιατι αυτο ειναι...το πιος ειναι κοντα στο προτυπο εννοειτε...(Φυσικα υπαρχουν και καλα μορφολογικα που το λεει η καρδουλα τους!!!!!!αλλα ειναι λιγα...)ναι θεωρω οτι ο Γερμανικος ποιμενικος χαραμιζεται απλα εχω ενα σκυλακι και τι ωραιο ας το χαιδεψουμε:p

Τι του προτεινω??Να κατσει να διαβασει ολα τα ποστ εδω μεσα και εκτος απο εδω!να ψαξει στο Ιντερνετ και απο οπου μπορει να παρει πηγες!ας μπερδευτει,ας πεδευτει,και οταν νιωσει ετοιμος να αρχισει να κοιταει απο που και τι σκυλο θα παρει!!!

Επειδη εγω λεω να κοιταξει στο εξωτερικο...θα προτεινω εκτροφειο οταν θα ειναι ετοιμος!αλλα και σε μορφολογικο να καταληξει να παει απο εκει και να τους πει θελω τα βιντεο απο τα Ιπο που λετε στα Πεντικρι και να του κανουν και Live "παρασταση".Για τις τιμες που θα ακουσει τα εχω ξανα πει...Που ξερεις, ας ξερει και την διαφορα μορφολογικου με εργασιακου μην βρεθει με μορφολογικο νομιζοντας το εργασιακο^^

Δεν με πειραζει αν εχουν παρει τα σκυλια Ιπο η οχι!με πειραζει αν το εχουν παρει εκτος στοιβου!Καποιοι απο εδω κανουν 1500 χιλιομετρα για να κανουν ιχνηλασια...και καποιοι 1500 ευρω για να παρουν το Ιπο!Φημες λενε :D

Y.Γ ο δικος μου παντως ελεγε οτι ο πατερας εχει παρει Ιπο3 και αν πατησεις το ονομα στο google θα το διαπυστωσεις σε 10 sec!!!Με τις μοιρες τα χαλαμε αλλα το εχω ξεπερασει:p

Υ.Γ2 αλλαξαν οι εποχες και καμαρωνω αρκετες φυλες!!οπως τα μπουλντογκ :-$
 
Last edited:


Ghostdoc

Well-Known Member
25 Νοεμβρίου 2013
1.623
793
Ghostlands
Σε ευχαριστω που μπηκες στον κοπο να αναλυσεις λεπτομερεστερα το όλο σκηνικο. Τωρα μπηκα στο νοημα. Δε γνωριζα αυτη τη διαφοροποιηση μεταξυ μορφολογικου και εργασιακου γερμανικου ποιμενικου και επειδη ειναι ακρως ενδιαφερουσα φυλη θεωρω χρησιμη την παρεμβαση σου λιγοτερο για μενα και περισσότερο για το παιδι που ψαχνεται. Συμφωνω με την ghelly στο οτι δεν ειναι σκοπιμο να αναλωθουμε σε συγκρισεις εκτροφείων και ποιοτητας γιατι ευκολα τετοιες κουβεντες καταληγουν σε παρεξηγησεις
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Ενα είναι το πρότυπο κάθε φυλής και με βάση αυτό θα έπρεπε να γίνεται η εκτροφή.
Συνυπολογίζοντας βάσει προτύπου και τον αρχικό σκοπό δημιουργίας μιας φυλής ώστε να πληρούνται και τα ανατομικά χαρακτηριστικά αλλά και τα ψυχικά αποθέματα, ώστε να είναι σε θέση να την εκπληρώσει.

Το πρότυπο της FCI των ΓΠ αναφέρει σχετικά με τον χαρακτήρα τους : " The German Shepherd Dog must be well-balanced (with strong nerves) in terms of character, self-assured, absolutely natural and (except for a stimulated situation) good-natured as well as attentive and willing to please. He must possess instinctive behaviour, resilience and self-assurance in order to be suitable as a companion, guard, protection, service and herding dog."

Συνεπώς από τη στιγμή που λέτε πως
Φυσικα υπαρχουν και καλα μορφολογικα που το λεει η καρδουλα τους!!!!!!αλλα ειναι λιγα...
συμπεραίνω πως μπορεί να συνδυαστεί η μορφολογία με την εργασία όπως αυτή προβλέπεται.
Ετσι δεν είναι;

Συμφωνείτε με την διατύπωση του προτύπου; Αυτός είναι ο πραγματικός Γερμανικός ποιμενικός;
ή έχει εξευγενιστεί ΚΑΙ το πρότυπο;

Το άλλο επίσης που με προβληματίζει είναι το ΠΟΥ ακριβώς στηρίζεται η εκτροφή των εργασιακών;
Υπάρχει άλλο πρότυπο; Ή ο καθένας εκτρέφει κατά το δοκούν ό,τι πιστεύει εκείνος πως είναι εργασιακός;
 


Dimi_21

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2013
1.609
1.940
Γιατι τι εχει η ανατομια στα εργασιακα?απο χρωμα υστερουν οκ!Σε τι αλλο?Δυσκολευονται να περασουν τα εμποδια?το αντιθετο!Υστερουν σε ταχητητα?το αντιθετο!σε θεματα υγειας?το αντιθετο!τους δυσκολευει στην αντοχη η ανατομια τους?Που???

Για τα ψυχικα αποθεματα και σε νευρικο συστημα ουτε συζητηση...

Φυσικα υπαρχουν και καλα μορφολογικα οπως υπαρχουν και κακα εργασιακα!

Τωρα στο που στηρηζεται με καθε επιφυλαξη θα σου πω οτι υπαρχουν διαφορες γραμμες,αλλες γραμμες ενδεχομενος να περνουν στην αστυνομια-στρατο κτλπ και αλλες αν θες για σπορ!εκει εχουν το υλικο να δουν τα σκυλια που στο μεγαλυτερο ποσοστο "δουλευουν"αρα εχουν το υλικο να κρινουν και να ξεχωρισουν!Σιγουρα δεν κοιτανε χρωματα και μοιρες!!αυτο πιστευω για παραπανω δεν γνωριζω τπτ δεν ειμαι εκτροφεας ;)

Για να βγαλει και μια ακρη το παλικαρι.Εγω πιστευω οτι πρεπει να ψαξει πολυ και οτι επρεπε οπωσδηποτε για εμενα να γνωρισει και μια αλλη εκδοχη Γ.Π(αν φυσικα δεν γνωριζε γιατι δεν εχει εμφανιστει:p)Οτι αποφαση και να παρει και οπου καταληξει να ζυτηση να δει σε video και Live αυτα που γραφονται στο pedigree...Α και να κρατησει σημειωμενα τα ονοματα των σκυλων καπου!!γιατι που ξερεις?ΑΛΛΑ ΟΝΟΜΑΤΑ ΔΙΝΟΝΤΑΙ ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΚΛΕΙΣΕΙΣ ΤΟ ΚΟΥΤΑΒΙ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΤΟ Pedigree...Φημες λενε και παλι! αλλα αυτη την φορα και η Οραση μου:p
 


grekos

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2010
468
4
Μικροοργανισμός
Ενα.....
Τον μακρύτριχο σε ποιό πρότυπο να τον συγκαταλέξουμε...;

Σωστά είναι άλλη ράτσα!

Επίσημα ανήκει ανήκουν( ; )στην κατηγορία των Sheepdogs

αν αυτό λέει κάτι, ίσως ξεχασμένο...


Ααααχ αυτά ακριβως εννοούσα χτες!

zouzounos δεν ξέρω τον κύκλο των εκτροφεων της φυλής, αλλά ξερω ότι να αμολάς τετοιες κατηγορίες χωρις αποδειξεις, δεν ειναι απλά σοβαρό αλλά ειναι οριακά ποινικοποιήσιμο. Οποτε για εμενα που απλά παρακολουθώ τη συζητηση, τα καρφιά δεν δειχνουν κατι, ουτε προσφέρουν κατι..... χμ ίσως απωθημενα.
Δεν σε ξέρω, αλλά απλά σου λέω τι εικόνα δινεις.
Οποιος θελει να βοηθήσει το μέλος ας το κάνει με χειροπιαστά δεδομένα. Όχι με "δινει με ή χωρις χαρτιά"
Αγαπητό μέλος ο zouzounos δεν χρειάζεται

ούτε υποδείξεις ούτε συστάσεις...

Στέλιο ίσως δεν είναι το καλύτερο να δίνουμε σε κάθε

ενδιαφερόμενο την πληροφορία "στο πιάτο" διότι θα χάσει σε

γνώση, θα μάθει λιγότερα. Απο την άλλη αν

δεν συμφωνείς με αυτό θα πρέπει η

πληροφορία αυτή να μην είναι μονομερής.

Επιτέλους εμφανίζεται κάποιος σωστά

πληροφορημένος που θα αποκτήση τον σκύλο

του απο εκτροφέα... Αυτή η κοινώτητα μπορεί

να κάνει ένα βήμα μοροστά;

Ωραία η τοποθέτηση του Logan...

Έκπληξη μου προκάλεσε και το μέλος Sirkos!
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
αυτο το φημες λενε... αλλα και η οραση μου... θα ηθελα να συνοδευεται απο ονοματα...
λετε.... ενας πρεπει να ειναι ο γερμανικος ποιμενικος...
και εσεις οι ιδιοι τον χωριζετε σε εργασιακο και μορφολογικο..
και ρωταω γιατι ενας εργασιακος δεν μπορει να εχει σωστη μορφολογια?
η απαντηση ειναι μαλον...
οτι εχει σωστη μορφολογια για να εκτελει την εργασια του ικανοποιητικα..
τοτε η ερωτηση μου..
εφοσον εχει σωστη μορφολογια γιατι δεν χαρακτηριζεται και μορφολογικος?

επιστρεφω λεγοντας οτι... εσεις κανετε τον διαχωρισμο σε δυο ειδων σκυλια κι αυτο γιατι
δεν μπορειτε να καταλαβετε την σημασια της σωστης εκτροφης...
υγειας - ταπεραμεντου - μορφολογιας...

εξυψωνετε το ενα χανοντας το αλλο...
αντι να κρατησετε ψηλα το επιπεδο δε ολους τους τομεις..

κι επειδη παρακολουθωντας γινεται χαμος ειδικα με τον ανταγωνισμο και τις μπηχτες στα εκτροφεια....
επιτελους... αν ξερετε κατι πειτε το ανοιχτα και με ονοματα..
αλλοιως μεινετε απλοι θεατες...
 


zouzounos

Well-Known Member
19 Ιανουαρίου 2009
1.954
317
θα γραφω οτι γουσταρω και οποιος θελει ας τα διαβαζει οποιος θελει ας μην τα διαβαζει και οποιος θελει ας μου κανει μυνηση.
Στελιο μια ερωτηση εκανα δεν ειπα οτι το κανει ουτε οτι δεν το κανει....
Μου απαντησες?Την σκυλα την βρηκε που του εκλεψαν?Που την ειχε αφησει και την εκλεψαν?
Τα βιντεακια που ειναι?

Για μια ερωτηση μπηκαν και οι πατρινοι φιλοι του να τον υπερασπιστουν...για να δουμε θα μπει ομως και το μελος που εχει το εμαιλ????......
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
θα γραφω οτι γουσταρω και οποιος θελει ας τα διαβαζει οποιος θελει ας μην τα διαβαζει και οποιος θελει ας μου κανει μυνηση.
Στελιο μια ερωτηση εκανα δεν ειπα οτι το κανει ουτε οτι δεν το κανει....
Μου απαντησες?Την σκυλα την βρηκε που του εκλεψαν?Που την ειχε αφησει και την εκλεψαν?
Τα βιντεακια που ειναι?

Για μια ερωτηση μπηκαν και οι πατρινοι φιλοι του να τον υπερασπιστουν...για να δουμε θα μπει ομως και το μελος που εχει το εμαιλ????......
Αλήθεια Φώτη?Μπορείς να κάνεις ό,τι γουστάρεις?
Θα σε στεναχωρήσω όμως γιατί δεν μπορείς να κάνεις ό,τι γουστάρεις γιατί δεν είσαι σωστός σε αυτά που λες και στο πως τα λες!
Μιλάς και λες πράγματα για να δημιουργήσεις εντύπωση!Επειδή τυγχάνει και παρέθεσα ελληνικά εκτροφεία πιάνεσαι και κατηγορείς εκτροφείς έτσι επειδή σου γουστάρει!Όχι μόνο συζήτηση δεν κάνεις, αλλά λες και πράγματα που δεν στέκουν. Κάνεις ερωτήσεις για να δημιουργήσεις εντύπωση!Και όχι μόνο δεν πονηρεύεις αλλά συγχύζεις το μέλος με διάφορες μπούρδες!
Δεν σε έχω δει να κάνεις νορμαλ συζήτηση καμιά φορά πάνω στην φυλή μας!Δεν σε έχω δει να προσπαθείς με σωστό τρόπο με τα όσα λάθη έχει η φυλή μας να κατευθύνεις το μέλος που ζητά πληροφορίες!
Το μόνο που σε έχω δει είναι να κατηγορείς τους πάντες χωρίς αύριο!ΣΕ ΚΑΘΕ ΣΟΥ ΕΜΦΑΝΙΣΗ ΕΔΩ!

Παρεμπιπτόντως η σκύλα εκπλάπη από εκτροφείο εκτός Θεσ/νίκης!
Επίσης παρεμπιπτόντως δεν γνωρίζω τι πραγματικά κάνει ένας εκτροφέας στις δουλειές του!Δεν μπορώ να ξέρω τι κουβαλάει ο κάθε άνθρωπος μέσα στην κούτρα του!
Εγώ είμαι ιδιοκτήτης εκτροφικού σκύλου και μόνο αυτό!Το λέω γιατί σε βλέπω...ερεθίζεσαι κάθε φορά που παραθέτω ελληνικά εκτροφεία!

Κάτσε ρε άνθρωπε και μίλα για τα εκτροφεία που προτιμάς εσύ!Γιατί δεν το κάνεις?Στο είπα πιο πάνω!
Δεν θες να πονηρέψεις λες!Οκ!Μα αυτό που κάνεις όμως, όλο αυτόν τον ντόρο, είναι μια βλακεία και μισή!
Ποιος ο λόγος και τι κερδίζει αυτός που ζητά πληροφορίες?
Αν μη τι άλλο ένας λογικός αντίλογος με επιχείρημα και παραδείγματα είναι προτιμότερος από ένα απλό "κατηγορώ" και γεια σας!

Επίσης ξεχώριζε λίγο τις καταστάσεις!
Όταν μιλάς σε ανθρώπους που είναι μέσα στο χώρο μπορούν να αντιληφθούν τι λες!
Εγώ προσωπικά μπορώ να αντιληφθώ τι λες και πως το λες ότι μιλάς για την φυλή!Ένα καινούργιο μέλος όταν το ρίχνεις στα βαθειά δεν καταλαβαίνει τίποτα και δε του προσφέρεις απολύτως τίποτα!

Νομίζω, είναι η τελευταία φορά που γίνεται αυτό!Θα συμφωνήσεις και εσύ!
Αν θες κάτσε και συζήτησε!Άλλη φορά δεν θα υπάρξει παρόμοιος διάλογος!Νομίζω καταλαβαίνεις!
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Στέλιο ίσως δεν είναι το καλύτερο να δίνουμε σε κάθε

ενδιαφερόμενο την πληροφορία "στο πιάτο" διότι θα χάσει σε

γνώση, θα μάθει λιγότερα. Απο την άλλη αν

δεν συμφωνείς με αυτό θα πρέπει η

πληροφορία αυτή να μην είναι μονομερής.

Επιτέλους εμφανίζεται κάποιος σωστά

πληροφορημένος που θα αποκτήση τον σκύλο

του απο εκτροφέα... Αυτή η κοινώτητα μπορεί

να κάνει ένα βήμα μοροστά;

Ωραία η τοποθέτηση του Logan...

Έκπληξη μου προκάλεσε και το μέλος Sirkos!
Όχι είσαι λάθος!
Παρέθεσα ελληνικά εκτροφεία!
Εσύ αν θέλεις από κάτω παρέθεσε άλλα εκτροφεία ή πες και την γνώμη σου!
Κάποιος άλλος από κάτω ας παραθέσει την δική του γνώμη!
Καμία μονομερή πληροφορία!
Την ανάπτυξη διαγόλου σε forum νομίζω την ξέρεις!

Τα εκτροφεία τα παρέθεσα γιατί είπε αν μπορεί να εμπιστευθεί εκτροφείο που θα βρει στο google!
Τι ήθελες, να του πω ναι?Συγκέντρωσα τα εκτροφεία και τα έβαλα στο topic μας!

Αλλά για πια πληροφορία στο πιάτο λες?Πληροφορία στο πιάτο είναι να κατευθύνεις συγκεκριμένα κάποιον που ενδιαφέρεται?Και ποια μονομερή πληροφορία?

Τόσο καιρό φωνάζω/ουμε αυτό το πράγμα:

Γενικά μιλώντας, θεωρώ πως το "όπλο" μας στην ανεύρεση εκτροφέα, είναι η γνώση για την φυλή που ενδιαφέρομαστε. Διαβάζουμε και ξαναδιαβάζουμε το πρότυπο και προσπαθούμε να αποκομίσουμε όσες περισσότερες πληροφορίες μπορούμε για τη φυλή και τις ιδιαιτερότητές της.
Παρακολουθούμε σκυλιά ελληνικά και ξένα, εξασκούμε το μάτι μας στην κίνηση, στην ανατομία, στην μορφολογία αλλά και στην εργασία όπου αυτή απαιτείται. Αυτή η γνώση θα μας επιτρέψει σταδιακά να ξεχωρίσουμε την ποιότητα και να στραφούμε στους σωστούς ανθρώπους. Αυτό προϋποθέτει υπομονή, φιλομάθεια, αλλά και ωριμότητα ώστε να μην παρασυρθούμε από το συναίσθημα και να υπερτερήσει η λογική. Πιστεύω ακράδαντα πως όσα λιγότερα γνωρίζουμε, τόσο πιο εύκολο είναι να πέσουμε στην παγίδα του ενθουσιασμού όταν πρωτοδούμε ένα κουτάβι και να απευθυνθούμε στον πρώτο που θα βρούμε. Και τις περισσότερες φορές το ανακαλύπτουμε όταν πλέον είναι αργά.

Επίσης αν προτείνουμε κάποιον εκτροφέα θα πρέπει πρώτα να παραθέσουμε και τα δικά μας κριτήρια που μας έκαναν να τον επιλέξουμε. Γιατί άλλο είναι να έχεις κριτήριο την τιμή ή την απόσταση ή το πόσο πιο σύντομα έχει γέννα και άλλο να έχεις κριτήριο την υγεία, τα μορφολογικά χαρακτηριστικά, τον χαρακτήρα, διακρίσεις σκυλων δικής ΤΟΥ εκτροφής ή τους γεννήτορες που χρησιμοποιεί ή ακόμα και μεθόδους αναπαραγωγής που χρησιμοποιεί μελετώντας τα πεντιγκρί σκύλων δικής του εκτροφής.
Για ποια μονομερή πληροφορία μου μιλάς?
 


zouzounos

Well-Known Member
19 Ιανουαρίου 2009
1.954
317
Για να γινει διαλογος θα πρεπει να απαντας και στις ερωτησεις μου.
Για αρχη πες μου τι δεν στεκει... και τι σε χαλαει απο αυτα που εγραψα.Με παραθεση για ειμαι λιγο χαζουλης και δεν καταλαβαινω.
Δηλαδη απαγορευεται να ρωταω αυτα που φτανουν στα αυτια μου?
Σου το εχω πει 1000 φορες απο την στιγμη που δεν ξερεις τι κανει ο γιανουλης και ο καθε γιανουλης να μην τον προτινεις απλα τα πραγματα.Απο εκει ξεκινανε ολα.
Εσυ εισαι ευχαριστημενος απο τον σκυλο που πηρες?Μπραβο σου,εγω δεν ειμαι τι θες να κανω τωρα?
Εδω μεσα παντως δεν θα γινει οτι στην σελιδα στο facebook οποιος ειχε διαφορετικη γνωμη του διαγραφατε τα σχολια και κατευθυνατε τον κοσμο εκει που θελετε.

Για την ενοικιαση σκυλας για γεννες εχεις να πεις τιποτα?
Τα βιντεακια?
Μην το παρεις προσωπικα οτι κατι εχω μαζι σου κουβεντα κανω.