Αγορά σκύλου


Literally_mc

New Member
21 Απριλίου 2020
3
0
29
Καλησπέρα σας και χρόνια πολλά ξέρω ότι έχετε απαντήσει πολλές φορές στην εν λόγω ερώτηση αλλά ειμαι καινούργιο μέλος.Ενδιαφέρομαι να αγοράσω ένα κουταβάκι cavalier king charles spaniel και έχω επικοινωνήσει με όλους τους αναγνωρισμένους εκτροφείς της συγκεκριμένης ράτσας και δεν έχουν διαθέσιμα κουτάβια.Μηπως θα μπορούσατε να μου πείτε από που αλλού μπορώ να αγοράσω και πως θα καταλάβω αν κάποιος ιδιώτης-εταιρία είναι αξιόπιστος;
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.884
Ιδιώτης-εταιρία;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Από πουθενά αλλού δεν πρέπει να αγοράσεις.
Όταν και μόνο όταν, κάποιος σοβαρός εκτροφέας θα έχει γέννα.
Δεν υπάρχουν σε στοκ τα κουτάβια. Ούτε βγαίνουν από μηχανές.
Γεννιούνται. Με όλα όσα αυτό συνεπάγεται.

Αφού λοιπόν θέλεις το συγκεκριμένο σκυλάκι, θα πρέπει να κάνεις υπομονή.
Δεν υπάρχει άλλος τρόπος.
Το πολύ, να δεις και σε εκτροφεία εξωτερικού. Κανονικά και σοβαρά εκτροφεία.
 
  • Like
Reactions: Loretzos


Literally_mc

New Member
21 Απριλίου 2020
3
0
29
Ιδιώτης-εταιρία;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Από πουθενά αλλού δεν πρέπει να αγοράσεις.
Όταν και μόνο όταν, κάποιος σοβαρός εκτροφέας θα έχει γέννα.
Δεν υπάρχουν σε στοκ τα κουτάβια. Ούτε βγαίνουν από μηχανές.
Γεννιούνται. Με όλα όσα αυτό συνεπάγεται.

Αφού λοιπόν θέλεις το συγκεκριμένο σκυλάκι, θα πρέπει να κάνεις υπομονή.
Δεν υπάρχει άλλος τρόπος.
Το πολύ, να δεις και σε εκτροφεία εξωτερικού. Κανονικά και σοβαρά εκτροφεία.
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Ναι το γνωρίζω πως θα πρέπει να είναι από εκτροφέα αλλά επειδή δεν έχω εμπειρία έθεσα το παραπάνω ερώτημα....Για επικοινωνία με εκτροφέα του εξωτερικού Ποια είναι η διαδικασία πρέπει να επισκεφτώ την εκάστοτε χωρα;
 


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Μια πολυδάπανη φυλή λόγω πολλών προβλημάτων υγείας. Αν δεν είναι πολύ προσεκτική η επιλογή θα μπλέξεις.

Ενημερώσου σχετικά cavalierhealth.org
 


Literally_mc

New Member
21 Απριλίου 2020
3
0
29
Μια πολυδάπανη φυλή λόγω πολλών προβλημάτων υγείας. Αν δεν είναι πολύ προσεκτική η επιλογή θα μπλέξεις.

Ενημερώσου σχετικά cavalierhealth.org
Ευχαριστώ παρα πολυ για την ενημέρωση. Η αλήθεια είναι ότι εχω διαβάσει τα προβλήματα υγείας που ενδεχομένως να εμφανίσουν και πάρα ταύτα θεωρώ ότι είναι ιδανική για τις προδιαγραφές μου...
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Ευχαριστώ παρα πολυ για την ενημέρωση. Η αλήθεια είναι ότι εχω διαβάσει τα προβλήματα υγείας που ενδεχομένως να εμφανίσουν και πάρα ταύτα θεωρώ ότι είναι ιδανική για τις προδιαγραφές μου...
Για να πω την αλήθεια, και εγώ όταν έψαχνα φυλές να μας ταιριάζουν σκέφτομουν και τα CKCS. Όμως όταν έμαθα για τα συχνά προβλήματα υγειας και για το πόσο υπερβολικά μαδάνε, έκανα πίσω.
Ποιες είναι οι προδιαγραφές σου που δεν μπορεί να τις πληροί κάποια άλλη φυλή;
Σκυλάκια συντροφιάς είναι, όπως οι περισσότερες φυλές. Σίγουρα υπάρχουν πολλές με ίδιο χαρακτήρα. Τώρα αν εννοεις μόνο την εμφάνιση - αυτό ναι μεν παίζει ρόλο αλλά πρέπει να είναι το τελευταίο κριτήριο. Σκέψου τι πόνο θα περάσεις αν το σκυλάκι σου διαγνωσθεί με syringomyelia που τόσο συχνά χτυπάει αυτή τη φυλή. Πρέπει να κάνεις πολύ μεγάλη και σοβαρή έρευνα επειδή ακόμα και οι εκτροφείς δεν είναι όλοι ίδιοι. Καλά για τους ιδιώτες δεν το συζητάω καν - ποιος από αυτούς θα κάνει τις απαραίτητες εξετάσεις στους γεννητορες.
Δες και άλλες φυλές της ομάδας 9 αλλά και μικρόσωμες από άλλες ομάδες. Μπορούν επίσης να γίνουν ιδανικοί σύντροφοι για σένα.
 
  • Like
Reactions: mareco


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU